Een prachtige inrichting van onderwijs. steïj BUITENLAND. BVankrlJk. De heer Ferdinand De Lesseps heeft gisteren Parijs verlaten om zich naar Engeland, Nederland en België te begeven, ten einde er lezingen te honden over de doorgraving van de landengte van Panama, of er mededeelingen over te doen. Koning Jan van Abyssinië heeft onlangs twee Katholieke zendelingen gevangen laten zetten de Fransche consnl te Massowah heeft op hunne invrijheidstelling aangedrongen. De heer Clemencean interpelleerde gisteren in de Kamer de regeering over hare hooding jegens de manifestatie op den 23sten Mei. Hij aeide dat de houding en de taal der ministers veel verschilden van die uit den tijd van het kei zerrijk, toen zij in de oppositie waren. De regee ring is altijd van meening dat Frankrijk niet rijp is voor de vrijheid. Groote vrijheid bestaat in Engeland en België, en als België geannexeerd was bij Frankrijk, dan zou de regeering zich overtuigd houden dat ook dit land niet rijp was voor de vrijheid. De heer Clemencean diende een met redenen omkleed voorstel in, waarbij het ministerie wordt gelaakt. Door eenige afgevaar digden werd voorgesteld om tot de orde van den dag over te gaan, zonder meer, waarmede de regee ring zich vereenigde en welk voorstel werd aange nomen met 309 tegen 31 stemmen. XXnitsclilaixdL Het huis der afgevaardigden heeft gisteren be raadslaagd over het ontwerp over de Mei-wetten. De minister van eeredienst deed uitkomen dat een vergelijk met de kerk niet dan langzamerhand op den grondslag der Pruisische wetgeving te ver krijgen is. De onderhandelingen te Weenen hebben geleerd dat een gemeenschappelijke rechtsgrond slag niet te vinden is en alleen naar een „modus vivendi" gestreefd worden kan, waarbij de Kerk vasthoudt aan haren invloed op geestelijk terrein en de Staat zijn gezag handhaaft. Hiernaar heeft men, zeide de minister, helaas tevergeefs te Weenen gestreefd; de Curie stelde onvervulbare eischen. Daar de Staat hierdoor voorzichtig ge maakt werd, bleef alleen over, aan den Staat de bevoegdheid te geven tot al of niet toepassen der Meiwetten. Met betrekking tot de pauselijke breve van 24 Februari bleek dat Borne die anders op vatte dan de regeering, daar de laatste zich de beslissing wilde voorbehouden. De regeering wilde overeenkomstig de verantwoordelijkheid, die in nationaal en moreel opzicht op haar rust, zekere verkeerde kerkelijke toestanden, voor wier aanzijn de Curie verantwoordelijk was, lenigen. De re geering wist wel dat de Curie de plannen der regeering niet goedkeurde, maar liet zich daar door niet afschrikken van het indienen van het tegenwoordig ontwerp. De minister ging de para grafen afzonderlijk door, wees op art. 4. betref fende de terugroeping der bisschoppen in den voorgestelden of geamendeerden vorm als volstrekt noodzakelijk. Het doel is overigens bij de toe passing der Mei-wetten harde botsingen te ver mijden, waarbij men zich alleen op politiek of administratief standpunt kan plaatsen. De regee ring hoopt door het ontwerp een vasten grond slag te verkrijgen, waarop men zich in de bijzondere concrete gevallen met elkander zal kunnen ver staan. De Curie heeft, toen zij het laatste wei gerend bescheid van 14 Mei aan de regeering gaf, dit ontwerp nog nietmisschien zal dit eene goede ontvangst vinden. De heer Falk sprak tegen het ontwerp, dat aan de Curie slechts den indruk van zwakheid der regeering kan geven. - De heer Hammerstein sprak namens de uiterste rechterzijde voor het ontwerp, maar wilde eene bepa ling van een zeker tijdsverloop, gedurende hetwelk de wet van kracht zal zijn, en nog eenige amende menten. De heer Windthorst, van het centrum, sprak tegen het voorstel, omdat de Kerk zich niet onder den Staat laat buigen. Hij drong aan op vollediger overlegging van stukken. Het centrum zou bij de algemeene beraadslaging over zijne definitieve stelling omtrent de quaestie geene ver klaring afleggen. Al neemt het aan de beraad slaging deel, dan wil het de rechten der kerk daarmede niet