Mijnheer de Redacteur Mijnheer de Redacteur, ger zoo mild gedaan heeft voor het standbeeld van Boerhave, is voor het gedenkteeken van Leidens Ontzet in al te bescheidene mate geschied. Dat kan de bedoeling van Leidens Studenten niet zijn, bij an deren achter te blijven, waar het de verheerlijking geldt van den oorsprong der Leidsche Academie! Laat ons hopen, dat zij en velen met hen in de volle vreugde der aanstaande week, niet alleen bij het feestvieren, maar ook in milde bijdragen voor het Leidsche gedenkteeken, gestand zullen doen aan de opwekking in het Bourgondische lied, dat de Maskerade-Commissie dezer dagen zoo juist van pas deed herleven: „En sa kante joyense entree N'épargnons florin ni demi!" Ter inhaling van de reünisten en de senaten der bevriende studentencorpsen, zullen de leden van het Leidsche studentencorps zich met hunne vaandels en banieren Maandag-middag te twaalf uren aan het academiegebouw vereenigen, van waar zij zich langs Rapenburg (o.-z.), Kort-Rapen- burg, Borstelbrug, Paardesteeg, Blauwpoortsbrug, Beestenmarkt, Steenstraat en Stationsweg naar Zomerzorg in optocht met de muziekcorpsen der infanterie en schutterij alhier zullen begeven, waar om halftwee de ontvangst zal plaats hebben. Daarna vertrekt men gezamenlijk langs Stationsweg, Steen- straat, Beestenmarkt, Blauwpoortsbrug, Paarde steeg, Borstelbrug, Kort-Rapenburg, Rapenburg (o.-z.), Steenschuur, Breestraat naar de Stads- zaal, waar tot de reünisten door den president van het corps een toespraak zal worden gehouden. De stoet, voorstellende „den intocht van Phi lips den Schoonen binnen Amsterdam, den 27sten Juni 1497", gaat Dinsdag-namiddag om halfdrie van het academiegebouw af en zal den volgenden weg nemenRapenburg (w.-z.), Groenhazengracht, Varkenmarkt, Noordeinde, Breestraat, Steenschuur (o.-z.), Rapenburg (o.-z.), Kort-Rapenburg, Bloem- markt, Vrouwensteegsbrug, Apothekersdijk, Paar desteeg, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoog straat, Vischbrug, Vischmarkt, Korenbrugsteeg, Breestraat, Hoogewoerd tot het einde, Plantage, Utrechtsche Veer, Kraaierstraat, Hoogewoerd, Steenschuur (o.-z.), Rapenburg (o.-z.), Breestraat, Korenbrugsteeg, Korenbeurs, Nieuwe Rijn, Hooi gracht, Oude Rijn, Heerengracht (w.-z.), Nieuwe Rijn, Korenbeurs, Vischmarkt, Aalmarkt, Bloem- markt, Borstelbrug, Paardesteeg, Beestenmarkt, Oude Vest, Bakkersteeg, Haarlemmerstraat, Don kersteeg, Hoogstraat, Maarsmanssteeg, Breestraat, Noordeindsbrug, Rapenburg (w.-z.), Houtstraat, Papengracht, Breestraat, Steenschuur (o.-z.) naar het feestterrein, waar de stoet eenigen tijd zal vertoeven. De avondtocht zal om halfnegen van de Ruïne vertrekken en den weg vervolgen langs Nieuw- steegsbrug, Rapenburg (o.-z.), Breestraat, Koren brugsteeg, Korenbeurs, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Nieuwstraat, Burgsteeg, Korenbeurs, Vischmarkt, Aalmarkt, Vrouwensteegsbrug, Apothekersdijk, Bor stelbrug, Kort-Rapenburg, Breestraat, Maarsmans steeg, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Beestenmarkt, Blauwpoortsbrug, Paar desteeg, Borstelbrug, Kort-Rapenburg, Breestraat, Steenschuur, Rapenburg (o.-z.), Noordeindsbrug, Rapenburg (w.-z.), Kloksteegsbrug, Kloksteeg, Nieuwsteeg naar het feestterrein, waar de stoet zal worden ontbonden. Naar wij met zekerheid vernemen, is door een drukfout in den officiëelen feestwijzer niet vermeld dat ook tot de matinée musicale en cour plenière van hertog Philips op a. s. Woensdag voor een ieder toegangskaarten verkrijgbaar zijn op het feestterrein a f 1.49 de persoon. Tevens wenschen wij hier ter voorkoming van misverstand bij te voegen, dat waar de uitdruk king „vreemdelingen" in den feestwijzer is ge bracht en er niet uitdrukkelijk „ingezetenen" is bijgevoegd, hieronder verstaan moeten worden allen, die noch studenten, hetzij hier of elders, noch leunisten zijn. De feestweek breekt aan. Scharen van vreem delingen vertoonen