De verschillendealhier nieuwgebouw de wachthuisjes zijn heden door de politie betrokken. In de afgeloopen week zijn te Kat wijk 42 binnenlek- en 2 buitenlek-schuiten aan geweest met schrale vangst, welke besomden van f 25 tot 100 in 5 a 7 dagen. Er werd be steed voor tarbot f 0.75 a f 5, tong f 0.10 a 0 30, levende schol f 0.4)0 a f 0.70 en kabel jauw f 0.75 a 1.80, alles per stukbinnenlek- schol f 4 a 5 50, buitenlek-droogschol 7 a 7.80 en scharren 6 a 8.50, alles per mand. Te Katwijk werden dezer dagen een man van 52 en een vrouw van 60 jaar aange houden, die te zamen langs de huizen bedelden. Bij onderzoek bleek dat de vrouw voorzien was van een keurig net veldfleschje, gevuld met jenever. By het algemeen heerschende gebrek aan water had zij dat in geval van nood medegenomen. Binnen enkele dagen zal te Alphen op t wee verschillende plaatsen, namelijk nabij den Stationsweg aldaar en op de vroegere Zaagmolen- wert aan de andere zijde van het dorp een heipaal worden geslagen, ten einde daardoor te beproeven welke plaats het meest geschikt is ter oprichting van een gebouw voor de zittingen van het kan longerecht enz. De Maatschappij voor da oprichting van een panorama te Rotterdam is er in geslaagd een terrein van 1700 vierkante meter aan tekoo- pen. gelegen aan den wandelweg naar de dier gaarde en het centraal station. De hofmeester van de stoomboot „De IJsel", varende tnsschen Gouda en Rotterdam, die gewoon was in laatstgenoemde gemeente allerlei commission te doen voor Goudsche ingezetenen, heeft zich plotseling uit de voeten gemaakt, zonder met zijne lastgevers af te rekenen. Onder dezen behoort ook de gemeente-ontvanger A. Smits, die hem juist een kleine f 600 had toevertrouwd, om in Rotterdam te betalen. Een 76-jarig koopman, die onlangs op de St.-Anthonies-Breestraat te Amsterdam een meisje beletten wilde telkens tusschen zijne wagens, waarop allerlei koopwaar lag, door te loopen, en daartoe zeker goede reden had, ontving van deze jeugdige feeks zulk een slag tegen het linkeroog dat de man vermoedelijk blind zal worden. Hij wordt thans in het gasthuis verpleegd. De werkzaamheden tot verhooging van den Lekdijk-Bovendams zijn thans in vollen gang en worden met den meesten spoed voort gezet. Ruim 3000 personen zijn aan dien dijk werkzaam. Vele ingezetenen, neringdoenden te Kuilenburg, profiteeren daarvan, daar de meeste in- koopen door de polderwerkers aldaar worden gedaan. Een huis, zes keten en eene groote hoeveelheid turf, zoowel oude als nieuwe, zijn te Nieuw-Amsterdam een prooi der vlammen gewor den pe hoeveelheid turf, die verbrand is, wordt geraamd op honderd ladingen. Aan stuiten van den brand viel door den wind niet te denken. De brand te Weerdingermond nabij het Ter-Apel-kanaal, in Groningen, is verschrikke lijk Volgens het eerste bericht waren meer dan 50 huizen een prooi der vlammen geworden, be nevens de Baptisten-kerk, een korenmolen en de houtstek met flinke behuizing van P. Beugel. De geheele Weerdingermond was één zee van vuur. Ook is er een groote hoeveelheid turf en bagger verbrand. Sommige eigenaars der verbrande perceelen dreven met bet hun nog overgebleven huisraad in pramen in het vaarwater rond. Men zegt dat de brand een gevolg is van het veen branden. Volgens de gisteren ontvangen be richten duurde de brand in den Weerdinger mond nog altijd voort, en liggen er reeds meer dan honderd huizen in de asch. Ook brandt het veen in de Roswinkelsche Markte. Men was be ducht voor het omslaan van den wind, want ge schiedde dit, dan werd de toestand nog erger. Ook het Emmer Compascuum brandde al. Men schat de schade aan verbrande turf nu reeds op 150,000. Alles is vuur en alles wordt er door vernield, en honderden arbeiders zullen ten gevolge van deze ramp het geheele jaar broodeloos zijn. Berichten uit Amerika gewagen van groote hitte langs de Atlantische kust. Op sommige plaatsen steeg de thermometer tot 100° E. en tal rijke gevallen van zonnesteek hebben er