n°. 6232. Maandag 14 Juni. a°. mo. Dom Ootuant wordt dagelyk*, mot altcondariof ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. prijs der advertentie!: Tweede Blad. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per S raeudtü.LIO. Fiasco per poet.1.40. Abooderijjie nouumct0.05. Ta 1-4 ref* Mtn rafel ma Giatata letten LOfc O rrrrrmrrrmêi e Gemengd Nieuws, Van de zes te Kampen gearresteerde dijkwerkers, waarvan wij in een vorig nnmmer melding maakten, zijn, na een verhoor, er vijf op vrije voeten gesteld. Aan de Belgische grens hebben Lepel- letier, redacteur van de „Mot d'Ordre", en Lejeune- Villar, redacteur van de „Gaulois", samen geduel leerd. Yillar kreeg twee wonden. De „Mot d'Ordre" schrijft dat Rochefort aan de beterhand is. Eenjeugdige misdadiger, die, wanneer men hem ten minste zijne beste jaren niet in de gevangenis doet doorbrengen, veel voor de toe komst belooft, verscheen in het laatst der vorige week voor het gerechtshof van de Seine te Parijs. Zijn naam is Emile Barret; ouderdom 15 jaar. Hij wordt beschuldigd van poging tot brand stichting in het huis zijner moeder, eene weduwe. Deze moeder woont op de avenue de Clichy. In het laatst van de vorige maand brak in den kelder harer woning brand uit, die spoedig gebluscht werd. Eenige uren later verscheen de jeugdige Barret voor den commissaris van politie en deelde hem het volgende mede„Ik ben de persoon die met een handvol spanen in onzen kelder een vuurtje aanstak, om mij te wreken over de slechte behandeling, die ik steeds van mijne moeder heb te verduren gehad. Dat ik haar niet gedood heb, komt alleen omdat ik er het laatste oogenblik den moed niet toe had." Het jong- mensch had steeds een wilde natuur aan den dag gelegd. Verschillende malen werd hij wegens landlooperij in hechtenis genomen. Ook bij zijne grootouders op het land, die hem tot zich hadden willen nemen, was hij niet te houden. Sedert den dood van zijn vader in het vorige jaar kwamen zijne booze neigingen nog meer voor den dag. Hij beweert dat hem die „in het bloed zaten". Aan den rechter van instructie, die hem ernstig onderhield, gaf hij ten antwoord: „Daar ik zag dat ik, wat ik er ook aan mocht willen doen, niet voor een braaf mensch in de wieg gelegd was, besloot ik, als schelm iets te beteekenen". De geneesheeren verklaarden dat zijne geestver mogens in goeden toestand verkeerden, waaraan de beschuldigde nog de verklaring toevoegde, dat hij heel goed wist wat hij deed. Met het oog op zijn jeugdigen leeftijd veroordeelden de rechters hem tot vijf jaren correctioneele gevangenisstraf. Behalve de tooneelkij kers en waaiers vond men nog in de woning van Manuel Rodriguez verschillende overjassen en bonten pelisses, die hij in verschillende schouwburgen had buitgemaakt. Alleen uit de „Opéra-Comique" had hij nooit iets meegenomen, verklaart hij. Het vermakelijkst is, dat hij op den avond, toen hij gearresteerd werd, de overjas trachtte te stelen van den inspec teur van politie, die hem in hechtenis nam, en dat was zijn verderf. Dat de gidsen op den Vesuvius wei nig ingenomen zijn met den spoorweg, ten ge volge waarvan hunne diensten min of meer over bodig worden, spreekt vanzelf. Een dier gidsen verwachtte dat er spoedig eene groote uitbarsting zou plaats hebben, die den geheelen spoorweg zou vernielen; maar de berg bleef rustig en in zijne teleurstelling wierp de man zich uit een raam van eene derde verdieping; hij was terstond een lijk. De man laat een vrouw en vijf kinderen onver zorgd achter. Kan men over het algemeen zeggen dat het getal zelfmoorden op schrikbarende wijze toeneemt, in het bijzonder is dit het geval met de zelfmoorden door middel van zich onder de raderen van een locometief te laten verpletteren. Misschien dat in het spoedige en zekere van een dergelijke wijze van executie het aantrekkelijke gelegen is. Uit Parant in Prankrijk wordt weder een afgrij selijk staaltje van dien aard medegedeeld. Een jonge dochter van 14 jaren had een hevigen twist met hare zuster, waarbij zij zich zóó geweldig boos maakte dat zij de deur uitliep en zich vlak voor den in volle vaart aankomenden sneltrein op de spoorbaan wierp. Het lijk werd in vreeselijk ge- havenden toestand teruggevonden. Het hoofd was zóóver weggeslingerd dat men er geruimen tijd naar moest zoeken, terwijl over den weg ter lengte van 100 meter, stukken vleesch verspreid lagen. Te Saint-Dizier sprong de hoogoven van de groote ijzersmelterij van Desforges, die dagelijks 80,000 kilo's gesmolten ijzer produceert. De ontploffing was zoo geweldig dat door het gloei end metaal op een schip op het Marne-kanaal brand ontstond. De schade is zeer aanzienlijkver schillende personen werden zwaar gewond; een werkman verloor zijne beide beenen en men vreest voor het leven van den jongen Desforges. Door deze ramp zijn 3- a 400 werklieden zonder werk. Philippart is bijna aan zijn eindege- komen bij een uitstapje dicht bij Menadia (zuiden van Hongarije)hij gleed uit van een rots en bracht den nacht door in een zeer gevaarlijken toestand 7 Wallaks, die hem redden, kregen elk, naar men zegt, 100 florijn. Te Montreuil, waar een moordenaars bende geruimen tijd grooten schrik verspreidde, tot het