1, 2, 3 en 4 der statuten, en besloten aan de deelhebbers uit te keeren f 10.35 per aandeel van f 240, f 4.14 per aandeel van f 96 en f 1.55 per aandeel van f 36 gestort kapitaal. De aftre dende commissarissen mr. R. J. graaf Schim- melpenninck Van Nijenhuis, T. P. Viruly, mr. L. A. J. W. baron Sloet Van de Beele, mr. J. Van Gennep, sir Th. Edward Moss Bart, E. Chaplin en A. Fletcher werden herkozen, zoo mede de aftredende directeuren mr. H. Ameshoff, F. C. Zillesen en J. C. 's Jacob. Tot president der directie werd benoemd mr. H. Ameshoff en tot vice-president de heer J. Staats Forbes. Tot leden van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht zijn benoemd: in de sectie van letterkunde, wijsbe geerte en geschiedenis: mr. W. B. S. Boeles te Leeuwarden, dr. J. Cramer te Groningen, dr. W. Doorenbos te Amsterdam, dr. G. J. Dozy te Leiden, dr. J. G. Van Eyken te 's-Gravenhage, dr. J. J. Gallee te Utrecht, P. H. Hugenholtz te Amsterdam, Gerard Keller te Arnhem, J. Van Loenen Martinet te Zwolle, dr. J. C. Volgraffte Leiden, A. W. Wybrants te Hoorn. In de natuurkundige sectieC. P. J. Van den Berg te Utrecht, dr. M. J. Bouvin te Utrecht, E. Gugel te Delft, dr. R. Horst te Utrecht, dr. A. A. W. Hubrecht te Leiden, dr. H. T. Jonkman te Utrecht, dr. H. Kamerlingh Onnes te Delft, dr. G. J. Legebeke te Utrecht, dr. J. Van Rees te Amster dam, Ch. M. Schols te Delft, dr. H. Wichmann te Utrecht. In de sectie der rechtsgeleerdheid mr. H. A. Des Amorie v. d. Hoeven te 's-Gra venhage, mr. W. H. Dullert te 's-Gravenhage, mr. H. Van der Hoeven te Leiden, mr. M. H. 's Jacob te Amsterdam, mr. H. J. Smidt te 's-Gravenhage, mr. W. Thorbecke te 's-Graven hage, mr. J. P. Verloren te Zutfen, mr. W. Van der Vlugt te Leiden, mr. H. Du Marchie van Voorthuysen te Utrecht en mr. A. C. Waller te Haarlem. De geneeskundige staatscommissie te Am sterdam heeft bevorderd tot arts de heeren J. G. Meilink, doctorandus, en O. T. Cannegieter, can- didaat-arts, en toegelaten voor het geneeskundig gedeelte den heer A. Grafdijk, doctorandus. Dinsdag had er te Bodegraven een meeting plaats, belegd door den concessionaris voor den stoomtramweg LeidenWoerden, den heer De Bok, notaris te 's-Hage. De opkomst was, naar de Rott. Crt. meldt, zeer talrijk. De voorzitter deelde mede dat de weg zou loopen ten zuiden van den straatweg met aansluiting aan het Rijnspoor te Woerden en het Hollandsche spoor te Leiden, met een spoorbreedte van 1 meter. Waarnoodig, zou de berm der eigenaren worden onteigend tegen f 4000 per hectare en vergoeding voor de boomen en het ongerief. De heer Kaptijn, van Woerden, achtte het beter met iederen eigenaar afzonderlijk te onderhandelen. De heer De Bok stelde echter voor dat iedere voorstander van dezen tramweg op een aanwezige lijst zou teekenen. Slechts één eigenaar verklaarde zich daartoe bereid. De heer Oskamp meende dat een paardentram minder tegenstand zou ontmoeten. De heer De Bruin vroeg of men voor eventueele ongelukken gewaar borgd was. De voorzitter, eenigszins gebelgd, sloot de vergadering, zonder dat men tot een eindbe sluit gekomen was. De commissie belast met het afnemen van examen C, te Delft, heeft gistermiddag bekend gemaakt dat geslaagd zijn voor art. 61 (civiel ingenieur) de hh.D. P. v. Ameyden v. Duym, J. W. H. Bauduin, M. Buyze, G. J. Cambier, H. G. C. Van Dorp, J. Groenendaal, R. Haagsma, R. Van Harencarspel, N. Hoogendoorn, L. A. De Jager, B. De Jong, W. De Jongh, P. J. Kapteyn, F. M. L. Kerkhoff, W. L. Koch, H. M. Lange, J. Van Leeuwen, J. W. Van Marie, W. Moorrees, J. G. Van der Muelen, J. A. Mulock Houwer, A. P. Van der Ploeg, F. J. Rosskopf, A. J. Schilling, J. A. Stoop, F. L. S. F. Van Tuyll Van Serooskerken, A. Vroesom De Haan, P. H. A. Van Wamel, H. Wortmau en J. E. Van IJsendijkevoor art. 64 (werktuigkundig iugenieur): G. Van Egmondt, H. C. Grosjean, J. Grundel en H. P. M. A. Vogel. De eind-examens aan de openbare Handels school te Amsterdam zijn door alle