Dinsdag 1 Juni. A°. 1880. N6221. Dexe Courant wordt dagelijks, mot nitxondering ran Zon- en Feestdagen, nitgegeren. LEIDSCII DAGBLAD. PBIJ8 DEZER C0ÜRA5T: Voor Lriiea per S nnudeb..1 1.10. Franco per posta 1.40. Afaooderipke Hommena 0J)5. fa 1—4 laaap. raail 1MWJI rofcil DM Groeten letten PBUS DER ADYBBTEHTIKV t tv.. 10». a rnr»»é*ikT»'V¥Ttn*t 9 0.17* 8TADS-BERIOHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, kennis bekomen hebbende dat bij H.H. Studenten der Rijks- Universiteit alhier het voornemen bestaat op Dinsdag 22 Jnni e. k. zoo bij dag als bij avond, een gekostumeerden optocht te houden, ter herdenking van het 305-jarig bestaan dier Uni- yersiteit, en dat die optocht des avonds, aanvangende te 9 uren, den volgenden weg zal nemen, alsFeestterrein, Nienwsteegsbrng, Rapenburg O.-Z., Breestraat, Korenbrugsteeg, Korenbenrsbrng, Nieuwen Rijn, Korte Hooigracht, Nienwstraat, Korenbeursbrng, Yischmarkt, Aalmarkt, Vronwensteegsbrng, Apothekersdijk, Bor- atelbrng, Kort-Rapenburg, Breestraat, Maarsmanssteeg, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Beestenmarkt, Blanw- poortsbrng, Paardesteeg, Borstelbrng, Breestraat, Steenschunr, Rapenburg O.-Z., Rapenburg W. Z., Kloksteegsbrng, Kloksteeg, Nienwateeg, Nienwsteegsbrug naar het feestterrein noodigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente nit om door het uitsteken van vlaggen en voor zooverre zij be woners zijn van hnizen in de genoemde straten ge legen bovendien door het aanbrengen van illnminatie aan die feestviering meer lnister bij te willen zetten en daardoor van hnnne belangstelling in bet bezit dier Universiteit te dnen blijken, terwijl de Heeren der Gebuurten, daartoe aangezocht, zich bereid hebben verklaard tot den goeden nitslag ten deze mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 81 Mei 1880. LEIBEN, 31 Hel. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de hierboven voorkomende kennisgeving van B. en Ws. aangaande den gekostumeerden optocht, te honden ter herdenking van het 305 jarig be staan der Leidsche hoogeschool, en waarin ook de weg wordt opgegeven, welken de stoet bij avond zal nemen. Het is natuurlijk overbodig bij het woord van opwekking van het gemeentebestuur, onzerzijds nog iets te voegen. Naar wij vernemen, zullen bij de aanstaande lustrum-feesten de volgende muziekcorpsen het hnnne tot opluistering der verschillende matinées en soirees bijdragen: De kapel van het alhier in garnizoen liggend regiment infanterie onder directie van den heer Grentzius, de kapel der huzaren uit Haarlem, het muziekcorps der rijdende artil lerie uit Amersfoort, het muziekcorps onder directie van den heer Coenen uit Utrecht en de kapel van het regiment grenadiers en jagers onder directie van den heer Yöllmar. Aan goede muziek zal het das gewis niet ontbreken. De heer T. Bos, van Harlingen, heeft voor het beroep naar de Christ.-Gereformeerde gemeente alhier (Hooigracht) bedankt. Aan de heeren S. A. Andreson, te Leiden I. Belinfante, mr. E. L. Van Emden, J. Van J. Ferares, S. H. Hertzveld, mr. A. Wm.Jacobson, mr. D. Léon, mr. M. De Pinto en M. Simons te 's-Hage en Lèon Winkel te Delft, is door het cen traal comité van het algemeen Israëlietisch verbond te Parijs de uitnoodiging gericht om in hunne omgeving bijdragen te willen inzamelen om een gedenkteeken op te richten op het graf van Adolphe Crémieux en om zoo mogelijk een stichting in het leven te