Vrijdag 18 Juni. N°. 6236. A0. 1880. JAARLIJKSCH VERSLAG Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. van de Vereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar zijn ontvangen aan contributiën van de reeders, die zulks gedeeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden van 57 bomschuiten te Kat wijk a 3.—171. f 2523.71 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1.00. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTEEN: Van 1—0 regel». Iedere regel meer Grootefe letten plaatsruimte. 1.0». 0.17*. LEIDEN, 17 Jtinl. De vergadering, gisteravond in de Stadszaal door de bestuurders der verschilende hier ter stede gevestigde vereenigingen gehouden, was zeer tal rijk bezocht en getuigde hoezeer men ook van dezen kant met het doel der samenkomst: het brengen eener hulde aan den nieuwen burgemeester, was ingenomen. Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd over de beste wijze waarop die hulde kon worden aan den dag gelegd. Het eerst werd het aanbieden eener serenade ter sprake gebracht; daargelaten dat enkele sprekers zulk een ovatie nu wel wat laat achtten, werd ook op de niet onbelangrijke bezwaren gewezen, welke aan een uitvoering er van waren verbonden, daar de bestuursleden o. a. maar niet zoo ineens het recht hadden de kas aan te spreken, doch eerst eene ledenvergadering moesten beleggen, hetgeen opnieuw vooral voor de werklieden-vereenigiDgen in deze dagen van drukke werkzaamheden moeie- lijk zou gaan. De volgende week zou het met de feesten nog minder kunnen plaats hebben, zoodat men eerst daarna tot een besluit zou kunnen komen, en dan werd een serenade geheel „mosterd na den maaltijd." Audere sprekers stelden de vraag of het bren gen eener serenade eigenlijk wel de juiste hulde was, na de serenade welke reeds Dinsdag-avond uit naam der burgerij op uitstekende wijze, ter wijl bijna elke rang en stand er in vertegenwoor digd was, was aangeboden. Iedereen Bad daaraan kunnen deelnemendoch door den grooten spoed, waarmede alles moest worden georganiseerd, waren er evenwel toch nog onkundig aan gebleven, die gaarne hadden willen meedoen. Daarom had de serenade-commissie het besluit genomen de lijst van deelnemers der gebrachte hulde alsnog niet te sluiten, en het bedrag dat mocht overschieten ter bespoediging van de oprichting van bet monu ment, als een hulde aan den tegenwoordigen bur gemeester, aan de commissie voor het standbeeld van burgemeester Van der Werft' ter hand te stellen. Zoodra dit besluit ter vergadering van gister avond bekend werd, werd het van verschillende kanten met beide handen aangegrepen als zijnde de onder de tegenwoordige omstandigheden meest waardige ovatie, welke den heer De Kanter kan worden gebracht. Telkens toch wanneer hij dan het monument ziet, zal het hem, naast de herin nering aan de hem aangeboden serenade, tot zin nebeeld strekken van de sympathie, welke hem als opvolger van zijn beroemden voorganger door 'de burgerij bewezen werd. Deze hulde moet hem dan nog streelender zijn. In dien geest werd dan ook door de vergadering besloten en zullen de bestuursleden zich van hunne taak tegenover hunne vereenigingen kwijten. Gedurende de eerste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet béèteld konden worden: W. Rijnder, Aarlanderveenmej. C. Cooymans, W. Van 't Hek, C. F. Fasen, K. Puls, Lulofs, E. Soede, W. Ramak, T. Trouwein, Amsterdam; Rnken, Delft; Schlette, mevr. Solmann, Martines, A. Krats, 's-GravenhageG. H. v. Helden, H. Van Wijk, Haarlem; mej. Van Boekeren, mej. N. Musers, 's-Hertogënboschwed. Klaassen, J. H. Groeneweg, wed. Werter, J. Evel, RotterdamD. Van Rheen, Zoeterwonde; wed. Ten Oever, Zutfen; Vrijtuis, niet vermeld. Briefkaarten: J. Van der Klei, AmsterdamA. Cieve, J. Kras, 's-Gravenhage J. P. II. Meyer, niet vermeld. Voor het aanstaande examen van apothekers bediende te Groningen hebben zich aangemeld 35 candidaten, waaronder 9 vrouwelijke. 6emengd Nienws. Gisterenmorgen is aan het station van de H. IJ.-8.