Maandag 31 Mei. A°. 1880. 622 I). Ü8ze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER OOURAHTï Voor Leideo per 8 mainden.L10. Franco p«r post.1.40. Afzonderlijke Sommen,fr.o.05. PRIJg DES ABYEBTEKTIKSt Via 18 refeli leden re fel Grootera letten pUelsnümte. 1.0». 0.17#. Gemengd Nlenvri Gisteravond werd wederom wegens verregaande dronkenschap aan de politiewacht ge bracht de bekende dronkaard N. Een jongen, die achter een tramwagen geloopen had en dezen losliet, is in Den Haag door een rijtuig dat er op volgde overreden. Waar schijnlijk zal een soortgelijk ongeluk noodig zijn om ook hier de knapen te doen afzien van die gevaarlijke liefhebberij, om met tramwagens mede te loopen. Onze straatjeugd schijnt nog altijd van meening dat dit middel van vervoer tevens een mid del van vermaak is. Ook hebben jongens menigmaal de kwade gewoonte om terwijl een tramwagen in beweging is op de rails te gaan staan en daar te blijven tot de wagen soms zoo dicht mogelijk bij hen is. Zal een waarschuwende, maar gevoelige les hen ook hier eerst wijzer maken of het gevaarlijke van dat spel doen inzien? Niet door de Haagsche bladen, maar door het N. v. d. D., wordt gemeld dat de vrij plotseling ingevallen warmte van jl. Woensdag reeds veroorzaakt heeft dat een heer, die met een trein wilde vertrekken, eensklaps waanzinnig werd. Acht politie-agenten konden hem nauwelijks mees ter worden. Een 29-jarige dienstbode is te Haar lem, na zich geblinddoekt te hebben, in den Kloppersingel gesprongen om zich te verdrinken. Met veel moeite is zij gered en naar de ouder lijke woning overgebracht. Als de oorzaak van deze wanhopige daad wordt teleurgestelde liefde genoemd. Ze is sedert onder geneeskundige behan deling en volslagen krankzinnig. Een ingezetene van Den Helder heeft, nadat hij zijne vrouw en kinderen naar de kerk had gezonden, zich eerst den noodigen moed en kracht ingedronken en daarna al het breekbare huisraad op een tafel gestapeld, dat met een deken toegedekt en toen met een ijzeren koevoet alles tot gruis geslagen. Daarna vernielde hij al de meubels om, daar hij alleen naar Amsterdam wilde gaan, alle gekijf over de verdeeling van huisraad en inboedel onmogelijk te maken. Na van enkele buren afscheid genomen te hebben, vertrok de dronkaard vrouw en kinderen metden stukgeslagen boel in armoede achterlatende. Donderdag-avond werd de havezathe „De Bergel", op een halfuur afstand van Deventer onder Wilp gelegen, een prooi der vlammen. Van den inboedel werd alleen een trommel met efl'ecten, den landbouwer toebehoorende, gered. Een der knechten verloor door den brand zijne spaarpen ningen ten bedrage 600 a f 700. Twaalf kal veren, twee stieren en een varken kwamen in den brand om. De oorzaak is onbekend. De Weerdingermond te S tadskanaal is geheel afgebrand. In den Valtermond zijn vijf huizen en voor ongeveer f 100,000 aan turf ver brand. Te Drenth werd een logement en een groote partij turf door de vlammen vernield. Ten gevolge van den lagen water stand vermaken zich te Drouwenermond in Gro ningen een menigte kinderen aan een der inwijken met het vangen vanbloedzuigers. Een meisje van acht jaar ving er in een kwartier 8, die zij aan een geneesheer verkocht. Gisternacht heeft te Sneek een hevige brand gewoed in eene bakkerij op het Grootzand. Na een, paar uur was de brandweer de vlammen meester; het pand is echter van boven geheel uitgebrand. Meubelen, bedden en schilderijen welke van een buurman, die verhuizen ging, tijdelijk op een der zolders werden bewaard, zijn alle eveneens door de vlammen vernield. Wederom bevatten de Pransche bla den een verhaal van een moord, gevolgd door zelf moord, door teleurgestelde liefde teweeggebracht. Een schoenmakersleerling te Saint-Savournin (Bouches-du-Tthöne) was hevig verliefd geraakt op de dochter van zijn patroonzij wilde echter niets van hem weten. Hij volgde hierop den „meer en meer gebruikelijken weg", stak een revolver in zijn zak, deed in een samenkomst een laatste po ging om het hart van zijne beminde te vermurwen, en schoot, toen dit niet lukte, haar eenvoudig door de borst en in de dij. Het meisje viel neer en nu richtte de jongeling het wapen op zich zeiven. Zijne hand beefde echter te veel om goed te kunnen treffen, zoodat hij zich slechts eene onbeduidende wonde toebracht. Om aan de zaak voorgoed een eind te maken, wierp hij zich nu uit het venster van de bovenkamer, waar het bloedige tooneel had plaats gevonden, naar beneden. Dit gelukte beter in stervenden toestand werd hij opgenomen. Ook zijn slachtoffer zal er waarschijnlijk niet van opkomen. Luidens bericht van den stedehouder in Beneden-Oostenrijk heeft voor eenige dagen over de gemeente Brack a. d. Leitha en nog 9 andere gemeenten in de nabijheid een onweder met zulk een geweldigen hagelslag gewoed, dat daar de hoop op een oogst in dit jaar geheel is ver vlogen. De hagel heeft niet alleen het winterzaad totaal vernietigd, maar ook het zomerzaad geweldig benadeeld. De schade is nog niet opgemaakt, maar bedraagt vele honderdduizenden