roepen, die zijn naam zal dragen, welke heeren tot dat doel een circulaire hebben verzonden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 38.00, 20.00, 4.10 en 2.10; de laagste 38.00, 20.00, 4.00 en 2.00. Uit de 200 sollicitanten voor de betrekking van adjunct-commies ter stedelijke secretarie te Rotterdam is benoemd de heer D. Van der Ent Braat, werkzaam ter gemeente-secretarie te Alphen aan den Rijn. In de Haarlemmermeer is het water in tochten en slooten aanmerkelijk gerezen en de qualiteit verbeterd, door de waterinlating van het stoomgemaal „de Lijnden". Op 21 en 22 Mei had gedurende 18 uren het water uit de Ring vaart toegang tot den polder. Een flinke daad als het polderbestuur niet alleen bedacht is op een lagen waterstand, maar ook maatregelen neemt in het belang der gezondheid van mensch en vee. Vrijdag-avond, zoo schrijft men ons verder, viel daar in het westelijk- en noordelijk deel een ferme onweersbui. Op sommige plaatsen viel echter veel hagel. Zaterdag-middag werd te Aalsmeer rond- geklonken dat de aardbeienschuit Dinsdag-avond a. s. voor het eerst naar Amsterdam zou varen. Enkele bakken zijn reeds derwaarts gegaan. De Rotterdamsche Vleeschhouwerij en Brood bakkerij, die met zooveel tegenspoed te kampen heeft gehad, heeft in 1879 voor het eerst met winst gewerkt. Het winstcyfer van ruim 5000 is echter nog onvoldoende om het tekort van het vorige jaar, ad 19,600, geheel te dekken. Een grooter debiet wordt vereischt om op den duur de zaak te doen bloeien. De definitieve lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Zuid-Holland is thans door Gede puteerde Staten vastgesteld. Deze lijst toont een afwijking van de vroeger vermelde voorloopig op gemaakte zoodat thans als laatste op die lijst voorkomt de heer B. Suermondt Wzn. te Rotter dam met een aanslag van f 890.37. Men meldt uit Nieuw-BeierlandBij gele genheid van het 50-jarig huwelijksfeest van dr. Suringar en mevrouw Suriugar, geb. Los, te Leiden, zijn de bestedelingen in het diaconie- en het gemeente-armhuis, benevens andere behoef tige gezinnen dezer gemeente, rijkelijk op levens middelen onthaald geworden. De mazelen, die hier weken achtereen geheerscht hebben, begin nen thans af te Demen. Hoewel de ziekte in de meeste gezinnen hare lijders had, was zij toch over het algemeen van minder ernstigen aard. Er is tot heden nog geen enkel sterfgeval te be treuren geweest. Blijkens het laatstverschenen „Weekblad van het Regt" heeft de Hooge Raad der Nederlanden op 30 Maart 1880 de volgende hoogstbelangrijke beslissing genomen: „Overwegende, dat, hoezeer in het algemeen het geslacht van een dier kan worden geacht niet anders dan eene eigenschap der waar te zijn, even wel in die gevallen, waarin naar gelang van het geslacht een verschillend gebruik van de dieren pleegt gemaakt te worden, die eigenschap met de natuur van de waar moet worden gelijkgesteld; „Overwegende, dat dit in deze het geval is, daar het leggen van eieren eene eigenschap is, waarom hennen gehouden worden, zoodat hennen als waren van eene andere natuur moeten worden aangemerkt dan hanen." Aan deze natuurlijk-historische rechterlijke be slissing werkten de vice-president met zes raads- heeren in hermelijn. De advocaat-generaal mr. Smits had vooraf eene conclusie genomen, waarin deze groote waarheid wordt verkondigd: ,,Nuligt het in de natuur van hennen, dat zij eieren leg gen, niet van hanen." Een advocaat