Luidens de verklaringen van hen, die den brand in het begin zagen, moet het gebouw door de vuurzee welke van buiten af zichtbaar was, een interessanten aanblik vertoond hebben, vooral door de weerkaatsing der vlammen in de ruiten en de afscheidingen tusschen het houtwerk. Daar zoowel het gebouw als het terrein thans onder toezicht der politie staan, moest de tegen hedenmorgen aangekondigde blofemenverkooping uitgesteld worden. In de maand Juni werden per Leid- schen tramway vervoerd 59,839 personen. Sedert de opening bedraagt het aantal vervoerde reizigers 265,167. Door de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij zijn in dezelfde maand 246,308 personen en over den stoomtramweg Den HaagScheve- ningen p. m. 76,000 personen vervoerd. Een beschonken vrouw viel gister avond in het Galgewater. Zij werd er spoedig uit gehaald en zou door eenige politie-agenten op een wagen geladen en ter voorkoming van verdere onheilen naar het politie-bureel vervoerd worden. Een paar dochteren Eva's konden dit echter niet gedoogen en wisten de beschonkene onderwijl van den wagen te lichten en naar haar eigen huis te brengen. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het vol gende resultaat opgeleverd. Gemiddeld lichtgevend vermogen: 170 liters gas 17.25 kaarsen; hoogste lichtkracht 18.34, laagste 16.68 kaarsen. Het contract verlangt voor dezelfde hoe veelheid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Zwavel- gehalte 0.2044 gram, ammoniakgehalte 0.0934 liter, koolzuurgehalte 0.0102 liter, alles berekend op den M3. Het contract verlaugt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam niet in het gas voor. Uit Amsterdam meldt men aan het Utr. Dbl. dat een heer, die Zaterdag in den vroegen ochtend uit een raam der eerste verdieping van het nieuwe koffiehuis op het Leidscheplein sprong en Zondag-voormiddag te negen uren van daar naar de ziekenverpleging op de Keizersgracht, directeur dr. Berns, tegenover de Westermarkt, werd gebracht, een paar uur daarna weder uit de derde verdieping op de binnenplaats is gesprongen. Ook na dezen allergevaarlijksten sprong was hij nog niet dood, doch hij heeft toen uit een turfhok een bijl in handen weten te krijgen, waarmede hij zich zulk een gevoeligen slag op het hoofd toebracht, dat hij kort daarop is overleden. Een bejaard vrouwtje begaf zich Woensdag-avond uit hare woning op de Geldersche kade te Amsterdam naar de Nieuwmarkt, om daar het een of ander aan eene uitstalling te koopen. Toen zij hare inkoopen gedaan had, zakte zij plotseling ineen en was dood. Uit Eindhoven wordt gemeld dat gisteren aldaar geboeid binnengebracht, zijn twee beruchte personen, de gebroeders v. W. uit het naburige Eersel, ten einde verder naar 's-Bosch te worden getransporteerd, om aldaar voor de arr.-rechtbank terecht te staan wegens poging tot moord. Zoover men thans weet, heeft het feit zich aldus toegedragen. Aan een der broeders was in zijn kosthuis de verdere inwoning ontzegd, en hierover gebelgd en door den anderen broeder opgehitst, heeft hij zijn kostbaas een schot door het hoofd gejaagd. Het slachtoffer dezer misdaad, hoewel nog niet overleden, verkeert in bijna hope- loozen toestand. In de Eriesche gemeente Haskerland is een boerenmeisje van drift krankzinnig gewor den. Een weerspannigen knaap willende bestraffen, liep zij hem vruchteloos eenigen tijd na, verloor haar bewustzijn en verkeert sedert in bedenkelijken toestand. De dienstbode van een landbouwer te Hummelo is gevangengenomen en naar Arnhem overgebracht, als verdacht van haars meesters woning, die Maandag geheel afbrandde, in brand gestoken te hebben. Zij moet haar schuld hebben bekend en tevens moet zij verklaard hebben reeds tweemalen zich aan moedwillige brandstichting schuldig te hebben gemaakt. Woensdag is te Utrecht binnenge bracht en naar de cellulaire gevangenis overgevoerd de persoon van N., penningmeester van de sigaren- makersvereeniging „Onderling