Een jeugdig bediende in bet café Belvedère te 's-Hage is aldaar bewusteloos in den kelder gevonden. Hem was opgedragen om eenige flesschen met jenever te vullen, bij welk werk hij door de ongewone dampen bevangen schijnt te zijn geworden. Mogelijk had een enkel teugje daartoe ook wel meegewerkt. Hij moest per brancard vervoerd worden. Te Delft is gevangengenomen en naar Den Haag opgezonden zekere J. A. K., die in den laatsten tijd er haar werk van maakte zich te Delft bij onderscheiden familiën als dienstmeid te verhuren. Nadat zij den zoogenaamden gods penning had ontvangen, liet zij in den regel niets meer van zich hooren, en van teruggeven der ont vangen gelden was natuurlijk nooit sprake. Een apotheker te Doornik verkocht pakjes met Engelsch zout, maar bij vergissing gaf hij sulphaat van strychnine. Reeds zijn vier personen slachtoffers geworden. Te Tuil en 't Waal heeft eendroevig ongeluk plaats gebad. De jeugdige, eenige zoon van den landbouwer R. v. E. reed met paard en kar tegen een boom, viel door den schok er af, kreeg van het paard eenige trappen, waardoor hem een paar ribben werden gebroken, en was spoedig daarna dood. De ouders, die van huis waren, mochten hun kind niet levend meer ontmoeten. De landbonwersknecht te Oud-Beier land, wiens been door een slag van een paard ver brijzeld werd, is een paar uren nadat bet been afgezet was, overleden. Hij laat een weduwe met vier kinderen achter. In de apotheek van de heeren A. M. te Alkmaar had Dinsdag-avond eene ontploffing plaats, met het treurig gevolg dat een der be dienden op de plaats dood bleef en een paar andere personen min of meer ernstige kwetsuren bekwa men. De geheele apotheek werd vernield, ramen en denren werden verbrijzeld en zelfs de belen dende perceelen bekwamen vrij aanzienlijke schade. Naar men wil, zou de ontploffing het gevolg zijn van het maken van bengaalsch vuur. Als eene b ij zonderheid meldt men aan de H. C. uit Berlikum, dat de echtelieden Th. Runia en S. Peterson aldaar met de 9 kin deren, die uit hun huwelijk geboren zijn, ofschoon het jongste reeds 56 jaar is, nog in één huis samenwonen, nl.Trijntje, geboren 23 Maart 1806, Pietje 9 Sept. 1807, Jan 20 Maart 1810, Kor- nelis 24 Dec. 1811, Pieter 24 Juni 1814, Tjeerd 19 Sept. 1816, Klaas 8 Sept. 1818, Douwe 12 Nov. 1822 en Sjoerd 14 Juni 1824; de oudste hunner kinderen is dus 74 en de jongste 56 jaar. Bij de geboorte van den laatste, den zevenden zoon, heeft de Koning hun een cadeau van f 35 gezonden. In een der dorpen van de provincie Utrecht is onlangs een opmerkelijk geval van ver giftiging voorgekomen. Men had opgemerkt dat telkens na het gebruiken van pannekoeken onge steldheden zich in verschillende gezinnen voor deden. De verdenking viel in de eerste plaats op het hoofdbestanddeel: het meel. Herhaald onder zoek leverde echter geen enkel vermoeden voor de aanwezigheid eener schadelijke stof. Zoo kwam men eindelijk tot een onderzoek van hetgeen bij de pannekoeken pleegt gebruikt te worden, namelijk de stroop. Ook daar gaf in den beginne het zoeken naar metalen, die bij de fabricatie er in konden zijn gekomen, geen licht, maar ten slotte bleek de stroop eene nogal aanmerkelijke hoeveel heid rattenkruit te bevatten. Al de gezinnen, die ziek geworden waren, hadden de stroop gehaald bij den eenigen kruidenier van het dorp en inder daad vond men in de stroop, uit het vat bij dezen geschept, ook rattenkruit. Het vat werd in beslag genomen en bij lediging vond men op den bodem niet minder dan ruim een KG. arsenicum, vol doende om de geheele dorpsbevolking in het graf te helpen. Gelukkig lost arsenicum slechts weinig op in stroop en vandaar dat de zaak geene doodelijke gevolgen heeft gehad. Hoe het mogelijk is geweest dat men zulk een vat met stroop heeft gevuld, is nog niet opgehelderd, want de kruidenier was volkomen te goeder trouw. Ook te Deventer is gisternamiddag een huzaar van het 4de regiment