In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders in de „Haarlemsche Tramway- Maatschappij" werd verslag uitgebracht over het jaar 1879; daaruit blijkt dat het netto-winstsaldo bedraagt f 8825.68'/,. Hiervan wordt duizend gulden besteed tot uitkeermg van 1 percent divi dend en het overige op diverse rekeningen afge schreven. De exploitatie was gedurende het vorige jaar minder gunstig dan in 1878, ten gevolge dar meestal ongunstige weersgesteldheid. In 1879 werden 69,174 ritten gedaan en 408,412 reizigers vervoerd, alzoo 59/10 personen per rit. Het onder houd der paarden, met geneeskundige behandeling en hoefbeslag, had 97 cents per dag gekost. Er hebben zoovele afschrijvingen plaats gehad om de toekomst der Maatschappij te verzekeren en den toestand zoo gezond mogelijk te maken. De dienst der Amsterdamsche Rijtuigver- eeniging is gisteren geopend. Voor de luisterrijke onthulling te Gouda van het Houtman-monument op 1 Juli a. s. is het volgende programma vastgesteld: te één uur: ontvangst der eereleden, sub-commissiëu en ver dere genoodigden; te twee urenplechtige onthul ling van het monument; te drie uren: matinée musicale in „Ons Genoegen"te vijf urenfeest maaltijd in „Nut en Vermaak"te acht uren concert op de markt; te tien uren: groot vuurwerk. Tevens is besloten dat eene tentoonstelling zal plaats hebben van voorwerpen op de Gebr. Hout man en hunne tochten betrekkelijk. Prof. Werner uit Poppelsdorf heeft met eenige studenten een bezoek aan de Badhoeve van mr. J. P. Amersfoordt te Haarlemmermeer gebracht. Zij bezichtigden alles op en in de nabijheid van de Badhoeve en werden door den eigenaar rondgeleid. In de plaats van mr. M. W. Jolles, thans directeur der Credietvereeniging te Amsterdam, is mr. J. G. De Hoop Scheffer tot chef ter secretarie van de Nederlandsche Bank bevorderd, en in zijne plaats is mr. G. Moll tot ambtenaar ter secretarie van de Nederlandsche Bank benoemd. Het provinciaal kerkbestuur vau Noord- Holland heeft, op hun verzoek, emeritaat verleend aan den heer H. A. G. Brumund, pred. te Am sterdam, en eervol ontslag aan den heer A. Baren- brugh, pred. te Rijp. De commissie van rapporteurs over het ont- werp-strafwetboek zal Dinsdag a. s. hare werkzaam heden hervatten, om het verslag over het derde en laatste boek vast te stellen. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, vertrok Donderdag-avond van South ampton; de „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren te Napels aangekomen en denzelfden dag vertrokken; de „Rotterdam", vau Nieuw- York, passeerde gisteravond te zeven uren bij Scillys de „Koning der Nederlanden" vertrok heden ochtend van Amsterdam naar Batavia. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. De minister van koloniën heeft den hulp onderwijzer W. L. Vogëlesang gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft in de plaats van wijlen dr. C. D. L. Hanegraafl benoemd tot lid van den ge neeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht dr. S. R. Hermanides, te Geldermalsen, en tot plaats vervangend lid van dien raad dr, C. Yan Wicheren te Arnhemmet ingang van 1 Juni benoemd tot directeur van het postkantoor te Gouda A. Simons, thans directeur van het postkantoor te Assen J. J. P. Tichler benoemd tot burgem. der gem. Vierpolders, ten einde die betrekking waar te nemen met die van burg. der gem. Zwartewaalbenoemd tot griffier bij het kantongerecht te Gouda mr. A. Greebe, te 's-Gravenhage. Gemengd Ntenvrft Hedenmorgen omstreeks elf uren is een 14-jarige jongen, genaamd B. W., wonende aan de Langegracht n*. 