N°. 6247. Donderdag 1 Juli. A". 4880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAE FBIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post*..a.*.....»'.».... 9 1.40. Afzonderlijke Nommera.."•.V'.r...0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regel» .TV;r. .77ï.ï Iedere regel meer, Grootera letten near plaatsrnimte.* 1.05: 0.17* STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van CORNELIS MATTHIJS VAN LEEU WEN, zonder beroep, wonende te Oegstgeest, houdende verzoek tot oprichting van eene koeklakkerij in het pand in de Haar lemmerstraat N°. 6 Gelet op de artt. 6 en 7 der wat van 2 Juni 1875 (Staatsblad n*. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 14den Juli a. s., 's voormid dags to elf nren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeester. 30 Jnni 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, SO Juni. De weezen der verschillende gezindten zijn hedenmiddag door de commissie van het feest van gisteren in de gelegenheid gesteld het feestterrein en feestgebouw te bezichtigen, waarbij zij tevens op gebakjes werden onthaald, evenals zij dit ook nog hedenavond in de gestichten zeiven zullen worden gedaan. Men kan zich begrijpen hoe opge- togïn allen over het schoons waren. De luit. ter zee 1ste kl. M. C. Yan Doorn, gedetacheerd bij 's Rijks Sterrenwacht te Leiden, wordt met den laatsten Juli aanstaande op non.- act. gesteld. Men schrijft uit SassenheimDe inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid- Holland bezocht voor eenige dagen deze gemeente. Merkwaardig toch is het feit, dat de tegenwoordig sporadisch voorkomende pokziekte geene bepaalde streek volgt, zooals gewoonlijk met besmettelijke ziekten het geval is. Bleef zij tot nn toe op be trekkelijk verren afstand, voor eeoige dagen openbaarde zij zich in een gezin in de kom van het dorp. Dank zij de omstandigheid, dat de drie jeugdige patiënten gevaocineerd zijn, is de ziekte gewijzigd en bestaat er geen levensgevaar. De ge legenheid tot vaccinatie wordt ruimschoots en kostelocs aangeboden; maar bij de mindere stan den is de belangstelling hieromtrent nog zeer gering. Tot hulponderwijzer aan de Christelijke school te Alphen is benoemd de heer K. Klamer, te Groningen. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn tot arts bevorderdde heeren F. A. Ingenhousz, doctorandus, en J. C. Th. Bast, candidaat-arts. Mr. G. A. Van Hamel heeft zijne benoe ming tot hoogleeraar in het strafrecht aan de Amsterdamsche universiteit aangenonlen. De gemeenteraad van Middelburg heeft gis teren de voorstellen tot verlenging van het con tract met den concessionaris der gasfabriek en tot openbare aanbesteding verworpen en in beginsel de gemeente-exploitatie aangenomen. De memorie van antwoord nopen9 het wetsont werp tot heffing eener rentebelasting is verschenen. Het omvangrijk stuk gaat vergezeld van verschil lende bijlagen en een gewijzigd ontwerp. Ten aan zien van het verband dezer belasting met de wet op het lager onderwijs zegt de regeering dat zij zich reeds herhaaldelijk op het punt duidelijk ge noeg heeft verklaard. De nieuwe onderwijswet moet worden ingevoerd, tenzij de wetgever zelf, op de wijze door de Grondwet aangewezen, het tegendeel verordent; de wet zal worden uitgevoerd zoodra de maatregelen tot voorbereiding van die invoering zijn tot stand gekomen. De invoering is derhalve onafhankelijk van de goedkeuring van deze of van elke andere belastingwet. De leden die, hoezeer de belasting in beginsel goedkeurende, haar zouden verwerpen om de invoering der Schoolwet te be lemmeren, zouden hun doel niet bereiken. Want de wetgever zou in dat geval andere middelen hebben aan te wijzen om de uitgaven, uit deze wet voortvloeiende, te dekken. De audiëntie van den minister van oorlog zal morgen niet plaats hebben. Het stoomschip „Rotterdam" is Zondag van Rotterdam te Nieuw-York aangekomende „Voor waarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteravond het eiland Wight. Z. M. heeft den 2den luit. W. J. C. Creutz Lechleitner, van het 4de reg. inf., te rekenen van 1 Juli a. s., in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; den officier van gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. Schoondermark vergund het aannemen en dragen van de medaille der buste van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Yereenigde-Staten van Venezuela geschonken; benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Oost-Indië tot off. van gez. 2de kl. den student voor gen. dienst (arts) J. W. A. Doorenbos. Gemengd Nienvrft In den afgeloopen nacht heeft er in een tapperij aan het Levendaal een vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere W. F. H., wonende op het Levendaal, den persoon van P. J. U., wonende in de Kaarsenmakerspoort, een belangrijke verwonding aan den pols toebracht. Nadat