aw tot f 80 in 5 dagen. De viscbprijzen waren zeer hoog. Er werd besteed voor tarbot 2 a f 6, tong f 0.15 a f 0.50 en benschol 0.50 a ƒ0.70 per stuk; levende kleine schol 8 a f 9 en droog- scharren 9 a f 11 per mand. Tot heden zijn er 25 schuiten op de haringvissckerij uitgegaan. Bovendien staan er 15 gereed om bij gunstig weer te vertrekken. D"e sergant der grenadiers S. heeft van de omstandigheid dat hij zich een oogenblik op het bureau van den sergeant-majoor zijner compagnie alleen bevond, gebruik gemaakt om een aldaar aanwezigen trommel open te breken en daaruit een bankbiljet van f 40 te ontvreemden. Hij zal zich voor den krijgsraad over die handeling te verantwoorden hebben. Aan het Kanaal te Scheveningen be merkte een dienstbode Zaterdag-avond omstreeks elf uur licht in een onbewoond hnis. Aan de politie werd onmiddellijk kennis gegeven en nadat ook zij ontdekt had, dat er onraad moest zijn, gingen drie agenten het huis binnenzij door zochten alle kamers, maar vonden niets, dat hun verdacht voorkwam. Eerst toen zij heengingen, vonden zij den schuldigehet licht van een straatlantaarn. Een heer uit Nijmegen, die van Utrecht naar zijn woonplaats terugkeerde en aan het station te Arnhem even uitstapte, vermiste bij zijn tehuiskomst zijn portefeuille, bevattende f 9500 aan bankpapier. Alle pogingen om het verlorene terug te bekomen, zijn zonder resultaat gebleven. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Adriaan Van Beest, 41 jaar, karreman te Sleeuwijk, beschuldigd van moord, gepleegd op de dienstbode van den landbouwer Smookers en van diefstal ten nadeele van laatstgenoemde van een som van p. m. f 5000 in bankbiljetten, veroor deeld tot levenslange tuchthuisstraf. Eene premie van f 50 is uitgeloofd voor hem die het eerst een der bij baron Van Tuyl Van Serooskerke van Vleuten te Heemstede gestolen voorwerpen met opgave van plaats van herkomst in handen der justitie brengt, en eene premie van f 150 voor hem, die de eerste aan wijzing doet, waardoor de daders ontdekt en in handen der justitie gebracht worden. Het getal gestolen zilveren voorwerpen op het buitenverblijf van den heer baron Van Tuyll bedraagt honderd zestig stuks, waaronder zich, naar men meldt, een bouilloire bevindt van ruim f 600 waarde. In de Italiaansche Kamer heeft de minister Depretis op eene desbetreffende vraag van een der leden bevestigd, dat er in de pro vincie Benevento eene rooverbende verschenen is, aangevoerd door een ouden, uit Amerika terug gekeerden bandiet. Een bejaard molenaar te Heerenveen is, terwijl hij in de nabijheid van zijn molen werkzaam was, zoodanig door de wieken getroffen, dat hij spoedig daarna aan de gevolgen is overleden. Uit Stratum bij Eindhoven wordtge- meld dat Vrijdag-namiddag het huis, bewoond door zekeren V. aldaar, eensklaps in volle vlam stond. Noch van het huis, noch van den inboedel is iets kunnen gered worden. De bewoner, tevens eige naar, wordt verdacht den brand gesticht te hebben, en is voorloopig in hechtenis genomen. Een extra-trein, geladen met vee, dat van een tentoonstelling kwam, reed het station Namen, waar hij moest stoppen, bij vergissing voorbij en dreigde op een aantal een eind verder Btaande waggons te loopen, toen een wisselwachter met lofwaardige tegenwoordigheid van geest den voortsnellenden trein door verplaatsing van het excentriek op een andere lijn deed overgaan en zoo het gevreesde onheil afwendde. Te Antwerpen wilden acht personen zich met een bootje naar een in de havenkom liggend schip begeven. Het schuitje was echter wat al te klein voor dat groote aantal menschen, en nauwelijks was men van wal gestoken of het kantelde, zoodat het onvoorzichtige achttal te water geraakte. Zes hunner werden gelukkig gered, doch van de twee overigen, die zich krampachtig aan elkander hadden geklemd, was de een reeds een lijk, toen men hen op het droge bracht, terwijl de ander in