plaats gehad. Zulk eene hitte op dezen tijd des jaars is er ongehoord. Te Rouaan heeft de vierentwintig jarige Henri Deschamps zijne vrouw en zijne schoonmoeder met een keukenmes vermoord; de man leed aan verstandsverbijstering. Bij besluit van den rector der hooge- school te Montpellier zijn de lessen bij de genees kundige faculteit aldaar tot nader order gestaakt. De studenten hielden niet op tumult te maken. Uit Marseille wordt gemeld dat de postiljon, die dienst doet tusschen Salon en Saint- Martin-de-Crau, 's ochtends op den weg vermoord is geworden. Van de 2000 brieven, die hij met zich voerde, zijn er slechts 380 teruggevonden. Het Thé&tre des Célestins te Lyon, dat voor eenige dagen totaal is afgebrand, was voor eene som van 1,425,000 fr. verzekerd. Uit Havana wordt gemeld dat een hevige brand Santiago de Cuba heeft geteisterd. Er zijn 7 menschen omgekomen13,000 personen zijn zonder dak. Zeventien mijnwerkers en drie span- nen trekossen zijn te Ortuello (Biscaye) door een aardstorting omgekomen. Eene verschrikkelijke ontploffing heeft Zaterdag plaats gehad in eene kruitfabriek te Wetteren, niet ver van Gent. Er zijn reeds tien lijken gevonden en verscheidene personen zijn gekwetst. De werkplaats zelve is geheel vernield, terwijl al de huizen van het dorp meer of min der schade geleden hebben en enkele zelfs geheel ingestort zijn. Het groote magazijn dat gewoon lijk 400,000 kilo's kruit bevat, is gespaard ge bleven. Op last van de overheid zijn verscheidene huizen ter voorkoming van ongelukken omver gehaald, De oorzaak van dit onheil ligt geheel in het duister. Volgens verzekering van deskundigen was de inrichting met het oog op de veiligheid een van de beste van het geheele land. Dit neemt echter niet weg dat er veertien jaren geleden ook eene uitbarsting in plaats had, waarbij vier personen omkwamen. De „Etoile Beige" bericht dat bij Blankenberghe een Nederlandsch visschersvaartuig door de Belgen is genomen. Sedert eenigen tijd ko men, volgens dat blad, Nederlandsche visschers in de Belgische wateren hun beroep uitoefenen, en hebben zij reeds dikwijls de zeeweringen langs de kusten aanmerkelijk beschadigd. De haven meester van Blankenberghe, de heer Doyers, had hun herhaalde malen gelast zich te verwijderen, zonder dat zij aan zijn bevel gevolg gaven. Don derdag-ochtend wierp weer een Nederlandsch vis schersvaartuig, dat nommer 125 droeg, zijne netten uit, op korten afstand van de havenhoofden. De heer Doyers begaf zich terstond met de reddings boot naar de visschers, en beval hun onmiddellijk met visschen op te houden. Hij werd echter door de bemanning van het vaartuig met luid gelach en spottende woorden ontvangen. Toen telegra- pheerde hij onverwijld naar Ostende om een stoom boot, ten einde de visschers gevangen te kunnen nemen. Een uur daarna maakte hij met de boot jacht op de Hollandsche visschers. Dezen hadden, zoodra zij bemerkten welk gevaar hen dreigde, koers gezet naar Ylissingen, maar zij werden door de stoomboot ingehaald, nog vóór zij de sluizen van Heyst bereikt hadden, en met hun vaartuig naar de haven van Blankenberghe gebracht, waar men proces-verbaal tegen hen opmaakte. Twee schoone jonge meisjes wandel den voor eenige dagen 's avonds in Madrid toen een jonkman plotseling op haar toetrad en de oudste der twee met een dolk eene zware wonde toe bracht. De jongste vluchtte, doch werd door den man achterhaald en eveneens gewond. Daarna haalde deze een revolver te voorschijn en schoot zich door de borst, zoodat hij zieltogend neder- viel. Alle drie verkeeren in ernstig levensgevaar. De reden van deze wandaad was ijverzucht van den man, die eene liefdesbetrekking met het oudste meisje had gehad, welke door haar was verbroken. Graaf Loris Melikoff wil, naar ten stelligste wordt verzekerd, ook ditmaal niets van de voltrekking van het uitgesproken doodvonnis weten en dringt ernstig bij den czaar op genade aan, daar hij anders nieuwe wraakoefeningen van de nihilisten