Kc>. 6245. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Ü.B leidsoh dagblad: J '-j PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden...1.10. Frenco per post.1.40. Afeonderljjke Nommer*..V.".T.'.'.V.. .'.T.0.05. PRIJS DER ADYERYENTIEN1 Van 1C rajela. 1.08. lader* regel meer. .T;r.7rr..'.B 0.17J. Grootera lettare naar pLaatarnimU. STADS-BERIOHTBII. De BURGEMEESTER van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat ter vervulling der vacatnre, ontstaan door de benoeming van den heer L. M. DE LAAT DE KANTER tot Borgemeester dezer gemeente, ia de vergadering van den gemeenteraad van heden tot Wethouder is benoemd de Heer IIERMAN CORNELIS HARTEVELT. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Juni 1880. DE KANTER. LEIDEN, 38 Juni. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. C. Van Daalen, geb. te Bennekom (Gelderland), met acad. proefschrift, get.: „Artt. 121 en 122 der Gemeentewet", en de heer J. A. Eoest, geb. te Amsterdam, met acad. proefschrift, get.„Iets over levensverzekering". Naar wij vernemen, zal morgen een feestnum mer van „de Leidsche Gids" verschijnen, bevat tende het programma der feestelijkheden vanmorgen. De feestcommissie stelt dat nummer morgen ochtend a 10 ct. verkrijgbaar, 't Zou ons niet verwonderen als het er mede ging als met de oorkonde van aartshertog Philips nl. dat er spoedig geen meer te krijgen zullen zijn. Bij de gisteravond gehouden stemming door manslidmaten bij de Christ.-Ger. gem. (Hooigracht) voor een predikant is gekozen: ds. Van Goor te Assen. De heer A. W. Kloos, onderwijzer te Wor- mervoer, ia benoemd tot hoofdonderwijzer te West- knollendam. Bij het toelatings-examen voor de kweek school voor onderwijzeressen te Haarlem hebben aan de eischen voldaan en zijn tot het onderwijs toegelatenmej. Y. S. Brandligt van IJmuiden, G. E. Kolff van Leiden, A. P. J. Groshans van Oldenzaal, L. M. J. Goetz van Amsterdam, M. De Verwer, H. A. Hoffmann en E. Bouman van Haarlem, A. M. De Roode van Hoogkarspel, H. M. Van der Ham van Haarlem en G. H. S. J. Bluinga Oortwijn van Tiel. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ38,00, ƒ4,00 en f 2,00; de laagste 38.00, 4.00 en ƒ2.00. Voor de Herv. gemeente te Alkmaar is het volgende drietal opgemaakt: dd. C. Knap te Rijnsburg, E. A. Lasonder te Zegveld en J. A. De Vlieger te Katwijk aan Zee. Naar men aan het Vad. meedeelt, kan het rapport van het Strafwetboek in het begin van Juli onmogelijk geheel gereed komen. Het is uit dien hoofde zoo goed als zeker, dat de behandeling tot het volgende zittingjaar moet worden uitgesteld. Naar hetzelfde blad verneemt, is bij het depar tement van justitie een ontwerp tot wijziging van de wet op den kinderarbeid in bewerking. De Zaterdag geopende internationale tentoon stelling van honden 'in den Haarlemmerhout bij Haarlem mag in alle opzichten goed geslaagd genoemd worden. Wel is waar is het aantal inzen dingen niet zoo groot als verleden jaar te Rotter dam er zijn ditmaal 305 honden ingezonden maar wat verscheidenheid van soorten en schoon heid der verschillende exemplaren aangaat, behoeft deze tentoonstelling voorzeker voor geene der tot dusver door de jachtvereeniging „Nimrod" gegevene onder te doen. Het tentoonstellings-terrein is de Hertenkamp. Onder de bekroonden komt o. a. voor, in de eerste afd., gladharige windhonden, met de zilveren medaille „Mylord" van den heer W. N. De Roos te Oegstgeest. Aan het gesticht „de Voorzienigheid" te Amsterdam is door wijlen mej. M. W. Müller hare geheele nalatenschap, geschat op 30- a 40 duizend gulden, vermaakt. Ook aan de voornaamste stations van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij zullen gedurende de zomermaanden retourbiljetten 1ste en 2de kl. worden afgegeven naar Brussel, geldig gedurende acht dagen. Eerlang zullen mede verkrijgbaar wor den gesteld retourbiljetten voor Parijs, geldig ge durende zes dagen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nleuwi> Te Heemstede is Vr ij dag-nacht op het buitenverblijf van jhr. J. B. Van Merlen inge broken. Door den nachtwaker werden omstreeks halfvijf twee ramen van een kamer opgeschoven gevonden en na onderzoek bleek dat eenige gouden voorwerpen, benevens eenig geld was ontvreemd, terwijl men een kast, waarin een aanzienlijke geld som was, had trachten open te breken. Een 85-jarige grijsaard, Eranceris genaamd, wonende in de „rue de Sainte-Marie" te Montauban (Tarn et Garonne), heeft zijn 80-jarige vrouw met messteken om het leven gebracht. Na het misdrijf gepleegd te hebben, wierp hij zich in het water van de Tarn met het doel om zich van het leven te berooven. Zijn plan werd eohtcr verijdeld door een soldaat, die hem nasprong en aan de politie overleverde. Een kok, die Zaterdag in de ,me de Montesquieu" op den rand van het trottoir met iemand stond te praten, werd door het wiel van een voorbijrijdend huurrijtuig eenigszins onzacht aangereden. Vandaar een woordenwisseling tusschen den koetsier en den kok, waaraan de laatste voor goed een einde maakte door op de tree van het rijtuig te springen en den koetsier drie messteken toe te brengen. De koetsier zakte ineen en was spoedig een lijk; de kok is gearresteerd. