BUITENLAND. Frankrijk. Het voorstel tot conversie der rente is gis teren door de Kamer niet in overweging genomen nadat de minister Magnin verklaard had dat de regeering den tijd daartoe nog niet gekomen acht. De commissie voor het onderzoek van het straf stelsel in Nienw-Caledonië heeft den oud-officier van gezondheid Leprevost, die in 1874 in Nienw- Caledonië heeft dienst gedaan, gehoord. Deze heeft verklaard dat er inderdaad barbaarsche straffen plaats hebben. Onder anderen heeft hij gezien dat bij verschillende gelegenheden den veroordeelden de duimketting was aangelegd. Ook de stokslagen- straf was er nog in gebruik. Kortom, de getuige hing een verschrikkelijk tafereel op van de behan deling, waaraan de gevangenen waren blootgesteld ten tijde dat hij in de strafkolonie werkzaam was als geneesheer. De vele klachten, die er over aan geheven worden, schijnen dus niet overdreven te zijn geweest. Leprevost klaagde ook over de slechte voeding en over het gebrek aan licht en lucht in de gevangenishokken. De Eerste Kamer van het Handelstribunaal heeft vonnis gewezen in de zaak van het „Crédit foncier" tegen den heer De Soubeyran. De eisch van het „Crédit foncier" tot verhooging van het onderpand werd afgewezen en evenzeer de recon- ventioneele eisch van De Soubeyran tot teruggave van het onderpand. In beginsel werd de schade loosstelling van 16 millioen gehandhaafd, doch de waarde der gedeponeerde stukken werd voldoende geoordeeld. Na geëindigde liquidatie moeten de kosten tusschen beide partijen worden verdeeld. Het blad van De Cassagnac, „Le Pays", dat sedert den dood van den keizerlijken prins in de rouw was, heeft thans zijn rouwrand afgelegd. De minister van financiën heeft een wets ontwerp ingediend tot vermindering van den suikeraccijns. De belasting van 69 franken per 100 kilo zal tot 40 fr. worden verlaagd. Met 1 October 1880 zal deze verlaging beginnen te werken. Men berekent dat de Eransche schatkist daardoor een bate van 70,000,000 fr. prijsgeeft. Het standbeeld van Thiers te Saint-Ger main zal den 19den September onthuld worden. De vervaardiger van het beeld is de heer An- tonin Mercié. Oroot^BritanniA In het Lagerhuis heeft de vice-minister Dilke gisteravond in antwoord op eene vraag van den heer Wolff gezegd dat de gouverneur-generaal van Oost-Ëumelië eene commissie benoemd heeft tot onderzoek van de gewelddadigheden, die tegen de Turksche bevolking gepleegd zijn; de commissie zou gisteren naar Aïdos vertrekken. In antwoord op eene vraag van den heer Samuelson zeide ook de vice-minister, dat de Eransche vloot geen last had ontvangen om van den Piraeus naar de Besika- baai te gaan. Lord Hartington zeide in ant woord op eene vraag van den heer Bartelett, niet te hebben vernomen dat lord Ripon, de nieuwe onderkoning van Britsch Indië, de ontruiming van Kaboel binnen zekeren tijd had bevolen en het ook niet waarschijnlijk te achten, dat die zonder overweging der omstandigheden bevolen zou worden. In den loop der beraadslagingen over de den vorigen dag ingekomen financiéele voor stellen zeide de heer Dilke dat de onderhande lingen over het Eransche handelstractaat waar schijnlijk omstreeks half Juli te Londen zouden beginnen. De verkiezing van de heeren Hartington en Graftonte Lancashire kostte 9235 pd. st., bijna 111,000 gulden. Luidens uit Kaapstad door het Hbl. dd. 18 Mei ontvangen berichten, ontmoedigt de ministeri eels verklaring in het Kaapsche parlement, dat de aanhechting der Transvaal onherroepelijk is, de voorstanders der onafhankelijkheid niet. Velen in en buiten het parlement willen geene confede ratie, zelfs geene conferentie, zonder dat aan de Transvaal recht wedervaart; schriftelijk en mon deling zijn de heeren Kruger en Joubert daarvoor werkzaam. Zij verlangen langs constitutioneelen weg eene verklaring van het Kaapsche parlement in dien zin. De Transvaal-petitie voor annexatie wordt te Pretoria weinig geteekend; de waarde daarvan wordt ontkend. Het Kaapsche bewind heeft den termijn tot ontwapening der Basoetos met eene maand verlengd. Men verwacht spoe dig belangrijke discussiën in het Kaapsche parlement. