A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit K nier bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Zui\ 1- en Veetentoonstelling te Londen. 1\ 1L nS Wi'rö'L L1IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CO GRUT: V Ltutea per 8 m*»nden.1.10. F - ;<er poet1.40. A "-rljjie Nommer*0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES t LOS. Vta 16 reftil laden rafel Grooter* letten naar ptaaumhnte. 0.17J. I ÊTADS-RERICHTEN. *STELO©a5!E VACCINATIE. BURG1 1EESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEI- DEN he> i>eren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelo Vaccinatie en Revaccinatie voor onvermo- genden, bet lokaal der Stadswaag, by voortdnring is openge steld, er. wel op Maandag, Dinedag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag n elke week, des namiddags te één nnr. Met b 'iog op de gevallen van pokziekte die in andere plaat sen van land zich hebben voorgedaan, worden de ingezetenen dringend t.igenoodigd zich deze gelegenheid ten nutte te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leid ci,3 Juni 1880. Lon ii is de wereldstad, waar de marktprijzen voor Europeesche markten hun karakter ont vangen. Voornamelijk worden daar de producten van d a land- en tuinman geprijsd. Engelands inwone.s en die zijner uitgestrekte koloniën ver orberen ontzaglijk veel. Zij houden daarbij van puike waar. Dat hebben de Nederlanders, als practisch volk, al lang geweten, maar in één opzicht schenen ze het ti ch vergeten te zijn. Toen verleden jaar te Kilburi bij Londen eene internationale tentoon stelling van vee en zuivel werd gehouden, waren er slecMts een paar Nederlanders, die zich geroe pen achtten, mee te dingen in den eerlijken strijd der volleen. Niemand was aangewezen als de per soon, die zich de belangen dier inzenders moest aantrekken, en zoo lieten we ons, Hollanders, maar op zij schuiven. Misschien hebben andere mededingende volken hunne schouders over ons opgehaald, misschien hebben ze ook gedacht: Nederland is rijk genoeg en het volk kan daar op zijne behaalde lauweren rusten. We weten het niet, maar dit is zeker, dat, mi meer dan ooit, in het vaderland behoefte, dringen de behoefte bestaat aan kapitaal, dat bijna onmid dellijk getrokken wordt van den bodem. Edward Rooze heeft ons wakker geschud, toen hij met scherpe satire de houding van de Neder landers in een artikel van het N. v. d. D. be schreef. Zijne woorden maakten alom indruk in den lande. Helaas, Edward Rooze is dood! Hij heeft ons gewekt, zullen we nu maar weer indommelen Dat zou schande zijnDat hebben ook de heeren Jongkindt Coninck, Van Hasselt en Broekema be grepen. Als eene voorloopige commissie hebben ze geklopt aan de deur van het ministerieel kabinet. Ze vroegen tienduizend gulden, om ons land op waardige en flinke wijze te vertegenwoordigen op de internationale tentoonstelling, die in October te Londen zal worden gehouden. De minister gaf welwillend antwoord, maar ver zocht eerst te mogen vernemenwat de belang hebbenden in deze zaak, wat dus de landbouwers zeiven voor eene goede vertegenwoordiging over zouden hebben Zijne Excellentie had gelijkniet door het steunen met geld alleen is de landbouw geholpende landbouwers zei ven moeten ooktoonen dat ze nog de afstammelingen zijn van die kloeke man nen, die zich toegang en afzet wisten te verschaffen op bijna alle markten. We komen nooit waar we moeten zijn, als het volk niet begrijpt dat het al zijne krachten en vermogens moet ontwikkelen, om met eere staande te blijven in de rij der natiën. Onze krachten stalen in den strijd, dien wij voeren, om de zege te behalen. Onze arbeid zal vruchten dragen, ook al moeten we ditmaal nog voor Denen, Zweden, Pinnen of Pranschen onderdoen. De uitspraak van de jury zal ons een wegwij zer zijn. Er is ten minste 10,000 gulden noodig. Zou Nederland nu waarlijk, door al zijne Landbouw- maatschappijen, Landbouwafdeelingen of Land- bouwvereenigingen niet in slaat zijn om die som bijeen te brengen Zonden de vermogenden onder de landbouwers het met onverschilligheid aan zien? Wij twijfelen geen oogenblik. Laat ons alle partijzaken en kleinzieligheid voor een poosje verbannen, en laat ons de groote be langen die op het spel staan voor oogen houden Neerlands welvaart rust ook op eene goede kaas- en boterbereiding. t. LEIDEN, a Jnnl. Heden zijn aan de hoogeschool alhier de heeren A. en J. Loudon, beiden geboren te Batavia, be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academische proefschriften, van den eerste get. „Verdichte wissels" en van den tweede: „Aan- teekeningen op art. 22 van het Wetboek van Koophandel. Naar men verneemt, zal met de werkzaam heden aan de „Noord-Zuid-Hollandsche stoomtram weg-Maatschappij" HaarlemLeiden spoedig een aanvang zal gemaakt worden en zijn de benoodigde locomotieven reeds besteld bij Hohenzollern Actiën- Gesellschaft für Locomotivbeau te Dusseldorf. De akte van oprichting der naamlooze vennootschap is te Hillegom bereids gepasseerd. Als hoofddirecteur treedt op de heer