wegens voort durend wangedrag met een briefje van ontslag uit den militairen dienst weggezonden. Te Rotterdam zijn op hetooge K blik twee poklijders, nam. één van een schip, uit Kroonstad gearriveerd, en één van een $chip, dat reeds verscheidene dagen aldaar lag en uit Ant werpen kwam, waar in ééne week 41 personen aan de pokken zijn overleden. Toen de trein van Bergen naar Doornik Maandag-morgen het station Quaragnon-Wasmnel naderde, merkte de machinist tot zijn groote ont steltenis een zeer net gekleed heer op, die zijn hoed afnam, daarin zijn horloge en pijp borg, en zich vervolgens uiterst kalm midden tusschen de rails op de spoorbaan plaatste. Daar de trein reeds op 50 meters afstand genaderd was, kon de machinist onmogelijk meer tijdig genoeg stoppen de ongelukkige werd vlak voor het hoofd ge troffen, en stortte achterover, levenloos, neder. De zelfmoordenaar is een zekere heer L., spoorweg ingenieur. De aanleiding tot de treurige daad moet in huiselijke omstandigheden gezocht worden. De zoon van Rochefort is weggejaagd van het pensionaat te Parijs, waar hij zijne oplei ding ontving. Een hevige brand heeft de Hon- gaarsche gemeente Yaga, in het district Presburg, bijna geheel in de asch gelegd. De brand ont stond op een uur dat bijna al de inwoners op het veld aan het werk waren, en de vlammen woedden, door den wind aangewakkerd, zoo snel voort, dat binnen een uur 95 huizen en 114 bijgebouwen vernield waren. Honderd zes en dertig gezinnen zijn tot den bedelstaf gebracht, en een aantal personen hebben ernstige brandwonden bekomen. Volgens de Zweedsche bladen is Nor- denskjöld van plan in 1882 eene tweede Noord poolreis te maken. Een correspondent, die van Diarbe- ker naar Bagdad reisde, schrijft dat te Mosul voortdurend menschen op straat van gebrek stier ven en dat het een zeer gewone zaak was, mannen en kinderen naakt te zien liggen. Een veertienjarig meisje van Charly, dep. Seine, kreeg twist met hare oudere zuster, verliet het huis en wierp zich daarna op de rails. De trein ging over haar heen en men vond het misvormd lijk. Te Limoges heeft de chef van een escadron jagers te paard zich in het hotel, waar hij logeerde, doodgeschotende oorzaak is onbekend. BUITENLAND. Frankrijk. Naar men aan de „Moniteur Universel" schrijft, is het in het departement Vaucluse bij den om megang op den Sacramentsdag gebruikelijk dat jonge, in het wit gekleede meisjes meedoen met ruikers, leliën en rozen in de hand en met sjerpen, welker kleuren de congregatie of de school ken merken, waartoe zij behooren. Ditmaal heeft de onderprefect van Orange, vervolgt de berichtgever, van oordeel dat de leliën aan het koningschap en sommige groene sjerpen aan den graaf van Cham- bord deden denken, het dragen van die bloemen en versierselen in zijn arrondissement verboden. De indirecte belastingen in Frankrijk over troffen de raming van Mei met 8,327,000 fr., voor de 5 eerste maanden van het jaar met 52,983,000 fr. De minister van oorlog heeft aan de Kamer medegedeeld dat de regeering besloten heeft de uitdeeling der nieuwe vaandels aan het leger den 14den Juli te doen plaats hebben. Den lsten Juni, den dag van de voorloo- pige sluiting van den „Salon", is er aan toe gangsbiljetten ontvangen de som van 125,000 fr., dat is omstreeks 50,000 fr. meer dan op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Eene der niet erkende godsdienstige congre gatiën heeft bij de regeering erkenning aange vraagd. Het is eene congregatie van vrouwen, die zich, in een der oostelijke departementen, met het geven van onderwijs bezighoudt. Hare aanvrage is opgezonden aan den raad van state. Duitschland. Een telegram uit Rome van den 8sten dezer aan de „Köln. Zeit.", door deze met eene in het oog vallende letter afgedrukt, meldt„Msgr. Jacobini, de nuntius te Weenen, heeft last ont- I vangen, aan de Duitsche regeering mede te deelen dat de Curie bereid is nieuwe