emmers afgeleverd, waarvoor door de gemeente 1Ij cent per emmer werd betaald, terwijl aan par ticulieren tegen 1 cent per emmer werden ver kocht 61,536 emmers. Tot en met nlt. December 1879 was in 1076 perceelen duinwaterleiding aangebracht en wel 967 perceelen bij abonnement en 109 perceelen per meter. Op de nakoming van de in de algemeene politie verordening gegeven voorschriften tegen veront reiniging van straten en grachten, het honden en mesten van varkens, het bewaren van mest enz. werd nauwkeurig toegezien. Een 25-tal daartoe betrekkelijke zaken werden bij het kantongerecht aangebracht en gestraft. In het jaar 1879 heerschten er roodvonk en mazelen, die talrijke slachtoffers maakten. De ver- eeniging tot verbetering der volksgezondheid heeft een onderzoek ingesteld naar de wijze van ver breiding der roodvonk-epidemie en de vermoedelijke oorzaken daarvan. De epidemisch verklaring van roodvonk in het laatst van het jaar 1878 werd opgeheven den 5den Maart 1879, terwijl dien zelfden dag door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht werd verklaard dat de mazelen epidemisch voorkwamen, welke verklaring werd opgeheven den 25sten Mei d. a. v. Wederom werd het roodvonk epidemisch verklaard den 28sten September 1879 en eerst opgeheven den 8sten Maart 1880. Volgens de aangiften ten raadhuize werden door roodvonk aangetast 770 personen, overleden 194; door mazelen 510, overleden 40; door diphtheritis 11, overleden 4, en door typhus of febris typhoidea 16, overleden 9. In vele ge vallen werd tot onteigening van besmette voor werpen overeenkomstig de wet overgegaan. Gemengd Nlenwi, Het bericht dat gisteren een paard, ten gevolge van een bekomen trap van een anderen viervoeter, onmiddellijk zou zijn afgemaakt, is, naar ons de stalhouder zelf komt mededeelen, voor barig. Hedenmiddag was dit nog niet geschied, ofschoon men er toch wel toe zal moeten over gaan. Ook had de trapperij niet op straat, maar op den stal zelf plaats. Dinsdag was te Maastricht eene dame bezig handschoenen met naphta te wasschen, toen deze zoo licht ontvlambare vloeistof door een zich in de nabijheid bevindenden petroleumtoestel vlam vatte en ontplofte. De dame heeft zich deerlijk de handen, armen en het aangezicht gebrand, ter wijl nog tijdig, door de op haar hulpgeschrei toe geschoten huisgenooten, de zich over den vloer verspreidende vlam werd uitgedoofd. Te Ooststellingwerf is een driejarig kind, door de moeder zonder toezicht in een kin derstoel achtergelaten, in brand geraakt, doordien een test met vuur onder in den stoel stond. Het kind heeft zulke hevige brandwonden bekomen, dat het na een smartelijk lijden is bezweken. Te Assen is een arbeider plotseling dood gebleven. Yolgens vermoeden van een ge neesheer, doordien hij, bezweet zijnde, te veel water had gedronken. Op voorstel van de plaatselijkege- zondheidscommissie zullen de kermissen in de dorpen Dieren, Yelp, Rheden, Middachtersteeg en Ellecom dit jaar niet worden gehouden, wegens de in sommige plaatsen in ons land heerschende pokziekte. De krijgsraad te Nieuwediep heeftin zake de machinisten het vonnis uitgesproken be treffende O. L. en v. W., hen schuldig verkla rende, en wel beiden aan overtreding der krijgs tucht door niet in uniform te verschijnen op 's Konings verjaardag, en bij herhaling aan het uitdrukkelijk weigeren of opzettelijk nalaten de gegeven orders na te komen, en den eersten boven dien aan het beleedigen van zijn meerdere in rang, en hen veroordeeldO. Ij. tot een militaire detentie van 14 maanden, v. W. tot een militaire detentie van 2 maanden, te ondergaan in eenzame opslui ting van 7 en 1 maand, en beiden gedegradeerd tot machinist-leerling 2de kl. Niet alleen de vijf machinisten, die zich tot liet hoog militair gerechtshof bij adres hadden gewend, maar ook de drie andere door den zeekrijgsraad tot zwaar dere straffen veroordeelde machinisten, zijn Maan dag op handtasting uit hun arrest voorloopig ont slagen. Naar men verneemt, hebben de gezamenlijke machinisten ook hunne verdediging voor het hoog militair gerechtshof opgedragen aan mr. Ph. A. Haas. Twee zonen van B. H. te Drimmelen hadden het ongeluk zwemmende of badende in de Bevert te verdrinken met nog een jongeling. De twee