hiertegen aangevoerd dat de door den minister aangevoerde beweegredenen voor de invoering op 1 November werkelijk van gewicht zijn en de bezwaren daartegen zeer overdreven. Zeer vele leden drongen er met nadruk op aan dat met inspanning van alle krachten spoedig tot stand worde gebracht wat nog tot invoering der wet van 1878 mocht ontbreken. Van de zijde der groote meerderheid werd, vooral met het oog op art. 4, •p de verplichting der regeering gewezen om ook tij het onderwijs alles te vermijden wat weelde en overdaad kan worden genoemd. In eene der afdee- lingen werd de opmerking gemaakt dat de finan- ciëele last die door de invoering der wet op den staat zal worden gelegd, althans bij voorraad niet zoo groot zal zijn als de minister van binn. zaken in November 1879 voorstelde. Men bere kende dat de gezamenlijke uitgaaf van staatswege nog geen 4l/j millioen zou bedragen en dus l'/t millioen minder dan het door den minister ge noemde cijfer. Qemengcl Nieuw*. Gisteravond is een goederenstoom boot die tusschen Den Bosch en hier vaart, bij het doorvaren van de brug over den Nieuwen Rijn bij de Kraaierstraat, met de klep van de brug in aanraking gekomen, waardoor de ijzers, waarover de z. g. zonnetent gespannen wordt, bijna geheel ver brijzeld werden. De schuld van die aanvaring moet bij den bruggewachter liggen, die de kleppen niet hoog genoeg had opgehaald. Zekere smidsknecht, A. v. d. A., wonende op een hofje aan de Gasthuislaan te Delft, kwam Woensdag-morgen in beschonken toestand tehuis. Toen hij zijne vrouw niet vond, die bij zulke gelegenheden gewoonlijk door hem op een dracht slagen werd onthaald, en deze om die liefdesbe tuigingen te ontgaan met haar kind elders de wijk had genomen, wilde hij haar toch op eene andere wijze een blijk van genegenheid geven. Hij ging aaar den zolder, nam daar eene groote hoeveelheid krullen, welke hij in de woonkamer neerwierp en in brand stak. De vlammen werden gelukkig spoedig door de bewoners van het hofje ontdekt en gebluscht. V. d. A. is naar Den Haag opgezonden ter beschikking der justitie. Woensdag-ochtend is in de Schie, te Schiedam, door de politie het lijk gevonden van den telegrafist der Hollandsche Spoorwegmaat schappij aan het station aldaar, J. L. L., een jongmeusch van 20 jaar. Naar de N. S. Gt. meldt, is de verdronkene Maandag-avond laat, na afloop van den dienst, met eenige medebeambten in vroo- lijke stemming een eindweegs den Overschieschen weg opgewandeld, en is hij, niet ver van de plaats waar thans zijn lijk is gevonden, alleen terugge keerd. Dinsdag-ochtend verscheen hij niet aan het bureel, en in den loop van den dag werd door een der stadsbeambten een hoed drijvende gevon den in de Schie. Door de politie werden daarop nasporingen gedaan, welke het bovenvermelde resul taat hadden. Naar men verder verneemt, zou er vermoeden van geweldpleging bestaan, waartoe het op het lijk vinden van twee ledige portemonnaies en een lichte schram aan neus en hand aanleiding geven. De eerste lammeren zijn van Tessel verzonden. Dit was heden op de Leidsche markt merkbaar. De verzending zal in de volgende week duizenden bedragen en meerendeels met veestoom- booten geschieden, die daarvoor expres het eiland bezoeken. Voor de boeren die hunne lammeren nog niet verkoeht hebben, ziet het er treurig uit dewijl van elders de berichten over den toestand der weiden niet gunstig zyn. Wat den toestand op Tessel betreft, zien de landerijen, het weer in aanmerking genomen, er niet slecht uit. De schade, door den brand te Yeld- Driel veroorzaakt, waardoor 28 huizen in de asch werden gelegd, wordt op 250,000 begroot, waar van slechts f 80- a f 90,000 door assurantiën zijn gedekt. Eene commissie heeft zich gevormd tot het inzamelen van giften. De bisschop van 's-Hertogenbosch heeft f 100 geschonken. De penningmeester E. van de siga- renmakersvereeniging „Onderling Hulpbetoon" te Utrecht is met een gedeelte der kas op den loop, ongeveer f 700. Onmiddellijk