Dinsdag 25 PRIJS DEZER OOURAJT: franco per posLa 1.40. üioBderUke Kommer»0.00. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DO ADYEBTEITHH: Tan 1—4 regel* 1.00. Itden rt|ll DMVrr«n HTivwtTr»0.1 Ti, CrooUre letten naar ptaaternimte. 8TADS-BERIOHTEN. INSCBRIjniICI SCHUTTERIJ. LEIBEK, 24 Hel. Op Zomerzorg werd Zaterdag de 44ste ge westelijke vergadering van het Nederlandsche On derwijzers-genootschap in Zuid-Holland gehouden, onder presidium van den heer J. A. Van Dijk. De inspecteur van het lager onderwijs in deze provincie, dr. Yan Aken, en de schoolopzieners in de 1ste en 3de districten, de hh. Waller en Yan Gorkom, vereerden deze bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid; een flink aantal onder wijzeressen en onderwijzers namen er aan deel. Na den welkomstgroet des voorzitters leidde de heer C. Yan E verdingen van Delft het eerste vraagpunt in, betreffende artikel 21 der nienwe wet op het lager onderwijs (regeling van xhool- tijden, vacantiën en leerplan)na eenige alge- meene besprekingen resumeerde de inleider het aangevoerde in deze punten, waarmede de verga dering, na uitvoerig en grondig debat, instem ming betuigde: 1°. Yijf schooluren per dag is zeker in den regel voldoende. 2°. Lange vacan tiën zijn voor de lagere scholen niet aan te be velen. 3°. Al is het voor alle scholen wenschelijk, dat naar een vast leerplan gewerkt wordt, het is niet wenschelijk dat hetzelfde leerplan voor alle scholen bindend zij. 4#. Ook de indeeling in klassen moet niet eens voor altijd worden vast gesteld, en zal altijd op verschillend gebouwde scholen verschillend moeten zijn. 5°. 't Is daarentegen zeer wenschelijk, dat in dezelfde gemeente leerplan en klassen-indeeling zooveel mogelijk dezelfde zijn. Yraagpant 2het onderwijs in de kejnis der nataur aan normaalscholen, werd ingeleid door eene beschouwing van den heer C. Van der Graaf van Voorschoten. Achtte spr. het noodzakelijk dat de aanstaande hulponderwijzer algemeene begrippen verkrijge van elk onderdeel van dit leervak, door anderen werd de meening verdedigd dat men zich in deze moet beperken tot geschikte keuzen, voor bepaalde onderwerpen, maar deze dan ook streng wetenschappelijk behandelen. In de derde plaats werd door den heer N. Koomans van Delft de zangmethode-Chevé besproken en warm aanbe volen. Dit onderwerp gaf aanleiding tot een be langrijk debat. Het vergevorderde uur nood zaakte de behandeling van het vierde vraagpunt te verdagen. Gednrende de pauze werden door het gewestelijk bestunr met de afgevaardigden der afdeelingen de huishoudelijke werkzaamheden verricht. De heer Yan Everdingen werd benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering. Als plaats voor de vol gende bijeenkomst werd Schiedam aangewezen. kerk alhier. Ds. Van Boekeren, die gisteren de voormiddag-godsdienstoefening leidde in genoemde kerk, maakte de gemeente bekend met dit heuglijk feit, roemde den ijver en de nauwgezetheid, waarmee de waardige man steeds zijn dienstwerk had ver richt, en wendde zich daarop tot den jubilaris zeiven, dien hij van harte gelukwenschte en toe- bad, dat hij nog lange jaren op zijn post mocht blijven. Ter gelegenheid van het gouden feest van den boekdrukkersgezel J. H. Kettenis was heden de drukkerij van den heer Drabbe door zijne col lega's eenvoudig maar netjes versierd en werden hem zoowel van patroon als van gezellen nevens hnnne hartelijke gelukwenschen, toepasselijke ca- deanx aangeboden. De sterfte-tabel over eenige groote gemeenten in de maand Maart geeft weder ongunstige cijfers. Alleen Groningen en Leeuwarden blijven met 22.9 en 22.5 beneden de gemiddelde verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar. Yoor Amsterdam was het cijfer 86.2, voor Arnhem 32, voor Dordrecht 40.7, voor 's-Hage 35.1, voor Haar lem 29.8, voor Den Bosch 42.5, voor Leiden 29.1, voor Maastricht 35.4, voor Botterdam 29.2 en voor Vtrecht 29.6. Boven de 65 jaren stierven te Amsterdam 141, te 's-Hage 53, te Leiden 15 en te Botterdam 56 personen. Aan tering enz. te Amsterdam 230, te 's-Hage 91, te Leiden 22, te Botterdam 125 en te Utrecht 57 personen. Aan mazelen bezweken er 100 te Amsterdam en aan acute en chron. ziekten der ademhalings-organen te Amsterdam 188, te 's-Hage 89, te 's-Hertogenbosch 25, te Leiden 22, te Botterdam 50 en te Utrecht 22 personen. Door gewelddadigen dood en verdrinken kwamen 13 p. te Amsterdam om, te 's-Hage 5, te Leiden 1 en te Botterdam 7. Beneden het jaar stierven te Amsterdam 266 kinderen, te 's-Hage 126, te Leiden 36 en te Botterdam 111. Bij de heden gehouden openbare verkoe- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 38.00, f 20.00, f 4.00 en f 2.00; de laagste f 38.00, f 20.00, f 4.00 en f 2.00. