Vrijdag 25 Juni. N°. 6242. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, t 1.05; Uit het gemeenteverslag. LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 8 maanden.1.10. Fra'aco per post..1.40. Af'iooderlijke Mommena 0.05. PRIJS DER ADYEETENTIEN l Van i—« leden npl bmt. G rooier» letten naar pUaUreimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld •den 6den November 1879 BEPAALT: dat bij gelegenheid van het feest door de Bnrgerij het Stu dentencorps aan t« bieden, op bet feestterrein de Ruïne, aan staanden Dinsdag den 29sten Jnni, de postage met rijtuig, tot bet aanbrengen en afhalen van bezoekers, niet anders mag ge schieden dan van de zijde van het Steentchvur O.-Z., terwyl de rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting van de Raamstegen dat gedurende (Ken avond van 7 nren tot na afloop der feest viering, het rijden langs het Rapenburg van de Nieuwsteeg tot het Steenschuur en langs het Sleenschuur W.-Z. verboden is. Leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 28 Jnni 1880. DE KANTER. Ter gemeente-secretarie is, tegen betaling van/ 2.80, verkrijg baar het door Burgemeester en Wethouders op den 30sten April ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aan den Raad gedaan uit voerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente •over 1879. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Maandag 28 Juni 1880. LEIDEN, 24 Juni. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd den heer A. A. Gersen, candidaat-arts. Nadat het hoofdfeestuur der Ned. vereeniging tot bevordering van koepokinenting te Rotterdam treeds in 1874 een blaadje verspreidde over „de pokken en haar voorbehoedmiddel", heeft zij thans nader in een geschriftje onder den titel „De Koe pokinenting" haar gevoelen daarover uiteengezet. Overweegt men, dat in ons kleine land gedurende de pokken-epidemie van 187073 meer dan 20,000 personen aan die ziekte bezweken zijn, dan is het zeker niet overbodig hij vernieuwing de algemeene belangstelling in de vaccinatie te ver levendigen. Het nieuwe geschrift bevat een aantal wenken van groot belang voor allen, zoowel tot aanbeveling der koepokinenting, die het moord dadig karakter van de pokziekte grootendeels heeft doen verloren gaan, als omtrent hare toepassing, •die 'dikwerf veel te wenechen overlaat èn door de werkeloosheid der aangewende stof èn door de te late inenting of het verzuim der tijdige herenting. Het volgende is er slechts uit aangestipt .„Daar de statistiek leert, dat de vatbaarheid voor pokken vermindert naarmate het aantal inentings- litteekens grooter is, mag het aantal koepokken iniet te gering zijn8 a 10 pokken zijn voldoende. Een grooter aantal schaadt niet. Is het aantal koepokken te .gering, b. v. minder dan 4, dan is het noodzakelijk dat op den 8sten dag uit de eigen koepokken of, zoo deze onbruikbaar zijn, met stof/ onmiddellijk aan het kalf of een ander kind ont leend, nieuwe pekken (bypokken) worden gezet." Uit Aarlanderveen wordt ons bericht dat Dinsdag-avond, 22 dezer, in de consistorie der Hervormde kerk aldaar de stemming voor vrij be heer of ooilege van toezicht door leden plaats had, waarbij 23.7 stemmen werden uitgebracht;. 236 per sonen hadden aan die stemming deelgenomen1 briefje voor vrij beheer werd van onwaarde ver klaard, ten einde het aantal stemmen te doen strooken met het aantal personen, die waren opge komen. Yan de 237 uitgebrachte stemmen werden bovendien 3 van onwaarde verklaard, waaruit niet bleek, waarvoor men gestemd had. De uitslag was, dat zich 85 stemmen voor het college van toezicht en 148 stemmen (na aftrek van dat eene behoor lijke biljet) voor vrij beheer hadden verklaard. Zondag 4 Juli, 's middags te 12 uren, zal te Utrecht, in het gebouw voor kunsten en weten schappen, eene algemeene vergadering van ge meente-ambtenaren worden gehouden, waarin de ter zake benoemde commissie rapport zal uitbrengen over de mogelijkheid der oprichting van een pen sioen-, weduwen- en weezenfonds voor gemeente ambtenaren. De arrondissements-rechtbank te 's-Graven- hage heeft op 28 Mei jl. op het verzet van den heer A. W. Sijthoff te Leiden tegen zijn aanslag in de belasting op het patentrecht over 1879/80 en zijne rechtsvordering tot terugbetaling van het onverschuldigd betaalde over 1877/79, wat het rechtspunt, en het dictum aangaat, het volgende vonnis gewezen: „Overwegende dat volgens art. 15 der wet van 22 Mei 1845 op de invordering van 's rijks directe belastingen de tenuitvoerlegging van een dwangbevel geschorst wordt door een verzet, en dat dit voor de rechtbank wordt behandeld en afgedaan, weshalve de rechtbank zeer zeker be voegd is em kennis te nemen van het gedane verzet; Overwegende evenwel, dat de opposant zijn ver zet hierop grondt, dat de zoowel in 1877/79 als in 1879/80 ambtshalve gedane aanslag is in strijd met de voorschriften der wet om de daarbij door hem opgegeven redenen, weshalve het verzet ge grond is op de wettigheid van den aanslag, op welken grond blijkens voormeld art. 4 5 geen ver zet mag worden gedaan, zoodat de opposant niet- ontvankelijk is in zijn verzet en in de daarbij ge dane vorderingen Overwegende ten opzichte der terugvordering wat de