N°. 6244. Maandag 128 Juni. A0. 4880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en feestdagen, uitgegeven. 1.01.' 0.17*. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Uódai per 8 mMadctuL10. Franco per poet1.40. AfxooderlijJte Nomrner*a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES VM 10 nfrii. leder* regel neer Grooier* letten neer ptaatarvtinle. Gemengd Nieuwi Tusschen tienen en halfelf gister avond kwamen op den Stationsweg twee tram wagens met elkaar in botsing, ten gevolge waarvan aan een der wagens belangrijke schade werd toegebracht. Niettegenstaande de drukte die er aldaar op dat oogenblik door bet feest op Zomer- zorg heerscbte, heeft men gelukkig geen persoon lijke ongevallen te belreuren. Bij gelegenheid der Maskerade is een persoon, die op een der singels in Morpheas' armen uitrustte, een gouden horloge met dito ring kwijt geraakt; een ander verloor een gouden horloge, en een derde verloor een portefeuille, waarin drie bankbiljetten ad f 100, f 60 en f 40. Op het terrein, bestemd voor het nieuwe stationsgebouw voor Vogelenzang en Bennebroek, worden voor den bouw van dat station reeds de noodige materialen aangebracht. Tegen de Ned.-Ind. Stoomvaartmaat schappij is dezer dagen voor de arrond.-rechtbank in Den Haag een niet onbelangrijk rechtsgeding aanhangig gemaakt. Zooals men zich herinnert, is in het jaar 1876 een der stoomschepen van ge noemde maatschappij, de „Luitenant-generaal Kroe- sen", nabij de kust van Sumatra vergaan, en wel door de schuld van den gezagvoerder Verloop. Deze werd door den raad van justitie te Batavia tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens man slag door onvoorzichtigheid, daar volgens den rechter de dood van 129 passagiers alleen aan zijne achteloosheid te wijten was. Mevrouw P., weduwe van een der gouvernements-passagiers, die bij deze zeeramp het leven verloor, heeft thans, ook namens hare minderjarige kinderen, de Neder- landsche stoomvaartmaatschappij voor de Haagsche rechtbank tot schadevergoeding gedagvaard. Haar echtgenoot was tijdens het ongeval in het geuot van een jaarlijksch traktement van twaalfduizend gulden, en hij was de eenige kostwinner van de eischeres en hare kinderen. Op dien grond vordert zij van de stoomvaartmaatschappij een som van f 120,000 of zooveel minder, als de rechtbank billijk zal oordeelen. Mevr. P. heeft de waarneming harer belangen opgedragen aan den advocaat mr. D. S. Van Emden, terwijl voor de stoomvaart maatschappij zal optreden de advocaat mr. B. M. Vlielander Hein. Een horlogemaker, wien een paar da gen geleden eenige Velpsche metselaars een gebro ken schouder hadden bezorgd en die daarvoor recht eischte, werd een oogenblik later zelf aan de justitie overgeleverd, toen het bleek dat hij aan verscheidene personen horloges had verkocht, die hem ter reparatie waren toevertrouwd. Deze persoon had dergelijke praktijken reeds meer bij de hand gehad en daarvoor herhaaldelijk straf beloopen. Het meisje, dat verleden Vrijdag avond in den Prinsentuin te Leeuwarden door den nedervallenden stok van een vuurpijl werd ge troffen, is aan de gevolgen der bekomen hoofdwond overleden. Toen de werklieden in eene pleister groeve bij Raucourt, dep. dn Nord, Dinsdag hun oven hadden aangemaakt, werden zij weldra ge troffen door een walgelijke, scherpe vetlucht, die zich daaruit verspreidde. Bij onderzoek bleek dat een 18-jarig jongeling, die zonder vaste woonplaats overal rondzwierf en hier en daar zijn nachtverblijf opzocht, zich in den oven had te slapen gelegd. De werklieden vonden den ongelukkige niet eer, voordat hij geheel geroosterd was. Uit Rome wordt gemeld dat de per soon die steenen wierp, uit Vilerbo is, 26 jaren oud, een werkman naar het schijnt. Hij had zijne zakken vol steenen, en zeide dat hij het parlement hoonen wilde. Vermoedelijk is hij krankzinnig. De steenen kwamen terecht op een bank waar ver scheidene afgevaardigden gezeten waren. In de bank is eene indeuking van eenige duimen diepte. Omtrent den historischen optocht, die te Brussel bij gelegenheid der onafhankelijk heidsfeesten gehouden zal worden, wordt het vol gende gemeld: Het historische gedeelte zal bevatten een „wagen der gemeenten"; een prachtigen stoet uit het Bourgondische tijdperk; vervolgens één gevormd uit de voornaamste nationale personen; en einde lijk de groep van Maria Theresia, omringd door alle sterren uit het Oostenrijksche tijdvak. Het nieuwere gedeelte bestaat uit: den zege wagen van Leopold I, die van Landbouw, Nijver heid, Koophandel, Spoorwegen, Kunsten, de Pers en van België; vervolgens een allegorische voor stelling van de voornaamste takken van nijverheid, terwijl de stoet met een voorstelling van de nieuwe „kantons", ia tegenoverstelling van de „gemeen ten", waardoor hij geopend wordt, sluit. De kostumes en wagens zijn naar teekeningen van de voornaamste Belgische kunstenaars. Alle muziekcorpsen van het