Gemengd IN leu ws. Het gerechtshof te Amsterdam heeft J. M., bediende bij de expediteurs Van Gend Loos, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 maanden veroordeeld, ter zake van verschillende valschheden in geschriften van koophandel. Het heeft hem echter vrijgesproken van het mede ten laste gelegde misbruik van vertrouwen, en zulks op grond dat is gebleken dat wèl het inschrijven van nota's, maar niet het inkasseeren daarvan tot den werk kring behoorde, waarvoor hij werd betaald. Een kellner, die in de vorige week veor de rechtbank te Amsterdam terecht stond omdat hij een Dnitschen kellner in een logement aldaar had bestolen, die de ontvreemde marken op zijn beurt in Dnitschland had ontvreemd, is te dier zake tot een celstraf van 183 dagen ver oordeeld. Men meldt uit Oosterhout: Het vol gende voorval had alhier plaats: P. De Zwart, 72 jaar oud en pas 14 dagen geleden voor de tweede^ maal in het huwelijksbootje gestapt, heeft getracht zich van het leven te berooven, door zich eene ernstige verwonding aan den hals toe te brengen. Nadat de ongelukkige, verbonden, naar het gasthuis was vervoerd, heeft hij het verband losgerukt, zeggende zijn leven moede te zijn. Thans is zijn toestand buiten gevaar en zal hij verder in het gasthuis verpleegd blijven. Te veelliefde van zijne tweede echtgenoote heeft tot deze daad .aanleiding gegeven. Men wij thans voorgeven dat de En- gelsche visschers op het schandelijkst belasterd zgn. Niet zij plegen zeeroof op de Hollanders maar de Hollanders plegen zeeroof op hen, althans volgens een officiëel verslag, op last van de „Board of Trade" opgemaakt door den commissaris W. H. Higgens. De Engelsche smakken, loggers en andere visschersvaartuigen, gewoonlijk slechts door een kop of zeven bemand, worden van hunne netten en van hun visch beroofd door Belgische, Hol- landsche en Eransche schuiten, die van tien tot twintig mannen aan boord hebben. De Engelscben moeten natuurlijk voor zulk eene overmacht buk ken, en keeren met leege handen of leege schuiten huiswaarts. Bovendien wordt in dit rapport aan de Hollandsche visschers in het bijzonder nog een ander euvel ten laste gelegdnamelijk dat zij aan hunne Engelsche bedrijfsgenooten op zee sterken drank verkoopen vaak ten koste van den reeder, met wiens visch er voor dien drank betaald wordt. Die onschuldige Engelschen! Op Walcheren heerscht groot gebrek aan drinkwater. Het gemeentebestuur van Vlis- singen verschaft water tegen 1 cent de emmer, dat de gemeentekas op 2 cent komt te staan. In Middelburg wordt 3, 4 tot 10 centen per emmer betaald. Op het perron van het station te Arnhem is Dinsdag-avond een dame, die met den laatsten trein wilde vertrekken, plotseling aan een hartkwaal overleden. Tegen den Arnhemschen spekslagers- bediende Jansen, die door het leggen van een steen op de rails oorzaak geweest is van het derailleeren van een tramwagen, waardoor die wagen beschadigd en twee passagiers licht ge kwetst werden, is gisteren door de rechtbank eene gevangenisstraf geöischt van eene maand. Het schijnt meer en meer mode te worden dat verliefde jongelieden, wanneer het voor werp van hun verlangen niets van hen weten wil, zich een revolver aanschaffen en uit pure ge negenheid eerst de geliefde en dan zich zeiven voor het hoofd schieten. Zóó heeft ook nu weder «en zekere Joseph Guiffray te Grenoble, die ver liefd was op de 16-jarige Zélie Ganet, doch zoowel door het meisje zelf als door hare ouders afgewezen was, eenige revolverschoten op het arme kind gelost en daarna zich zeiven morsdood ge schoten. De wonden van het meisje zijn gelukkig niet gevaarlijk. „Ge zijt een kwajongen!" en vermoe delijk om te bewijzen hoe waar die minder vrien delijke toevoeging was, werd besloten te duelleeren. Twee onderofficieren van het Belgische leger had den Zaterdag te Antwerpen een kleinen twist ge had, die met bovenstaande woorden eindigde, 's