bedenkelijken toestand verkeert. Vijftig redifs (Turksche soldaten) keerden voor eenige dagen over zee naar hunne geboorteplaats in de nabijheid van Adalia (Klein- Azië) terug. Onderweg eischten zij een boot om naar land te varen, daar zij op de hoogte hunner woonplaats waren en anders van Adalia nog wel eenige uren te loopen zouden hebben. De kapilein waarschuwde hen voor de branding, doch de mannen wilden niet luisteren; zij verlangden naar huis en scheepten zich in, met het ongelukkige gevolg, dat de boot in de nabijheid der kusten omsloeg en allen voor het oog der overige schepelingen, die geen hulp konden bieden, verdronken. Het nieuwe kerkhof bij Weissensee is Vrijdag „ingewijd" door een man die er zich zeiven heen liet brengen en toen zijn' rijtuig ver trokken was een einde aan zijn leven maakte. Te Rjasan (Rusland) is een groote brand uitgebroken. 60 huizen werden een prooi der vlammen. De brandweer bleek zeer gebrekkig. De soldaten hielpen met kracht, doch zij konden niet slagen in het bedwingen van de vlammen. Men telegrapheerde naar Moskou om bijstand. Te Saint-Julien-aux-Bois had een 17- jarig meisje op haar verjaardag een groot aantal bouquetten gekregen, die zij in hare slaapkamer had laten liggen. Den anderen morgen wachtte haar vader haar tevergeefs aan het ontbijt en vond haar bewusteloos te bed liggende dokter werd ontboden, maar het was te laat; het meisje was gestikt. BUITENLAND. België. Bij een schrijven aan den nuncius geeft de minis ter Erère-Orban hem zijn paspoort, er bijvoegende „Het belang van waarheid en recht noopt mij mijn beweringen van 28 Juni te handhaven en de juistheid der feiten, die door geen onbepaalde en vermetele ontkenning kunnen worden omver- gestooten." De heer Frère protesteert vervolgens tegen de bewering van den nuncius, dat hij, toen hij voor de Kamers den uitslag der onderhande lingen blootlegde, wist dat de gevolgtrekkingen, die hij uit des heeren Nina's woorden opmaakte, niet overeenstemden met de bedoelingen van den Paus. Dat is, zegt de minister, een verzekering, die zelfs niet de minste schaduw van waarschijn lijkheid heeft. De brief eindigt aldus„Ik zou u, ook al bekleeddet gij geen diplomatieke betrek king, zelfs het recht niet hebben kunnen toeken nen om te beoordeelen, wat voor de politiek van het land past." Frankrijk. De verleden Woensdag ontruimde Jezuïeten inrichtingen zijn 39 in getal en telden 475 leden. Er zijn nu nog 30 over, welke, als inrichtingen van onderwijs, eene maand langer worden geduld. Te Chambery is Donderdag twee Italiaanschen orden, eene van mannen en eene van vrouwen, aangezegd binnen 48 uren het land te verlaten. Hetzelfde is geschied ten aanzien van een Itali- aansch professor aan het seminarie, alles krachtens eene wet van 1849, waarbij de regeering gemach tigd is vreemdelingen, wier tegenwoordigheid haar bedenkelijk voorkomt, te verwijderen. Een bezwaarschrift van de Jezuïeten is den president van de rechtbank der Seine aangeboden. De prefect heeft den president verzocht zich incom petent te verklaren. De president heeft de zaak verwezen naar de eerste kamer van de rechtbank, die Woensdag de zaak in behandeling nemen zal. Er zijn nieuwe aanvragen om ontslag van ambte naren bij het openbaar ministerie aangekondigd. In den Senaat heeft Zaterdag de heer Eeray de amnestie verdedigd. Hij gelooft dat de orde niet gestoord zal worden. De heer Victor Hugo heeft ook voor de amnestie gesproken. Er zijn eenige voorzorgen genomen, om in den omtrek van het gebouw, waarin de Senaat vergadert, de orde te handhaven. Er waren omstreeks 200 nieuws gierigen aldaar bijeen. Op alle stukken, uitgaande van de gemeenten in het Seine-departement, zal voortaan gedrukt zijn „Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap". Dit ge schiedt op verlangen van den Algemeenen Raad. Een tegen-ontwerp van den heer Labiche, waarbij de regeering zich aansloot, werd