12 en werkzaam in de fabriek van den heer P. aan de Korte-Langegracht, door eigen onvoorzichtigheid met zijn rechterhand tusschen de rollen van de wringmachine geraakt, ten gevolge waarvan zijn voorste vinger en het platte der hand zoodanig verwond werden, dat hij naar het ziekenhuis is overgebracht. Zekere vrouw S., werkzaam op de bran- derij van den heer Verschuyl, had gisteren het ongeluk in brand te geraken, doordien een flesch alcohol, welke gelakt moest worden, brak en de inhoud zich in het kokende lak stortte, dat een vlam veroorzaakte, welke zich aan hare kleederen mede deelde. Door hulp van den inmiddels toegeschoten meesterknecht werd dit onheil bepaald tot eenige brandwonden aan den arm en het verbranden, voor een groot gedeelte althans, harer kleederen. Het Duitsche operetten- en balletge zelschap gaf Donderdag-avond in de Stadszaal zijne aangekondigde voorstelling, welke, wanneer men het seizoen in aanmerking neemt, vrijgoed bezet was. Er werden opgevoerd: Offenbachs operette „Die Yerlobung bei der Lanlerne", en „De lotgevallen van een ouden vrijer" of „De vervolgde onschuld", komisch levensbeeld met zang van O. T. Berg. Elk werd voorafgegaan door een ballet-divertisse ment, dat wel werd toegejuicht, doch men doet beter de beteekenis van het woord „groot" van het programma niet al te ver uit te strekken. De operette mocht eveneens den bijval van het publiek verwerven, getuige de aandacht waarmede de uitvoering gevolgd werd en het applaudissement dat den medewer kenden, den een in meerdere den ander in mindere mate, ten deel viel. Het meest voldeed het slot der voorstelling. De opvoering toch daarvan, in het Hollandsch aangekondigd, maar in het Duitsch gegeven, liet zoogoed als niets te wenschen over. Het weid vlug en onderhoudend afgespeeld, zoodat dit alleen wel geschikt was van het gezelschap een goeden indruk mee te nemen. Yooral hier toonden de aanwezigen, die nu en dan een gullen lach niet konden weerhouden, hunne tevredenheid. Zondag zal het gezelschap nogmaals optreden. Zijn doel is het publiek te amuseeren, en daarin is het eergisteravond voor een groot deel wel geslaagd. Te Bodegraven zocht een man den dood door zich met het hoofd, dat hij met een zak bedekt had, op de rails van den spoorweg te leggen. Gelukkig werd de man bijtijds ontdekt en kon zijn voornemen verijdeld worden. Ter terechtzitting te Rotterdam werd gisteren een eisch bepleit, door mevrouw Kerdijk ingesteld tegen de curators in het faillisse ment van haren echtgenoot. De feiten, die daartoe aanleiding gaven, waren de volgende. Na de vlucht vau den later gefailleerde, doch véór dat zijn faillissement uitgesproken was, had de eischeres eenige goederen, tot den boedel behoorende, tot zich genomen, en daarmede bij familie haar in trek genomen. Toen het faillissement uitgesproken was, werd daarvan opgaaf en op verlangen der curators teruggaaf gedaan. Eenigen tijd later werd namens haar verzocht eenige voorwerpen uit den boedel te mogen koopen, betgeen door de rechtbank werd toegestaan. Daarna verkochten de curators met machtiging der rechtbank den in boedel. Mevrouw K. beweert dat dit was een onrechtmatige daad, dewijl blijkens de huwelijksche voorwaarden, aangegaan bij akte van 5 Jan. 1847, de gewone gemeenschap was uitgesloten, zijnde alleen die van winst en verlies en van meubilair behouden, met bepaling tevens dat geen der echt- genooten voor des anderen schulden aansprakelijk of executabel zou zijn. De eischeres, die voor haar ten huwelijk medegebracht eigendom, pl. m. f 60,000, niet als creditrice was opgetreden, wilde echter haar recht op de helft der meubelen niet opgeven, en dagvaardde tot schadevergoeding of subsidiair tot uitkeering van de helft der op brengst van den inboedel. Mr. Driebeek, een der curators, bestreed dien eisch en meende dat deze niet ontvankelijk en tevens ongegroud was. Mr. Goudsmit, die voor de eischeres optrad, betoogde daarentegen dat de curators, geene maritale macht hebbende, geen beheer kouden uitoefenen en dus niet konden verkoopen. Het O. M. zal later con clusie nemen. Den goheclen dag door hebben gis teren te Amsterdam volksoploopen plaats gehad op de Jodenbreestraat wegens het intrekken der vergunning om aldaar uitstallingen op straat te houden; verschillende botsingen met de politie kwamen voor; de agenten maakten gebruik