Dinsdag 2222 Juni. Pi". 6239. A°. 1830. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tin Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1.0»; Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. De Lustrumfeesten. LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor LohL» per 8 maanden.f 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Noauun0.09. PRIJS DEK ADTERTENTIKIt Ta» 1—8 rtfeia.. Iedere regel neer. Orootere Vetten m ptaetmaU. rnll.u» 0.17#! Het Lieldsch Dagblad zal morgen, Dins dag, niet worden uitgegeven. In plaats daarvan verschijnt Woensdag een feest- nommer. I. Gisteren, Zondag, zijn de feesten begonneD, waarmede het Leidsche studentencorps het 61ste lustrum der Academie hoopt te vieren, Reeds geruimen tijd zijn alle voorbereidselen gemaakt en, zoo het gewenschte weder meewerkt, zullen zij schitterend zijn. Opwekking tot feestvreugde komt ons thans overbodig voor, waar wij het de talrijke menigte, die zich in onze straten beweegt, kunnen aanzien dat zij geneigd is met hart en ziel deel te nemen aan de vele genoegens die deze week zal bieden. Den Reünisten hebben wij reeds een welkom toegeroepenwij zullen ons thans bepalen tot de rol van getrouw verslaggever. Bij de heerschende belangstelling in alles wat betreft de feesten, gelooven wij onzen lezers daardoor geen ondienst te bewijzen, terwijl wij door het geheele verslag in hoofdstukken te verdeelen, een ieder in de gelegenheid zullen stellen onmid dellijk datgene te vinden, wat hem het meest interesseert. De ontvangst van Njord- Met milde hand had de studentenroeivereeniging Njord, ook aan de pers, uitnoodigingen gezonden om den internationalen wedstrijd, dien zij voorne mens was den 20sten Juni te geven, bij te wo nen, en van die uitnoodigingen was druk gebruik gemaakt. Tusschen twaalven en éénen verzamelden zich in de vroegere buffetkamer van Rhynzigt thans tot. receptiekamer der commissie ingericht, de verschillende autoriteiten, waaronder wij op merkten den Praeses en het geheele Collegium van het Leidsch studentencorps, den Praeses van het Delftsche corps, den directeur der Kweekschool voor Zeevaart, de vertegenwoordigers der verschil lende Roeivereenigingen hier te lande, die der voornaamste corpsgezelschappen, de vertegenwoor digers der pers, enz. Voor hen was een plaats gereserveerd op het balkon achter de receptieka mer, van waar zij het grootste gedeelte van de baan konden overzien en waar de prijzen waren uitgestald. De gangen langs de badkamertjes, die thans aan hun gewoon doel waren onttrokken, waren voor het publiek ingericht, terwijl de tribune, die tus schen de zwemplaats en de loods van Njord opge richt was, door tal van dames was bezet; van haar wapperden de vlaggen der vereenigingen, die aan de race deelnamen. Eene estrade was gebouwd voor het orkest van het 3de reg. huzaren, onder di rectie van den kapelmeester Rodenburg, dat den wedstrijd met muziek opluisterde. De toestel van waar de zwemmers zich anders te water be geven, was in eene doelmatige seininrichting ver anderd. Tegenover de tribune was niet alleen de dijk met menschen bezet, maar boden ook tal van met vlaggen versierde vaartuigen der kijk- lustigen eene uitmuntende gelegenheid aan tot het volgen van den kamp; hieronder trok vooral de boot van het gezelschap Prisia, die met muzi kanten voorzien was, de aandacht. De Haagweg en de Vinken. Was „Rhvnzigt" goed bezocht, lang reeds voor dat de wedstrijd een aanvang nam, wemelde de Haagweg van wandelaars, die zooveel zij daar konden ook van den kamp getuigen wenschtentezijn. Eenige bewoners aan deze zijde van den Rijn verleenden alleen tegen betaling, zij het dan ook een geringe, toegang tot hun aan het water ge legen erven, zoodat zij nog goede zaken maakten. Op den Kleinen Vink voerde een muziekcorps eenige muziekstukken uit, waardoor ook hier tal van bezoekers waren, terwijl eveneens de groote Vink getuigenis gaf dat de feestweek was inge treden. De hevige onweersbui, welke zich kort na bet begin van den wedstrijd ontlastte, gaf geen geringe stoornis in de feestvreugde, want velen haastten zich onder dak te komen of spoedden zich naar de stad. Door eenigen echter, ofschoon met een paraplu gewapend, werd het weder getrotseerd. Later, toen de lucht weder ophelderde, vermeer- f derde hun getal opnieuw, en weldra bood de weg bijna hetzelfde schouwspel aan als kort te voren. In de stad zelve heerschte eveneens een bui tengewone drukte, daar zoowel stadgenooten als vreemdelingen, die reeds 's ochtends bij menigte door de treinen waren aangevoerd, de straten doorkruisten om de reeds aangebrachte versierin gen en de toebereidselen voor de illuminatie in oogeuschouw te nemen. De roeiwedstrijd. Reeds gisteren hebben wij bulletins verspreid, den uitslag van den strijd meldende. Thans wil len wij nog meer en détail dien uitslag mede- deelen. De strijd werd niet gestreden in dezelfde volg orde als het programma aanduidde. Het eerste nummer was de studentenrace. Deze trok niet ten onrechte de meeste aandacht. Zij is meer dan een flauwe imitatie van de wedstrijden tusschen Oxford en