Maandag 21 Jnni. N°. 6238. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDSCH DAGBLAD. -n PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden...""."T.T.T'.Trrrï 1.10. Franco per post.T..VW..V. 1.40. Afzorulerlijlte Nommer». 0.05. PRUS DER ADYERTENTIENi Van 16 rageta.' Iedere regel meer. Grootere letten naar pUatfrnimte. ,v.r.v. .•.'.'.v.w.'.i .ti 1.04. ,'V', v V 70.17J. C'> emenjjd Nlenwa Heden is door de politie alhier pro ces-verbaal opgemaakt tegen M. H„ fabriekwerk- ster, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van eenig sajet ten nadeele harer patroons, de heeren Cl os en Leembruggen. In verband met de aanstaande feesten waar schuwt de commissaris van politie in deze ge meente de ingezetenen, vooral de dames, tegen personen, die zich wellicht aan zakkenrollerij zul len schuldig maken, te meer, daar hem reeds een geval van dien aard is ter kennis gekomen. In de Tweede Looierdwarsstraat te Amsterdam is een tweejarig kind in een regen bak gevallen en verdronken. Uit Venloo wordt gemeld dat ter gelegenheid van de kermis in het naburige Dui ken, als naar gewoonte, den kermis-koning een eereboog van groen werd opgericht. Twee jonge lieden kregen daarbij twist, welke zoo hoog liep dat van den een, J. uit Burgwaldniel, de hals werd afgesneden. De dader is naar Kleef overge bracht. Te Assen is de oudste der beschul digden in zake den moord te Nieuw-Buinen weder in vrijheid gesteld. De zaak tegen de oproerige sigaren makers te Kampen is voor de rechtbank te Zwolle behandeld. De eisch is voor twee hunner 3 maan den, voo" een 6 maanden, en voor drie 9 maan den celstraf. Nadere berichten omtrent de over stroomingen iu de Oberlausitz en Saksen verzeke ren dat de omvang van die ramp grooter is dan zelfs in 1854 het geval was. Vooral in het Neiffe-dal in het Saksisch-Boheemsch-Silezisch grensgebied hebben de wolkbreuken ontzettend veel schade veroorzaakt. Van den oogst is bijna niets gespaardde welvaart van honderden gezin nen is voor vele jaren verwoest, zoo niet geheel verloren. Een groote menigte vee kwam in het water om; het getal ingestorte huizen is ontel baar dat der beschadigde woningen bedraagt dui zenden. Het treurigste is dat er zooveel menschen- levens zijn verloren. Het getal dooden is niet met juistheid op te geven. In Oberwitz werden 8 lijken gevondente Herrenhut werden 14 personen ver mist in het district Louban kwamen 32 menschen omte Ruppersdorf 5, te Reuuersdorf 6, te Kur- mersdorf en Bernstadt 10 personen. En in de ge noemde plaatsen worden nog 20 personen vermist. Een beschrijving van den nood te geven is on doenlijk het tooneel der overstroomiug is hart verscheurendgeheele gezinnen zijn op de daken gevlucht en wuiven met zakdoeken om hulp. Men vaart overal met schuitjes rondop de markt pleinen van verschillende stadjes staat het water meer dan 11 voet hoog. Er is van alle zijden hulp gezonden, maar de ellende is»vreeselijk. Pfaff, de veroordeelde wegens moeder moord, is Donderdag te Darmstadt geguillotineerd. Te Cairo en ^lexandrië werd de in schrijving van het Egyptisch „Crédit Foncier" van 20,000 obligatiën, elk van 20 pd. st., 17- maal gedekt. Fouloy, de 17-jarige moordenaar van den wijnkooper Joubert, is te Straatsburg gevangen genomen. Hij had nog 1576 fr. van het gestolen geld over, de rest was door hem in slecht gezel schap verkwist. Een zekere heer Steinmetz, die toevallig in een