b. De vrijstelling van kooplieden wegens het inkomen uit effecten en schuldvorderingen, behoo- rende tot hun bedrijfskapitaal, is opgeheven. Daaren tegen is aan bankiers, kassiers, makelaars en com missionairs in effecten bevoegdheid gegeven om hun inkomen uit effecten en schuldvorderingen te verminderen met de renten die zij aan hunne crediteuren in depot-rekening of rekening-courant uitkeeren, terwijl bovendien hun aanslag in het pateutrecht in mindering komt van hun aanslag in de rentebelasting. d. Voor de toepassing van vrijstelling en ver mindering zijn instellingen van weldadigheid, ver meld in het lste lid van art. 1 der wet van 28 Juni 1854 (Staatsblad n°. 100) met pbysieke per sonen gelijkgesteld (art. 11). f. De invoering der wet op 1 Juli 1880 en de invordering van de helft der belasting reeds in den loop van dit jaar, is vervallen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, Middel-Java weer aan de orde van den dag. De te Djokja verschijnende „Mataram" vermeldt er drie in één nummer. In het Samarangsche hebben de Boegineesche soldaten weer groote balddadigheid bedreven. Te Batavia werd dezer dagen een Europeesch sol daat op diefstal aan den publieken weg betrapt. De tucht onder de mindere militairen laat zeer veel te wenschen over. Men is bezig met de sectie-metingen voor de spoorweglijn Passoeroean-Probolingo. Te Samarang klaagt men over de straatschen derijen der burgerschooljongens. Ook te Soerabaja zijn straatschandalen en balddadigheden aan de orde van den dag. Omtrent de veepest is geen verandering te melden. De ontsmettingsmaatregelen in de Pre- anger op reizigers toegepast, wekken algemeen den lachlust op. Het droge jaargetijde is voorgoed ingetreden. In den handel gaat weinig om. Door den gouverneur-generaal ran Ned.-Indië zjjn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den hoofdingenieur der late kl. bij den waterstaat enz. S. Verburgh en aan den notaris te Batavia J. H. Vorstman; wegens meer dan 15 jaren onafgebroken dienst aan den griffier bij de landraden te Tegal en Pemalang, Ch. E. Middleton. Benoemd: Tot griffier te Tegal en Pemalang de klerk bij de weeskamer te Batavia, W. F. Henricns; tot voor zitter der landraden te Tandjoer en Soekaboemi (Preanger regent schappen) het lid in den raad van justitie te Samarang mr. W. L. Berkhout; bij den raad van justitie te Samarang: tot lid de subst.officier van justitie mr. J. C. Th. Heyligers, tot subst. - off. mr. C. P. H. Van Maarsseveen; tot griff. bjj den landr. te Palembang mr. A. E. E. Gastman; tot subst.-off. van just, bij den raad van just, te Makassar mr. C. M. J. W. Bink, bij dien te Padang mr. J. Spruyt. Ontslagen: Eervol, de resident van Banjoewangie, gecommitteerde voor de zaken van Bali en Lom bok, H. Fiti Verploegh. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof n. Europa w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. B. Hilter- man. Bevorderd: Tot dirig. off. v. gez. der 2de kl. de off. v. gez. lste kl. L. C. A. Rombach; tot off. v. gez. 1ste kl. de off. v. gez. 2de kl. M. L. Cannegieter. Benoemd: Tot milit. comm. van Riouw en onderh. de kapt. van het 9de bat. F. H. Schoemaker. BUITENLAND. Frankrijk. 221 studenten van Montpellier hebben in een bijeenkomst besloten, aangezien een verzoening onmogelijk is, alle colleges onmogelijk te maken, eerst na drie wettige sommaties heen te gaan en aan hun afgevaardigden te schrijven om hen op de hoogte te stellen van den toestand. Te Havre zijn reeds voor een paar dagen een twintig Jezuïeten scheep gegaan naar Engeland, en den volgenden dag vertrokken er veertien naar Christiania. Het zijn meest jongelieden, die het land verlaten uit vrees dat zij na de opheffing hunner orde aangesproken zullen worden om hunne militaire plichten te vervullen. De „Petit Mar- seillais" meldt dat in de laatste dagen verscheidene Jezuïeten te Marseille aan boord zijn gegaan van de stoombooten der „Messageries maritimes", om zich deels naar de Levant, deels naar Napels