zich reeds in onze goede stad. Overal wappert weldra de driekleur. De Ruïne is geen ruïne meer, maar herschapen in een lustwarande.'t Is feest van de Hoogeschool, het feest van haar 305- jarig bestaan. En te midden van al die drukte en opgewondenheid komt de Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbe zoek, en vraagt of de kinderen van on-en min vermogenden, die jaren lang trouw de school heb ben bezocht, ook op hunne wijze mogen feest vieren Of zou het groote feest het kleine verdringen Zou men feestvieren met de kweekelingen der Hoogeschool en de kinderen der lagere school ge heel vergeten P Neendat mag niet. Al geeft men dezer dagen veel uit, er zal nog wel wat over schieten om den kinderen een genoeglijken dag te bereiden en vele vaders en moeders daardoor gelukkig te maken. Laat ons ook familie en vrienden, die herwaarts gekomen zijn voor de Academiefeesten, in de gelegenheid stellen het hunne hiertoe bij te dragen. Wie geeft voor het kinderfeest, diens feestelijke stemming zal zeker worden verhoogd! Ter vervulling van de door het vertrek van ds. Baart de la Faille naar Amstelveen ontstane vacature en voortdurende door het bedanken nu onlangs weder van ds. Gewin, heeft het kies college der Ned.-Herv. gemeente alhier gister avond het volgende zestal van predikanten op gemaakt J. J. A. Ploos van Amstel te Reitzum, C. P. N. Pikaar te Harmeien, G. Nijhuis te Bergschenhoek, P. Deetman te Kampen, J. Van Heerde te Breukelen, en K. W. Vethake te Leeu warden. Voor het admissie-examen der hoogere bur gerschool alhier zijn 54 adspiranten ingeschreven. Aan het toelatings-examen voor de hooge school alhier hebben 84 adspiranten deelgenomen, waarvan er zich 13 onder het examen terugtrok ken en 10 werden toegelaten. De Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten der „Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden." Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 743 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5272 volwas sen personen en van 411 kinderen. Op het drietal te Monnikendam zijn geplaatst: ds. W. Koelman te Maassluis, A, Voorhoeve te Dedemsvaart en P. D. Schouw Santvoort te Leiderdorp. Naar de Chr.-Geref. gemeente te Zuid- Beierland is beroepen de heer J. A. De Bruyn te Hazerswoude. De groothertogin van Mecklenburg arri veerde gisteravond op het bepaalde uur in de hofstad. Het tweede natuurkundig examen is te Utrecht met goed gevolg afgelegd door den heer A. Anema. Naar men verneemt, hebben zich meer dan 200 adspiranten aangemeld voor het met 1 Juli aan te vangen examen voor candidaat-notaris. In de gistermiddag te Rotterdam gehouden vergadering der „Rotterdamsche Handelsvereeni- ging" zijn herbenoemd de commissarissen Ed. De Caters en mr. M. Mees, en benoemd E. Koch en B. F. Taaks, en in de commissie tot het nazien der rekening: C. Rueb, H. W. De Critter en James Smith. Het jaarverslag en de balans werden goed gekeurd. Mr. Spin uit Amsterdam stelde een motie voor„De vergadering, overwegende de wensche- lijkheid dat commissarissen de genoten onverdiende tantièmes restitueeren, gaat over tot de orde van den dag." Nadat er aangetoond was dat de com missarissen in het eerste halfjaar 1878 tantièmes hebben ontvangen, dat die volstrekt in geen ver band stonden met later geleden verliezen en dat van die commissarissen nu nog slechts enkelen in het college van commissarissen zitting hebben, werd de motie met 189 tegen 17 stemmen ver worpen. Mr. Spin wilde vooraf zelf het voorbeeld geven, hopende dat dit ook door andere aandeel houders zou worden gevolgd, en bood vijf zijner aandeelen aan de R. H.-V. ten geschenke aan. De heer A. Magnin heeft eervol ontslag aan gevraagd als burgemeester der gemeente Beverwijk. De minister van financiën heeft beslist dat stijfsel in elke verpakking vrij van invoerrechten is. