i'iliTïTrtt dat zijn zakken, op onrechtmatige wijze gevuld, geledigd werden, dat hij de beide beambten, die deze visitatie verrichtten, ten slotte nog een paar hevige vuistslagen op het aangezicht toebracht. Reeds zijn 174 schuiten te Scheve- ningen voor de haringvisscherij afgevarenin het geheel zullen 2*08 schuiten aan die visscherij deelnemen. Gedurende de kermisweek zijn door de Tramway-maatschappij te Haarlem ruim 21,000 personen vervoerd, waarvan alleen op Zondag 11. 4000. Op den laatsten kermis-Zondag werden ruim 5000 reizigers per Holl. spoor van Amsterdam naar Haarlem vervoerd. Te Breda is het tweede geval van pokken geconstateerd bij een meisje van 21/1 jaar, dat de vorige week door hare ouders medegenomen was naar Antwerpen, waar zij aardbeziën aan de markt verkochten. Althans men houdt het er voor, dat hetzij deze ouders, hetzij hun kind, aldaar zijn besmet geworden. Alle noodige maatregelen zijn genomen om, zoo mogelijk, deze met recht gevreesde ziekte in haar voortgang te stuiten. Do brigad ier-rij ks vel d wacht er J. Tan Waveren, te Maastricht, heeft verleden week aan gehouden den beruchten, in het Politieblad her haaldelijk gesignaleerden dief Herman Börsch, oud omstreeks 30 jaren, gepensioneerd Indisch militair, beschuldigd van de navolgende diefstallen1°. in het begin der maand Juni 11. bij de logement houdster Yan Leersum, te Den Bosch; 2°. in den nacht van 8 op 4 Juni 11. ten huize van ds. Van Oosterzee, te Lonneker; 3°. tusschen 6 en 9 Juni 11. in de woning van Adrianus Heyman, te Kralin gen, en 4°. in den nacht van 10 op 11 Juni 11., ten nadeele van den heer Stock, te Arnhem. Al deze diefstallen zijn, volgens het Politieblad, op dezelfde, van veel routine en groote brutaliteit getuigende wijze verricht. De gearresteerde is naar Rotterdam overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld. De kastelein J. L., te Eersel, die door een bij hem inwonend persoon door een pistool schot is getroffen, is aan de bekomen wonden overleden. Den treinsmid D., te Boxtel, die Zater dag-ochtend onder eene rangeermachine geraakte, werden de beide armen en een voet verbrijzeld. Er bestaat weinig hoop op zijn behoud. Te Eys, prov. Limburg, heefteen ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Twee personen die op het veld in de aardappelen werkten, gingen, toen een onweer nabij was, zich achter een hoop gras verschuilen. Naast hen stond een kruiwagen, dien zij in de hoogte plaatsten, zoodat het wiel naar boven stond. Hierachter eene schuilplaats zoekende, werden zij door een bliksemstraal doo- delijk getroffen en gaf geen van beiden eenig teeken van leven meer. Een bejaard man, ongeveer 75 jaar oud, die naast hen stond, bleef ongedeerd^ doch kon niet meer gaan, zoodat hij naar huis moest worden geleid. Een der slachtoffers, 50 jaren oud, was weduwnaar en laat twee meisjes achter van 13 en 15 jaar; de andere was een jongen van 15 jaar. Twee veelbelovende, jeugdige werk lieden op een goudsmidswinkel te Parijs zaten op hun werkplaats, na het vertrek van den patroon, te ontbijten, toen zij woorden kregen over de voorliefde die de patroon voor een van hen getoond had. Het gevolg was dat de een den ander een klap in het gezicht gaf, waarop de geslagene zijn makker uitdaagde om te duelleeren. Deze gaf hieraan gehoor en er werd om het langste strootje getrokken aan wien de keuze van het wapen zou zijn. De uitslag was dat het mes door den beleedigden persoon gekozen werd om den ont vangen smaad uit te wisschen. Nu was er echter slechts één mes voorhanden en moesten de vech tersbazen zich eerst een tweede wapen gaau aan schaffen. Zij gingen daarvoor gezamenlijk naar een messenmaker in de buurt en kochten daar een knipmes met een lang, scherp lemmet, keerden, zonder dat hun drift bekoeld was, in de werk plaats terug en stelden zich op drie passen afstand van elkander in positie. Op hetzelfde oogenblik wierpen zij elkander hierop de messen toe met het treurig