te begeven. De Kamer heeft gisteren de ondersteuning der koopvaardijvloot aangenomen met 238 tegen 183 stemmen. De heer Baudry d'Asson inter pelleerde de regeering over het tumult, dat Maan dag heeft plaats gevonden bij het uiteengaan eener politiek-religieuze conferentie door den heer De Chesnelong. De minister zeide dat maatregelen van orde zullen worden genomen om botsingen bij de tenuitvoerlegging der decreten van 29 Maart te vermijden. Ongeveer 45 ambtenaren hebben tot heden hun ontslag gevraagd. De Senaat heeft met 173 tegen 64 stemmen de wet over het nationale feest van 14 Juli aan genomen. De heer Jules Simon heeft de opdracht om op te treden als president der amnestie-com missie geweigerd, daar hij een groote rede over de algemeene politiek wil uitspreken. België. De heer Vanntelli, nuntius te Brussel, die Maandag uit Rome zon vertrekken, moet wegens ongesteldheid zijn vertrek eenige dagen uitstellen. Het Yatikaan heeft nieuwe aanbevelingen aan de Belgische bisschoppen gezonden, opdat zij voor zichtig zouden zijn, en bij hun verzet tegen de schoolwet zich strikt binnen de perken der wet zouden houden. Het „Journal de Bruxelles" zegt dat den 28sten de nuncius van buitenlandsche zaken aan de ministers te Brussel heeft medegedeeld dat het Belgische gouvernement te rekenen van dien dag de diplomatieke betrekkingen met dqn pause lijken afgevaardigde afbrak en dat dientengevolge de Belgische legatie bij den paus is opgeheven. De liberale candidaat is te Doornik tot senator gekozen met 1578 stemmen tegen 1256 op den clericaal. De toestand verandert dus niet. De liberale meerderheid blijft 4. Duitsclila.ncL Bij het door de conferentie genomen besluit tot definitieve vaststelling der grenzen is zij ge leid geworden door de volgende overwegingen dat aan geen der twee partijen eene strategisch- domineerende positie tegenover de andere mag worden toegekend. Ten opzichte der noordwestelijke grenzen werd voorts in het oog gehouden, zooveel mogelijk te verhinderen dat Grieken met Alba- neezen in aanraking komen. Voor het door Grie kenland op zich te nemen aandeel in de Turk- sche schuld werd het aantal der inwoners tot maatstaf genomen; de vaststelling van het bedrag werd tot nader aangehouden. Voor de in het af te stane grondgebied gelegen keizerlijk Turksche paleizen en goederen zal aan Turkije eene behoor lijke vergoeding in geld verstrekt worden. De vrij heid van godsdienst werd als reeds door de Griek- sche grondwet gewaarborgd beschouwd. Bij keizerlijk besluit is de invoer van ge hakt of op andere wijze toebereid varkensvleesch en alle soorten van worst uit Amerika verboden. Hammen en zijden spek zijn van dit verbod uit gezonderd, terwijl de rijkskanselier ook overigens uitzonderingen kan toelaten onder de noodige maat regelen van controle. Prins Bismarck is met zijne gemalin en graaf "Wilhelm gisteren te vier uren naar Priediichsruhe vertrokken. Spanje. Officieel wordt uit Havana bericht dat het hoofd der opstandelingen, Garcia, 33 officieren en 254 man (waarvan 137 met hun wapens) zich aan de autoriteiten van Santiago hebben onderworpen. Turkye. Men verzekert dat de ambassadeurs op het antwoord van de Porte betreflende de Montene- grijnsche quaestie hebben verklaard dat eene weder- bezetting van het aan Montenegro afgestane grond gebied een on bepaalden tijd zou vereischèn. Zij stelden daarom den afstand van Dulcigno voor als vergoeding voor de uitvoering van de Conventie van 12 April. Groot-Britannlë. In het Lagerhuis heeft de heer Northcote aan gekondigd dat hij als amendement op het voorstel van den heer Gladstone betreflende de toelating tot eene affirmatie zou voorstellen, dat dit niet kon aangenomen worden, daar het feitelijk het besluit van het Huis van 22 Juni zou vernietigen. Telegrammen. CORFU, 28 Juni. In eene vertrouwelijke cir culaire van Abeddin-pacha aan de hoofden der Albaneesche Liga zegt hij te vertrouwen, dat de besluiten der conferentie geen schade zullen toe brengen aan Albanië. De