leger, benevens tal van particuliere gezelschappen nemen deel aan den optocht. De wagen van Landbouw zal door 12 ossen getrokken worden. De heer Jules Roche heeft in den ge meenteraad van Parijs het volgende voorstel gedaan „De raad besluit tot het plaatsen van twee ge- denksteenen, vóór het huis, in de „passage du commerce" bewoond door Camille Desmoulios en Dantou, en wel voor 14 Juli a. s. De opschriften zullen eene juiste aanwijzing bevatten van de ver trekken in der tijd door deze groote patriotten bewoond en o. a. het volgende vermelden: „Aan Camille Desmoulins, die het eerst het volk te wapen riep, en zoo krachtig medewerkte tot de inneming van de Bastille. Hulde van het dank bare Parijs (14 Juli 1880). Aan Danton, een der voornaamste bewerkers van 10 Augustus 1792, die den krachtigsten stoot gaf tot de natio nale verdediging. Hulde van het dankbare Parijs (14 Juli 1880)." Zooals men weet, is meermalen be weerd dat de Russische politie er spionnen op nahoudt ook onder dames nit de hoogste standen. Het volgende kan daaromtrent tot toelichting die nen. De keur der Russische aristocratie woonde een schitterend bal bij ten huize van graaf A. Het was reeds laat en de gastheer vertoonde zich beurtelings in alle zalen om zoo mogelijk de op gewekte stemming zijner gasten te verhoogen, toen eensklaps een der bedienden hem naderde met een verzegeld briefje op een zilveren blad. Nadat de graaf het had gelezen, vroeg hij den be diende met een uitdrukking van verbazing en verontwaardiging tevens op het gelaat, wie hem het briefje had gegeven. De prins S., luidde het antwoord. Dat briefje nu bevatte den raad om met mogelijke geheimen voorzichtig te zijn in tegenwoordigheid van de op het bal aanwezige mevrouw X., wier diamanten al sinds twee jaren werden betaald door de derde sectie der keizerlijke kanselarij, afdeeling geheime politie. In tegenwoor digheid van eenige vertrouwde vrienden overhan digde de graaf het schrijven aan bedoelde dame, die, na de lezing doodsbleek geworden, zich onder een of ander voorwendsel onmiddellijk verwijderde. Wel ging het bal dien nacht nog ongestoord door, maar reeds den volgenden morgen kende de Peters- burgsche aristocratie de geheele toedracht der zaak. De studenten in de medic ij nen te Montpellier denken er blijkbaar nog niet aan het hoofd in den schoot te leggen. Zoo meldt eep telegram van eergisteren dat een geschreven biljet van den volgenden inhoud aan het ziekenhuis en het faculteitsgebouw was aangeplakt: Voorwaarden, door de studenten op de herope ning der faculteit gesteld. Afzetting van den deken! Idem van den per manenten raadIdem van de heeren Planchon Sabatier! Benoeming van den heer Amagat en van den heer Dupré tot deken De biljetten, die des nachts aangeplakt waren, zijn onmiddellijk afgescheurd. Voor eenige dagen is het spoor op de Erie- en Atlantic-Great-Western-spoorwegen op „standaardwijdte" gebracht. In zeven uren tijds werd het werk over eene lengte van 225 Eugelsche mijlen op laatstgenoemden spoorweg door 2500 man volbracht. Uit een officieel verslag blijktdat in het vorige jaar in Londen niet minder dan tachtig personen van honger en gebrek zijn omgekomen. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Mei. Dr. E. Schneider levert in de „Soerab. Courant'' eenige uitvoerige stukken over Nieuw-Guinea; hij meent dat een gecombineerde wetenschappelijke expeditie daarheen niet raadzaam is. Van alleen reizende natuur-onderzoekers is, volgens hem, meer te verwachten. De militairen geven ook te Soerabaya reden tot klagen. Een inlandsch soldaat vermoordde er een Chinees, en eenige Europeesche soldaten hebben zich onlangs eveneens aan bloedige mishandeling schuldig gemaakt. Te Ambarawa zijn twee inlandsche soldaten, die daar wegens moord gevangen zaten, ontvlucht.' Het ontsnappen van gevangenen komt tegenwoor dig veel voor. In het district Singen-Koelen (Samarang) is een vrouw door een slang gebetenzij was na weinige oogenblikken een lijk. In het Djokja'sche heeft weder een ketjoe-partij plaats gehad. Een bende van 40 man drong een huis binnen, waarvan de bewoners op de vlucht gingen. De geheele inboedel werd geroofd en daarna het huis verbrand. Onder de bemanning der oorlogsschepen in Indig heerscht, vooral onder de jongere matrozen, een slechte geest. Dit feit is na de afschaffing der lijfstraf fen niet zonder beteekenis. Uit Ambarawa meldde men dezer dagen aan de „Locomotief', dat ook daar runderen door de vee pest waren aangetast. Aldaar is een Europeesch militair, wegens insubordinatie, gefusilleerd. Men gaat bij het Indisch leger voort met het pensioneeren van kapiteins, die niet aan de voor bevordering tot den hoofdofficiersrang gestelde eischen voldoen. Te Soengei Poear (Pad Bovenl.) zijn twee vrou wen door roovers aangevallen: de eene is ver moord en de andere zwaar gewond. De daders zijn onbekend.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1