gevolg dat de persoon die den klap had ontvangen, op den koop toe het met krachtige hand geslingerde mes van zijn tegenpartij in zijn borst opving en met doorboorde long levenloos neerstortte. De pas 16-jarige moordenaar ging zelf de politie van het gebeurde verwittigen, die hem natuurlijk onmiddellijk arresteerde. Volgens de „Liberté" heeft de ge heime politie te Parijs acht Duitsche en Russische nihilisten in verzekerde bewaring genomen. Zij zullen onmiddellijk over de grenzen gebracht worden. De Amerikaansche bladen deelen de volgende bijzonderheden mede omtrent de- milde wijze, waarop de bewoners der Nieuwe Wereld hun gunstelingen aan het tooneel beloonen. Edwin Booth, de broeder des moordenaars van president Lincoln, ontving ettelijke jaren geleden 6000 franken per voorstelling; thans, nu de naam zijn politieke aantrekkelijkheid heeft verloren, maakt hij toch nog altijd 500 dollars per avond. Een acteur, die slechts een enkele rol speelt, de heer Jefferson, bezit een op het tooneel verdiend ver mogen van een millioen dollarseen ander maakt in acht maanden geregeld 450,000 fr. De overige vier maanden van het jaar vertoeft hij op zijn uitgestrekte landgoederen, die een waarde van tien millioen franken vertegenwoordigen. Uit Mans, in Frankrijk, wordt van gisteravond getelegrapheerd Ontzettend ongeluk luchtballon gebarsten; twee dooden. In Lippsprünge is een jonkman bij het zomerfeest eeuer scherpschuttersvereeniging in een twist doodgeschoten. Bijzonder feestelijk schijnt de stemming daar dus niet geweest te zijn. De speelwoede is in de hooge Rus sische kringen, zooals men weet, zeer groot. Dezer dagen verloor een edelman in weinige avonden niet minder dan acht millioen franken aan de groene tafel. Aan het station te Lehrte merkte men dezer dagen een zeer scherpe lucht bij de locomotief op, die, bijna gereed om te vertrek ken, reeds hard was opgestookt. De machinist klom op zijne machine, doch sprong er eenige oogenblikken later ontzet weer af met den uit roep: „Een menschEen mensch ligt in het vuur." Dadelijk werd er een onderzoek ingesteld en het bleek nu dat de machinepoetser zich door de nauwe opening van den haard gewrongen had om door verbranding een einde aan zijn leven te maken. De ongelukkige, die reeds dood was toen men hem ontdekte, leed in den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid, zoodat hij zich vermoede lijk in een aanval van razernij van kant heeft gemaakt. De laatste berichten omtrent de ont zettende hitte in Nieuw-York waren niet over dreven. Het aantal dooden schijnt zelfs nog groo- ter geweest te zijn dan oorspronkelijk was gemeld. Men spreekt van 79 op één dag en 158 in vier dagen aan de gevolgen van zonnesteek. Een jongmensch met bleek gelaat zit aan een baccarat-tafel met opengesperde oogeu den loop van het spel gadeslaande; hij heeft zijn laatste geld ingezet, maar het lot is hem ongun stig: hij verliest. Langzaam staat hij op en ver wijdert hij zich in de richting der Champs Ely- sées, waar hij, het gelaat in de handen verborgen, op een bank gaat zitten. Plotseling slaat hij op, haalt een touw uit den zak, slaat zich daarvan een strop om den hals en bevestigt het touw aan een boomtak, waarna hij zich van de bank laat zakken. Om des te sneller een eiade aan zijn leven te maken, schommelt hij het lichaam heen en weer, doch daardoor breekt de tak en de on gelukkige stort op den grond. Hij staat op en een eind verder herhaalt hij met behulp van een stoel de poging tot zelfmoord, doch nu aan een dikken tak, waarna hij den stoel wegschopt. Dit maal bezweek niet de tak maar het touw, en an dermaal stortte de jonkman neder, doch reeds geheel bewusteloos. Zoo vond hem de politie, naar wier bureel hij werd overgebracht. Tot bewust zijn gekomen, tracht hij zich met zijn zakdoek te verwurgen, doch werd daarin door de agenten verhinderd. Den commissaris gelukte het einde lijk ziju naam, dien hij hardnekkig verzweeg, te weten te komen, en