heeft men de politie er mede in kennis gesteld. In zake contra Jansen, den bewerker van het tram-deraillement te Arnhem, is door het openbaar ministerie niet een maand gewone, doch een maand cellulaire gevangenisstraf geëischt. Een veertienjarig meisje is te Hemen door eene in volle vaart draaiende molenwiek ge troffen en eenige schreden ver weggeworpen. Zij was onmiddellijk dood. Met het oog op de aanhoudende droogte zijn te Hat tem op last van burg. en weths. de stadspompen aldaar slechts gedurende enkele uren van den dag voor het gebruik opengesteld. Dezer dagen is te Par ij s uit de Seine het lijk van een neger opgevischt, bij wien eene waterdicht gesloten blikken doos gevonden werd, waarin eene merkwaardige levensbeschrijving. Vol gens deze was de doode de zoon van een tegen den keizer van Abyssinië in opstand gekomen negerhoofd. Zijn vader was gesneuveld en hij werd met zijn broeder gevangengemaakt. Eene vrouw hielp hen ontvluchten. In de wildernis werd zijn broeder door een slang om het leven gebracht en zelf bereikte hij na zeven weken zwervens de Egyptische voorposten. Eindelijkkwam hij te Caïro en reisde met eene van den onderkoning ontvangen som gelds verder naar Europa. „Ik meende te Parijs te kunnen leven", zoo eindigt het gedenkschrift; „maar evenals overal moet men er zich nuttig maken en ik kou niets. Boven den hongerdood verkies ik zelfmoord." In de nabijheid van Scutari is door de Turksche troepen eene talrijke rooverbende verslagen. Er zijn 50 roovers gedood en eenigen hunner gevangengenomen. Enkele personen, die de roovers hadden opgelicht, zijn bevrijd. Te Gretz, een dorpje dicht bij Melun, op eenige uren afstand van Parijs, is eene alleen wonende dame met hare dienstbode vermoord ge vonden. Men vond beiden met afgesneden hals op den vloer liggen, terwijl met ruwe krijtletters, doch zeer in het oog loopend op een deur geschreven stond: „Wij zijn met ons drieën Parijzenaars en steken nog hedennacht naar Engeland over." Te Roubaix was op de muren een ge dicht aangeplakt, waarin de werklieden werden aangespoord tot geweldhet bloed moest stroomen om het vaderland te zuiveren en de fabrikanten moesten aan de „lanterne" worden opgehangen, zoo heette het, en het stuk was opgeluisterd door teekeningen, voorstellende een patroon die geguil lotineerd wordt en den directeur van het „Journal de Roubaix" aan den galg hangende. De schrijver doet een beroep op de Belgische werklieden om deel te nemen aan den strijd. Uit Armentières werd van den 18den bericht, dat 6000 werksta kers weer het werk hervatten; daarentegen waren te Roubaix en Rouaan weer nieuwe werkstakingen. Te St.-Petersburg is hetprocestegen dr. Weimar, Michailofl en 9 anderen begonnen. 270 personen, meest tot het leger behoorende, hebben toegang tot de terechtzittingen, o. a. Schu- walofl en de Engelsche gezant. Er zijn 141 ge tuigen, waaronder 40 h décharge; tot de bewijs stukken behooren ook de droschke en het paard, waarmede de moordenaar van Mesentzeff vluchtte. De voorlezing van de akte van beschuldiging duurde 31/, uur. Al de beschuldigden verklaarden op de tot hen gerichte vragen, dat zij niet schuldig waren. Michailofl en Saburofi erkenden echter dat zij tot de socialistische partij behoorden. BUITENLAND. Frankrijk. De ontvangsten der schatkist hebben de raming der begrooting in de eerste veertien dagen van Mei overtroffen, met elf millioen. In den Senaat heeft de vice-president Ram pen gisteren een brief voorgelezen van den heer Martel, waarin deze bericht dat hij zijn verzoek om ontslag als voorzitter van den Senaat hand haaft, daar zijn gezondheidstoestand van dien aard is dat het onmogelijk is te voorzien wanneer hij zijne functies zou kunnen hervatten. Dultschlajid. Het gisteren bij den Landdag ingediende ont werp betreflende de kerkelijk-politieke wetten, de z. g. „Meiwetten", houdt in hoofdzaak het volgende in: Het ministerie wordt gemachtigd om behou dens koninklijke goedkeuring