opposant over de jaren 1877/79 te veel beweert betaald te hebbendat wel is waar de rechtbanken bevoegd zijn, kennis te nemen van de terugvordering van wat onverschuldigd of bij vergissing is betaald, doch dat ten deze de vor dering is gericht tegen den geopposeerde en ge daagde, in zijne hoedanigheid van ontvanger van 's rijks directe belastingen, en als zoodanig ver tegenwoordigende het rijk der Nederlanden „Overwegende dat een ontvanger der belastin gen wel is een rijks-ambtenaar, maar niet het rijk vertegenwoordigt, en dat hij, als rijks-ambtenaar o. a. wel bevoegd en verplicht is te ontvangen wat op het belastingkohier, ten laste van den be lastingschuldige is gebracht, maar geenszins be voegd is op eigen gezag gelden, die ingevolge zoodanig kohier geind zijn, terug te geven, op grond dat zij ten onrechte geheven zouden zijn, weshalve de opposant en eischer eveneens in deze tegen den geopposeerde en gedaagde gerichte vorde ring niet ontvankelijk is Rechtdoende Verwerpt de opgeworpen exceptie van onbe voegdheid. Verklaart den opposant en eischer niet-ontvankelijk in zijn verzet en gedane vorde ringen, en veroordeelt hem in de kosten van het geding, voor zoover die vóór deze uitspraak en niet door hem zei ven zijn gemaakt, begroot «p j honderd zes en negentig gulden, zeven en veertig en een halve cent. Aldus gewezen bij de heeren mrs." enz. Op de gisteren te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de aan deelhouders in de Nederlandsch-Indische Spoor wegmaatschappij waren vertegenwoordigd 507 aan- deelen, uitbrengende 199 stemmen. De balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend bepaald op f 67,50 per aandeel van f 1000 of 6'/4 pet., waarvan f 20 reeds is genoten. Tot commisaarissen werden herkozen de heeren F. A. Muller en G. Obreen. Bij koH. besluit is bepaald dat de vier veld- bataljons van het 1ste reg. inf., tot het honden van practische oefeningen, in de maand Augustus a. s. gezamenlijk een kamp op de legerplaats bij Milligen zullen betrekken met een detachement artillerie-transporttrein en een detachement hospi taal-soldatenhet kamp wordt betrokken op den 2den Augustas a. s. en opgebroken op den dag,' waarop de kampeerende bataljons, op de hiertoe te ontvangen bevelen van den commandant der 4de divisie infanterie, de legerplaats verlaten. De millicien-verlofgangers van 1877 der compagnieën hospitaal-soldaten, die den tOsten Augustus a. s- onder de wapenen zijn geroepen, zullen almede, na gekleed en gewapend te zijn, den 23sten d- a. v. op de legerplaats worden gedirigeerd. Bij gelegenheid van de aanstaande te Brussel te honden nationale feesten zullen de retourbiljetten,' welke door de stations der Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen Den Bosch, Boxtel, Deventer, Dordrecht, Middelburg, Rotterdam (SS.), Tilburg, Utrecht (SS.), Vlissingen (H. en St.) en Zutfen naar Brussel worden uitgegeven, ge durende de maanden Juli, Augustus, September en October, zonder eenige prijsverhooging, geldig zijn gedurende acht dagen in stede van vier dagen.' Zij, die voornemens zijn de feesten te gaan bij wonen, hebben dus de gelegenheid, zonder ver meerdering van reiskosten, langer te Brussel te ver toeven dan iB gewone omstandigheden het geval is.' Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port Said en heeft de reis voortgezet; de „Amsterdam", van Nieuw-York, is gisteren te Vlissingen aan gekomen. Z. M. heeft H. Heukels, leeraar aan de hoogere burgerschool te Nijmegen, met 1 Sept.j benoemd tot onderwijzer aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers aldaar; bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-' Indië, benoemd tot officier van gez. 2de kk den daarvoor opgeleiden student in de medicijnen (arts) A. A. Pronkbij de rustende schutterij in de pro vincie Zuid-Holland benoemd: 6de bat., tot kapi tein D. A. Zwigtman Van Noppen, thans 2de luitenant; tot lsten luitenant L. Van der Kloot,' thans 2de luitenant; tot 2den luitenant, P. J. Van Vollenhoven en M. Linthout, thans schutter op verzoek eervol ontslagen den 1ste lnit. A. C. Snel, van hetzelfde bataljonaan C. G. Sloot, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van aide essajenr bij 's Rijks munt pensioen verleend aan P. Hogendoorn, postbode te Ter Aar (Zuid-Holland), ten bedrage van f 13, en aan O. Meder, douairière van wijlen J. W. C. baron Van Ittersum, directeur van het post kantoor te Groningen, ten bedrage van f 960. Evenals in vorige jaren werd gestadig voortge gaan met het herstellen van riolen en riooltakken ter bevordering van een geregelden afvoer der faecale stoffen. Ten aanzien van de exploitatie van het Liemurstelsel zijn geene bijzonderheden te vermelden. Evenmin als in vorige jaren deden zich bij de toepassing moeielijkheden voor; het stelsel bleef in alle opzichten voortreffelijk werken. De kosten der exploitatie van dat stelsel bedroegen over 1879 f 2492.38 en de opbrengst der faecale stoffen was f 710.58. Die der overige riolen f 8274.69 en de opbrengst der verpachte kolk-en rioolstoffen f 823.07. Sedert 15 Mei 1878 is de Duinwaterleiding in exploitatie gekomen. Aan behoeftigen werden 38,423

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1