nu werd hij naar zijne ouders overgebracht, wien hij bekende dat hij het geld, hem door eene dame ter bezorging bij een bankier toevertrouwd, verspeeld had. Gelukkig waren zijne ouders vermogend genoeg om de som te vergoeden en ook vergevensgezind genoeg om hun afgedwaald kind weer in liefde aan té nemetl. Een treurig ongeval had onlangs in het arrondissement Yirton plaats. De boschwachter op de bezittingen van den heer Guichard was bezig in de bosschen van dat schoone goed te surveilleeren toen zijne opmerkzaamheid getrok ken werd door een geritsel in de struiken aan den kant van den weg. In de gedachte dat er een wild zwijn tusschen de takken verborgen was, richtte hij zijn geweer juist op de plek waar hij de bladeren zag bewegen en drukte af. Geen ge luid volgde en de boschwachter begaf zich voor zichtig naar de plaats waar hij een goed stuk wild dacht te vinden. Verheugd verwijderde hij de takken met deu loop van zijn geweer, doch eensklaps week hij met een kreet van ontzetting terug. Vóór hem lag in een bloedplas het lijk van eene oude buurvrouw die, zooals later bleek, vroeg was opgestaan om bessen te plukken, waar mede zij de kinderen van den boschwachter had willen verrassen. De man is bijna krankzinnig van schrik en smart. Op een stoomboot op het meer Mi n- netonka (Minnesota) sprong de stoomketel. Vier personen werden gedood en zeven gewond. BUITKNLAN I>. Frankrijk. Eene interpellatie van den heer Paul De Cas- sagnac over het aanblijven van het kabinet-Prey- cinet na zijne nederlaag in den Senaat, is door de Kamer eene maand uitgesteld. Bij de discussie over het ontwerp tot invoering van kosteloos lager onderwijs heeft de heer Beausire de wijze bestreden, waarop de kosteloosheid in de wet wordt in toepassing gebracht. Hierna werd de zitting gesloten. Dul tscUiand. Uit bijzondere bronnen verneemt men uit Athene dat de Grieksche regeering in geval van Turksche zijde bezwaren gemaakt worden tegen het nakomen der op de conferentie genomen be sluiten, eerst den raad zal inwinnen der op de con ferentie vertegenwoordigde mogendheden, en in overeenstemming daarmede hare verdere handelin gen zal regelen. Italië. Het afbreken van de betrekkingen tusschen het Vaticaan en België maakt de aftreding van kardinaal Nina als staatssecretaris mogelijk, daar deze omtrent het conflict met België het niet eens met den Paus was. Groot-Britannl& De Bradlaugh-quaestie is nog niet uit. Brad- laugh is gedaagd voor de Queen's Bench, daar hij zitting nam in het Lagerhuis zonder een eed af te leggen, en het bof zal moeten uitmaken ofBrad- laugh het recht heeft met een verklaring te vol staan. Beslist het hof in negatieven zin, dan zal de regeering een wetsontwerp moeten indienen, om Gladstones voorstel tot wet te maken. In het Lagerhuis heeft de heer Dilke gisteren aan den heer Bourke geantwoord dat de gedachtenwisselingen over de verlaging van het invoerrecht op wijn plaats hebben met Spanje, Portugal, Italië en Oostenrijk-Hongarije; ver volgens aan den heer Grantham dat Engeland geen geldelijke verbintenissen meer heeft tegen over Griekenland of diens schuldeischersterwijl de heer Hartington aan den heer Baxter ten ant woord heeft gegeven dat de kosten van den oor log met Afghanistan de raming met 9 millioen pd. st. overtreffen, doch dat daarvan het grootste deel gedekt is door kassaldo's vóór 31 Maart 11., terwijl het voor den dienst 1880/81 nog te dekken deficit 3,370,000 pd. st. bedraagt. In het Hoogerhuis heeft lord Enfield aangekondigd dat hij Maandag de bill betreffende de algemeene volkstelling ter tafel zal brengen. Bij tweede lezing is de bill betreffende de toe passing van den schoolplicht in het geheele land met betrekking tot het lager onderwijs, zonder debat aangenomen. Thans meldt men dat het gedenkteekeu voor prins Napoleon te Woolwich zal worden opgericht. De officieren brachten 50,000 gulden voor dat doel bijeen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2