Uit het gemeenteverslag. In de weersgesteldheid te Batavia en omstreken is verandering ten goede gekomen. Behoudens enkele weinig beteekenende regens, is het droge seizoen aangebroken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië xyn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den leten comm. bij de alg. rek. J A. Corver. Benoemd: tot tweeden comm. ter alg. sec., de derde comm. Ch. G. H. Greveling; bij den waterst. en 's lands borg. openb. werken: tot opz. lste kl. P. Reep; tot opz. 2de kl. A. 11. Jaosen; tot opz. 3de kl. A. J. Jansz en B. Sibenius Trip; tot ing. lste kl. bij den waterstaat, M. J. Van Bosse; bij de dep. van justitie: tot lsten comm. de 2de comm. C. W.Sib- bald, tot 2den comm. de 3de comm. W. M. Akkenaar. Ver leend: een tweej. verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den vice-pres. van het hooggerechtshof Th. H. Van Rees, zijnde hij in verband daarmede, met ingang van denzelfden datum, eervol nit zijne betrekking ontslagen. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Europa wegens 15 jaren onafgebroken dienstin Ned.-Indië aan den maj. der inf. F. R. P. Van den Abeelen. Ontslagen: op verzoek eervol wegen9 volbrachten diensttijd, met behond van recht op pens. en onder toekenning van den tit. rang van kol., do dir. off. van gez. lste kl. (luit.-kol.) A. E. Nceb; op verz. eerv. wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. F. F, Weber. Bevorderd: tot off. v. gez. lste kl. by den mil. ganeesk. dienst de off. v. gez. 2de kl. C. J. De Freytag. Departement van Marine. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den gezagh. lste kl. bij de marine H. C. Burmeister en aan den lsten mach. N. Plagge; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den marine- magazijnm. te Soerabaya L. F. C. Seelking en aan den gezagh. lste kl. bij de marine A. C. Everaars. B e n o e m dtot gezagh. lste kl. bij de gouv.-marine, de ambt. op wachtg. E. C. Van der Ejjck; bij de marine: tot gezagh. lste kl., de gezagh. 2de kl. B. A. Smits, tot gezagh. 2de kl. H. Bierings, tot gezagh. 3de kl. de lste stuurm. J. Stuur; tot lsten mach. de ambt. op wachtg. F. F. Butteling. BVITHNLAND. Frankrijk. In den Senaat is gisteren beraadslaagd over het door de betrokken commissie uitgebracht verslag betreffende de van clericale zijde ingekomen adres sen tegen de bekende decreten van den 29slen Maart 11. Een voorstel om die naar den minister van binnenlandsche zaken en eeredienst te ver wijzen is met 148 tegen 127 stemmen verworpen eene motie om eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan werd aangenomen. De rechtbank der Seine heeft Sarah Bern hardt tot eene schadeloosstelling van 100,000 fr. aan het ,,Théatre Francais" veroordeeld. Het dividend der Fransche Bank over het eerste halfjaar bedraagt 73 fr. netto, met aftrek van de belasting. De „Lanteme" maakt bekend dat Henri Bochefort, onmiddellijk na zijne terugkomst te Parijs, er een groot staatkundig dagblad zal op richten, waarvan de prijs tien centimes het nom- mer zal zijn. Prins Orloff, de Russische gezant, wordt tegen het laatst dezer maand te Parijs terugverwacht. Pnltwolil midL De internationale conferentie der Rijnoever- staten, bestaande uit de Duitsche Staten en Zwit serland, heeft een ontwerp voor een internationale overeenkomst vastgesteld, betreffende de visscherij in den Rijn van den Rijnval bij Schaffhausen en voorts stroomafwaarts zoowel langs den hoofdtak als op de rivieren die er in uitloopen, of waarin hij zich verdeelt tot in open zee. Dit ontwerp zal door den Zwitserschen bondsraad, namens de conferentie aan de Nederlandsche regeering worden aangeboden met den eisch de overeenkomst aan te nemen en het in Nederland kracht van wet te geven. Mocht de Nederlandsche regeering weigeren zich hiermede te vereenigen, zooals zij reeds in 1870 en 1878 heeft gedaan, dan zijn de Rijn staten besloten tot maatregelen van represaille tegen Nederland over te gaan en voor dat geval voornemens gedurende vier jaren geen zalmen meer in den Bovenrijn te brengen, waardoor naar zij meenen de zalmvisscherij in Neder land geheel zou worden vernietigd. De Staten van den Bovenrijn verbinden zich om jaarlijks jonge zalmen en kunstmatig broedsel in de rivier te brengen. Iedere contracteerende staat zal voor zijn gebied een gevolmachtigde voor de visscherij benoemen, die een gestadige contröle zullen uitoefenen en naar gelang van