Vrijdag 121 Mei A°. 4880. N°. 6212 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURUT: Voor Leiden per S menden......L10. Franco per post.1.40. AüondorUjke Nommtra0.05. PRIJS DEK ADTERTEKTIEH Vu 16 rafels. Iedere rafel meer Groeten letten uer pleetsroimte. LOC. e "Ti. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN maken de ingezetenen opmerkzaam op de bepaling van art. 218 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den Sden November 1879, welke laidt «Is volgt: .Niemand mag aan de straat eenig gebonw oprichten dan na schriftelijke kenniegering en overlegging van de plans en bij nieuwe bouwplannen van de aitnatie-teekening, aan Barge- meester en Wethouders, wier voorschriften in het belang van de veiligheid der voorbijgangers of der belendende gebonwen moeten opgevolgd worden. Deze bepaling is ook op het verbouwen, afbreken of uitbreken van gebouwen toepasselijk." Tegen de overtreding van deze bepaling wordt bjj art. 234 «ene geldboete bedreigd van drie tot vijf en twintig gulden en gevangenisstraf van één tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Belanghebbenden worden nitgenoodigd aan deze bepaling bij voorkomende gelegenheden gevolg te geven. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Bnrgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Mei 1880. Oproeping van de verlofgangers der Nationale Militie, tot het bijwo nen der INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bet besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 15den April 1880, A. N°. 881/1 (2de afd.), Provinciaal blad N°. 37, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land-. Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente geves tigde verlofgangers der Militie te land, van de lichtingen van 1876, 1877, 1878 en 1879, die vóór den 1 sten April l.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alleen van hen, die in de maand Juni e. k. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het INVALIDENHUIS gingang door de KOPPEN HINKSTEEG aan de zijde der HOOGLANDSCHE KERKGRACHT), ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: •de verlofgangers behoorende tot de lichtingen van 1876 en 1877, op Donderdag den Juni 1880, des voormiddags te halftien, en die behoorende tot de lichtingen van 1878 en 1879, op denzelfden dag, des namiddags te -één nor; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hnnne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlof gangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hnnne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voor gesteld, alsook om zich, bij bet gaan naar de plaats voor het onder zoek bestemd, gedurende het onderzoek en by het naar hnis keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepas sing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, DE FREMERY, Weth., fd. Bargem. ■20 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noo- digen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving VOOr den 'Schutterlijken dienst aan te melden, nit, zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhnize, op Maandag den 24sten Mei •6. k., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wjjders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lfiten Jnnl aanstaande worden ge sloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, hij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen worden. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., fd. Bargem. 20 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 20 Mei. Tot directrice der school voor voorbereidend lager onderwijs in vrouwelijke handwerken, opge richt door het Nutsdepartement te IJlst, is benoemd mej. C. Brouwer, élève van mej. Hardenberg alhier. De schoone gelegenheid tot het houden van feesten en partijen, en tot het genieten van echte zomerpret, die het hotel „Wykerbmg" sedert jaren aanbood, en waarvoor het dan ook een wèl verdiende vermaardheid bezit, is ook aan onze stadgenooten te goed bekend, dan dat het noodig zou zijn daarvan veel te zeggen. Wij kunnen vol staan met onze lezers te wijzen op achterstaande advertentie, waaruit blijkt dat de tegenwoordige eigenaar, de heer Van Lommei, door het inrichten van nieuwe zalen, getracht heeft, het zijn bezoekers, en daaronder vooral groote gezelschappen en cor- poratiën, nog aangenamer te maken. Tot hulponderwijzer te Hazerswoude is be noemd A. M. Verheijen te Vianen. Aan den heer Jules Van Hasselt te Kampen, penningmeester van het voorloopig comité voor de collectieve inzending van vee en zuivel naar de internationale tentoonstelling te Londen in dit jaar, is tot dusverre aan bijdragen toegezegd 1500. Door de commissie wordt eene som van I 10,000 noodig geacht, om zich te Londen waardig te doen vertegenwoordigen, zoodat de verdere onder steuning voor deze zaak nog zeer gewenscht is. De te Amsterdam zitting houdende genees kundige staatscommissie heeft het diploma als arts uitgereikt aan de heeren G. Fabius G.H.zoon, doctorandus, en S. B. Selhorst, candidaat-arts, en het getuigschrift voor het eerste of geneeskundig gedeelte van het arts-examen aan de heeren C. Van Beek en J. W. Van Loon Van Iterson, beiden doctorandi. Niet de heer P., maar de heer C. F. Broekhof! is dezer dagen tot candidaat-arts bevorderd. Dinsdag werd te Utrecht eene samenkomst gehouden van genoodigden, ter bespreking van de organisatie voor de vrije universiteit in de pro vincie Utrecht en het westen van Gelderland. Tevens werd tot provinciaal directeur voor Utrecht benoemd mr. B. J. L. baron De Geer Van Jut- phaas, en tot provinciaal secretaris mr. U. