A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Heden is een aanvang gemaakt met het innen der abonnementsgelden over het kwartaal MaartMei. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. ny( i. 1 n\r>n\, C.-.L -» LEIDSCÏÏ DAGBLAD. i i PRIJS DEZER COCBUT: Voor Leiden per S maudes.L10. Franco per posta 1.40. Atzonderiyke Mommena 0.05. PRIJS DER IDTERTESTIO: Tm 1—6 npü. Ktc«iC<•fê'émtr* fc f 1.01; lêdm rCg«l IOMT n rri JT. rrmT.To 0.17$»' GrooUrt Uiten naar ftattantoic 8TADS-BEBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS jan LEIDEN, tennis bekomen hebbende dat bij H.H. Studéftten der Rijks- Universiteit alhier het voornemen besta, t o*J> Dinsdag 22 Jnni e. k. zoo bij dag als bij avond, een gekost dineerden optocht te houden, ter herdenking van het 305-jarig bestaan dier Uni versiteit, en dat die optocht des avonds, aanvangende te 9 nren, den volgenden weg zal nemen, als: Feestterrein, Nienwsteegsbrug, Rapenburg O.-Z., Breeatraat, Korenbrugsteeg, Korenbeursbrug, Nieuwen Rijn, Korte Hooigracht, Nieawstraat, Korenbeursbrug, Vischmarkt, Aalmarkt, Vronwensteegsbrog, Apothekersdijk, Bor- stelbrug, Kort-Rapenburg, Breestraat, Maarsmanssteeg, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Beestenmarkt, Blauw- poortsbrng, Paardesteeg, Borstelbrng, Breestraat, Steenschnnr, Rapenburg O.-Z., Rapenburg W.-Z., Kloksteegsbrng, Kloksteeg, Nieuwsteeg, Nienwsteegsbrug naar het feestterrein noodigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente nit om door het uitsteken van vlaggen en voor zooverre zij be woners zijn van huizen in de genoemde straten ge legen bovendien door het aanbrengen van illuminatie aan die feestviering meer luister bij te willen zetten en daardoor van hunne belangstelling in bet bezit dier Universiteit te duen blijken, terwijl de Heeren der Gebuurten, daartoe aangezocht, zich bereid hebben verklaard tot den goeden uitslag ten deze mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1880. LEIDEN, 1 Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer H. L. E. De Waal, geb. te Batavia, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De invloed der kolonisatie op het inlandsche recht in Nederl. Oost-Indië." De stoomtram van hier naar Katwijk aan Zee zal, naar men verneemt, kort na zijne totstand koming een nevenlijn van Katwijk a/d. Rijn op nemen naar Noordwijk. Om den handel, het marktbezoek en het station alhier, waar alle snel treinen stilhouden, is dit ook voor die plaats van veel belang. Thans is ook verschenen de plaat behoo- rende bij den Leidschen Studenten-almanak van dit jaar. Omtrent de voorstelling hopen wij eerst daags het een en ander ter verklaring mede tedeelen. Tot de muziekcorpsen, welke voor de a. s. Maskeradefeesten geëngageerd zijn, behoort ook de kapel der dd. schutterij onder directie van den heer C. G. Locher alhier. Op de vergadering van het departement Leiden der Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid is besloten voor het direc teurschap van genoemde maatschappij tot candi- daten te stellen: S. J. graaf Van Limburg Stirum, prof. dr. A. P. N. Pranchimon en J. C. Van Marken, directeur der gist- en spiritusfabriek te Delft. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden aan besteding van 6000 wollen dekens voor militairen in 12 partijen elk van 500 stuks is voorloopige toewijzing gedaan als volgt: aan Jan Zuurdeeg en Zoon 500 stuks a 5,91 en 500 a ƒ6,14; aan Gebrs. Van Wijk 500 a 5,91'/a en 500 a 6,13'/2; H. J. Van Wensen 500 a 5,95 en 500 a ƒ6,10 J. C. Zaalberg en Zoon 500 a 5,97 en 500 a 6,08Jules Regout te Maastricht 500 a en 500 6,05'/^; J. Scheltema Jz. 500 aƒ6en 500 a f 6,05. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2054'/2 portiën, als 1669' warme -spijs, 318 vleesch en 67 spek. Het Vad. verneemt met leedwezen dat de heer J. J. Cremer, onze gevierde schrijver en spreker, zeer ernstig ongesteld is. Naar men aan de Haarl. Crt. uit ontwijfel baar goede bron verzekert, heeft dr. Van Ronkel zijne benoeming als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam beslist en onvoorwaar delijk niet aangenomen. Het beroep naar de Remonstrantsche gemeente te Gouda is aangenomen door den heer H. P. Schim Van der Loeff, predikant bij de Herv. gemeente te Bergen-op-Zoom. De heer M. W. Scheltema, predikant bij de vereenigd-christelijke gemeente te Dockum, zijnde de eenige dusdanige gemeente in Nederland, heeft van den kansel aan zijne gemeente bekendgemaakt dat hij in den loop van dit jaar zijn ontslag als predikant zal nemen. De heer Scheltema zal zich naar aanleiding van het in de laatst gehouden algemeene vergadering der Maatschappij tot op voeding van weezen in het huisgezin genomen besluit tot stichting van een doorgangshuis in het midden des lands geheel en al aan die Maat schappij wijden en wel in de betrekking van directeur van het op te richten „Huis." Naar men aan het N. v. d. D. mededeelt, vertrekken nog dit jaar eenige Paters der Jezuïeten orde met een godsdienstig doel van Amsterdam naar de Binnenlanden van Afrika. De kapitein J. E. N. baron Sirtema Van Grovestins, eervol ontslagen adjudant van den prins van Oranje, is ingedeeld bij het reg. rijdende artillerie te Amersfoort en daarbij la suite gevoerd. Met goed gevolg is het eerste natuurkundig examen te Utrecht afgelegd door den heer P. N. Hensea. