un de opeubare school te Urk, terwijl de tegen woordige hulponderwijzer aan da openbare school te Urk benoemd is tot hoofdonderwijzer aan de bij zondere school te Nieuw-Vennep. AIzoo een een voudige railing. Te Utrecht is overleden de heer P. Koek, oud-hoofdingenieur van den waterstaat, ridder der Orde van den Ned. Leeuw, in den ouderdom van ruim 78 jaren. De Paus heeft den heer C. J. A. Yan Rijckevorsel, lid van de Eerste Kamer, benoemd tot commandeur der orde van den H. Gregorius den Grooten. De Eerste Kamer heeft gisteravond om acht uren een zitting gehouden, waarin al de ministers tegenwoordig waren en jhr. mr. P. J. J. Van Eysinga het voorzitterschap aanvaardde. Zijne rede werd met toejuichingen begroet. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid der Kamer in Overijsel mr. A. Van Naamen Yan Eemnes. Nog is ingekomen een verzoekschrift van den griffier der Kamer mr. O. Star Numan of hij het curatorschap van het Haagsche gymnasium kan blijven waarnemen. Voorts zijn 7 adressen ingekomen van sollici tanten naar de betrekking van commies griffier der Kamer. De verschillende laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, zoomede de twee nog aanhangige en onafgedane ontwerpen zijn verzonden naar de afdeelingen, die opnieuw werden samengesteld. Daarna is de zitting gesloten. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plsats hebben. Het stoomschip „Maas" is Zondag te Nieuw- York aangekomen; de „Amsterdam" passeerde gisteren om vier uren bij Liezard. Qemengd Nieuws. Gedurende de beide Pinksterdagen werden per Leidschen tramway vervoerd 7894 reizigers, nl. op Zondag 3034 en op Maandag 4360. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te VGravenhage overgebracht zekere H. J. W., die zich onder de gemeente Zoeter- woude aan diefstal had schuldig gemaakt. Bij het opbreken eener stoep voor een woning op de Breestraat zijn hedenmorgen ongeveer honderd oude koperen muntstukken, als mede een zilveren en een gouden, gevonden, alle afkomstig uit de zeventiende eeuw. Zaterdag-avond is te Haarlemmermeer het dochtertje van den landbouwer A. Noordam, terwijl de vader en een knecht aan het melken waren, in hunne onmiddellijke nabijheid in de sloot geraakt en verdronken. De 16-jarige dochter van den land bouwer H. aan het „Zwaantje", Hooge Rijndijk, gemeente Hazerswoude, was gistermiddag naar den Rijn gegaan, om het een of ander te verrichten, toen de huisgenooten eensklaps door luide hulp kreten opgeschrikt werden. Toen zij naar den waterkant ijlden was van het meisje geen spoor meer te vinden en eerst na lange nasporingen werd slechts haar lijk in een inham van de rivier gevonden. Op den Ouden Scheveningschen Weg zijn twee rijtuigen met elkaar in botsing gekomen het paard van een der wagens viel, brak beide achterpooten en bekwam daarenboven nog eenige wonden aan den kop. De passagiers bekwamen geen letsel. Het dier werd kort daarna afgemaakt. De eerste steen voor het Amerikaan- sche hotel op het Leidschepleiu naast den Stads schouwburg te Amsterdam is gisteren door den consul van Amerika gelegd. Burgemeester en wethouders van Zwolle hebben met het oog op de aanhoudende droogte, ten gevolge waarvan onderscheiden pompen geen water meer geven, tot nader aanzegging ver boden aldaar stoepen of straten te schrobben. Te halftwee is gisternamiddag te Arnhem in de tapperij van B. op de Beekstraat een felle brand uitgebroken. Huis en inboedel zijn geheel verbrand. Vijf spuiten hebben gewerktom halfdrie was men het vuur meester. Een 16-jarig meisje, verdacht van diefstal en brandstichting, is gevankelijk overge bracht van Amersfoort naar Utrecht. Tweernden beproefde zij in hare woning tevergeefs door op hanging zich van het leven te berooven. De omnibusdienst van Arnhem op Velp is gestaakt. De tramway heeft de concurrentie onmogelijk gemaakt. Het Pinksterfeest schijnt vooral te Arnhem heel zonderling gevierd te sijn. Menige vechtpartij is er door beschonkenen geleverd. Reeds des morgens werd een persoon op het