Porte zegt dat zij Al banië zal weten te beschermen tegen de hebzucht zijner naburen, en zij spoort de Albaneezen aan om zich kloek aaneen te sluiten, in eenstemmig heid met hunne christelijke landgeuooten. BERLIJN, 29 Juni. De conferentie hield zich in hare zitting van heden bezig met de haar van Grieksche en Albaneesche zijden toegezonden pe tities. Donderdag slotzitting ter onderteekeuing van de akte, die de besluiten der conferentie be helst. Dien dag dineeren de leden bij den Rus- sischen gezant. NICOSIA, 29 Juni. Er zijn ernstige botsingen uitgebarsten, in de stad Haifa, in Syrië, voorge vallen tusschen Christenen en Mahomedanen. Er is eene Engelsche kanonneerboot naar de Syrische kust vertrokken. LONDEN, 29 Juni. De „Times" deelt mede dat eenige Russische troepen door de Chineezen geslagen zijn nabij den bergpas Terk. De Russen, die terugtrokken, werden vervolgd en te Kigil- Kurghan opnieuw geslagen, waarbij zij veel krijgs voorraad en levensmiddelen verloren. LONDEN, 30 Juni. De „Daily News" meldt s uit Kaboel van gisteren: „Het Chineesche leger heeft Oost-Khokand bezet. De Russen trekken af naar Osh." PARIJS, 30 Juni. De kapel der Jezuïeten in de rue de Sèvres alhier is gisteren verzegeld. Verscheidene senatoren en afgevaardigden der rech terzijde waren daarbij tegenwoordig. Hedenochtend te vier uren begaven twee commissarissen van politie zich naar het klooster der Jezuïeten om het te doen ontruimen. Ongeveer 500 personen waren in die straat bijeengekomen. Eenige kreten van: „Leve de Jezuïeten! Leve de vrijheid!" werden met die van: „Leve de Republiek! Leve de decretenbeantwoord. De Jezuïeten verlieten hunne inrichting te zes uren, vergezeld door eenige senatoren en afgevaardigden der rechterzijde, die den nacht in het klooster hadden doorgebracht. In de straat vroeg de menigte om hun zegen. Tot dusver zijn de decreten slechts toegepast op de Jezuïeten in de rue de Sèvres. Depeches uit Douai en Rijssel melden dat gisteravond de kapel len der Jezuïeten ook aldaar zijn verzegeld. LEIDEN, 30 Juni. Met leedwezen verneemt men uit Utrecht het overlijden vau den hoogleeraar Vreede, wiens ge zondheid in den laatsten tijd reeds geschokt was, doch niet zoodanig dat zijne talrijke vrienden reeds het ergste meenden te moeten vreezen. In 1831 is hij aan de Leidsche hoogeschool in de rechten gepromoveerd. De Tweede Kamer houdt zich deze week met den sectie arbeid bezig. De voornaamste in het wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting aangebrachte wijzigingen zijn a. In art. 3 (nieuw) van het ontwerp is gefor muleerd wat onder inkomen uit effecten moet worden verstaan, ook ingeval zij zijn overgedragen met of zonder bijpassing van rente. c. De belasting zal voor elk jaar worden ge regeld naar de inkomsten in datzelfde jaar genoten, doch daar deze veelal eerst bij het einde van het jaar met zekerheid zijn te bepalen, zal eerst dan opgaaf van de inkomsten gevraagd worden (art. 7). e. Aan den controleur is voor de beoordeeling van die aangiften, aan welker juistheid hij twij felt, eene commissie van bijstand toegevoegd, die waarborgen geeft, van den eenen kant tegen willekeur bij het opleggen van den eed, van den anderen kant tegen onjuiste opgaven (artt. 31-37). Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisteravond te Port-Said. van 24 tot en met 30 Juni. BEVALLEN. M. M. Peperkorn geb. Possemeycr Z. M. Swinkels geb. Willemse D. M. C. Luyben geb. Van Es D. M. E. De Leo geb. Fnchs D. A. Kloos geb. v. d. Posch Z. J. A. v. d. Bos geb. v. d. Pompe D. H. C. Pommee geb. v. Wijk Z. M. Hensen geb. v. Stralen Z. G. Koet geb. Aué Z. M. M. Heossen geb. Zirkzee D. J. v. d. Vlist geb. Scherjon D. M. A. Nienwenburg geb. Kappel 2D. C. J. E. v. Heeswijk geb. Riveaux Z. M. Brocaar geb. v. Polanen Z. C. J. v. Rosse geb. v. Erkel Z. C. M. De Haas geb. v. d. Bnrgh Z. S. Schelkes geb. Ver hoog D. J. De Kievit geb. De Lincel Z. C. Bouwman geb. Tierolf Z.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2