van hunne sabels en stokken. Er werd met steenen, pannen, oude emmers enz. geworpen en natuurlijk veel geschreeuwd en gegild. Elk oogenblik was er een nieuw standje. Een 120-tal agenten maakten in die buurt patrouilles.' BUITENLAND. Frankrijk. De president der Republiek, de heer Grévy, heeft gisterochtend den heer Say bij zich ont vangen. Het schijnt dat de heer Say de candidaat voor het voorzitterschap van de linker zijde en van het centrum van den Senaat zal zijn. In de Kamer is het ontwerp der commissie betreffende de katoenspinnerijen verworpen met 336 tegen 96 stemmen. Volgens te Parijs ontvangen berichten, zou den verscheidene districten in Albanië in vollen opstand zijn en 4000 opstandelingen naar de grenzen van Montenegro opgerukt wezen. De on langs aangekomen Turksche troepen zouden ook de gehoorzaamheid geweigerd en zich bij de Alba- neesche liga hebben aangesloten. Men acht eene botsing onvermijdelijk. DnltsolilaxxcL Naar men uit Berlijn meldt, hebben de commis- siën van den Bondsraad, onder voorzitting van prins Von Bismarck, Woensdag de inlijving van Altona in het tolgebied des Rijks goedgekeurd. De voorstad St.-Pauli echter, die volgens het plan mede had moeten worden ingelijfd, blijft bij Hamburg. Het tijdstip der inlijving van Altona zal nader worden bepaald. Ook de bijzonderheden betreffende de vaststelling der tolgrens zullen later worden geregeld. De beslissing der commissiën zal binnen eenige dagen in den Bondsraad aan de orde komen. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat de afgevaardigden van het centrum van den Duitschen Rijksdag aldaar worden verwacht, om zich omtrent eene gedragslijn betreflende de kerkelijke wetten te verstaan. Intusschen is er een memorandum ge- teekend door katholieke geestelijken en aanzien lijke personen, om te protesteeren tegen het plan, waarbij aan de regeering omtrent de toepassing der Meiwetten eene discretionaire macht wordt gegeven, hetwelk den toestand erger maken zou. Groot-Britaunlë. In het Lagerhuis heeft de heer Wolff voorge steld dat het Huis verklare dat de heer Brad- laugh niet tot den eed kan worden toegelaten, omdat hij gezegd heeft den eed niet als bindend te kunnen achten. De minister Gladstone deed het voorstel dat de commissie beslissen zal of het Huis het recht heeft omtrent de biudbaarheid van den eed uitspraak te doen. Hierover ontstond een levendig debat, waarna de quaestie ten slotte ver daagd werd. De minister Hartington deelde mede dat de oorlogskosten in Afghanistan tot dusverre 7,155,000 pd. st. bedragen en dat Eugeland, zoodra een bevriend heerscher gekozen zou zijn, van liever lede zijne troepen uit het land zou terugtrekken. De minister Grant Duft heeft, in antwoord op eene vraag van den heer Dillwyn, verklaard dat sir Bartle Frère gouverneur der Kaapkolonie zal blijven. T elegrainmen. ATHENE, 21 Mei. De koning en de koningin zijn te Corinthe aangekomen. Morgen zullen zij- naar Brindisi vertrekken. De koning zal recht streeks naar Parijs gaan en de koningin naar St.-Petersburg. De heer Tissot zal morgen naar Konstantinopel vertrekken om den heer Eournier te vervangen. LAHORE (via Teheran), 20 Mei. De Mustarifi Ilabiloelah werd gisteravond te Sherpur gear resteerd en onder geleide opgezonden. Men zegt dat er duidelijde bewijzen tegen hem zijn van verraderlijke kuiperijen, terwijl hij zijne vriendschap- betuigde. SIMLA, 20 Mei. Generaal Doran heeft eene ontmoeting gehad met een groot corps Safis in de vlakte van Besud, en hen met zwaar verlies geslagen. LONDEN, 22 Mei. De „Daily News" deelt1 mede dat het volgend telegram van den onder koning van Indië bij het ministerie is ontvangen,, nieuws meldende uit Kaboel van 20 dezerStuart rapporteert dat in Logar en Kohistan alles rustig- is. De Ghilzaihoofden, die onlangs te Tezin eene conferentie hielden, zijn naar Kaboel opgekomen. Generaal Roberts, wiens troepen den 18den te

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2