laatst genoemde was verbonden, zijn die personen in voor- loopige bewaring gesteld. Van het gebeurde zal proces-verbaal worden opgemaakt. Heden zijn doordepolitie al hiernaar de gevangenis te 's-Hage overgebracht zekere P. S., J. /V. d. L. en H. -C., die zich in den laatsten tijd in deze gemeente aan diefstal hebben schuldig gemaakt. Gisteren is gevankelijk binnenge bracht een brigadier der huzaren, die wegens lan ger dan twee dagen verlof, dat hem was toege staan, uit den dienst verwijderd bleef. Hij had zich bovendien van zijn uniform ontdaan en zich in een fijn onderofficierspak der infanterie gestoken. Volgens bericht, te Scheveningen ontvangen, zijn door een Scheveningsche bom, stuurman L. Keus, nabij Petheared op de kust van Schotland, tien schepelingen gered van een vaartuig, dat in zinkenden toestand verkeerde. De opbrengst der aardbeien te Aals meer is niet zoo groot als men verwacht had, vermoedelijk ten gevolge van koude en nacht vorsten. De prijzen zijn hoog en zullen zich waar schijnlijk flink houden. Van Vrijdag op Zaterdag heeft het er gevrorende schade is gelukkig zeer gering. Een kindje, dat voor eenige dagen te Veendam in een pot met kokende pap viel, is na een smartelijk lijden overleden. Men meldt uit Gouda dat dezer dagen eene vrouw, die met zwavelstokkeu te venten en ter sluiks te bedelen den kost verdiende, ziek werd, en daar zij in hare armoedige woning niet voldoende verpleegd kon worden, naar het gast huis moest worden overgebracht. Bij die gelegen heid werd bevonden, dat zij in het bezit was van ongeveer f 5000 aan geld en geldswaardige papieren. Op de buitenplaats van den heer Cnopius onder Ittersum bij Zwolle zijn Maandag- nacht ontvreemd een geheel zilveren servies en tal van zilveren lepels en vorken. De dieven, die, naar men vermoedt door een raampje der bestekamer zijn binnengekomen, schijnen zeer op hun gemak te zijn geweest, daar zij een peperkoek, een kar bonade en een flesch wijn hebben verorberd en zij zich behoorlijk van wijnglazen hebben bediend.' De justitie uit Zwolle is reeds tot het doen van een onderzoek ter plaatse geweest. Zondag-avond ontving te Hintham^ gem. Rosmalen, een werkman bij het verlaten der herberg onverwachts met een knuppel een slag op het hoofd, die den man deed nederzijgen. Zijn toestand is niet bniten gevaar en de dader tot dus verre onbekend. Een Londensche onderwijzeres had een meisje van 5 jaren, dat het babbelen niet laten kon, gestraft door de lippen van het kind met een stuk kleefpleister te bedekken. De vader van het kind vond deze manier van den mond te slniten minder gepast en klaagde de onderwijzeres aan; deze werd met een boete van 9 shilling gestraft en kreeg een flinke berisping van het hof. Volgens Boët is Don Carlos aan zijn vorigen secretaris Cevallos 40,000 fr. schuldig; bovendien heeft hij schulden tot een bedrag van 260,000 fr. Don Carlos had reeds vroeger het horloge verkocht, dat aan zijn vader Karei VI behoorde, en op zijn reis in Amerika ook zijn trouwring, waarop zijn naam, die van zijn vrouw en de datum van het huwelijk waren gegraveerd.' Thans komt dan toch eindelijk een vertrouwbaar bericht over het lot van den Chi- neeschen gezant, Chung How, die ter dood ver oordeeld is. Ofschoon nog gevangen, is de gezant zoo gezond als hij slechts wenschen kan en vol goeden moed, dat hij er nog wel zonder verlies van ziju hoofd zal afkomen. Zaterdag-nacht heeft een ernstig spoorwegongeluk bij Inverurie (Schotland) plaats gehad. Twee passagierstreinen renden op elkander in, waarbij achttien personen gewond werden. Moorden blijven aan de orde te Kon- stantinopel en in den regel komen de daders vrij.' Onlangs werd weer een Armeniër van goeden huize op straat gedood. Het kruien van den grond in de St.-Gothardtunnel duurt voort en dreigt met eene algeheele vernieling van het metselwerk. Men vreest dat het granietgewelf den drang van de schuivende aarde niet lang meer zal kannen weerstaan; de exploitatie van de tunnel zal in elk geval belangr rijk worden vertraagd. De Meiningers zullen in het volgend jaar drie maanden voorstellingen geven in „Drnry Lane Theatre" te Londen. De Passie-spelen te Oberammergau hebben veel van het slechte weer te lijden; Zon- dag waren 5000 menschen in regen en mist bijeen om de 700 boeren-kunstenaars in den regen te zien spelen. Pilatus klaagde, dat het water hem onder zijn consulaire kroon over voorhoofd en oogen liep en dat hij zijn doorweekten scharlaken mantel niet behoorlijk kon drapeeren. In weerwil van het slechte weer echter blijft de toevloed van menschen aanhouden. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Mei. Mr P. Brooshooft treedt met 1 Juli op als hoofdredacteur van de „Soerabaya Courant". De rooverijen en moorden zijn tegenwoordig in

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1