Parijsch dagblad het signalement van den moordenaar gelezen had, herkende Foulloy daaruit onmiddellijk, terwijl deze, in nieuwe klee deren gestoken, voor een koffiehuis zat, ieder oogenblik een gouden horloge te voorschijn haalde en veel geld verteerde. Hij gaf van zijne gewich tige ontdekking kennis aan de Duitsche politie, die Foulloy onmiddellijk arresteerde. De uitlevering kan spoedig verwacht worden. De Engelsche admiraliteit verklaart het briefje, dat men te Nieuw-York in een flesch heeft gevonden en afkomstig zou zijn van de „Atalanta", als bedrog of als eene „aardigheid", waarvan het aardige moeielijk is aan te geven. Het schip kan nooit op de aangewezen plaats geweest zijn. Deex-khedive van Egypte heeft zijne echtgenooten te Napels ingescheept om naar Kon- stantinopel te vertrekken, niettegenstaande de Porte heeft verklaard dat zij de dames niet kan ontvangen. Wordt haar de ontscheping verboden, dan gaan zij naar Egypte en, als men ook daar niets van haar weten wil, dan keeren zij terug naar Napels, wat vermoedelijk ook wel het geval zal zijn. Een zeetochtje bij dit fraaie weer zal de dames trouwens niet onaangenaam zijn. 50 0 Sioux-Indian en hebben zich aan den Amerikaanschen generaal Miles overgegeven; zij waren uitgehongerd. Anderen zullen, naar men zegt, hun voorbeeld volgen. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer heeft gisteren bij de discussie over de begrooting van buitenlandsche zaken de heer Le Grand eenige inlichtingen gevraagd, het stilzwijgen van het Kabinet gelaakt en is over de betrekkingen van Frankrijk met de andere mogend heden in beschouwingen getreden. De heer Ferrochel heeft de keuze der gezanten van Frankrijk in het buitenland gegispt en gezegd dat het genoeg is republikein te zijn om gezant te worden. Dit ver wekte opschudding in de Kamer. De heer De Freycinet verklaarde ten opzichte der Grieksche quaestie de noodige reserve in acht te moeten nemen, omdat thans te Berlijn er over wordt be raadslaagd. Hij kon echter verklaren dat het gou vernement in die zaak voorzichtig en met waar digheid zal te werk gaan. (Toejuiching). Het voorstel-Raspail, ten doel hebbende, het gezant schap bij den Paus op te heffen, werd met 323 tegen 117 stemmen verworpen. De genoemde be grooting werd vervolgens aangenomen. De ministerraad heeft gistervoormiddag de grondslagen vastgesteld voor het voorstel betreffende de amnestie. In die vergadering werd besloten, eene volledige amnestie voor te stellen, met deze enkele beper king: dat degenen, die vóór 1871 wegens misdaad tegen het gemeene recht waren veroordeeld, er van worden uitgesloten. Het voorstel zou heden worden ingediend. Dultsolilajid. In het Huis der afgevaardigden is gisteren de tweede lezing van het wetsontwerp tot wijziging der Mei-wetten aangevangen. Ingeschreven zijn negen sprekers vóór, en acht tegen art. 1. De minister van eeredienst heeft in die zit ting verklaard dat het ontwerp alleen bedoelde aan de natie den vrede terug te gevende wet zou niet tot het bereiken van verborgen doelein den aangewend, maar op de loyaalste wijze uitge voerd worden. De Mei-wetten strekken niet tot vervolging der Katholieke Kerk; dezelfde begin selen worden ook in andere landen rustig toege past; alle afschaffing der Mei-wetten bedoelende amendementen verklaarde de minister voor onaan nemelijk. De regeering heeft, zeide hij, niet met het centrum, maar met