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 27 en 29 Juni storing in den dampkring vervecht worden op de Noordsche en Noord-Engelsche kusten, met regen en harden wind. BUITENLAND. OVaixkrljh. De begrootingen van onderwijs, marine, Algiers, en van binnenlandsche zaken zijn aangenomen. De regeering heeft de verkiezingen voor de gewestelijke raden vastgesteld op 25 Juli. Vier geestelijke orden van vrouwen hebben voor een paar dagen bij de regeering aanzoek gedaan om erkenning. Zooals men weet, kunnen de orden van vrouwen erkend worden bij een een voudig ministerieel besluit. België. De „National" verzekert dat er ernstig sprake is van eene wijziging in het ministerie. De heer Demeur zou de portefeuille van fin ancien aanvaarden. Oostem'.-Hong. Monanchla Het officiëele blad bevat een schrijven des kei zers, waarbij de ministers Stremayr, Horst, Korb en Kriegsau op verzoek van hun portefeuilles wor den ontheven, en waarbij worden benoemd tot minister van financiën dr. Dunajewsky, van koop handel Von Kremer, van justitie baron Streit, en van landsverdediging generaal-majoor Welsersheim. De Landdag te Praag heeft met 135 tegen 79 stemmen een voorstel van eene commissie aan genomen, om, wat het ontwerp betreffende electorale hervorming aangaat, tot de orde van den dag over te gaan. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Met de opname dezer regelen zoudt gij mij zeer verplichten. De feestweek met al hare eigenaardigheden is voorbij. Ook de militairen hebben daarin eene rol vervuld. Zij namen wel niet als gasten aan de feest vreugde deel, maar waren daarbij tegenwoordig om mogelijke wanordelijkheden tegen te gaan. Onder die militairen waren ook onderofficieren, en, zooals ieder weet, behooren deze over 't alge meen tot nette familiën en kunnen daarom ook met recht aanspraak maken op eene nette be handeling. Die behandeling echter heeft in de feestweek veel te wenschen overgelaten, zoowel van de zijde der studenten, als van hunnen pedel. De klachten, mij daaromtrent ter oore gekomen, zijn legio, sommige onderofficieren zijn op de grofste manier beleedigd en alleen omdat zij de consignes, hnn gegeven, tegen den zin van H. H. studenten, stipt opvolgden. Om u alle grieven op te sommen, zou bezwaarlijk gaan, daar ik dan te veel van uwe beschikbare ruimte zoh vergen, ik wil u slechts een paar voor beelden uit de vele opnoemen. Den 25sten jl. 's avonds moesten militairen in de koffiekamer van Zomerzorg een loopplank vrijhouden voor Z. H. den Aartshertog, terwijl een onderofficier daar toezicht hield. Een burger 1 (waarschijnlijk student) naderde en vroeg hem met e«n air de dédain„of hij daar alleen mocht loopen, zoo ja, hij zeker wel in dienst was en ergo niet mocht rooken. Eenige heeren omstanders, waaronder ook een lid der commissie riepen toen als uit één mond „ja! ja! die sigaar weg", en één van hen sloeg den sergeant de sigaar nit de handvoorwaar een laffe manier om zich te wreken. Om geen opschudding te veroorzaken, draaide genoemde sergeant die heeren den rug toe, daar zoo'n behandeling verregaand beleedigend is. Eenigen tijd later passeerde een onderofficier eenige gekostumeerde en niet gekostumeerde stu denten, die met hunne dames aan een tafeltje in den tuin gezeten waren, waarop een van die heeren zeide: „Wat doen die lamme kerels toch hier met die geweren?" Het antwoord op die min gepaste uitdrukking ging voor dien sergeant, wijl zijn dienst hem elders riep, verloren. De HH. studenten schenen dien avond onuit puttelijk in het uitvinden van beleedigingenhet ging zelfs zoover dat één van hen een paar onder officieren de overblijfselen van een souper aanbood. Maar nu genoeg hierover; u nog meer staaltjes mede te deelen, acht ik overbodig. Wat de behandeling van den pedel aangaat, deze was oek verre van beleefd. Genoemde heer was belast met de zorg voor de consumptie; hiervan heeft hij zich trouw gekweten, maar mij dunkt, hij moest toch beter weten wat een onderofficier toekomt. Het gaat toch niet aan dat men, zooals Vrijdag-avond jl. gebeurd is, hen bij het oude station, dus midden op straat, op brood en bier onthaalt, en dat men hen, zooals de geheel# week

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1