door den Senaat verworpen met 145 tegen 133 stemmen. Een amendement van den heer Bazerian, om amnestie te verleenen aan al de veroordeelden van de Commune, met uitzondering van de brand stichters en de moordenaars, werd aangenomen met 143 tegen 138 stemmen. De dagbladen der onverzoenlijken zeggen dat de Senaat een zelfmoord heeft begaan door zijn votum van Zaterdag. De dagbladen der gematigde linkerzijde sporen de Kamer aan het votum van den Senaat aan te nemen. De „République fran- 9aise" verklaart dat de amnestie volledig en in haar geheel zal plaats hebben. De dagbladen der rech terzijde wenschen den Senaat geluk. Het orgaan van den heer Dufaure zegt dat de Senaat hel ver trouwen, hetwelk het land in hem stelde, heeft gerechtvaardigd. DuitBohlaad. Het Heerenhuis beraadslaagde Zaterdag over het ontwerp betreffende de Mei-wetten, verwierp eenige voorgestelde wijzigingen, keurde de arti kelen, zooals die door het Huis van afgevaardig den waren vastgesteld, goed, en nam met groote meerderheid het ontwerp aan. Des avonds werd de zitting der beide Huizen gesloten. Oo«tenr.-Hong. Monarchie. De „Politische Correspondenz" verneemt uit Cettinje, dat ettelijke voorname hoofden van Alba- neesche stammen aldaar zijn aangekomen en eene plechtige verklaring hebben overgelegd, dat zij van allen verderen tegenstand tegen Montenegro afzien. Daarentegen hebben zich aanzienlijke Alba- neesche strijdkrachten verzameld, die eene dreigende stelling tegen Antivari hebben ingenomen. Tot verdediging van die stad zijn eenige Montene- grijnsche bataillons bijeengetrokken. De „Mentagsrevue", over de Berlynsche conferentie sprekende, zegt dat, ofschoon eene be middelende gedachte de handelingen der conferentie beheerschte, daaruit niet kan worden opgemaakt, dat de mogendheden aan hare beslissing slechts platonische beteekenis willen toegekend hebbest Hoewel de Europeesche kabinetten vastbesloten schijnen, voor alle politieke consequentiën eener eventueele afwijzing van het besluit der conferentie door de Porte de eensgezindheid te handhaven, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de eene of de andere mogendheid zich het recht toekenne buiten de gemeenschappelijke eischen van Europa te gaan. Reeds is er sprake van eene demonstratie der gecombineerde Engelsch-Eransche vloot, wat de voorbode is eener ernstige crisis. Van de zijde der conferentie zal Turkije tot de erkentenis ge bracht worden, dat Europa besloten is niet meer met zich te laten spelen. Groot-Britannllk Aan de „Times" wordt uit Konstaatinopel be richt dat aldaar onder de Moslems de grootste opgewondenheid heerscht over de besluiten der Conferentie. Zij dreigen verschrikkelijke sporen achter te laten, als zij uit Europa verdreven worden. De Europeanen vreezen voor een bloedblad de correspondent der „Times" gelooft werkelijk dat er eenig gevaar bestaat. Turkye. Volgens een geloofwaardig gerucht wordt het tweede legercorps gemobiliseerd en worden andere voorbereidende militaire maatregelen genomen. Men gelooft dat de Porte besloten is, zich tegen de uitspraak der mogendheden te verzetten. Bunland. Bij keizerlijk besluit is aan de groote Russi sche Spoorwegmaatschappij de vergunning verleend tot uitgifte van een vierde obligatie-leening van 10,000,000 roebels, en aan de Warschau-Weener Spoorwegmaatschappij tot uitgifte van een zesde obligalie-leening groot 9,260,000 roebels. LEIDEN, 5 Juli. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voorzitter, De Premery, Hartevelt, Juta, Van der Zweep, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Verster, Du Rieu, Donner, De Goeje, Driessen, Van Iterson en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heer Librecht Lezwijn. Van de weduwe Stokhuyzen was een missive ingekomen houdende mededeeling van het over lijden van haren echtgenoot. Na een woord van

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2