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, De tot nog toe voorgestelde route, die door HH. Studenten bij gelegenheid der Maskerade des avonds zal gevolgd worden, heeft natuurlijk bij zeer vele stadgenooten groote teleurstelling ver oorzaakt. Euim 1li der stad zal op die wijze voor een groot gedeelte althans als uitgestorven zijn, terwijl drukte en beweging zich slechts zullen voordoen langs de aangegeven route. Het eene gedeelte der stad zal des avonds schitteren van licht, terwijl het overige als in een Egyptische duisternis zal verkeeren, ja dood zal zijn. Dit is te voorzien en zal, als daar mogelijkheid op is, slechts voorkomen worden indien de te volgen route eenigszins gewijzigd wordt. Men wijst op de onmogelijkheid om ophaal bruggen te passeeren ter oorzake der hoogte van een praalwagen in den optocht aanwezig en vandaar dat men des avonds in den te volgen weg beperkt is. Zoude nu de avond-ommegang niet kunnen plaats hebben zonder bedoelden wagen P Men is op die wijze geheel vrij in het nemen van elke route. 't Is waar, men mist dan een mogelijk effect hetwelk deze zegekar gedurende de verlichting zoude kunnen maken, doch men verdeelt dan ten minste het genoegen, hetwelk stad- en landge- nooten 22 Juni in Leiden hopen te smaken, meer gelijk over de geheele stad. Wellicht neemt de commissie tot regeling van den optocht bovenstaande in overweging, en zal daardoor het doel van mijn schrijven bereikt zijn. P. Mijnheer de Redacteur Ik verzoek u beleefdelijk deze regels door plaat sing in uw Dagblad onder het oog te brengen van hen die geroepen zijn om de belangen der ingezetenen zooveel mogelijk te bevorderen. Wij hebben nu duinwater in de stad en toch ziet men de kinderen bij het aan- en uitgaan der scholen met hand, pet of klomp water drinken uit de grachten, waarvan de kleur (dikwijls blauw of paars) de schadelijkheid genoegzaam bewijst. Ook de pomp, geplaatst tegen de Pieterskerk, wordt (ondanks de daarop gestelde waarschuwing) door de schooljeugd gebruikt om te drinken. Zou het daarom niet zeer doelmatig zijn, allereerst aan de scholen drink-kraantjes tot publiek gebruik daar te stellen, zooals die o. a. te Rotterdam zijn ingericht. Tegen balddadigheid kon worden gewaakt door de bekers 's morgens aan te brengen en tegen den avond in te doen nemen, door agenten van politie of andere stedelijke beambten. Amsterdam bij de inhuldiging van Philips II 1497. De Aartshertog, onlangs in de egt getreden zynde met Joanna, Dogter des Konings (Eerdinand) van Arragon en der Koninginne (Isabella) van Kastilie, en voorhebbende, de Gelderschen, door de wapenen, tot reden te brengen, vondt geraaden, in den Zomer des jaars 1497, eene reis te doen naar Holland, zig in de voornaamste Steden, van nieuws, te laaten inhuldigen, en, by deeze gelegen heid, naar alle waarschynlykheid, wederom eene buitengewoone Bede te doen. Te Amsterdam, kreeg men, in't laatst van Juny, vermoedelyk uit Haarlem, berigt, dat de Aartshertog, den volgenden dag, in de Stad dagt te komen, 't Geregt, hierop vergaderd zynde, en in aanmerking neemende, dat siin genade Prince ende souvereyn Here van der Stede was, en waarschynlyk de voorige Privilegiën kwam beves tigen, en veelligt ook eenige nieuwen verleenen, besloot terstond, den Vorst staatelyk in te haaien. Men voorzag ieder Schutter der drie Schutteryen, de oude, de jonge en de Handboogschuttery, van eene toortse, op Stads kosten. Geen schutter mogt, buiten verlof van Burgemeesteren, ter Stad uit gaan, voor dat de Vorst ingehuldigd ware. Geen Poorter of ingezeten mogt aan den Forierén ende maerschalck van den logysen van den Vorst huisvesting voor den Hofstoet weigeren, op strafle aan lyf en goed. Elk moest de straat voor zyne deur doen schoon maaken. De inhaaling zou door geestelyken en weereld- lyken geschieden, en niemant mogt de orde, die men, in 't gaan, stondt te houden, eenigszins belemmeren of stooren. En naardemaal de Stad een stede van frontieren was, palende an diver- sche landen ende heerlicheden, zo werdt de* Schutteren en allen anderen Poorteren en inge zetenen belast, hun geweer, wel schoon gemaakt en gescherpt, voor hunne wooningen te hangen, op dat de Vorst zien mogt, wat wapenen de bur- gerye hier, ten haaren koste, en tot bescherminge der Stede, onderhieldt. Zo dra, op den dag der inhaalinge, de Stad- huisklok na den middag geluid werdt, moesten alle handwerken en neeringen stilstaan, en de Sehutters, ia hunne Pelluere of wapenrok, elk met eene toortse in de hand, an die Plaetse by de Heeren van 't Geregt, komen; die hen in. orde schaaren zouden, om de inhaaling te doen. 