Middags zou men elkaar nader spreken; de ont moeting had plaats, bet wapen was de sabel en weinige oogenblikken later lag een der helden zieltogende op den grond, een sabelslag had hem den buik letterlijk opengescheurd. Hij werd naar het hospitaal vervoerd, de ander marcheerde onder geleide naar de gevangenis. Voor het hof van assises van „Seine et Marne" wordt thans de zaak behandeld van Jean Baptiste Pahy, oud 23 jaren, beschuldigd van moord op zijne moeder. De moordenaar, die reeds als kind aanleg toonde om een misdadiger te worden, woonde bij zijne moeder, sedert een paar jaren hertrouwd, in, en leidde over het alge meen een lui en slecht leven. Na reeds dikwijls zijne moeder met den dood bedreigd te hebben, wierp hij zich, zoo luidt de akte van beschuldi ging, op een morgen op haar en trachtte haar met zijne handen te worgen. Toen dit niet spoedig genoeg gelukte, verbrijzelde hij haar met den hak van zijn laars de hersenpan. Gisteravoudheeftde „M annergesang- Verein" van Weenen te Brussel de aangekondigde serenade aan prinses Stefanie, de verloofde van den Oostenrijkschen kroonprins, gebracht. Veer tien muziekcorpsen en zeventig zangvereenigingen namen deel aan deze indrukwekkende hulde. Vrij dag-avond wordt der vereeniging een zilveren kroon vereerd. Te Brussel had Zaterdag-nacht eene ongelooflijk brutale aanranding plaats. Een heer, die de opera bezocht had en zich per vigilante naar zijne woning had laten brengen, werd, nadat hij den koetsier betaald had en op het punt stond zijn huis binnen te treden, eensklaps door vier kerels aangegrepen en in een oogwenk van hoed, wandelstok, horloge, ring enz. beroofd vóór iemand er aan kon denken tusschenbeide te komen. Zij hadden echter buiten den koetsier gerekend, die onmiddellijk den bestolene weder in het zooeven verlaten rijtuig opnam en zoo hard mogelijk naar het politiebureel reed. Hier namen, zoodra er proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt was, een inspecteur en een officier van politie met een paar agenten in de koets plaats en nu begon de jacht per rijtuig op de stoutmoedige dieven. Een half uur reed de koetsier rond, zonder iets te ontdekken, toen hij hen eindelijk alle vier op een hoek van een kleine straat bij elkander zag staan praten, ongetwijfeld bezig weer het eene of andere schelmstuk uit te broeden. De vigilante, welke daar op een sukkeldrafje aan kwam rijden, wekte volstrekt geen argwaan bij hen op, die echter, toen zij in de onmiddellijke nabijheid was gekomen en onverwachts haren inhoud uitstortte, voor de schelmen een echte „doos van Pandora" bleek te zijn. De dieven werden, na korten strijd, stevig geboeid en naar het politiebureel overge bracht, waar het spoedig bleek dat men met vier gevaarlijken sujetten te doen had, die zich reeds aan vrij wat misdrijven hadden schuldig gemaakt. De schade, veroorzaakt door den brand in de oliestreken van Pennsyllvanië, wordt op 1,800,000 dollars geschat. In een steengroeve bij Saint-Etienne raakte onder het werken een steenmassa van on geveer twaalf kub. meter los; twee,werklieden werden verpletterd en vier, die hun makkers wilden te hulp komen, ondergingen hetzelfde lot. BUITENLAND. Frankrijk. Dezer dagen verstoutte zich een tweede luite nant bij eene voorstelling in een Amerikaansch paardenspel te Dinan de „Marseillaise" uit te fluiten. Zijn generaal legde hem deswege een veer tien dagen gevangenisstraf opdeze straf is thans door den minister van oorlog tot dertig dagen verzwaard. Al de werklieden der weverijen te Roubaix hadden gisterochtend den arbeid hervat, maar hebben dien des middags weder gestaakt, voorgevende dat de toestand voor hen onhoudbaar was. De correctioneele rechtbank te Reims heeft een begin gemaakt met de behandeling van de zaak der in hechtenis genomen werkstakers. Volgens een daar ter stede ingang vindend gerucht is de werkstaking op touw gezet door een geheim