hulpbetoon" aldaar, die zich vóór eenigen tijd met de gelden, die onder zijn beheer waren, uit de voeten had gemaakt. Een verschrikkelijk ongeluk is te Opbrakel gebeurd. Woensdag-nacht ontstond er namelijk brand in twee aaugrenzende huizen dier gemeente, welke tot den grond afbrandden. Een dertienjarig meisje, dochter van een der bewoners, wilde hare kleeren redden en drong met haar zusje, 20 maanden oud, in de brandende woning; beiden werden onder het puin begraven. Gisternacht zijn nabij Barger twee huizen geheel en een gedeeltelijk afgebrand, waarbij eenig vee en een deel van den inboedel zijn verbrand. Te Deventer is een beschonken huzaar in den IJsel gevallen en verdronken. Onlangs genoot de tentoonstelling van kunstnijverheid te Dusseldorf de eer van een bezoek van den keizer en de keizerin van Duitsch- land. Met belangstelling bezichtigden zij de rijke uitstalling van al wat Duitschland op dat gebied daar tentoongesteld heeft- Geruimen tijd vertoefden zij o. a. in de machine-zaal. In het bijzonder werd hunne opmerkzaamheid aldaar getrokken op de door Otto Eroriep te Rheydt geëxposeerde werk tuigen, waarvan de keizer zich de vervaardiging liet uitleggen. Ook in andere afdeelingen werd door hen veel bewonderd, en een beeld van den rijkskanselier, door de firma Stollwerk uit chocolade vervaardigd, deed den keizer uitroepenDat is zoowaar miju Bismarck". Ook bevindt er zich eene buste, levensgrootte, van den Duitschen keizer, van gedreven zilver, waarvan de gelijkenis zeer wordt geroemd. Dit kunstvoorwerp is aange kocht door prins Erederik der Nederlanden, die het ten geschenke heeft gegeven aan bet 2de regiment iufanterie der Pruisische garde te Berlijn. De decaan van de medische faculteit te Montpeilier benevens al de leden van den raad van bestuur hebben hun ontslag genomen; door dit ontslag wordt de wensch der studenten ver vuld en men verzekert, dat de colleges en examens nu zonder stoornis zullen worden voortgezet. Een personentrein, van Mouscron komende, reed het station te Rijssel binnen en kon niet tijdig worden gestopt, zoodat hij tegen den stopbalk aanreed. Door den schok werden negen reizigers zwaar gewond. De „Seawanhaka", die geregeld dienst doet tusschen Nieuw-York en Long Island, deed Dinsdag met 300 passagiers, die een pleiziertochtje gingen maken, de gewone reis. Voorbij College Point brak er brand uit op de stoomboot; 50 personen verdronken of werden een prooi der vlam men. Tot nog toe zijn 30 lijken, meest van vrou wen en kinderen, aangespoeld. Te Havre wilde een achttienjarig meisje zich van het leven berooven en sproug daartoe van het noorderhoofd der voorhaven. Een getuige van die daad van wanhoop slechts aan zijn moed gehoor gevende, sprong geheel gekleed te water en greep de ongelukkige om haar op het droge te brengen, doch deze, vast besloten een einde aan haar leven te maken, bood verwoeden tegenstand, en eerst nadat zij, half door het water verstikt, in zwijm was gevallen, gelukte het haar moedigen redder met haar den wal te bereiken. Tot bewustzijn teruggekomen, verklaarde het meisje, dat ten gevolge van een teleurgestelde liefde het leven haar tot een last was geworden en zij niet zou ophouden den dood te zoeken. Een pachter te Travecy greep in een twist met zijne vrouw over het wegzenden van een der dienstboden zijn geweer en schoot haar op de plaats dood. Toen hij de moeder zijner kinderen levenloos had zien nederstorten, laadde hij opnieuw, en plaatste de tromp van het vuur wapen tegen de hersenpan, drukte af en viel met verbrijzelden schedel neer bij het lijk zijner vrouw. Een honderdtal personen stonden Zondag op een steiger bij eene zweminrichting te Havre naar de verschillende kunsten van een ge oefend zwemmer te kijken, toen eensklaps een dwarsbalk bezweek en alle toeschouwers in de diepte verdwenen. De angstkreten van hen die het ongeval hadden bijgewoond, waren verschrikkelijk; van alle zijden kwamen personen toegesneld om hulp te