omstandigheden gemeenschappelijke bijeenkomsten zullen houden. De tegenwoordige overeenkomst zal van den dag der ratificatie voorloopig gedurende acht jaren van kracht zijn. Naar verder gemeld wordt, nam de Nederland sche regeering tot nog toe een passieve houding tegenover de conferentie aan, terwijl het zeker een der grootste belangen geldt, daar, zooals uit de protocollen blijkt, zelfs in de slechtste maanden in Nederland alleen 10,000 stuks zalmen worden gevangen, dat is meer dan op alle Duitsche vissche- rijen te zamen in een geheel jaar. De winst der Nederlandsche zalmvisscherijen wordt op 3 mil- lioen mark geschat. Het leidende denkbeeld der conventie is: een einde te maken aan het roofsysteem van Nederland, waardoor de zalm met uitsterven wordt bedreigd, daar de Rijnzalm uit zee de rivier opkomende, in den Bovenrijn kuit schiet. De couferentie ontving in hare zitting van gisteren het bericht van de gedelegeerden over het Fransche voorstel tot grensregeling. Het werd door de gevolmachtigden eenstemmig aangenomen. Heden komen de gedelegeerden nogmaals bijeen, om te beraadslagen over eenige ondergeschikte punten. De gevolmachtigden zullen Maandag over die punten beslisseu, en voorts in deze of in eene nog latere zitting tot een besluit komen over de formeele uitvoering van het door de mogendheden aan de conferentie opgedragen mandaat. In het Huis van afgevaardigden heeft de heer Virchow gisteren eene interpellatie gehouden over de inlijving van Altona en de Beneden-Elbe bij het tolgebied. In zijn antwoord verklaarde de minister van financiën dat de regeering er ernstig op bedacht was te zorgen, dat de economische nadeelen de voordeelen niet zouden overtreffen. De regeering, zeide hij, had volkomen overeen komstig de constitutie gehandeld, de raming der kosten zou te zijner tijd den Rijksdag en den Bondsraad worden voorgelegd; in zoover de Prui sische financiën daarbij betrokken waren, zou de zaak bij de wet worden geregeld. De regeering weigerde verklaringen af te leggen betreffende hare handelwijze tegenover den Rijksdag en ten aanzien van de rechten der Bouds-regeeringen, welke, zeide de minister, in allen deele geëerbiedigd waren. Noch in het Pruisische Huis van afgevaardigden, noch langs diplomatiekeu weg moest de zaak worden behandeldzij was, overeenkomstig de constitutie, in den Bondsraad afgedaan. Op eene interpellatie van den heer Von Schorlemer betreflende den staat van den oogst antwoordde de minister van landbouw, dat er nog niet genoeg berichten over ingekomen waren. In het algemeen, zeide hij, was de stand der zomertarwe gunstig, der rogge ongunstig en was er eene goede aard appelenoogst te wachten. In geval van nood bezat de regeeriug de vereischte middelen en zij zou in het ergste geval nog meer vragen. Groot^Britaimiê. In het Lagerhuis heeft de heer Labouchère gisteren aangekondigd dat hij Dinsdag a. s. zou voorstellen het besluit betreffende den heer Brad- laugh nietig te verklaren. De heer Gladstone zeide daarop dat het kabiuet heden over maatregelen handelen zou, ten eiude de rechten van dien heer opnieuw in overweging te doen nemeu. Hij keurde het goed, dat de beraadslaging niet later dan Dinsdag zou plaats hebben. De algemeene begraafplaats, waarvau die voor Israëlieten een afgescheiden deel uitmaakt, de drie bijzondere begraafplaatsen voor de Protestanten en eene voor de Roomsch-Katholieken, zijn volgens de wet van 4 December 1872 (Staatsblad N°. 134) ingericht en hebben ook krachtens art. 12 dier wet lokalen, bestemd voor de tijdelijke bewaring van aan besmettelijke ziekte overleden personen. Het aantal lijken, op elke begraafplaats in het afgeloopen jaar begraven, is als volgt: Algemeene begraafplaats en afdeeling bestemd voor de Israë lieten geene, begraafplaats aan de Groenesteeg 41, begraafplaats aan de voorm. Marepoort 310, be graafplaats aan de voorm. Heerenpoort 864 en R.