comité, bestaande uit velerlei bestanddeelen en geheime politieke bedoelingen in het schild voerende. In een bespreking van het optreden van den heer Constans, als minister, schrijft het „Berliner Tageblatt" het ontslag van den heer Lepère toe aan een verslapping en langzaam toenemende traag heid, die in den laatsten tijd bij dien heer op te merken zou geweest zijn. Het blad meent dat dit het gevolg zou zijn van een overmatig tabak rooken, waaraan de minister letterlijk verslaafd moet zijn. Het blad voegt er bij dat de minister zich dikwijls in een toestand bevond, waarin men hem zijne handelingen niet meer kon toerekenen. België. Voor 1881 wordt het effectief van het Belgische leger op 45,098 man en 8949 paarden berekend voor 1880 was bet aantal soldaten 45,093. Duitschland. Tusschen Hamburg en Pruisen zijn nieuwe onderhandelingen over de grenzen van het tolge- bied aangeknoopt. Hamburg heeft voorgeslagen om enkele deelen van Hamburg bij het tolgebied aan te sluiten nadat de politieke quaestie opge lost zal zijn. De grenzen van het tolgebied zullen met de politieke grenzen samenvallen. GrootrBritannië. Uit Glasgow is dezer dagen een stoomschip naar Canada vertrokken, met ruim 100 weeskinderen aan boord, voor welke aan gene zijde van den Oceaan een nieuw vaderland moet gezocht worden. Oostear.-Hong. Monarchie. Te Praag hebben eenige ongeregeldheden onder de studenten plaats gehad, volgens sommigen uit gelokt door artikelen in zekere nieuwsbladen, volgens anderen doordien prof. Klebs onlangs aan een banket nadrukkelijk het Duitsche karakter der Praagsche universiteit in het licht had gesteld. Hoe dit zij, de demonstratie was in elk geval tegen den genoemden hoogleeraar gericht, die met „weg met den ingevoerden professor!" en dergelijke uitroepen werd begroet, en wiens woning groote schade heeft geleden aan verbrijzelde vensterruiten. Rusland. Het „Journal de St.-Petersbourg", de circulaire van lord Granville besprekende, zegt dat het onbe twistbaar gewicht van het door Engeland genomen initiatief dóórin bestaat, dat dit zich voordoet als het uitgangspunt van gemeenschappelijke, vrede lievende, maar vastberaden handelingen van Europa, steunende op het wederzijdsch vertrouwen der mogendheden. Europa, lang door een steeds gaande gehouden wantrouwen verdeeld, neemt thans, op den grondslag vau het Berlijnsche tractaat, de nog hangende gebleven vraagstukken weder ter hand, en de algemeene wensch naar het behoud van den vrede geeft grond om een gelukkig resultaat daar van te mogen verwachten. Te Konstantinopel zal men zich overtuigen, dat de gemeenschappelijke verstandhouding onveranderlijk, en daardoor de tijd van een listig spelen voorbij is. Het Berlijnsche tractaat zal worden uitgevoerd, en het oosten van lieverlede in het genot treden van de rechten, welke het van de overige beschaafde staten ver kregen heeft. Turkije. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat Rusland de handelingen heeft bekrachtigd der met de vast stelling der Bulgaarsche grenzen belaste commissie, die de grenzen met Oost-Rumelië, Maeedonië, Servië en den Donaa heeft bepaald. Eveneens heeft het de nieuwe grens tusschen Servië en Turkije goedgekeurd. Men verwacht nu de bekrachtiging door de overige mogendheden en de Porte. Telegrammen. ROME, 19 Mei. De ministeriëele meerderheid schijnt aanmerkelijk aan te groeien door de toe treding van verscheidene herkozen dissidenten. "WEENEN, 19 Mei. Al de vertegenwoordigers der mogendheden verklaarden dat het antwoord der Porte op de tweede nota der gezamenlijke mogendheden evenmin voldoende was, daar in die nota een bondig „ja of neen" werd verlangd op de vraag of de Porte geneigd was het Lim-gebied weer te bezetten en regelrecht aan Montenegro af te staan. Op dit oogenblik hebben ernstige onderhande lingen plaats over de verdere maatregelen die

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2