Zaterdag 12 Juni. N°. 6281. A". 1880. t Deae CJourant wordt dagelijks, met uitsondering m Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUBAKT: Toor Leiden per S maanden.1 1.10. Franco per post..WW.Vff^T; 1.40. Afzonderlijke Nommer*...r.'..r.-.a 0J)5. PRIJS DER AD VERTESTIES J Tan 1-4 rafet*.V...r..7.../ 1.0«. Iedere regel meer. .7ïTïrr;vf..i Grootare letten naar ptaatsrelmte. 0.17|. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER uw WETHOUDERS tan LEIDEN bren gen bij deze ter algemeene kennis dat de passage Over de brug orer den Onden Rijn, tegenover de Hoogland- SChe Kerksteeg, wegens herstelling, alsnog tot en met 14 Jnni a. s. gestremd zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., fd. Bnrgem. 10 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. LEIBES, 11 Juni. Onze stadgenoot de heer J. Van der Tas, oud-strijder van Waterloo, heeft aan het Stedelijk Museum te Leiden in bruikleen afgestaan een voorstelling van de Morschpoort, bij winterdag van buiten gezien, met de molens op den wal, samengesteld uit paarse tichelsteentjes. Heden herdacht J. Gertenaar, als meester knecht werkzaam in de fabriek van katoenengarens van den heer T. J. Van 't Hooft, den dag waarop hij vóór 25 jaren aldaar in dienst trad. Vele blijken van waardeering zijner trouwe plichtsvervulling werden hem vanwege patroon en werklieden ge geven, en zonder twijfel zal deze feestdag voor hem een dag van aangename herinnering blijven. De vierdaagsche algemeene door „Pro Patria" uitgeschreven schietwedstrijd is geëindigd en met trots mag de Leidsche Studentenvereeniging op de feestviering ter gelegenheid van haar 121/J-jarig bestaan terugblikken. Niet alleen de leden dier vereeniging hebben tot het welslagen van het concours meegewerkt, ook de talrijke deelnemers uit het leger en de marine, van de schutterijen en vooral van weerbaarheidsvereenigingen droegen er niet weinig toe bij; zelfs de Utrechtsche stu dentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, door rouw verhinderd officieel te verschijnen, was toch gedurende de beide laatste dagen vertegenwoordigd en al was het gisteren, althans in de morgenuren, niet zoo druk op de banen als den vorigen dag, er werd toch nog vrij wat afgevuurd. Er vielen gemiddeld tien schoten per minuut. De heeren Gebr. Delboy namen nog enkele groepjes op o. a. een photographie van het be stuur en van de leden, die zich gedurende vier dagen als het ware in het bureau hebben opge sloten om de belangen van de prijswinners en van de kas te behartigen. Het concours eindigde in dezelfde aangename stemming als waarin het was aangevangen. De eenige wanklank was het ongeluk van daags tevoren. Het bestuur echter mocht reeds 's avonds van dr. Le Ttütte te 's-Hage het getuigenis ontvangen zijner bijzondere tevredenheid over de wijze, waarop de heer W. P. U. Steyn Parvé, med. doctorandus te Leiden, den gewonden sergeant Schippers der kon. scherpschutters de eerste heelkundige hulp verleend en het eerste verband gelegd had. Op de door het bestuur ingewonnen informatiën vernam het, dat Schippers 's nachts wel een weinig koorts had gehad, maar dat hij zich overigens thans zoo wèl bevond als men het verwachten kon. Het bestuur liet «p het terrein een lijst circuleeren voor bijdragen ten be hoeve van den gewonde, een werkman. De opbrengst was rnimongeveer f 180maar al ware dit het geval ook niet geweest, het doet den studenten eer aan dat ze, te midden van den „jool", het slachtofler van de pret niet vergaten. Wat den uitslag van den wedstrijd betreft, deze zal bij de groote deelneming behalve op de baan van 300 passen en die voor revolver werd op alle schietbanen het maximum kaarten verschoten niet voor over eenige dagen geheel bekend kunnen worden. De uitslag vau den corps wedstrijd is reeds vermeld. Van de personeele en vrije concoursen kan alleen voorloopig o. a. ver meld worden dat van onze stadgenooten prijzen behaald werden door de heeren: A. J. Van Citters, praeses van „Pro Patria", 4 prijzen, Wichers Wierdsma, lid van „P. P.", 3 prijzen en J. Van Vlaanderen, lid der Leidsche scherpschuttersver- eeniging, 1 prijs; zoomede door G. P. Van der Garden, 1ste luit. 4de reg. inf., aan de krijgs school te 's-Hage gedetacheerd, 1 prijs. De schietwedstrijd werd des avonds besloten met een feestmaaltijd in het „HStel de rEurope", waar dr. Schubert, president van het centraal- comité van het Ned. Weerbaarheidsbond, de com mandanten van de Haagsche schutterij en scherp schutters, de president van het Leidsche studen tencorps, vele prijswinners enz. met de gastheeren aanzaten. Het samenzijn kenmerkte zich door een vroolijken, opgewekten geest. Talrijk waren de heil dronken bij het dessert ingesteld. De Koning, de Koningin, de prins van Oranje, beschermheer der vereeniging, prins Erederik die zoo mildelijk de vereeniging met prijzen had be dacht, werden achtervolgens door verschillende bestuursleden met een warm woord herdacht die dronken werden door de volksliederen en het „Iö Vivat" gevolgd en met geestdrift toegejuicht. Ook al degenen die tot het welslagen van het feest hadden medegewerktde ministers, de plaat selijke autoriteiten, het leger werden niet