vrijstelling te ver- leenen van zekere afzonderlijk gestelde vereischten in de wet over de opleiding en benoeming van gees telijken en ook om aan buitenlandsche geestelijken ambtsverrichtingen toe te staan. Bedienaren der kerk, die grovelijk op staatswetten inbreuk maken, moeten tot hun ambt onbevoegd worden verklaard, waarmede verlies van inkomen verbonden is. Eenen bij rechterlijk vonnis ontslagen bisschop kan door den koning de offlciëele erkenning als bisschop zijner vroegere diocese worden hergeven. In vacante bisdommen kan de uitoefening van bisschoppelijke rechten hem, die eene kerkelijke opdracht vertoont, ook zonder aflegging van den voorgeschreven eed door het ministerie worden toegestaan. Wederuit- keering van gestaakte bezoldigingen van staatswege kan bij ministeriëel besluit bevolen, maar ten allea tijde herroepen worden. Vervolgingen wegens over treding der Meiwetten worden slechts ingesteld op voorstel der opper-presidenten. De ministers vaa eeredienst en van binnenlandsche zaken worden gemachtigd om vergunning te verleenen tot nieuwe vestigingen van in Pruisen reeds bestaande ge nootschappen voor ziekenverpleging en om aan bestaande vrouwengenootschappen voor ziekenver pleging toe te staan bovendien het verzorgen en onderwijzen van niet tot schoolbezoek verplichte kinderen op zich te nemen. Deze laatste vergun ning is herroepelijk. Oroot-Britannlë. Uit Kaboel wordt gemeld dat Abderrahman zijn leger heeft afgedankt, onder opmerking dat hij de diensten zijner troepen niet noodig heeft, aangezien thans geene vijandelijke bedoelingen tegen Engeland bestaan. In de Troonrede, waarmede gisteren het Parlement geopend is, wordt gezegd dat de be trekkingen met de vreemde mogendheden hartelijk zijn en de hoop te kennen gegeven, dat in over eenstemming met haar de volledige uitvoering van het tractaat van Berlijn zal kunnen verkregen worden ten aanzien van degelijke hervormingen en voor allen gelijke wetten in Turkije en de regeling der territoriale quaestiën, voor zoover die nog niet overeenkomstig de bepalingen van het tractaat gedaan zijn. De tenuitvoerlegging van het tractaat, zegt de troonrede verder, is van over wegend belang ter voorkoming van nieuwe ver wikkelingen in het Oosten. De regeering heeft daarom gemeend een buitengewoon gezant naar den sultan te moeten zenden. Verder worden voor het binnenland eenige ontwerpen aangekon digd, waarvan de voornaamste eene uitbreiding van het kiesrecht ten plattenlande en herziening der jachtwetten betreffen. De regeering zal voort durend trachten het herstel van den vrede in Afghanistan te verkrijgen, benevens het tot stand komen van instellingen ter verzekering der onaf hankelijkheid van het Afghaansche volk. Oostenr.-Hongr- Monarchie. De Wiener Abendpost" meldt dat zich eergisteren eene talrijke volksmenigte voor het Raadhuis te Trawnik vereenigde en 19 Bosniërs bevrijdde, die daar wegens deelneming aan ongeregeldheden zich in hechtenis bevonden, met verbrijzeling der ven sters. Twee gendarmes werden door steenworpen gekwetst. De militaire macht herstelde spoedig de orde; vier belhamels werden in hechtenis genomen. Telegrammen. MADRID, 20 Mei. Het voorstel tot het uit spreken der censuur tegen den minister van bin nenlandsche zaken is verworpen met 93 tegen 43 stemmen. BRUSSEL, 20 Mei. Prins de Ligne is heden morgen overleden. ST.-PETER8BURG, 20 Mei. Een heden uitge geven bulletin meldt dat de toestand der keizerin in de afgeloopen week verergerd is. De ziekteken- teekenen deden zich duidelijker kennen en de krach ten zijn eenigermate verminderd. LONDEN, 21 Mei. In het Hoogerhuis, bij de beraadslaging over het adres in antwoord op de troonrede, heeft lord Granville de circulaire aan de mogendheden over Griekenland, Montenegro en Armenië uitvoerig verdedigd. Het adres is aangenomen. In het Lagerhuis bestreed de heer Gladstone het Iersche amendement, strekkende om

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2