het katholieke deel der natie te doen, welks grieven zij gaarne wil weg nemen. Over art. 1 zou men het eens knnaen worden, wanneer eene bepaling daarin opgenomen wordt, volgens welke de regeering de voorwaarden kan vaststellen, onder welke aan de in buiten landsche inrichtingen opgeleide geestelijken het bekleeden van een ambt ontzegd worden kan. Ten. slotte werd met 206 tegen 180 stemmen art. 1 van het ontwerp verworpen. Spanje. De minister van justitie heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin aan de geestelijke orden, die uit Frankrijk zijn verdreven, verboden wordt zich in de aan dat land grenzende provinciën te vestigen. In antwoord op eene interpellatie te dier zake in de Kamer van afgevaardigden, heeft de minister van binnenlandsche zaken verklaard dat de grondslagen der circulaire door den mi nisterraad goedgekeurd en in overeenstemming met de wet zijn. Groot-Br-itannië. In het Lagerhuis heeft de minister Gladstone, in antwoord op eene interpellatie, gezegd, nooit van een dwingen tbt nakoming van eene bepaling van het tractaat van Berlijn gesproken te hebben. Maar zonder twijfel zou volkomen onpartijdigheid tusschen Turkije en Rusland, tusschen Muzel mannen en Christenen, beoogd worden. De slooping der vestingen eischte tijd, maar zou zeker ge schieden. De Regeering zou de naar Bulgarije en Oost-Rumelië terugkeerende vluchtelingen be schermen, zoo men hun den terugkeer op onge oorloofde wijze moeielijk maakte. Marktberichten. Leiden, 19 Juni. Ter markt werd heden aangevoerd: Wintertarwe 6 hectoliter 11.50 a 12.60. Zomertarwo 6 hectoL 10.a 10.50. Winterrogge 9 hectol. ƒ7.25 a 7.75. Zomerrogge 9 hectol. 6.75 a 7.Zomer- geret 8 hectol. 5.60 a 6.Chevalier-gerst 8 hectol. 7.25 a 7.75. Zware Haver 10 hectol. 6.25 a 5.60. Lichte Haver 10 hectol. 4.50 a 4.75. Dnivenboonen S hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 4 hectol. 8.a 8.50. Grasboter 12210 kilogr., late qnalit. 1/, vatƒ68.a/62. Schei- 2de qnalit. 1/4 vat f 60.a 54.Graaboter lata qnalit. per kilogr. 1.45 a 1.55., Schei-2de qnalit per kilogr. f 1.25 a ƒ1.35. Lange Zwarte Tnrf 27,000 dnbh. hectol. f 0.20 a 0.221/j- Zwolle, 18 Jnni. Op de heden alhier gehonden weekmarkt waren de prijzen ala volgt: Granen. Tarwe a Rogge f 8. a 8.25, Boekweit f 8.a/8.60, Gerst 6. a f 6.60. Paardenboonen a Aardappelen ƒ2.50 a 3.50, alles per heet. Boter per KG. f 0.90 a 1.20, per 1/8 vat f 18-— 8 f 27-50- Eieren 2-90 8 3.50 per 100 atnka. Vee. Aangevoerd op de markt 806 en op de stallen 300 stnka. De handel waa traag, veel bleef onverkocht. Menbe- Bteedde voornenrende en versch gekalfde koeien ƒ130 a 255, dito Schotten of Vaarzen 100 a ƒ220; gnate koeien voor de vetwridc 90 a 160; dito Vaarzen 100 a 160; zomer kalvende Koeien 140 a 180; Oasen voor de bak f 110 a 170; jar. apringstieren 70 a 120; vaarapinken 60 a 100;Fok- kalveren 40 a 60; nuchtere Kalveren 5.— e ƒ8.vette Koeien en Ossen aan bonten 72 a 80 c., p. k.; dito Stieren 56 a 66 c. dito Kalveren 80 a 86 c., dito Schapen 60 a 70 c., jonge Lammeren per atnk 6.a f 14.—. Varkens: op 128 wagens aangevoerd 860 Biggen. Men besteedde voor: 6 w. biggen f 7.— a/10.,10 w. dito 10.a 15.drachtige varkens 35 a/44, magere dito f 20 a 46. Vette levend gewogen per KG. 52 a 58 c., dito voor Londen 44 a 46 c. Londen, 18 Jnni. Frieache Boter 92./- Haver 3 p. lager.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1