't Is waarschynlyk, dat alles, omtrent op deeze wyze, uitgevoerd geweest zal zyn, hoewel ik niet weet, dat zulks ergens aangetekend is. Sommigen hebben aangetekend, dat de Aartshertog niet verder Noordwaards trok dan Amsterdamwaarom de Steden van 't Noorderkwartier verpligt werden, haare Gemagtigden derwaards te zenden, om de inhuldiging te verrigten. Uit Jan Wagenaar's Geschiedenis van Amsterdam.") Gemeenteraad van Noordwijk. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heeren P. Alkemade Ui. A. Van der Plas en dr. J. Everwjjn. De vergadering wordt geopend en de notnlen der vorige ver gadering worden na voorlezing goedgekeurd en vastgesteld. Wordt voorgelezen het rapport der raadscommissie, benoemd om rapport uit te brengen omtrent een schrijven van de heeren H. Beider Co. brandspnitfabrikanten te Amsterdam, betreffende den toestand der brandspuiten te Noordwijk-binnen en de middelen om daarin verbetering aan te brengen. De commissie stelt voor: 1°. van de firma Beider 2 nieuwe brandspuiten aan te koopen, met 250 meter aanroerslang, samen voor 1590; 2°. de spuiten Nos. 1 en 2 door genoemde firma te doen repareeren en reconstrueeren; 8°. met ingang van den dag, op welken de nieuwe en gerepa reerde spuiten in gereedheid zullen zijn, de verordening op de brandweer te wijzigen in dien zin: dat voor elk werktuig of elke spuit worden aangesteld één brandmeester en 2 adsistenten an zooveel manschappen als zal noodig blaken; dat te Noordwijk- binnen de betrekkingen van hoofdman en onder-hoofdman ver vallen; dat den brandmeester een adsistent wordt toegevoegd; dat de verplichting der brandmeesters om een ambtseed af te leggen vervalt; dat geene boeten worden bedreigd tegen de brandmeesters en hoofdliedendat het onderscheidingsteeken voor de brandmeesters en hoofdlieden door B. en Ws. wordt vast gesteld; dat eene brandwacht worde opgericht, die bij brand of bij proefneming der spuiten het terrein afzet (zoogenaamd brandpiket). De beraadslaging over de voorstellen der commissie geopend zijnde, deelt de heer Boomkamp mede dat hij juist dezer dagen toevallig zeer goede informatiën ontving omtrent de firma Beider te Amsterdam, en hij dus op grond daarvan die firma durft te recommandeeren. Meerdere beraadslagingen werden niet gevoerd en de voorstellen der commissie met eenparige stemmen aangenomen, waarna de vergadering is gescheiden. Jïarktberlchten. Leiden, 12 Juni. Ter markt werd heden aangevoerd; Wintertarwe 8 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwo 8 hectol. 10.a 10.60. Winterrogge 11 hectol. ƒ7.25 a 7.75. Zomerrogge 11 hectol. 6.75 a 7.Zomer- gerst 10 hectol. 5.50 a ƒ6.Chevalier-gerat 10 hectol. ƒ7.25 a 7.76. Zware Haver 12 hectol. 6.a 5.25. Lichte Haver 12 hectol. 4.26 a 4.50. Duivenboonen 5 hectoL 8.75 a 9.25. Paardenboonen 6 hectol. 8.a 8.60. Grasboter 1730 kilogr., lste qualit. 1/4 vat ƒ57.a 61. Schei- 2de qualit. l/s vat 49.a 58.Grasboter lste qualit. per kilogr. 1.421/g a 1.62'/,., Schei- 2de qualit. per kilogr. 1.221/s a 1.821/9. Lange Zwarte Turf 12,000 dubb. hectol. 0.221/s a 0.25. Zwolle» 11 Juni. Op de heden alhier gehouden weekmarkt waren de pr(jzen als volgt: Granen. Tarwe lO.od^a 11. Rogge ƒ8. a 8.25, Boekweit 7.75 a/8.^fierst 6. a 6.25. Paardenboonen a Aardappelen ƒ2.50 a 8.75, alles per heet. Boter per KG. 1.a f 1.20, per 1/s ™t f 19-— f 28.—. Eieren 3.—3.60 per 100 stuks. Vee. Aangevoerd op de markt 62fe en op do stallen 300 stuks. De handel was lusteloos, vooral in ya^fJoe-Afep be steedde voorneurende en versch gekalfde koeien/140 a 2*5, dito Schotten of Vaarzen f 110 a ƒ210; guste koèien^oor déSwweide 115 a 140; dito Vaarzen 100 a J9f5't04»mefilkHltende Koeien f 185 a 175; Ossen voor de ba^f, lift springstieren 90 a 120; vaar.pinken ?,60 a f 75; Fok- kalveren 24 28; nuchtere Kalv^^l-^ W^V.tte Koeien en Ossen aan bouten 76 a 80 c., p.Jfigdito $flerenjfiöatfi4e. dito Kalveren 80 a 88 e., dito Schapen 6q^7Q)ftjj£fgej%»JtJnere» .per stuk ƒ5.a ƒ15.—Varkens: op 133 wwen»aangevoerd700 Biggen. Men besteedde voor: 6 w. biggetf r 7a 10 w. dito 9.— a 13.— drachtige varkens if magere dito 25 a 53. Vette levend gewogen per KG. 54 a 60 c., dito voor Londen 42 a 45 c. Leaden, 11 Juni. Friesehe boter 103/. Tarwe over het ge heel kalmer. Haver prijshoudend.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2