-M. te Amsterdam een trein met zooveel kracht tegen een stilstaan den passa- gierstrein geloopen, dat de glasruiten en paneelen werden verbrijzeld, echter zonder iemand te ver- verwonden. Omtrent den moord te Nieu w-B u i u e n wordt nader gemeld dat de verslagene is een 23-jarige zoon van de wed. Thöne. Hij had een wonde in den onderbuik van bijna 5 cM. wijd en 10 cM. diep. Door misbruik van sterken drank, zegt men, is er twist ontstaan, die zoo hoog liep, dat P. T. het met den dood moest betalen. Die twist is gehoord in de naastbijstaande behuizing, die echter niet geopend werd. Toen alles bedaard was, wou men eens zien en men vond een lijk. Dadelijk werd er kennis gegeven aan de justitie, die een zekeren A. A., oud 24 jaren, uit zijn bed wekte en met zijn bebloede kleederen in boeien sloot. Ook een zekere J. M„ oud ongeveer 70 jaar, en een schippersgezel hebben een voor- loopig verhoor ondergaan. Van andere zijde wordt gemeld dat de dood een gevolg is van verbloeding uit eene wond, die den ongelukkige met een mes in het bovengedeelte van het been is toegebracht. Door de deining van de voorbij varende Dordtsche boot kantelde Dinsdag-avond op de Maas voor Peyenoord een met een schroef geladen roei bootje om. Van de twee personen, die in het bootje zaten, is er een verdronken. Volgens eene mededeeling van. den Amerikaanschen gezant in China zijn in dat rijk sedert 1867 door het keizerlijk vertaal-bureau niet minder dan 80,000 boeken uitgegeven over wis-, aardrijks- en sterrenkunde en allerlei andere vakken van wetenschap. De Duitsche korvet „Ariadne" is wegens de politieke gebeurtenissen in Bueuos-Ayres te Montevideo gebleven. Bannelingen naar Siberië, die gehuwd zijn en wier echtgenooten geneigd zijn lief en leed met hen in 't verre land te deelen, worden naar Ssachalin gezonden, waar zij eene kolonie kunnen vormen en in verhouding tot de andere veroordeelden een vrij leven leiden. Dat noopt menig veroordeelde kort voor zijn vertrek in het huwelijksbootje te stappen; om echter zeker te zijn, dat de echtgenoote wil, worden deze ge woonlijk gekozen onder haar die mee moeten, d. i. onder de vrouwelijke veroordeelden. De zonderlingste paren worden op die wijze gevormd. Onlangs trouwde o. aeen sergeant die zijn officier ver moord had met een vrouw, die haar man dood geslagen had. Te vreezen is dat aan dien echte lijken hemel wel eens een donker wolkje zichtbaar zal zijn. Uit Perzië worden de ontzettendste berichten van den hongersnood gemeld. In het begin van Mei stierven er dagelijks 50 a 60 per sonen in de straten van Croomiah, waar de lijken door de honden verscheurd werden. In een naburig dorp werden drie vrouwen gevonden, die een kind verslonden. Alle hulpmiddelen zijn uitgeput en het moet nog bijna twee maanden duren voor de oogst tijd daar is. Door een hevige wolkbreuk, die in Westfalen is voorgekomen, hebben de spoorwegen belangrijke schade geleden. Te SeideDberg, een stadje van 15- a 1600 inwoners in het district Lieguitz, werd mede groote verwoesting door het water veroorzaakt. De nood der inwoners is nij pend. Maar vooral in Saksen heeft de wolkbreuk ontzettende gevolgen gehad. De Mandau en de Neiffe, twee kleine rivieren, traden uit haar oevers. Te Oderwitz zijn onderscheidene huizen ingestort, waarbij 8 personen om het leven kwamen. Uit Dresden zijn militairen afgezonden om hulp te bieden. De Saksische minister van buitenlandsche zaken is mede naar het oord van de ramp vertrokken. De vreeselijke brand, die een groot gedeelte van Titusville heeft verwoest, wordt ge schat een schade van anderhalf millioen dollars te hebben veroorzaakt. van 14 bomschuiten te Noord- wijk a 3.42. 213.— aan jaarlijksclie bijdragen van 50 cents of hooger689.90 legaat van Mevr. de Wed. B. Eigeman geb. Haan258.60 aan renten1347.31 gift bij Dr. E. Laurillard9.95 door de commissie te Scheveningen van L. F4.95 Dit jaar zijn ondersteundte Noordwijk aan Zee 4 weduwen, 7 weezen en 1 bejaardete Katwijk aan Zee 21 weduwen, 9 weezen, zijnde de nage laten betrekkingen van de verongelukte bemanning der bomschuiten„de Industrie", „de drie Ge broeders", „Zorg en "Vlijt", „Vrouw Neeltje", „Katwijks Welvaren", „de Jonge Dirk", „de Adriana", „Katwijks Welzijn", „de vier Gezus ters", „de drie Gebroeders", „Victor Jacob", „Vrouw Jacob", „de hopende Visscher", „Vrouw Johanna", „Vrouw Catharina" en „Leendert". In dit boekjaar is uitgekeerd: f 2140.10 ge durende de zomermaanden, per week: f 1.25 voor elke weduwe, f 0.87® voor een bejaardeen f 0.25 voor elk kindgedurende de wintermaanden f 1.50 voor elke weduwe, 1.10 voor een bejaarde en f 0.35 voor elk kind. Het kapitaal bedraagt: aan Inschrijving op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld 2'/2 pet f 45,000 nominaal, aan belegging in de Leid- sche Spaarbank 2900, aan belegging a deposito f 4454.77 en aan contanten 368.77. De Vereeniging betuigt hare erkentelijkheid aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund, en wenscht dat men blijve medewerken om het fonds door jaarlijksche bijdragen, giften en legaten te steunen. De Vereeniging voornoemd, SAMUEL LE POOLE, Voorzitter. A. VAN DRIEL, Secretaris. Leiden, 16 Juni 1880.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1