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, die, ter vergadering aanwezig, zich beiden deze benoeming lieten welgevallen. De Koning en de Koningin hebben aan de directie van het Idioten-gesticht te 's-Hage eene feestgave geschonken van 500; prins Alexander en prins Frederik elk eene van f 200. Door den gemeenteraad van Haarlem is afgewezen het voorstel van B. en Ws. om voor f 10,000 deel te nemen in den locaal-spoorweg Haarlem- Zandvoort. De. J. Ph. Van der Land, pred. te Wons en Engwier, heeft de beroeping naar de Ned.- Hervormde gemeente te Botterdam aangenomen. Naar het Utr. Dbl. verneemt, heeft jhr. mr. T. A. J. Van Asch Van Wijck met 1 Augustus zijn ontslag aangevraagd uit de betrekking van secretaris van den Lekdijk-Bovendams. Het bericht van de Amst. Crt., dat de heer 'G. L. Vernée, commissaris van politie te Sche- veningen, benoemd zou zijn tot districts-commis- saris in Suriname, is, naar de N. B. Crt. uit goede bron verneemt, onwaar. Het verslag over het jaar 1879 door de directie der „Botterdamsche Handelsvereeniging" uitgebracht, is in druk verschenen. Commissarissen zeggen daarin dat een nadeelig saldo der winst en verliesrekening verhoogd is voornamelijk door twee oorzakenvooreerst door een verder verlies op debiteuren, en ten tweede doordien het voor- deelig saldo der exploitatie-rekening vooralsnog veel geringer is dan de te betalen interest en onkosten. De regeling met de gemeente omtrent het waarborgfonds, in haar bezit, begroot op f 300,000, kwam volgens nadere overeenkomst met haar tot stand. De bij de Nederl. Bank aan vankelijk gesloten beleening van f 570,000 tegen onderpand was op 31 Dec. ingekrompen tot 349,600 eH op 15 April tot 178.000. Van het voorschot van f 1,000,000, door de N. H.-M. verstrekt, werd op 1 Dec. afgelost 25,000 en bleef in resto dus nog f 975,000. De winst- en verliesrekening toont eene nieuwe verhooging van het verlies-saldo aan van 228,329.38'/,, verge leken met de balans van 31 Mei 1879. Op debi teuren volgens die balaus werd eene winst behaald van f 260,204.26, doch op eenige andere posten moesten afschrijvingen plaats hebben ten bedrage van f 331,161.15'/,, zoodat na aftrek op voormelde winst op debiteuren nog een verlies-cijfer overblijft van f 70,956.89'/,. Voor verdere afschrijvingen bestaat geene vrees. De salaris- en onkostenrekening, die nog een belangrijk cijfer aanwezen, zullen dit jaar tot omstreeks f 45,000 a 50,000 worden terugge bracht. Het voordeelig saldo van ƒ124,682.65'/, op de exploitatie-rekening ontstaat hoofdzakelijk door de verhuring van het entrepot-terrein en van de loodsen aan de Koningshaven en verdei door de winst op de verwerking van goederen. De vaste verhuringen op dit oogenblik bedragen 212,000 per jaar. Tot uit. December hebben van de inrichtingen gebruik gemaakt 33 stoom- en zeilschepen, benevens eenige riviervaartuigen en werden door de Bott. Handelsvereeniging ver werkt ca. 18,700,000 kilo goederen, ongerekend hetgeen door haar tusschenkomst voor de Maatsch. tot expl. van staatssp. verwerkt werd. Die ver werking leverde goede winsten op, doch uitbreiding van verkeer is noodig om de inrichtingen rente- gevend te maken. Bovendien werden tamelijk vele goederen opgeslagen, hoofdzakelijk ijzer in de open lucht. Een belangrijke stap voorwaarts is de af sluiting van een huurcontract met de Ned.-Ame- rik. Stoomvaartmaatschappij ten aanzien van de kade tusschen de Basculebrug en de brng over de Koningshaven en tot overneming van 600 vierk. meters op het Noorder-Eiland. De directie treedt verder nogmaals in beschouwingen over de toe komst der inrichtingen op Feyenoord en zij komt daarbij tot de conclusie dat de voordeelen ruim schoots tegen de kosten voor het gebruik der inrichtingen voor den handel opwegen, zoodat zij zich vleit dat binnen betrekkelijk korten tijd de inrichtingen der Bott. Handelsvereeniging goede vruchten zullen afwerpen. De Koningin is opgetreden als bescherm vrouw der vereeniging „Hulp voor minvermogende ooglijders" te Amsterdam. Het stoomschip „Prins van Oranje" is heden ochtend van Batavia te Amsterdam aangekomen en de „Conrad" van Amsterdam te Batavia. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den vorst van Bnmenië benoemd tol Grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw; bij het personeel der milit. admin. tot kapt.-magazijnm. bij 's rijks centraal-magazijn van kleeding, uitrusting enz. te Woerden, den kapt.- admin. van kleeding en wapenen J. J. Keyzer, van het 4de reg. inf., thans belast met het beheer over het gamizoensmagazijn van kleeding te Gorcum; den luit. ter zee 2de kl. jhr. J. K. F. H. Von Schmidt auf Altenstadt, dienende bij het eskader in Oost-Indië, op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dit besluit te zijner kennis zal worden gebracht; in zijn rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers den lsten lnit. B. W. Boelants, van het 1ste reg. inf., thans gedetacheerd bij het kol. werfdepot; met ingang van 1 Juni benoemd tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren den telegrafist 2de kl. bij de rijks-telegraaf G. J. Acket.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1