verkort hebben: zonder den Paus kan het geen vrede sluiten en een vollen vrede tusschen Kerk en Staat achtte hij niet denkbaar zonder herstel van den status quo ante. Het cen trum zou volharden. Zooals het ontwerp daar lag, kon het centrum het niet aannemenwerd het eenigszins gewijzigd, dan zou dat echter wellicht mogelijk worden. België. In een groot aantal kantons hebben de verkie zingen voor de Provinciale Staten plaats gehad, welke over het geheel ten gunste der liberalen zijn uitgevallen. Vooral te Namen is dit het geval, waar echter nog verscheidene herstemmingen moe ten plaats hebben. Zoo de liberalen ook daarbij overwinnaars zijn, zullen zij in de Staten der pro vincie van dien naam de meerderheid hebben. Italië. Uit Borne wordt van gisteren geseind dat in de Kamer zijn gekozen: Abigueute, dissident; Vare, dissident; Maurogonato, constitutioneel; Spantigati, ministerieel, tot onder-voorzitterseen ministerieel, een dissident en twee constitutioneelen tot secretarisseneen constitutioneel en een minis- teriëel tot quaestoren. De parlementaire toe stand is moeilijk. De ministeriëele partij is niet sterk genoeg om de constitutioneelen en afvalligen te staan als deze ééne lijn trekken. Groot-Britaimlë. De vice-minister voor buitenlandsche zaken, de heer Dilke, heeft verklaard dat Engeland behalve de bekende verbintenissen geen andere heeft aangegaan. De heer Gladstone heeft, den heer Chaplin antwoordende, verklaard dat hij de benaming van krankzinnig tractaat, die hij aan het Engelsch- Turksche tractaat gegeven heeft, niet herroepen kan, maar dat hij die niet herhaalt, daar hij dat tractaat, welke meening hij daarover ook moge heb ben, toch uitvoeren moet. Wolseley kwam Dinsdag te Plymouth aan; bij zijn vertrek van de Kaapstad werd een groote demonstratie te zijner eere gehouden; een eere- wacht deed hem uitgeleide en toen het stoomschip de haven verliet, werden saluutschoten gelost. Baker Bussell kwam te Plymouth den reiziger verwel komen, die er best uitzag en bij zijn aankomst te Londen door een talrijke menigte werd toegejuicht. Meer dan 80 liberale afgevaardigden hebben een adres geteekend aan Gladstone, waarin zij op Sir Bartle Frère's terugroeping aandringen. Bualand. De „Begeeringsbode" behelst een besluit, waarbij de veroordeelden bij het proces-Weimar verlichting van straf hebben gekregen. Michaloffs doodstraf is veranderd in twintigjarigen, Soburoft"s dood straf in vijftienjarigen dwangarbeid en Trotschst- schawski's twintigjarigen in tienjarigen dwangarbeid in de mijnen. Weimar's 15 jaren dwangarbeid in de mijnen is veranderd in 10 jaren vestingstraf. Kolenkina krijgt nu 10 jaren, Bernikoff 8 jaren, Löwenthal 6 jaren dwangarbeid in een fabriek, Nathanson en Witanjewa zijn verbannen naar Siberië en Malinofl'skaja naar Tobolsk. Het „Journal de St.-Pétersbourg" zegt dat de conferentie te Berlijn den 15den Juni een aanvang zal nemen. Bij de onthulling van het Prins-Hendrik-borst beeld werd door den redenaar Leiden genoemd „de stad der scholen bij uitnemendheid." Die qualificatie is niet onverdiend, en aanhoudend is het streven van ons bestuur daarheen gericht, om haar bij toeneming van toepassing te doen zijn. Toch kan niet ontkend worden dat onze goede stad nog wel een of andere schakel mist in de keten van ons volksonderwijs. Vinden de jongens over het algemeen alles of bijna alles wat voor hun vorming in verschillende richting noodig is, de meisjes zijn vrij stiefmoederlijk bedeeld. Wel zal hierin belangrijke verbetering worden gebracht door de voorgestelde stichting eener hoogere bur gerschool voor meisjes, maar uit den aard der zaak kan deze niet voldoen aan de behoefte van dien breeden zoom der middelklasse, die het hoogste belang heeft bij een min of meer professioneel onderwijs; We zullen ons thans niet verdiepen in beschou wingen, hoeverre het op den weg der besturende machten ligt, in deze handelend op te tredener kunnen zoowel argumenten vóór als tegen worden aangevoerd. We wenschen alleen de aandacht