J. L. J. Jansen, als mede directeur de heer G. T. L. B. Gresnich. Tot commissarissen van toezicht zijn benoemd de heeren P. J. Nuyens, S. baron Van Heemstra, jhr. mr. J. W. G. Boreel, J. A. Gerken en J. T. Boef. De commissie tot de zaken der Waalsche kerken heeft ter Algemeene Synode afgevaardigd prof. mr. R. Van Boneval Faure, ouderling te Leiden, secundus J. P. C. Kronenberg, ouderling te Arnhem. Men weet welk een bijval de Meiningers te Amsterdam steeds ondervinden, maar ook dat zij elders hier te lande niet kuuneu optredenalleen de Amsterdamsche Stadsschouwburg is daartoe ge schikt, hetgeen voor niet-Amsterdammers minder aangenaam is, vooral die op eenigszins verren afstand wonen, daar zulk een genot voor hen in gewone omstandigheden zeer moeilijk te bereiken en te kostbaar is. Alvorens het gezelschap Vrijdag a. s. zijne laatste voorstelling geeft, wil de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij aan die bezwaren te gemoet komen door op Dinsdag naar en van de hoofdstad extra-treinen te doen loopen, en wel op zulk een uur dat men hier nog kan dineeren. Zie de advertentie. Tevens is het waarschijnlijk niet overbodig op te merken dat het wenschelijk is wil men van een plaats verzekerd zijn dat men die tijdig bespreke. Een, hoewel door de laatste ongunstige be richten niet onverwacht, maar toch onherstelbaar verlies hebben de Nederlandsche letteren geleden daar een van hare grootste sieraden, de algemeen bekende en om zijn gaven en karakter hoogge waardeerde Jacobus Jan Cremer in den afgeloopen nacht in krachtvolleu mannelijken leeftijd aan de gevolgen van een sleepende borstziekte is bezweken. Het is onnoodig, en hier ook de plaats niet, zijne verdiensten breedvoerig op te sommen. Ieder kent ze. Toen de Koning die indertijd van verschillende vader- landsche letterkundigen huldigde, werd Cremer aller minst vergeten, want hem werd het officierskruis der Orde van de Eikekroon geschonken. Hij be reikte den ouderdom van 53 jaren. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" fcijn gedurende deze week 690 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5374 volwas sen personen en van 311 kinderen. Binnen weinige dagen zal de regeerings- voordracht tot beteugeling van het drankmisbruik aan de Volksvertegenwoordiging worden ingezonden. De afloop van de ook in dit blad geadver teerde aanbesteding van het afbreken in den Was- senaarschen polder, het vervoeren en weder op bouwen van een wind-watermolen, door het bestuur van den Veenpolder van Echten, te Lemmer, is geweest als volgt. Ingekomen waren elf inschrijvings— biljetten, waarvan het laagste, dat van L. H. Van Noord te Lemmer, aan wien het werk is gegund, bedroeg f 6245. De hoogste inschrijving bedroeg f 9662, terwijl de raming f 6197.09 was. Door stemgerechtigde ingelanden van den Wassenaarschen polder is tot dijkgraaf herkozen de heer W. Van der Breggen. Door wijlen mr. D. E. Nijkerk is een legaat van f 1000 vermaakt aan het Nederlandsck Israëlietisch Jongensweeshuis te Amsterdam. De heer J. J. H. Maessen heeft te Utrecht het eerste natuurkundig examen met goed gevolg afgelegd. In „Buitenlust" te Utrecht werd gisteren de 51ste gewone algemeene vergadering van de „Maatschappij tot bevordering van Toonkunst" gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. D. Loman. In het verslag van den secretaris wordt o. a. gewezen op den dood van prof. W. Moll, in wien de Maatschappij een harer krach tigste steunpilaren verloor. Te Schiedam werd een afdeeling opgericht, die reeds een muziekschool met 200 kinderen heeft. Het getal afdeelingen is 18, het ledental 3559. De ontvangsten bedroegen f 133,115.49, de uitgaven f 168,924.72. Het nadeelig slot kan gedekt worden uit de rente van het kapitaal. De toestand der afdeelingen is over het algemeen zeer bloeiend. Aan het einde der vergadering werd het voorstel van het hoofdbe stuur aangenomen om in 1881 geen Muziekfeest te doen plaats hebben, zoomede een voorstel tot voorbereiding der wetsherziening in dat jaar. Aan den ritmeester G. A, Scheidius, van het 4de reg. huzaren te Deventer, die dezer dagen op zijn verzoek op pensioen is gesteld, is door de officieren, als bewijs van achting, bij zijn ver trek naar elders, tot aandenken een fraai ge schenk vereerd. Het eindrapport der Staatscommissie voor den Rotterdamschen waterweg is, naar het Yad. verneemt, bijna gereed. Volgens de berekening dier Commissie zou de waterweg, om aan alle eischen te voldoen, nog 29 a 30 millioen gulden kosten. De regeering heeft haar antwoord ingezon den op het afdeelings-verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot aanleg van eenige kanaalverbindingen in de provinciën Groningen, Drente en Overijsel en tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat in de provincie Fries land. De ontwerpen hebben slechts wijzigingen van ondergeschikten aard ondergaan. Het onderzoek der ontwerpen van een verbeterden waterweg van Amsterdam naar den Rijn is zoover gevorderd,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1