broeders, oud 17 en 19 jaren, waren mede de steun van een behoeftig gezin, en met hun vriend Yan den H., 18 jaren oud, waren zij werkzaam op deu polder, Steenenmuur genaamd. Een jonge dame te Saint-Ambroix heeft haar ontrouwen minnaar, die met een ander ging trouwen, op zijn weg naar de kerk afgewacht en op drie revolverschoten onthaald, waarvan de dood onmiddellijk het gevolg was. Om aan het hedeudaagsche programma voor dergelijke liefde affaires geheel te voldoen, sloot zij zich daarna in haar kamertje op, en schoot zich zelve door de hersenen. Maandag-morgen vervoegde zich een schoorsteenveger met zijn helper aan een huis op den „faubourg Saint-Honoré", te Parijs, dat door verscheidene gezinnen bewoond wordt, met de boodschap dat hij door zijn patroon gezonden was om de schoorsteenen na te zien. De concierge liet hen zonder erg op het dak klimmen, waar zij slechts een half uur doorbrachten en toeu weggingen met de woorden: „Wij hebben den boel eens nage keken en komen overmorgen terug om aan het werk te gaan." Denzelfden avond heerschte een groote opschud ding in het huis; de huurders van de bovenver diepingen, alien mindere beambten en dienstbaren, vonden hunne koffers en kasten opengebroken, en van alle geldswaarde en kostbaarheden beroofd. De gewaande schoorsteenvegers hadden van het half uurtje gebruik gemaakt niet om de schoor steenen, maar wel om de verschillende bovenka mertjes op hun gemak te onderzoeken. Een zolder venster verschafte hun den toegang. Onder de gemeente Cause-de-Clerans (Dordogne) liet eene vrouw haren ezel aan den kant van den weg grazen, toen eensklaps een andere ezel kwam aanhollen en een verwoeden strijd met haar grauwtje begon. De vrouw nam hierop een stok en trachtte door hen om beurten slagen toe te brengen, de vechtenden te scheiden. In het driegevecht dat nu ontstond had de vrouw het ongeluk te vallen, waarna de vreemde ezel eensklaps zijne woede tegen de vrouw richtte, die hij groote stukken uit hals en aangezicht beet. Toen, op het gekerm der ongelukkige, hulp kwam, was het reeds te laatzij had zulke vreeselijke won den ontvangen, dat de dood spoedig volgde. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Mei. De „Javabode" bericht dat de inspecteur 1ste kl. van den post- en telegraafdienst, de heer G. W. Ten Brummeler, met verlof naar Europa gaat. De resident van de Preanger-regentschappen telegrapheert het volgende: Den lOden Mei nog in dessa Tjiandam (district Tjiblagoeng) 2 zieke en 30 verdachte buffels en 6 schapen afgemaakt. 14 Mei in dessa Tjinang-Si (district Tjikaloeng) 1 zieke en 3 verdachte buffels afgemaakt. Naar de „Soer. Crt." verneemt, zal binnen kort van uit Soerabaya een kleine expeditie naar Timor vertrekken, bestaande uit 1 compagnie in fanterie met 4 officieren, benevens een mortier met het noodige bedieningspersoneel. In den namiddag van den 17den is overle den de heer M. J. P. Struick, lid der algemeene rekenkamer. De „Locomotief" meldt dat de instructie in de strafzaak van den boekhouder der Javasche Bank te Soerabaya, die beschuldigd werd de valsche cheque van f 30,000 ten vorigen jare vervaardigd te hebben, afgeloopen is. De bewijzen tegen den beklaagde moeten niet gevonden zijn. De leger-commandant, luit.-generaal Bouw meester, is gistermorgen naar Tjipannas vertrok ken, waar hij, wegens gezondheidsredenen drie maanden vertoeven zal. Een van Soerabaya naar het Kanaal bestemd Italiaansch barkschip, de „Danielo Manin", is in de Indische Zee gezonken. De bemanning is gered en in 3 sloepen te Anjer aangebracht. Bij de rechterlijke macht komt groot gebrek aan ambtenaren. Promotie in de lagere rangen pijlsnel. Een plaats in den raad van justitie, vier jaar geleden drie jaar dienst vorderende, zal nu eerstdaags na één jaar bereikt worden. De staat heeft op Atjeh een beproefd vriend verloren, Toekoe Njaq Lampaseh, een der hoofden, die van den beginne af onze zijde gekozen hebben. Door den gouvernenr-generasl ran Ned.-Indië zjjn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Geplaatst: als hulponderwijzer aan de op. lag. school te Falembang de ben. end. 3de kl. H. Van Goor; als 2de hulponderwijzer aan de op. lag. school teTernate de ben. ond. 3de kl. D. K. N. Selier. Benoemd: tot landm. 