geëxamineerden met gunstig gevolg afgelegd. Naar volgorde van punten werd het diploma uitgereikt aan de heeren J. P. Guepin, H. M. A. Van Valkenburg, J. D. Otten, R. Van Lennep, W. Th. Koster, P. W. Schilthuis, J. Noë, W. H. Van Kempen, A. G. Van Lennep, A. L. Reimeringer, J. G. Kruimel, J. F. Bangert, H. Spakler, J. Van Andel, C. R. Van der Heyde, J. Grijns, M. De Wit, H. H. Vetb, J. Salomonson, W. J. Munzebrock, F. Hooft Graafland en L. S. Gomperts. Tot hoofdonderwijzer aan de Christelijke school te Wassenaar is benoemd de heer L. Van Ingen te Nieuwerbrug; tot hulponderwijzer te Woubrugge de heer A. J. Straatman te Haarlem. Prinses Hendrik zal binnenkort naar het lustslot Soestdijk vertrekken. De heer F. A. Zubli, gedurende vele jaren Waalsch predikant te 's-Gravenhage, is te Tubingen overleden. Aan Z. M. den Koning is een adres ver zonden door de hoofdcommissie der Vereeniging voor Christ. Nat. Schoolonderwijs, waarin verzocht wordt dat het Z. M. behage, het kon. besl. van 28 Mei 1879 (Stbl. N°.^106), betreffende het programma van het examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, aan eene zoodanige herziening te onderwerpen, dat althans geene omvattender eischen gesteld worden dan die, welke door de wet van 17 Augustus 1878 zijn aangegeven. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam richtte de heer Metelerkamp de volgende vraag tot Burg. en Weths. Zijn B. en Ws. voornemens om naar aanleiding van het votum der Tweede Kamer van 20 April jl. in het thans ingetreden belastingjaar uitvoering te geven aan art. 264 der Gemeentewet overeenkom stig die uitspraak en dus de publiciteit van de kohieren der plaatselijke directe belasting naar het inkomen te voeren? De burgemeester antwoordde dat het votum der Kamer voor den Raad niet bindend is. Er volgde daarop een gedachtenwisse- ling, welke eindigde met het voorstel van den heer Metelerkamp om de kohieren van de plaatselijke directe belasting publiek te doen zijn. Dit voor stel zal later worden behandeld. "Voor hen, die voornemens zijn het Zen- dingsfeest op Boekenrode den 7den Juli a. s. bij te wonen, is te Arnhem bij H. B. Breyer een boekje verschenen, waarin alle noodige aanwijzin gen, ook over middelen van vervoer en mond behoeften, alsmede de woorden der feestliederen zijn opgenomen. De hoogere burgerschool te Hoorn is bij besluit van den gemeenteraad veranderd in eene met 5-jarigen cursus en ook toegankelijk gesteld voor meisjes. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat met den lsten October a. s. bij het departement van oorlog, na verge lijkend examen, een tweede klerk zal worden aan gesteld op eene jaarwedde van 400. Dit verge lijkend examen zal plaats hebben in de maand September a. s. De aanvragen tot toelating daartoe zullen door de ouders of voogden van de adspi- ranten, bij op zegel gesteld request, uiterlijk op den 4den September a. s. bij gemeld departement moeten zijn ingediend. Het examen zal hoofd zakelijk strekken tot beoordeeling van de vlugheid en bevattelijkheid der adspirantenhiertoe zullen door hen proeven van bekwaamheid moeten wor den gegeven in de mondelinge en schriftelijke behandeling van onderwerpen en vragen, betreflende aardrijkskunde, vaderlandsche en algemeene ge schiedenis. Het schrijven van eene nette en dui delijke hand is een volstrekt vereischte. Gemengd Nlcawi. Gedurende de feestweek van 20 tot en met 27 Juni werden per Leidschen tramway 26,527 personen vervoerd. Als een merkwaardigen tegenhanger van de gedurige ongunstige berichten aangaande den gezondheidstoestand in de gemeente Leiden, zoo schrijft men ons, kan dienen dat zich sedert 23 April jl. in de gemeente Rijnsburg, op eene bevolking van ongeveer 2100 zielen, geen enkel sterfgeval heeft voorgedaan. Dit wekt te meer verwondering als men weet dat juist in dezen tijd de bewoners van deze en omliggende gemeenten volop kunnen genieten van de walgelijke odeurs van dierlijke meststoffen, waaronder vooral die van zeesterren (Asterias rubens L), garnalen (Crus tacea decapoda) enz. uitmunten. De Prov. N.