vergeten, terwijl het evenmin aan hartelijke dankbetuigingen ontbrak aan het bestuur en de regelingscommissie der Studenten-Vereeniging. Tot laat in den avond bleef mea gezellig bijeen. De kapel van het vierde regiment infanterie alhier gaf gisteren op „Mnsis Sacrnm" haar eerste avond-concert. Tot de composities, welke door haar op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd, behooren ook twee door onzen stadgenoot den heer C. B. Duyster gearrangeerde werken. Wij kunnen zijne pogingen om goede pianomuziek voor harmonie-orkest te arrangeeren, niet dan toejuichen. Het bekende „Volkslied" uit Men- delssohns „Lieder ohne Worte" en het „Largo" uit de sonate opus 7 van Van Beethoven voldeden velen met ons uitstekend. Hoewel ze nu een ander gedeelte van het publiek waarvan misschien de vrij koele avond ook wel eenigszins schuld was vrij koud liet, is het toch zonder twijfel dat een tweede uitvoering op het eerstvolgende concert der stafmuziek van den heer Grentzius, die met zijne muzikale loonschildering„Een dag in het gebergte" meer bijval verwierf, velen zeer welkom zal zijn. De Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten der „Zuid-Hollandsche Gymnastiek-Onderwijzers-Vereeniging", welke zich ten doel stelt de belangen der gymnastiek, zoowel j theoretisch als practisch, te bevorderen door alle j haar ten dienste staande middelen. Zij is gevestigd te Leiden, en haar duur bepaald op 29 jaren. In de gisteren gehouden zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad deelde de heer Van der Hoeven, lid der Staatscommissie voor den Botterdamschen Waterweg, mede, dat nog niets met zekerheid was mede te deelen omtrent het cijfer der kosten van den waterweg en het tijdstip der vaststelling van het rapport, zoodat het daar over in de couranten voorkomend bericht niet als juist kan worden aangemerkt. Verder was o. a. ingekomen een verzoek van de heeren Van der Loo en Berten betreffende de concessie van een stoomtramlijn Rotterdam Overschie-Delft met een zijtak naar Schiedam. Omtrent een voorstel van dr. H. J. Sleurs tot het benoemen van een commissie van onderzoek met betrekking tot het openbaar onderwijs, werd, wijl verschillende leden de grieven niet voldoende gemotiveerd oordeelden, besloten de verdere behandeling van het voorstel tot een volgende zitting te verdagen. De overgangs-examens der cadetten van het eerste en tweede studiejaar te Breda zullen op den 26sten dezer een aanvang nemen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft be sloten tot verkoop der gasfabriek aan de EDgelsche Maatschappij voor 150,000. Ten gevolge eener aanschrijving van het departement van oorlog zullen voortaan de bij de krijgsschool gedetacheerde officieren ingedeeld ziju bij de staven van de depots hunner corpsen. Den 3den Juni 11. zijn aan de heeren J. A. Keun, zaakgelastigde, en R. C. Kenn, consul- generaal der Nederlanden te Bucharest, de ver sierselen overhandigd van commandeur der Ster van Bumenië. Ter eere van de genoemde heere» gaf vorst Karei des namiddags een feestmaal. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren te Suez aangekomen en denzelfden dag weder van daar vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot president der arr.- rechtbank te Breda mr. J. H. Yan Mierlo, thans rechter in die rechtbank; tot adj.-comm. bij het dep. van financiën A. Helderman, thans surnume rair der registratie en domeinen. Gfemengd IN leuvra. Hedenmiddag is uit den Rijnsburger- singel opgehaald het lijk van den pianist v. d. L. Bij de behandeling der zaak van L. Th. Le G. en J. H. M. v. D., beschuldigd van den bekenden diefstal van juweelen, gouden en zilveren voorwerpen te Botterdam, werden door het Haagsche gerechtshof gisteren een 30-tal ge tuigen gehoord. Steeds bleef Le G. alles ont kennen, en beweerde de bij hem gevonden voor werpen op de straat in een pakje te hebben ge vonden. De advoeaat-generaal putte uit verschillende omstandigheden het bewijs van schuld en eischte voor Le G. 12 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. M. De Pinto concludeerde tot vrijspraak, omdat het bewijs van schuld niet geleverd was. Voor de dupliek op de repliek van het O. M. be paalde het hof de zitting van a. s. Zaterdag. De voortvluchtige v. D. werd wederspannig aan de wet verklaard. Wij ontvingen heden het korte be- richt dat op de spoorlijn Breda-Rozendaal heden middag te 12 uren een vreeselijk ongeluk gebeurd is. Van den trein uit 12 wagens bestaande zijn er vier verpletterd, de machinist en vier reizigers eerste klasse zijn omgekomen. Te Doornik zijn vier personen, een werkman, de jonge vrouw van een anderen werk man, een jongmensch en een jong meisje, onder verschrikkelijk lijden bezweken. Zij hadden «Hen in dezelfde apotheek purgeerzout gekocht, hetwelk bij onderzoek volgens sommigen zuringzout, volgens anderen strychnine bleek te bevatten. De kist, waaruit het middel genomen was, is door de justitie in beslag genomen. Daar er zeven pakjes verkocht waren, vreesde men elk oogenblik voor berichten van nieuwe sterfgevallen. Een ingezetene van Dordrecht, in de meening dat hij een kruik water of bier nam^

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1