onderhandelingen met Duitschland aan te knoopen. Dit bericht verwekt te Berlijn veel opzien. Yoor Yon Bismarck zou het een groot succes zijn, daar hij het was die de onderhandelingen afbrak. De prijsuitdeeling op de Berlijnsche vis- scherij tentoonstelling zal 17 dezer plaats hebben. De Duitsche kroonprins, protector der tentoonstel ling, zal zelf de bekroningen uitreiken. Uit particuliere bron wordt uit Athene ge meld dat de mogendheden, die aan het te Berlijn gehouden congres deelnamen, aan de Forte twee identieke, niet collectieve nota's zullen richten. In de eerste wordt de te Berlijn den 16den dezer te houden conferentie tot beslechting der Grieksche grensquaestie aangekondigd, in de tweede de Porte aangespoord om de besluiten van het congres tem aanzien van Montenegro en Armenië uit te voeren. Ter conferentie zullen zes voorstellen betreffende de Grieksche grens aan de orde komen, namelijk de door het congres in zijn protocol vastgestelde algemeene grenswijziging, twee gedurende den loop der onderhandelingen door Turkije en twee door Griekenland gedane voorslagen, en eindelijk een, indertijd door den Franschen minister Wad- dington te berde gebracht. Het bepalen van de grens op de plaats zelve zal aan eene met de uit voering van de besluiten der conferentie belaste commissie worden opgedragen. Groot-Britanntë. In St.-James Hall te Londen werd Parnell door een aantal Ieren, waaronder 25 afgevaardig den, officieel verwelkomd wegens zijn terugkeer uit Amerika. Mc. Cartby presideerde, Parnell werd met gejuich ontvangen en hij ontving een adres van de Ieren, te Londen wonende. Daarna hield Parnell een toespraak, waarin hij o. a. zeide dat gedurende de 3 laatste maanden uit Amerika 4- a 500,000 pd. st. voor de noodlijdenden van Ierland was ontvangen. Hij vreesde dat de regee ring denzelfden slechten weg opging als het vorige kabinet. Van St.-James Hall ging Parnell naar Trafalguar Square, waar hij een toespraak hield tot 5- a 600 personen en waar een motie van dankbetuiging werd aangenomen voor al het geen Parnell voor Ierland had gedaan, „dat door het schandelijke landstelsel tot bankroet, bedelstaf en hongersnood was gebracht." Eene te Londen uit Buenos-Ayres ontvangen depeche meldt dat de toestand aldaar nu van een zeer ernstigen aard is. Men hoopt echter nog op eene vredelievende oplossing van het geschil. De president der Argentijnsche republiek heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de haven van Buenos- Ayres wordt gesloten. Telegrammen. CAIRO, 8 Juni. De internationale commissie van liquidatie kwam gisteren tot eene beslissing iH de Halim-pacha-quaestie. Al de vorderingen door den prins gesteld, werden verworpen, en het decreet van den khedive van 27 December 1879 op dit onderwerp werd bekrachtigd. De commissie ratificeerde mede 1 van het decreet, waarbij prins Halims civiele lijst op 15,000 pd. st. per jaar wordt bepaald. KONSTANTINOPEL, 9 Juni. Kadri-pacha is tot eersten minister benoemd en Abeddin-pacha tot minister van buitenlandsche zaken met den titel van grootvizier. Het besluit, waarbij deze twee nieuwe ministère benoemd worden, beveelt de spoedige invoering van hervormingen en de hand having der overeenstemming met de mogendheden aan, met inachtneming evenwel van Tuzkije's sou- vereine rechten. ST.-PETERSBURG, 9 Juni. De begrafenis-der keizerin heeft heden onder een stortregen plaats gehad. Alles geschiedde overeenkomstig het gisteren medegedeelde programma. Onder de aanwezigen bevond zich o. a. de heer Rochussen. ALEXANDRIE, 9 Juni. Luidens. berichten uit Cairo zijn de vereveningscommissie en, de minister overeengekomen de defensie-leen^ng te beschouwen als eerste post ien laste der inkom sten van het Egyptisch gouvernement. Nubar- pacha is naar Triest vertrokken. LISSABON, 9 Juni. De overblijfselen van Camoëns en Vasco de Gama zijn overgebracht in

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2