-Brab. en 's-H. Crt., melding makende van het diner van Zondag op het bad huis te Scheveningen, zegt dat in 54 rijtuigen de studenten zich in het kostuum van den optocht derwaarts begaven, terwijl 2 gekostumeerden den stoet te paard vergezelden.De een ziet toch maar meer dan de aDder. Eon geschiedenis die volkomen over eenkomt met het geestige gedicht „De zelfmoor denaar" van Piet Paaltjens, viel onlangs dicht bij Parijs, aan den oever van het meer St.-Mandé, voor. Een vrijend paartje had zich daar Maandag avond onder een wilgenboom neergevleid, toen het meisje eenklaps een gil gaf en in zwijm viel. De minnaar wist zich die plotselinge flauwte niet te verklaren, tot hij toevallig naar boven keek en zelf „zoo bleek werd als een laken dat drie dagen gebleekt heeft". Aan een tak van den boom schommelde n. 1. het lijk van een man met ontzaglijke baggerlaarzen aan. Een boschwach ter, aan wien het verschrikte paar later zijne ondervinding verhaalde, sneed den zelfmoordenaar af en vond in zijne zakken niets anders dan een duplicaat van overdracht van een lommerdbriefje op zekeren Collin, rioolruimer, in de „rue de Memilmontant." Deze was spoedig opgezocht en bij het lijk gebracht, dat door hem herkend werd als van een collega en vriend, die hem reeds te voren met zijn somber plan had bekend gemaakt. Mijnheer en mevrouw D., uit Parijs, maakten onlangs een uitstapje per spoor. Zij namen plaats in een rijtuig 2de klasse, waarin eenige jongelieden gezeten waren. Een van dezen stak een pijp op en wierp het brandende stuk papier, dat hij daarvoor gebruikt had, achteloos voor zijne voeten neder. Spoedig merkte men een hevige brandlucht op, en bleek het dat de rokken der dame vuur hadden gevat. In een oogwenk was zij geheel door de vlammen omringd, welke niet dan met veel moeite gedoofd werden. Eerst aan het volgende station was het mogelijk de onge lukkige vrouw, die geheel met brandwonden was overdekt, geneeskundige hulp te verleenen. Vol gens de geneesheeren is haar toestand zeer ernstig. Verleden Vrijdag is een r ij tuig, dat naar Chamounix reed, in den afgrond bij de Têle Noire gestort, ten gevolge van het schrikken der paarden. Een daarin gezeten dame bleef op de plaats dood en haar man werd zwaar gewond. Hunne beide dochters, die in een ander rijtuig vol.'den, waren van dit alles ooggetuigen. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 1 en 3 Juli storing in den damp kring verwacht worden op de kusten van Noorwe gen en Noord-Engeland, vergezeld van regen en harden wind. In allen ernst schrijft de Samarang- sche „Locomotief" het volgende: „Gevallen van eene hoogte van 9 el, nl. van het dak van de Chineesche kerk in de kampong Sebandaren, is gisteren een koelie, die daar lag te slapen. Toen hij wakker werd, was hij dood." Een treffend tooneel had Zaterdag morgen aan den oever van de Seine plaats. Eenige schippers waren bezig het lijk van een ongeveer 50-jarige vrouw op te visschen, toen een jongeling, die hun daarbij geholpen had, met een ontzettenden gil bewusteloos ter aarde stortte. De ongelukkige had in de doode zijn eigen moeder herkend. Een actrice van het Thé&tre Lyrique te Chambery heeft zich onder de volgende afgrij selijke omstandigheden van het leven beroofd. Nadat zij tevergeefs had getracht met een schaar zich doodelijke wonden in den hals toe te brengen, heeft zij zich opgehangen, doch daarbij kwam het touw, waarvan zij zich bediende tot het volvoeren van haar noodlottig voornemen, juist in aanraking met de door de schaar veroorzaakte verwondingen, hetgeen volgens verklaring der geneesheeren, die het lijk schouwden, een vreeselijk pijnlijken dood strijd moet hebben veroorzaakt. Volgens de uit de departementen ontvangen berichten hebben de Jezuïeten allerwegen hunne inrichtingen ontruimd, verklarende te wijken voor BUITENLAND. Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2