-K. begraafplaats 440, totaal 1655. De bijdrage voor de verpleging van de zieke stadsarmen in het Academisch Ziekenhuis is thans f 0.75 per dag en per persoon. In het voormalig Caecilia-Gasthuis of de oude Stads-Ziekenzaal zijn lokalen ingericht voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, voor zoover deze niet kunnen worden opgenomen in de barakken van het ziekenhuis, voor besmettelijke zieken bestemd. Van deze lokalen werd evenwei voor de verpleging van zieken in het afgeloopen jaar geen gebruik gemaakt. Op 1 Januari 1879 werden voor reke ning der gemeente verpleegd in de krankzinnigen gestichten te Delft, te 's-IJertogenbosch, te Rot terdam en te 's-Gravenhage 43 personen, bijge komen in dat jaar 10, te zamen 53, waarvan ontslagen 2 en overleden 4, te zamen 6, zoodat op 31 December 1879 nog verpleegd werden 47 personen. De geneeskundige dienst voor de armen zonder onderscheid van godsdienstige gezindte werd uit geoefend door: vijf geneesheeren, ieder op een jaarwedde van f 400, en één genees- en heel meester op eene jaarwedde van f 630; drie heel meesters, ieder op een jaarwedde van f 430; vier gewone vroedvrouwen, op een jaarwedde van f 150 voor ieder, en eene buitengewone, op eene jaar wedde van 120; een praelector in de verloskunde, op eene bezoldiging van f 500 "s jaars; een stads- apotheker, op eene jaarwedde van f 1200; een geueeskundige, belast met het onderzoek der open bare vrouwen, op eene jaarwedde van f 400. De levering der geneesmiddelen bedroeg f 3546.96, voor geleverde breukbanden enz. f 899.65. Het aantal gereed gemaakte recepten beliep 26,332 in 1879; 28,501 in 1878; 22,471 in 1877; 25,316 in 1876; 28,206 in 1875; 26,561 in 1874; 29,952 in 1873; 29,701 in 1872; 27,359 in 1871; 31,187 in 1870 en 26,642 in 1869. De inkomsten, voortvloeiende uit de leverantie aan onderscheidene instellingen van liefdadigheid vanwege de gem.-apotheek, bedroegen f 1165.94; de uitgaven voor die inrichting beliepen f 6U66.245. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Zoo zijn wij dan bijna aan het eind der Lus trumfeesten, ons en duizenden van elders door het Leidsche Studentencorps gegeven. Bij al dat ge noegen rees echter onwillekeurig de gedachte bij ons op aan den grondlegger (naast onzen geachten prins Willem den Eersten) van dat alles, namelijk aan onzen waard igen burgervader Van der Werff. Mij dunkt, Mijnheer de Redacteur, dat er nu gelegenheid bestaat om de nog ontbrekende gelden voor het op te richten standbeeld bijeen te bren gen, door namelijk de commissie voor de feesten te verzoeken, het feestterrein tegen een entree van b. v. f 0.25 ter bezichtiging te stellen ge durende een paar dagen. Ik geloof, Mijnheer de Redacteur, dat ik door dit schrijven de tolk ben van duizenden onzer stadgenooten, die gaarne iets bij zouden dragen op die manier, aangezien toch velen al die pracht wel eens van naderbij zouden willen beschouwen. Met de opneming dezer regelen zult u zeer verplichten Een oud Strijder, v. d. T. M arktberichten. Leiden, 26 Juni. Ter markt werd heden aangevoerd: Wiutcrtarwe 5 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwe 5 hectol. 10.a 10.50. Winterrogge 10 hectol. ƒ7.25 a 7.75. Zomerrogge 10 hectol. 6.75 a ƒ7.Zomer- gerst 9 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gerst 9 hectol. 7.25 a 7.75. Zware Haver 9 hectol. 5.25 a 5.50. Lichte Haver 9 hectol. 4.60 a 4.75. Duivenboonen 4 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 3 hectol. 8.a 8.50. Grasboter 10280 kilogr., lste qualit. vat 58.a/62. Schei- 2de qualit. l/4 vat 50.a 54.— Grasboter lste qualit. per kilogr. 1.45 a 1.55., Schei- 2de qnalit. per kilogr. 1.25 a 1.35. Lange Zwarte Turf 21,000 dubb. hectol. 0.22t/2 a/0.271/2. Zwolle, 25 Jnni. Op de heden alhier gehouden weekmarkt waren de prijzen als volgt: Granen. Tarwe f 10.75 a 11. Rogge 8.a 8.80, Boekweit 8.a/8.60, Gerst/6.50, a 7.Paardenboonen a Aardappelen /2.50 a J 3.alles per heet. Boter per KG. 1.a 1.25, per 1/8 vst f 18-8 f 28.Eieren 3.a f 3.50 per 100 stuks. Vee. Aangevoerd op de markt 601 en op de stallen 250 stnks. De handel was heden zeer willig. Men be steedde voorneurende en versch gekalfde koeien ƒ130 a ƒ.255, dito Schotten of Vaarzen 110 a 210; guste koeien voor de vetweide 130 a 170; dito Vaarzen 100 a 160; zomer kalvende Koeien 140 a 180; Ossen voor de bak f 100 a 170; jar. spring9tieren 60 a f 140; vaarspinken 50 a ƒ80; Fok- kalveren 24 a 38; nuchtere Kalveren f 4.a ƒ8.vette Koeien en Ossen aan bouten 70 a 76 c., p. k.; dito Stieren 60 a 70c. dito Kalveren 80 a 84 c., dito Schapen 60 a 62 c., jonge Lammeren per stuk 4.a f 16.Varkensop 120 wageDs aangevoerd 600 Biggen. Men besteedde voor: 6 w. biggen 6.50 a 9.10 w. dito f 11.a f 15.drachtige varkens a magere dito 22 a 45. Vette levend gewogen per KG. 52 a 58 c., dito voor Londen 44 a 46 c. Louden, 25 Jnni. Friesche Boter 90/Tarwe, witte flauw.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2