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. De 1ste luitenant J. B. Prince, van het 4de regiment infanterie, is overgeplaatst bij het algemeen depot van discipline te Vlissingen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, is gisteren te Napels aan gekomen en denzelfden dag vertrokkende „Prins van Oranje" is hedenochtend van Amsterdam naar Java vertrokken. Telegrammen. TEHERAN, 17 Juni. Een karavaan, te Sharud gearriveerd, meldt dat een aanval der Tekke Tur- komannen op Koechan is gedaan. Zij werden ver strooid door 2000 man cavallerie van den gou verneur. RANGOON, 17 Juni. Koning Theebau heeft een aantal personen laten ter dood brengen, die verdacht werden Britsche spionnen te 2ijn. Het is niet bekend of er zich Britsche onderdanen onder bevonden. ST.-PETERSBURG, 18 Juni. De gouverneurs- generaal van Oost- en West-Siberië hebben aan gedrongen op de onmiddellijke noodzakelijkheid van den aanleg van telegraaflijnen naar de Chi- neesche grens, van Semipaletinsk naar den post Zaizan, 400 mijlen, die strategisch van gewicht wordt geacht bij de tegenwoordige verwikkelingen met China, en eene kortere, 60 mijlen, van Nikolsk tot den westelijken oever van het meer Hankae. BERLIJN, 19 Juni. Het Huis der afgevaar digden heeft ook art. 2 van het kerkelijke voorstel verworpen. KAAPSTAD, 19 Juni. Keizerin Eugenie is op hare terugreis van Zoeloe-land te Estecurt, in Natal, aangekomen. INGEZONDEN. In uw blad van Yrijdag, den llden dezer maand, kwam een artikel voor met betrekking tot den op a. s. Dinsdag te houden gekostumeerden op tocht, en in welk artikel u de ingezetenen aan spoort om het feest zooveel mogelijk op te luisteren. U hebt echter gesproken van „ten onrechte ontevredenen", nl. van hen die zich teleur gesteld zien door de aanwijzing van den weg, dien de stoet zal volgen. Zij die hun misnoegen te kennen gaven zijn m. i. niet ten onrechte ontevreden, en het valt aan bewoners van hoofdstraten en hoofdgrach ten, waar de stoet niet zal passeeren, zooals b. v. de Heerengracht, Hooigracht, Ouden Singel, Hoo gewoerd, enz. niet euvel te duiden, dat zij, evenals ik, niets tot den luister van het feest zullen bij zetten. De te nemen weg is toch ongelukkig ge kozen; de hoofdstraten en grachten, door ons ge noemd, geheel latende liggen, gaat men de nauwste straten en stegen door, en vereert men de pak huizen van de Nieuwstraat met den voorbijtocht. Ik wil gelooven dat de zege- of eerewagen die bij den stoet aanwezig zal zijn, het volgen van den gewonen weg onmogelijk maakt, doch dan had men daarmede ook rekening moeten houden, en liever dien wagen moeten achterwege laten, dan er nu mede door nauwe stegen te gaan en een groot deel der burgerij misnoegen te geven. Wil men aan den optocht eenige waarde voor de burgerij toekennen en van de ingezetenen mede werking tot welslagen en opluistering van het feest verwachten, dan moet men bij samenstelling van den stoet zich regelen naar den weg dien men ten genoege van de ingezetenen behoort te volgen, maar niet omgekeerd den te volgen weg regelen naar de samenstelling van den stoet. Zijt u, Mijnheer de Redacteur, van meening dat zij, die over dit punt misnoegd zijn, ten onrechte ontevreden zijn, dan kan ik u de verzekering geven dat er een zeer groot aantal lieden zal gevonden worden, die zich met mij aan die onrechtvaardigheid hebben schuldig gemaakt. Door de plaatsing dezer regelen in uw veel gelezen blad, waarvoor ik u reeds bij voorraad mijnen dank betuig, zult u verplichten UEd. dw. Dienaar R. Behalve onze stadgenooten zullen Dinsdag hier duizenden landgenooten op de been zijn. Mij dunkt dat dit een prachtige gelegenheid is om dan ook eens aan Van der Werff te denken. De Nederlandsche natie is hier dan vrijwel vertegen woordigd dit kon het Nationale Monument ten goede komen. Men denke slechts wat men tien jaar geleden voor Bodegraven deed. Zou men dit nu weder niet kunnen doen De resultaten waren toen zoo gunstig. P.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2