guldens. Woensdag-middag maakte een wel doorvoede slager zijne opwachting bij den com missaris van politie in de wijk „Madeleine" te Parijs. Hij voerde een haveloos, uitgeteerd man bij den kraag mede, die een lap biefstuk van zijne uitstalling had gestolen en daarbij door hem op heeterdaad was betrapt. De misdadiger ontkende zijn misdrijf volstrekt niet, waartoe de nood waarin zijn huisgezin verkeerde, hem gedreven had. Reeds langen tijd was hij buiten werk, en daardoor niet in staat de zijnen behoorlijk voedsel te verschaflen toen hij nu dat vleesch daar zoo verleidelijk uit gestald zag en hij daarbij aan zijne drie honge rige kinderen dacht, was de verleiding hem te sterk geweest. De arme drommel vertelde dit op zoo eenvoudige, treffende wijze dat de commissa ris zelf er door bewogen werd en, toen bij onder zoek bleek dat het verhaal van ellende geheel waar was en er overigens op het gezin niets te zeggen viel, dan ook niet aarzelde den klager, vooral met het oog op het geringe toegebrachte nadeel, aan te raden van alle vervolging af te zien. Deze was echter niet te vermurwen, zoodat de commissaris tegen wil en dank genoodzaakt was tegen den ongelukkige proces-verbaal op te maken. In Chnrgo (Hongarije) vond eene vrouw haar man op de vliering hangende; hij wilde zich het leven benemen. In plaats van hem onmiddellijk af te snijden, ijlde zij naar hare buren, maar niemand wilde haar te hulp komen; allen beweerden dat er pas eene bepaling was ge maakt dat iemand die opgehangen was, niet binnen het uur afgenomen mocht worden. Inderdaad was die bepaling onlangs door de overheid gemaakt, echter slechts met het oog op terechtgestelden. Het domme volk meende dat dit ook op zelfmoor denaars van toepassing was. Eene jonge dame heeft onlangs een zeldzame wilskracht getoond. Zij had eene wed dingschap gemaakt om in een geheele week geen woord te spreken en ondanks alle moeite om haar te doen verliezen, bleef zij in hare zwijgende rol: Hoeveel van hare kunne zullen 't haar nadoen! De groote jaarmarkt te Brussel zal den 26sten Juni met een zeer eigenaardigen, bonten optocht geopend worden. Hij zal namelijk samen gesteld zijn uit de personen, die ook bij ons het gewone kermispersoneel uitmaken, alsacrobaten,' reuzen, reuzinnen, dwergen, goochelaars, waar zegsters enz. enz. Een officier te Romans werd op een militaire wandeling door een soldaat gedood, wien hij eene lichte straf had opgelegd. Blijkens de jongste volkstelling in Hongarije telt de hoofdstad, Budapest, thans 346,000 zielen, het garnizoen daaronder begrepen.' Vijftig jaar geleden bedroeg de bevolking niet meer dan 95,000 en honderd jaar geleden slechts 85,000 zielen. Toen won Buda of Ofen het van Pest met 21,000 tegen 14,000 inwoners; thans daarentegen is de bevolking van Pest ongeveer viermaal grooter dan die van het eerstgenoemde deel der Hongaarsche hoofdstad. Van Dinsdag a. s. af zal er te Parijs gelegenheid zijn om zich te laten inenten met paarden-pokstof. Omtrentden uitslag der loterij „Paris- Mnrcie" worden de volgende bijzonderheden mee^ gedeeld: Het groote lot (150,000 franken) blijft nog steeds zoek, al hebben zich en geen won der verscheiden liefhebbers opgedaan, die be weren het bezeten, maar het verloren te hebben. De tweede prijs, 100,000 franken, viel op een der tien loten van den maire van Cosmes (Calvados), die deze aan zijne gemeentenaren niet had kannen slijten. De prijs van 50,000 franken werd getrok ken door een leerling van het lycée Saint-Lonis. Het geld werd door zijn voogd in ontvangst genomen, die, in naam van zijn pupil, die onbe kend wenschte te blijven, 1000 franken aan de armen schonk. Een landbouwer te Villiers-sur- Marne eindelijk trok den prijs van 25,000 franken. Een dame te Par ij s gafhaar ontrouwen minnaar, dien zij op de wandeling ontmoette, een zoo geweldigen slag met haar parasol, dat zij hem een oog uitrukte. De omstanders beletten haar de vlucht te nemen en stelden daardoor de politie in staat haar een verklaring te vragen van dat ongewone blijk van „doordringende" genegenheid. Eenigen tijd geleden werd door ons melding gemaakt hoe meer dan 150 inwoners van St.-Denis, bij Parijs, na het eten van brood van een zelfden bakker in meerdere of mindere mate ziek werden. Het gerechtelijk onderzoek bracht toen aan het licht dat het deeg zwaar met arse nicum vermengd moest geweest zijn. Een weg gejaagde knecht werd van dit misdrijf verdacht gehouden, doch het viel tot nog toe moeielijk be wijzen tegen hem te vinden. Door de ijverige na sporingen van de justitie is nn aan het licht ge komen dat de verdachte knecht aan een kennis," op een glasblazerij werkzaam, verscheidene malen arsenicum gevraagd had, onder voorwendsel dat hij zooveel last van ratten in zijne woning had. Zon der erg had deze, zooals hij voorgeeft, het vergif gegeven, en, toen hij van het verschrikkelijke ge val gehoord had, niet durven spreken, nit vrees van misschien van medeplichtigheid beschuldigd ie zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1