Cambridge; zij is er een waardige tegenhanger van. De vereenigingen Laga uit Delft en Njord namen er aan deel. Voor twee jaar hadden zij onderling hunne krachten gemeten, toen was Delft overwinnaar gebleven, thans bij eene geheele verandering van personeel mocht men hopen dat Njord den prijs zou behalen. De bei de vierriemsploegen waren aan elkaar gewaagd, doch Laga won het ten slotte. In 14 min. 15 seconden legde het de baan af, Njord had daarvoor 14 min. 29 sec. noodig. Men zal het ons vergeven zoo wij een anderen uitslag hadden gewenscht en niet thans, evenals bij het gymnastiek-concours, Delft met de prijs hadden zien strijkendoch het kleine verschil bij beide concoursen zij onzen wakkeren studenten een prikkel tot nog meerdere krachts inspanning en dan zal ook hnn de overwinning ton slotte ten deel vallen. De overwinnaars waren de heerenE. A. Smul ders, J. De Bruyn Kops, F. Waller, G. Smulders en A. C. J. Van Eelde, stuurman. De gouden medaille der vereeniging viel ieder van hen ten deel. Hierop volgde de eerste helft van N°. 6. Sloe pen bemand met leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart alhier, dat, daar er vier booten waren ingeschreven, in twee gedeelten was gesplitst. De eene boot had 6 min. 55 sec. noodig, de andere 7 min 59 sec. Nu kwam de beurt aan N®. 4, tweeriemsgie- ken, seniores. Vijf booten kwamen uit. Na een harden strijd viel de prachtige prijs, door de eere leden aan Njord uitgeloofd, eene zilveren bloe- menbak met gedreven gouden versierselen en drie zilveren medailles, ten deel aan de zeil- en roei- vereeniging „de Maas" van Rotterdam, die 14 min. 58 sec. behoefde en bemand was met de heeren C. Wotki, A. Van IJseren en A. N. C. Van Buren, stuurman. De premie, de inleggelden 10 gld. van elk vaartuig, won „Njord", die na 15 min. 24 sec. aankwamop haar volgde „For tuna" van Amsterdam met de boot „Trocadero", „Charon" van Edam en „Fortuna" met de boot „Amsterdam", die respectievelijk in 15 min. 55 sec., 17 min. 2 sec., en 17 min. 29 sec. de baan aflegden. Vervolgens N°. 2 van het programma, vierriems- gieken juniores. De prijs, een zilveren medaillon met het wapen van Njord en eene verguld-zilve ren medaille voor eiken roeier en den stuurman,, mocht de bemanning van de „Fortnna" der vereeni ging Fortuna verkrijgen, welke was samengesteld uit de heeren: J. A. Wegenaar, C. Vrolik, P. Kluyver, I. J. Rompelman Jr. en A. C. M. Van Etten, stuurman. De mededingende vereeniging Laga, die dezelfde ploeg als bij de stndentenrace had, staakte reeds spoedig den strijd doordien een der roeiers zich plotseling zeer onpasselijk bevond. De Fortuna legde de baan af in 14 min. 88 sec. Bij het nu volgend nummer, N°. 1, waren vier booten in het gevecht. De prijs was een zeer prachtige coupe van goud op matzilveren voet, ter waarde van 200 gulden, en vijf zilveren me dailles. De premie: de inleggelden, 10 gld. voor elk vaartuig. De heeren C. Wotki, A. Van IJse ren, A. Van den Bak, D. Hoffman en A. N. C. Van Bnren, stuurman, van de Maas, wonnen dezen prijs door na 14 min. 1 sec. hun piket weder te bereiken; op hunne voorgangers hadden zij meer dan een piketslengte (100 meter) gewonnen. De premie verkreeg de Amstel van Amsterdam, daarop volgden Njord en Fortuna. Zij hadden respectie velijk 14 min. 22 sec., 14 min. 44 sec. en 14 min. 49 sec. noodig. Nu giDg men over tot N®. 5, tweeriemsgieken,' juniores, waarvan de prijs bestond uit een zilver vergulden doekspeld en zilver-vergulde medaille voor eiken roeier en den stnnrman; de premie uit de inleggelden, 5 gld. veor elk vaartuig. Door dien de Amstel en Laga zich terug hadden ge trokken, bleven overde Maas, Njord, Fortuna en Oefening baart Kracht van Amsterdam. Zij hadden respectievelijk 15 min. 54 sec., 16 min. 5 sec.,1 16 min. 11 sec. en 18 min. 15 sec. noodig. De prijswinnende ploeg van de Maas bestond nit de heeren A. Van den Bok, D. Hoffman en A. N. C: Van Buren, stuurman. Met het tweede gedeelte van N°. 6., sloeproeien, eindigde de wedstrijd. De twee booten hadden thans 6 min. 58 sec. en 7 min. 30 sec. noodig,' zoodat de overwinnaar in het eerste gedeelte den prijs van 35 gld. en een sigarenkoker voor eiken roeier en den stuurman behaalde, en die in hei tweede gedeelte de premie van 15 gld. verkreeg: Terwijl de directeur der Kweekschool zijne kweekelingen voor hunne betoonde behendigheid prees, maakte zich de stoet gereed, die, voorafge gaan door het muziekcorps en de vlag van Njord, naar de sociëteit Minerva trok, van alle zijden met toejuichingen begroet. Het diner en de prijsuitdeellng van Njord. Op de bovenzaal der Sociëteit vereenigde een keurige maaltijd, door den heer Van der Eerden geleverd, ruim een 150-tal dischgenooten, waar onder het bestuur van Njord en zijne boven reeds genoemde gasten, terwijl ook vele Delftsche stu denten aanwezig waren. Aan het dessert hield de president van Njord, de heer Crena de Jongh,' een welsprekende rede, waarvan wij als verkort uittreksel slechts het volgende meedeelen: Had Njord den eersten dag der feestweek om bijzon-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1