bieden, doch de verwarring, die daardoor ontstond, maakte het langen tijd onmogelijk iets uit te voeren, tot twee soldaten in een boot spron gen en in verscheidene tochten de drenkelingen, die zich aan alles vastklemden, allen aan land brachten. Allen! zij meenden dit althans; eenige uren later echter spoelden de golven het lijk aan land van een makker der beide redders, naar wien dezen zeker de eerste hand zouden hebben uitge stoken, als zij geweten hadden dat hij zich onder de drenkelingen bevond. BUITENLAND. Frankrijk. In de zaak der Jezuïeten zal de rechtbank morgen, Zaterdag, uitspraak doen. De regee ring heeft verlof gegeven tot het overbrengen van het heilig sacrament uit de kapel der Jezuïeten naar de kerk van St.-Sulpice. De overbrenging zal met eene processie gepaard gaan, waaraan zal deelgenomen worden door de heeren Buffet, Co- royon-Latour, Larochette, Pieux, Léon enz. Duitschland. De commissie van- het Pruisische Heerenhuis heeft met 11 tegen 2 stemmen besloten om het ontwerp betreffende de Meiwetten onveranderd, gelijk het in het Huis van afgevaardigden aange nomen was, aan het Heerenhuis ter aanneming aan te bevelen. Er was eerst sprake van om art. 1, dat in het Huis van afgevaardigden met 198 tegen 197 stemmen verworpen was, weder in de wet te brengen, maar de commissie heeft begrepen dat het raadzamer was, te zorgen dat het ont werp niet weder in het Huis van afgevaardigden kwam, waar het, na met slechts vier stemmen meerderheid aangenomen te zijn, thans allicht geheel en al verworpen zou kunnen worden. In de gisteren gehouden slotzitting van de conferentie werd de finale akte onderteekend, welke de besluiten der conferentie behelst. Daarna werd de collectieve nota aangenomen, door welke de besluiten der conferentie aan Turkije en Grieken land zullen worden medegedeeld. Ook van de ten onrechte zoogenaamde ondergeschikte quaestiën als het door Griekenland over te nemen aandeel in de Turksche schuld, en de vrijheid van eere- dienst op welke de conferentie de aandacht der mogendheden besloten had te vestigen, is in het protocol van de conferentie gewag gemaakt. Eene door al de mogendheden onderteekende nota zal te Konstantinopel en te Athene door den oudsten van de aldaar gevestigde vertegenwoordigers der zes mogendheden aan de beide betrokken regee- ringeu worden ter hand gesteld. De beweringdat er te Athene en te Konstantinopel verschillend luidende nota's zouden worden overgegeven, is derhalve onjuist. GrooUBritnnnlë. De Ghilzais bedreigen de Engelschenzij vielen een konvooi aan, doodden 6 en wondden 2 soldaten. Het Kaapsch Parlement heeft een votum van vertrouwen in het ministerie aangenomen. 38 leden stemden er voor, de oppositie bleef buiten stemming. In het Lagerhuis heeft de vice-minister van buitenlandsche zaken, sir Charles Dilke, gisteren, in antwoord op verscheidene vragen gezegd dat de Berlijusche Conferentie hare besluiten met algemeene stemmen genomen en de voorgestelde grenslijn aangenomen heeft. Hoe van die besluiten kennis gegeven zal worden aan de Porte en aan Griekenland is nog niet vastgesteld; daarover duren de onderhandelingen voort. Oostenr.>Hong. Monarchie. Naar men verneemt, zal de vorst van Rumenië den keizer komen begroeten als deze zich in de Bukowina bevindt en waarschijnlijk te Czernowitz door den keizer ontvangen worden. Ook de vorst van Bulgarije zou dan te Czernowitz komen. Tole^raiumeu. BERLIJN, 1 Juli. Bij de groote mogendheden, voornamelijk Frankrijk, Engeland en Italië, is het denkbeeld in overweging genomen om een demon stratie met de Middellandsche-Zee-eskaders op touw te zetten, voor het geval dat de Porte niet alleen de besluiten der conferentie verwerpt, maar ook voortgaat met de troepenversterking aan de Griek- sche grenzen. Tegelijkertijd zal dan ook vriend schappelijk in Athene worden aangeraden dat Grie kenland, dat eveneens zijn leger versterkt, het plan

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2