onlangs aan de politie gelukte twee gevaar lijke leden daarvan, Grille en Abadie, bekend door hun moord op vrouw Bassengeaud, te vatten, bracht de volgende ontdekking onder de bewoners niet geringe ontsteltenis teweegNiet ver van de woning van de vermoorde vond men een grooten bloedplas, te midden waarvan een scheermes en een zakdoek, en dicht in de bnnrt een met bloed bevlekt papier, waarop deze woorden van onbeschaamde uittarting aan het adres der justitie: „Gille en Abadie zijn niet meer te Montreuil, maar hunne makkers wèl. Zaterdag, 5 Juni, te drie uren in den morgen, is een vrouw met een strik geworgd, haar hoofd met een scheermes afgesneden, het lijk begraven. Gedaan te Montreuil, in volle vergadering, in de steengroeve bij het doornbosch." Men kan zich den indruk voorstellen, door dit geschrift teweeg gebracht. Het geheele dorp geraakte dadelijk in rep en roer, de gendarmerie trok uit om een onderzoekingstocht in de omstreken te doen, en de commissaris telegrapheerde aan den prefect het gebeurde en verzocht hem een gerechtelijk onder zoek in te stellen. Dat onderzoek leidde tot de arrestatie van Arthur Santerre, een 15-jarigen spek slagersjongen, niet wegens misdaad, maar wegens het uithalen van een zeer ongepaste en strafbare aardig heid. Het bloed, op het gezicht waarvan zoovelen gehuiverd hadden, was eenvoudig varkensbloed geweest, dat de jonge deugniet uit de slachterij van zijn meester gehaald en daar neergeworpen had; het scheermes had hij op de straat gevonden. Daarbij had hij nog het briefje geschreven, en zich dol geamuseerd met den doodschrik, dien hij zijn medeburgers door een en ander aangejaagd had. Ongelukkig was het hem onmogelijk geweest zijn pret alleen te genietenhij had een kameraad in het geheim genomen, die de geheele geschie denis verklapte. Het zal hem nu wel afgeleerd worden nog eens zoo aardig te zijn. Gedurende zijn verblijf bij de Sioux woonde dr. Woobridge een „zonnedans" bij, welke door de krijgers der Sioux aan de Poplar-River (Montana) werd uitgevoerd. Hij geeft van dit feest, dat ter eere van den geest en als offer ter verkrijging van een goeden jachtbuit werd gege ven, de volgende schildering. Er waren groote voorbereidingen gemaakt. Op een vlakte, uitge strekt genoeg om duizenden ruiters als exercitie veld te dienen, verhief zich het „medicijnhuis", bestaande uit populierenstammen, waartusschen buffelhuiden waren uitgespannenbinnen de aldus afgepaalde ruimte bevonden zich de maHnen, daar buiten de vrouwen en kinderen. Gedurende de 24 uren, die aan den dans werden besteed, verteer den de 5000 Sioux, die zich ter feestviering hadden verzameld, een menigte geofferde honden, bisonvleesch, wilde knollen en andere levensmid delen, welke door hen in ketels werden gekookt. Allen waren in feestgewaadde kleeren der pries ters en enkele opperhoofden waren werkelijk praoh- tig. Op het hoofd droegen zij kostbare vederen, in de hand flniten uit adelaarsbeenderen vervaardigd, waarmee zij krassende tonen voortbrachten. De verachting van alle pijn, zoolang de dans duurde, grenst aan het wonderbare. Verscheidene krijgers sneden zich 50200 stukjes vleesch uit den rug en de armenop den tweeden dag zag men eeni- gen ronddansen, die in de in het vleesch van hun lichaam gemaakte gaten, twee, drie, ja soms vier bisonskoppen hadden opgehangen. Een was er, die acht bisonskoppen voorttrok, welke aan een strik waren bevestigd, welke door het vleesch van zijn rug was gehaald. Velen vielen uitgeput neer, terwijl de anderen des te verwoeder hun dans voortzetten. Onderwijl smeekten de priesters den grooten geest om een rijkelijken jachtbuit. De dans werd besloten met een offer aan den grooten geest, hoofdzakelijk bestaande uit wapens, die op een plek, waarvan de zoden waren verwijderd, werden neergelegd. Aan de hoogeschool van Valencia hebben wanordelijkheden plaats gehad, die later tot een geregeld oproer onder de studenten over sloegen. De aanleiding was de volgendeDe rector had besloten de studenten te straffen voor de vele vacanties, die zij zich telkens veroorloofden, en maakte daarom op den dag, voordat de examen commissies zich vormden, bekend dat voor de philosophen het examen in de chemie, voor de literatoren dat in de algemeene letterkunde, voor de juristen dat in het Romeinsch recht en voor de medici dat in de anatomie eerst in de maand September zou plaats hebben. De studenten waren hierover verbitterd, en riepenbf allen bf niemand. Wat ook sommige professoren deden om de op gewonden gemoederen tot bedaren te brengen, de studenten volhardden ook den volgenden dag bij hun verzet, en stelden zich zoo oproerig aan, dat de andere examens onmogelijk werden gemaakt. De meesten trokken zich wel is waar terug, maar toen eenigen toch trachtten tot de zalen door te dringen, kwam het tot een hevig gevecht. Den geheelen dag duurde het oproer voort, en de rector der hoogeschool werd, zoodra hij zich ver toonde, uitgejouwd en uitgefloten. De sultan van Turkije, Abdul-Hamid, heeft van den koning van Spanje de insigniën van het Gulden Vlies ontvangen. Hij is de eerste Muzelman, aan wien die enderscheiding te beurt valt.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1