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor tien studenten in de medicijnen aan de Nederlandsche universiteiten de gelegenheid bestaat, om, tnsschen het tijdperk van 1 Augustus 1880 tot ultimo Juli 1881, onder genot eener subsidie van f 8000, in opleiding te worden genomen voor de betrekking van oflicier van gezondheid der 2de klasse bij de koninklijke Nederlandsche zeemacht; dat de betrokkenen zich schriftelijk behooren te melden bij het departement van marine; dat vanwege dat departement van de vastgestelde voorschriften, op aanvrage, kos teloos afdrukken worden verstrekt, die almede ver krijgbaar zijn bij de heeren voorzitters der medische faculteiten aan de Nederlandsche universiteiten. Tot aanvulling van het vorig bericht over de voorbereiding van het strafwetboek wordt nog medegedeeld dat waarschijnlijk over eenige dagen ook reeds het verslag over het derde en laatste boek zal worden vastgesteld. Op het verslag op het eerste boek heeft de minister reeds geantwoord, zoodat na de conferentiën tusschen den minister en de commissie een aanvang kunneB nemen. Het verslag der commissie over de drie boeken ge zamenlijk zal circa 130 pagina's drnk beslaan. Waarschijnlijk zal het echter naar aanleiding van het met den minister te houden overleg nog wijzi gingen ondergaan. De minister van justitie, gelet op art. 11 der wet op het notarisambt, zooals dit is vastge steld bij de wet van 6 Mei 1878, in verband met art. 1 van het kon. besluit van 4 Juni 1878, besluit1*. te bepalen, dat het examen, bij eerst genoemd art. bedoeld, voor het jaar 1880 zal aan vangen op Donderdag den lsten Juli a. s., en dat het zal gehouden worden te 's-Gravenhage2°. te benoementot lid en voorzitter der staatscommis sie, belast met bet afnemen van gemeld examen, mr. 3. Kalff, raadsheer in den Hoogen Baad der Nederlanden; tot leden: mr. A. A. De Pinto, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; mr. C. Pijnacker Hordijk, hoogl. in de rechtsge leerdheid aan de universiteit te Amsterdammr. H. M. Van Andel, advocaat te 's-Gravenhagemr. W. Hemsing, ontvanger der reg. en dom. te Gouda; mr. P. J. H. Jessé, notaris te Maastricht; A. G. Bodaan, notaris te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende ledenjhr. mr. S. Laman Trip, rechter in de arrond.-rechtbank te 's-Graveuhage jhr. mr. E. N. De Brauw, advocaat te 's-Graven hage; F. B. I. Dubois, ontv. der reg. en dom. te Boksmeer; T. Yan Uije Pieterse, notaris te Vlissingen; jhr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, notaris te Groningen; tot se cretaris mr. A. Teixeira de Mattos, hoofdcomm. bij het departement van justitie. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat het veeartse- nijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874, in de localen van 's rijks veeartsenij school te Utrecht op Maandag 31 Mei a. s. zal aanvangen. De Amsterdamsche vereeniging „Thalia"jj het heuglijk feit van haar 10-jarig bestaan, in April 1881 op waardige wijze wenschende te her denken, heeft besloten tot het openen van een wedstrijd op het gebied der tooneel-letterkunde. Met het oog op de weinige stukken, die geschikt zijn om door liefhebberskringen vertoond te wor den, heeft zij zich genoopt gevoeld, de bepalingen z66 in te richten, dat dit aantal moge vermeer derd worden met stukken, die binnen het bereik der krachten van het meerendeel harer znsterver- eenigingen vallen. Te dien einde doet zij een i beroep op de medewerking en ondersteuning van alle letterkundigen in Noord- en Zuid-Nederland, met den wenscb, dat deze eerste poging harerzijds meer en meer hunne aandacht op het lief hebberij- tooneel moge vestigen. Er worden alzoo gevraagd een oorspronkelijk looneelspel in 3 bedrijven, en een oorspronkelijk blijspel (geen kluchtspel), zon der zang, in 1 bedrijf, in Nederlandsch proza geschreven, beide geschikt voor tooneel-lief heb berskringen, en dus zonder buitengewone decora- tiën of tooneelbenoodigdheden. Yan beide stukken moet de handeling op Nederlandschen bodem en in den tegenwoordigen tijd plaats hebben. De be oordeeling der stukken is opgedragen aan een jury, bestaande uit de heeren: prof. J. A. Alber- dingk Thijm, W. J. Hofdijk, J. H. Bössing en J. L. Wertheim te Amsterdam en A. Ising te 's-Gravenhage. Als prijzen worden uitgeloofd: voor het tooneelspel een gouden eeremetaal met N°. 6215. A°. 1880. LEID8CH DAGBLAD. Toor Lelden per 8 meenden....»».1.19. BURGEMEEST^fc zn WETHOUDERS tam LEIDEN her inneren bij deze nog^oala den belanghebbenden, (de geberenen in 1856 en, voor zoover zij zich tnsschentjjds in de gemeente heb ben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zjjn ingeschreven, ook de geborenen in 18461854), hunne verplichting om zich voor den schutterlijken dienst te doen iuchrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (den Zondag uitge zonderd), ten Raadhuize, tnsschen 9 en 4 uren, tervrjjl op den lsten Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen itschrg- veu, bij ontdekking, ambtshalte ingeschreven en door den Schut tersraad tot eene geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethoadars voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Mei 1880. Dezer dagen vierde de heer P. Yenker gedaohtenis van zijne vijfentwintigjarige ambts bediening als voorlezer en voorzanger in de Pieters f 250voor het blijspel een gonden eeremetaal met 150. De beschrijvingsbrief is op aanvrage te verkrijgen bij den heer Theod. Yan der Stem pel, voorzitter van de tooneel-afdeeling der veree- niging „Thalia", P. C. Hooftstraat 86 te Amsterdam. Het Yad. ontving uit Indië het telegraphisch bericht dat de commissie tot vaststelling van den aanslag in het patent voor 1880 te Samarang,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1