uit Am sterdam, mr. Haas, was naar 's-Hage gereisd om voor het hoogste rechtscollege deze stellingen te bestrijden. Zijn cliënt, een koopman uit Leiden, had jonge hanen verkocht, bewerende dat het eieren- leggende hennen waren. De koopers waren zeer verbaasd, toen de beestjes bij het zien van een kip begonnen te kraaien. (Jnh. Crt.) Het comité voor de oprichting van een standbeeld van graaf .Tan van Nassau te Utrecht heeft tot heden ongeveer 1200 voor dat doel ontvangen van Nederlanders, gevestigd buiten de grenzen des rijks. Bij de opening der inschrijvingsbiljetten, in de geldleening van de gemeente Arnhem, tot een bedrag van ƒ100,000 bleek dat voor ƒ391,500 was ingeschreven. De inschrijving zal gegund worden tegen den prijs van 98^®^. Aan A. Yos, te Dordrecht, is tot weder opzegging vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst op de rivieren, stroomen cb kanalen in de provinciën Noord-Brabant, Limburg, Gel derland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht en Ovcrrijsel, waar sleepbooten worden toegelaten. Ingevolge eene overeenkomst, op 30 Maart jl. tusschen Nederland, Frankrijk en België gesloten, komt, te rekenen met morgen, 1 Jnni, voor het telegraphisch verkeer tnsschen de beide eerstge noemde Staten een gewijzigd tarief in toepassing, dat, zonder heffing van een vast bedrag per tele gram, 0.10 per woord bedraagt. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Madnra", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag van Aden vertrokken. Z. M. heeft den ritmeester G. A. Scheidius, van het 4de reg. huzaren, op pensioen gesteld, en benoemd: bij het wapen der cavalerie, tot rit meester van de 2de kl., den lsten luit. G. J. IJssel de Schepper, bij het Nederl.-Indische leger gedetacheerd; bij het 2de reg. huzaren, tot lsten luit. F. W. M. Coster, van het corps; bij het 4de reg. huzaren, tot ritm. van de 2de kl., den lsten luit. jhr. M. Yan Reigersberg Yersluys, van het 2de reg. huzaren; bij het wapen der cava lerie, bij het 3de reg. huzaren, tot majoor, den ritm. Jhr. L. J. H. Teding van Berkhoat, van den staf van het wapen, werkzaam aan de Kon. Militaire Academie. Gemengd Ntenvrn. Deledesderroeivereeniging „N j o r d" zijn voortdurend bezig zich te oefenen voor den aan staanden wedstrijd, zoodat de ranke gieken den Rijn ia alle richtingen doorsnijden. Doch ook nog in andere nog ranker vaartuigjes wagen zij zich, de périssoirs, die een zoo merkwaardige vlugheid in het omkantelen hebben, dat wij niet alle gevallen afzonderlijk zullen memoreeren,maar slechts melden voortdurend rollen studenten met kano's in den Rijn om, en telkens is het eenig nadeel het natte pak van den betrokkene. Tegen den conducteur P. van den Leidschen Tramway is proces-verbaal opgemaakt wegens het in ons voorlaatst nommer vermeld feit. Hedennamiddag te twee uren is van de Haarlemmerstraat naar het bureel van politie ge bracht eene Duitsche negotie-vrouw, die zoo ver in staat van dronkenschap verkeerde dat zij per bierstekers wagen is vervoerd geworden. Tusschen Zaterdag- en Zondag-nacht is het eindelijk der politie gelukt, na weken wakens, op heeterdaad te arresteeren den persoon G. v. d. B., bezig zijnde met het melken van koeien, loopende in de weide van den landbouwer C. Blom- mesteyn. Onmiddellijk is de aangehoudene op last van den burgemeester overgebracht naar de ge vangenis te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1