voor den czaar ducht of zooals hij het moet hebben uitgedrukt niet langer voor Zijner Majesteits „gezondheid" zou kunnen instaan. BUITEN LAN JL>. Frankrijk. Het blijkt dat de netto-winsten van de Suez- kanaalmaatschappij in 1879 2,744,890 fr. bedroe gen; de inkomsten beliepen 1,412,168 fr. minder dan in 1878; gedurende de vier eerste maanden van 1880 echter was 4,044,080 fr. meer ontvangen dan in dezelfde periode van 1879. Het dividend is op 4 fr. 87 bepaald. De kansen van Blanqui bij de aanstaande herstemming te Lyon, door het niet bedanken van Eerrer verminderd, zijn weder verbeterd omdat zijn voornaamste mededinger, Rochet, die slechts weinige honderd stemmen minder had dan hij, zich thans teruggetrokken heeft. Laatstgenoemde heeft bovendien, overeenkomstig een door hem aanvaard mandaat, zijn lidmaatschap van den Raad neder- gelegd, dewijl hij niet meer aan de eischen van de meerderheid zijner kiezers beantwoordt. De koning van Griekenland is te Parijs aangekomen. Hij denkt er een veertien dagen te blijven. Dultachland. Het Huis van afgevaardigden heeft na eene beraadslaging van bijna zeven uren het wetsont werp betreflende de Meiwetten naar eene com missie van 21 leden verwezen. In den loop der discussie hadden de heeren Yirchow, van de Fortschritts-partij, Stableweski, een Pool, en Rei- cheasperger, van het centrum, tegen, de heeren Limburg-Styrum en Stoecher, conservatieven, voor het ontwerp het woord gevoerd. De heer Gneist, nationaal-liberaal, verklaarde zich tegen het vrij stellen der regeering van het uitvoeren van wetten en tegen het terugroepen van verbannen bisschop pen zonder voorafgaande formeele onderwerping aan de staatswetten. Van de Meiwetten, zeide hij, kon men slechts wat de eigenlijke strijdwetten betrof de uitvoering aan het goedvinden der regee ring overlaten, de andere niet. Zijne partij, ver klaarde de spreker, was bereid om, behoudens indiening van wijzigingen op het voorstel, in de behandeling daarvan te treden. De minister van eeredienst verklaarde in den loop van het debat dat hij niets tegen amendeering had, voor zoover daardoor geen principiëele verandering werd teweeggebracht. Tegenover het betoog, den vorigen dag door den heer Falk gehouden, deed de minister uitkomen dat welwillende handhaving van de wet afhangt van een te gemoet komen van de Kerk; hij bestreed voorts stellig dat het ontwerp een bedenkelijk weifelen ten opzichte van de souvereiniteit van den Staat zou beteekenen. Evenmin valt er te denken, meende de minister, aan een zwakkelijk terugwijken van het standpunt, dat de regeering tot nu toe ingenomen heeft, van onveranderlijke handhaving namelijk der bestaande wetten. Het welzijn van den Staat eischt echter eene milde beoordeeling van de in het Rijk ver oorzaakte nadeelen. Spanje. In antwoord op eene interpellatie he«ft de mi nister van justitie in de Kamer van afgevaardig den gezegd dat het besluit aangaande de hypotheek- wet geen terugwerkende kracht heeft en de hypotheek op den noordwestelijken spoorweg ongedeerd laat. Italië. De minister van financiën heeft in de Kamer de ontwerpen ingediend, waarover in de vorige zitting niet beraadslaagd is. Hij vroeg de urgentie voor het ontwerp op het gemaal. De voorloopige begrooting voor de maand Juli is zonder discussie goedgekeurd. Bij de samenstelling der commissie voor de begrooting zijn Zaterdag 24 leden gekozen, die allen behooren tot de lijst, welke tusschen de ministeriëelen en dissidenten was opgemaakt. De constitutioneele candidaten zijn voor de overige zes plaatsen in herstemming. De heer Goschen heeft een bezoek aan Sawas-pacha gebracht, doch een politiek onderhoud heeft er niet plaats gehad. Uit Rome wordt geseind dat het bericht van „La Défense", als zouden de betrekkingen tusschen den Eranschen gezant en 's Pausen staats secretaris afgebroken zijn, ten eenenmale onjuist is. Yolgens brieven uit Tunis heeft de Italiaan-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2