te vestigen op een inrichting, die de hoofdstad onzes lands tot sieraad verstrektaan bevoegden zij het dan overgelaten te beoordeelen, of ook hier kans zou bestaan iets van dien aard tot stand te brengen. Wij bedoelen de „Industrie school voor vrouwe lijke jeugd", waarvan ons dezer dagen het 14de jaarverslag, loopende over 1879, werd toegezonden. Voor belangstellenden is het verkrijgbaar bij de directrice, mejuffrouw A. Myné. Toen den 2den Mei 1878 het 12'/i-jarig bestaan der school werd herdacht, werd door het bestuur het voorstel ontvangen en overgenomen, uit opge spaarde en voor dit doel te scheuken gelden, een eigen doelmatig en ruim gebouw te stichten. Van onderscheiden kanten werd dit plan ondersteund. Het gemeentebestuur stond tegen zeer matigen prijs een terrein af op de Weteringschans; van rijkswege werd kostelooze overdracht vergund. De Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen", welker beide Amsterdamsche departementen in 1865 de school hadden opgericht, stelde een subsidie van f 6000 beschikbaar, en het departement „Amster dam" voegde er een van f 3000 aan toe. Van particuliere zijde werden groote en kleine schen kingen gedaan, de ontbrekende fondsen werden gevonden door een drie-percents-waarborg-leening ten bedrage van f 35,000, en in November jl. kon men tot de aanbesteding overgaan van het nieuwe gebouw, dat in Maart 1881 voltooid moet zijn. Inmiddels liet ook de hooge regeering zich niet onbetuigdde rijkssubsidie, aanvankelijk op ƒ3000 bepaald, werd bij de jongste staatsbegrooting met de helft van dat bedrag verhoogd. De woorden, waarmede de minister van binnenlandsche zaken de aanneming van dezen post aanbeval, zijn hoogst vereerend voor de school: „Lettende op de uit nemende vruchten, die deze zoo gunstig bekende inrichting afwerpt, is de ondergeteekende gaarne bereid dat verzoek in te willigen, wanneer hem daartoe de middelen worden verstrekt." Ook de gemeentesubsidie werd van 2000 op 3000 gebracht. Het getal leerlingen bedroeg op uit. December 158, waaronder 10 van elders, verdeeld over 3 klassen, waaraan onderwijs gegeven wordt door 16 onderwijzeressen en onderwijzers: de laatsten 5 in getal, in de vakkenboekhouden, pharmacie, kunstgeschiedenis, houtgraveeren, handteekenen (gedeeltelijk) en kartonneeren. De overige vakken zijn: lager onderwijs, rechtlijnig- en patroon-tee kenen, sapverf- en aquarel-teekenen, nuttige hand werken, gebruik van de naaimachine, fraaie hand werken, kantwerken, en lederbloemen maken. In den loop van het vorig jaar hebben 34 leerlingen der school zich aan examens onderworpen, en wel aan de voor- en najaarsexamens voor handwerken en voor teekenen te Haarlem, en aan het apothe kers-examen te Middelburg. De 10 candidaten, die zich voor het laatste aanmeldden, zijn allen geslaagd, en van haar werd in het officieel ver slag der staats-commissie getuigd, dat zij „bewijs gaven, dat de receptuur haar goed was toever trouwd, en dat zij in practische vaardigheid, net heid en nauwkeurigheid uitmuntten. Niet alleen het practische, maar ook het theoretische gedeelte van het examen der vrouwelijke leerlingen getuigde van degelijk onderwijs." Yoor teekenen slaagden van de 5 cand. 3; voor beide soorten van handwerken werden van de 24 slechts 2 afgewezen. De school is bestemd voor kinderen uit den burgerstand, en daarmede komt het schoolgeld, f 25, vrijwel overeen. De eischen van toelating zijn van dien aard, cfat leerlingen, die met vrucht een goede lagere school hebben doorloopen, ge plaatst kunnen worden. Er wordt per week 34 uren onderwijs gegevenin het laatste der 3 tijd vakken is een meer bepaalde opleiding tot één of meer vakken van nijverheid. Vermelden we nog ten slotte, dat de school meermalen opdrachten ontving tot vervaardiging van voorwerpen van kunst, onder anderen van bare hooge beschermvrouw H. M. de Koningin. Waarlijk, oprichting van zulk een school mag wel genoemd worden philanthropic van het edelst allooi.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2