3de kl. de adj.-landm. 2de kl. J. A. Veenstra en G. F. Wie- mans; tot voorz. der landr. te Tjiandjoer en Soekaboemi (Pre- anger-regentsch.) mr. W. C. Berkhout; tot subs. off. van just, bij den raad van just, te Padang (Sumatra's Westkust), mr. F. Sprayt; tot bew. 2de kl. bij het kadaster, de landm. 1ste kl. W. Van der Rest. Departement van Oorlog. Door den commandant van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned.-Indie zijn ge plaatst: mil. geneesk. dienst: bij het hospitaal te Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. G. P. J. Theunissen, onlangs tot dien rang benoemd; bij het hosp. te Samaraag, de mil. apotheker 3de kl. G. J. Groeneveld, onlangs uit Nederland aangekomen als be stemd voor den dienst hier te lande; infanterie: bij het4de bat., de 1ste luit. H. J. G. W. Benschop, onlangs van verlof nit Nederland teruggekeerd; bij het 7de bat., de 2de luita. M. H. A. Bruining en H. E. De Wilde; de kapt. der inf. A. M. Win kel te Atjeh, de lste luit. der inf. J. Hazenberg en de 2de luit. der inf. H. T. De Moulin te Weltevreden, de maj. der inf. D. Lucas te Magelang, de 2de luit. der inf. A. H. L. F. d'Hame- court te Samarang, de late luit. der inf. J. F. P. Bekkers en de 2de luit. der iBf. M. Willemstijn te Sumatra's Westkust, allen onlangs nit Nederland aangekomen. Be v o r d e r d: bij den milit. geneesk. dienst tot dirigeerend officier van gez. 2de kl. L. C. A. Rombach; tot officier van gez. lste kl., de officier 2de kl. M. L. Cannegieter. In activ. hersteld: de mil. apoth. lste kl. G. K. Timmer. BUITENLAND. I>uAtxolilajacL Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren over het negende artikel van het wetsontwerp be treffende de Mei-wetten gehandeld. Nadat de heer Windthorst zijn voorstel, strekkende om het lezen van de mis en het bedienen der sacramenten niet straf baar te verklaren, verdedigd had, verklaarde de minister van eeredienst het voorstel van den heer Bandemer het aannemelijkst. Dat van den heer Windthorst daarentegen bedoelde z. i. de Mei- wetten te ontduiken, ja ter zijde te stellen. De verplichting tot aangifte, zeide de minister, was zulk eene ongehoorde zaak niet, placht nog veertig jaren geleden in de Rijnprovincie te worden uit geoefend en werd in het Concordaat door de Curie zonder bezwaar bewilligd. Ten slotte is het artikel overeenkomstig de door den heer Bandemer voorgestelde redactie goedgekeurd met inlassching van een sub-amendement des heeren Kropatschek, bepalende dat wettelijk aangestelde geestelijken hun ambt straffeloos zullen kunnen uitoefenen ook in zoodanige kerspelen, aan welker geestelijken de uitoefening van hun ambt ontzegd is. Een voor stel van den heer Bruel betreffende hetzelfde artikel werd verworpen. De gedelegeerden ter Conferentie hebben gisteren gearbeid om de hun voorgelegde stof mees ter te worden, maar zouden waarschijnlijk ook hedenochtend hun diplomatieke chefs nog geen verslag kunnen doen. De bewering, als zou voor de beraadslagingen der gedelegeerden eene nieuwe regeling noodig geworden zijn en als zou den zij arbeiden als eene commissie, welke haar in volle vergadering genomen besluiten aan de volle vergadering der diplomaten voorlegt, is on juist. In de wijze van verslag doen aan de gevol machtigden is niets veranderd, hetgeen niet uit sluit dat de Conferentie verslag e» advies- van enkele gedelegeerden afzonderlijk verlangen kan, overeenkomstig sommige precedenten ten tijèe van het Congres. 6root»Britanni& De heer Bradlaugh verlangde gistere® in het Lagerhuis te worden toegelaten, hetgeen, hem door den voorzitter geweigerd werd. Daarop hield hij voor de balie eene toespraak tot het Huis om de jegens hem genomen maatregelen te bestrijden. Een voorstel om den beer Bradlangh uit te noodigsn zich terug te trekken, werd aangenomen, doch ge noemde heer weigerde daaraan gevolg te geven. Een voorstel van den heer Northcote om den voorzitter te machtigen bet besluit van het Huis door te zetten, werd met 326 tegen 8 stemmen aangenomen en de heer Bradlaugh werd met ge weld naar de balie teruggebracht. Tweemaal rukte hij zich los, waarop het Huis, overeenkomstig een nieuw voorstel van den heer Northcote, met 274

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2