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, om een tweeledig verzoek ten be hoeve van hei onderwijs in de vreemde talen aan de middelbare scholen voor te dragen, en wel1°. dat aan een of meer der rijks-universiteiten leer stoelen opgericht worden voor het onderwijs in die vreemde talen, welke aan de hoogere burger scholen worden onderwezen2°. dat eenige rijks- beurzen worden gesticht, zoowel voor het volgen der lessen in de genoemde talen aan de universi teit, als om hen, die van deze lessen met vrucht gebruik hebben gemaakt, in staat te stellen door bet bezoeken van vreemde landen hunne studiën voort te zetten. Om te voorzien in het gebrek aan goed drinkwater, dat zich ook te Goes meer en meer doet gevoelen, heeft het gemeentebestuur per schip een twintigtal vaten water uit Ylissingen laten aanvoeren, dat aan de ingezetenen zal worden verkocht tegen drie cents per emmer. Te Bergen-op-Zoom is de longziekte onder het rundvee uitgebroken. Één rund is op last van den rijks-veearts afgemaakt en de overige beesten op den besmetten stal zijn verdacht verklaard. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, passeerde Zondag Malta; de „P. Caland", met de mail en ruim 300 passagiers, is van Hellevoetsluis naar Nieuw-York vertrokken; de „Amsterdam" is Zondag te Nieuw-York aan gekomen; de „Schiedam" is Zondag van Nieuw- York naar Rotterdam vertrokken. Behalve de heeren H. Kleyn Yan de Poll, oud-resident op Java, en J. Spanjaard, hoogleer aar aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië, te Delft, die benoemd zijn respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris der commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar, van het zoogenaamd groot Oost-Indisch ambte naars-examen, zijn door den minister van koloniën tot leden dier examen-commissie benoemd: mr. P. A. Yan der Lith, hoogleeraar aan de rijks universiteit te LeidenJ. J. Meinsma, J. R. P. Fj Gonggrijp, dr. A. W. T. Juynboll en G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling vooron derwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië, te DelftH. C. Klinkert, leer- aar aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren, te Leiden; N. D. Lammers van Toorenburg, oud-resident op Java, te 's-Gravenhage; P. C. Wijnmalen, oud-resident op Java, te 's-Gravenhage; H. C. Humme, oud resident van Timor, te 's-GravenhageR. C. Kroe- sen, laatstelijk adsistent-resident bij het binnen- landsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof te 's-GravenhageH. L, G. Te Mechelen, adsistent-resident la suite, laat stelijk docent aan het gymnasium Willem III te Batavia, thans met verlof te Leiden, en R. Yan Eek, leeraar aan de koninklijke militaire academie te Breda. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Yrijdag a. s. niet plaats hebben. De luit. ter zee lste kl. H. Bernelot Moens wordt met 6 Juni a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Z. M. heeft mr. G. W. baron van Zuylen van Nyevelt, lid der Gedeputeerde Staten van Gelderland, bevorderd tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuwmr. P. J. Teding van Berkhout benoemd tot burgemeester der gem. Baarn en Eemnes, met toekenning van eervol ont slag als burgemeester der gemeente Hasselt; C. G. Bannier, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Arcen c. a., benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Wijeben c. a.aan J. Kuyper, ontvanger der dir. bel. te 's-Gravenhage, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der zilveren eeremedaille, geslagen ter herinnering aan de tegen woordigheid van graaf Ferdinand De Lesseps op de landengte van Panama en den aanvang der onderzoekingen voor het graven van een intero- ceanisch kanaal tusschen Panama en Colon, hem door den President van den souvereinen Staat van Panama geschonken; dr. A. Stein, praktizeerend arts te Heidelberg, tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in N.-Indië. Qemmed Nienvri> Hedennacht is door de politie, on beheerd, alhier op de straat aangetroffen een zwarte langharige hond met zwarten staart, teef, voorzien van lederen halsband, waarop koperen knoopen, welk dier ter beschikking van den eigenaar in eene daar toe bestemde bewaarplaats is afgezonderd. Gisternamiddag is men overgegaan tot het af- en uitbreken van het afgebrande pand in de Paardesteeg, waarbij de gevel, die overhelde en dus gevaarlijk voor de passage was, gestut is geworden om zoodoende onheilen te voorkomen,' terwijl de steeg aan weerszijden door de politie was afgezet. De tram, die in aantocht was, heeft halt gehouden, en de passagiers, na daaruit ge stapt te zijn, moesten hunnen weg door de Schape- steeg vervolgen. Ter aanvulling van het bericht van gisteren, dient nog gemeld dat de landbouwer C.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1