hoofd geslagen met een steen, waardoor het genot van dien dag en van vele volgende voor hem verloren ging. Een ander werd op den Parallelweg zoodanig mishandeld, dat hij niet meer te herkennen was. Een derde ontving van zijne „beminde" een slag met een steen, dien zij in haar zakdoek had ge knoopt, waardoor het bloed bij stroomen uit eene diepe wonde aan het hoofd vloeide. Ook achter het Spijker is een man zóó deerlijk geslagen, dat hij thans bedlegerig is. Een treurig ongeval had Zaterdag avond te Kralingen plaats. Een meisje van 10 jaren, bezig zijnde met de bloemen in den tuin te begieteu, geraakte, terwijl de moeder even afwezig was, in het water, en werd eenige oogen- blikken daarna levenloos opgehaald. Te Vlissingen is het telegraphisch bericht ontvangen dat de Nederlandsche loods- schoener n». 1, schipper Amadio, tehuis behoo- rende te Vlissingen, in het Engelsche kanaal is aangevaren en onmiddellijk gezonken. De schipper, twee loodsen en twee loodskweekelingen verdron ken bij deze rampde overige opvarenden, zeven in getal, zijn behouden te Southampton aangekomen. In de laatste dagen verwekken eenige beesten (vermoedelijk wilde zwijnen) den bewoners van Horst en Sevenum groote onrust. Deze dieren komen des nachts tot in de dorpen, wroeten in de bonwlanden en laten zelfs de graven op de kerkhoven niet ongeschonden. Men heeft er al eenige malen jacht op gemaakt, doch ze niet onder schot kunnen krijgen. Volgens ontvangen telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 17 en 19 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kusten, met regen en omloopenden harden wind van het zuidwesten tot het noorden en vermoedelijk vergezeld van weerlicht. Te Marseille heeft een zekere Giraud zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde, met een revolver doodgeschoten en vervolgens zich zelf met hetzelfde wapen omgebracht. Die dubbele moord geschiedde bij gelegenheid van een bezoek door den man aan zijne vrouw gebracht, om tot eene verzoening te geraken, en waarbij hij een achtenswaardig grijsaard van 72 jaren had mede gebracht, die als tusschenpersoon het woord moest voeren. Toen nu, niettegenstaande al diens ver- toogen, de vrouw van geene toenadering wilde hooren, vuurde Giraud in de onmiddellijke nabij heid een revolver op haar af. De vrouw had nog de kracht de kamer te verlaten en een naburig huis te bereiken, waar zij echter spoedig bezweek, terwijl de man, na haar eerst nog een kogel nage zonden te hebben, zich in de kamer voor het hoofd schoot. De oude man, wiens goede bedoelingen zoo slecht beloond werden, was van het bloedige drama getuige, doch miste geheel de kracht om tusschenbeiden te komen. In de vorige week werden medelij- dende voorbijgangers op de „place Lobau" te Parijs getroffen door het snikken van een 10-jarig meisje, dat daar op een bank lag en ernstig ziek scheen te zijn. Bij nader onderzoek bleek het kind in staat van verregaande dronkenschap te verkeeren. Het veel belovende meisje had voor hare moeder een flesch absinth moeten halen, was begonnen met eens onderweg te proeven, en, door den lek keren smaak verleid, geëindigd met de flesch ge heel leeg te drinken. BUITENLAND. Frankrijk. Naar men in het „Journal des Arts" leest, heeft de commissie voor de tentoonstelling van. 1878 aan de Munt 6800 herinnerings-medailles besteld, bestemd voor de leden der buitenlandse!» com mission, jury-commissiën, de comités van toelating en die, welke met de plaatsing der voorwerpen belast zijn geweest. Alle inzenders, die geen deel hebben gehad aan de internationale belooningen, zullen mede dezen gedenkpenning ontvangen. Hij is van brons en acht centimeters in doorsnee. De kosten worden op 300,000 fr. geraamd. Derge lijke medailles zullen ook worden geslagen voor de Fransche en vreemde journalisten, wien por- tretkaarten als doorloopende toegangsbewijzen uit gereikt geweest zijn. De heer Constans, de nieuwe minister van binnenlandsche zaken, is naar Rheims vertrokken, waar de werkstaking eene onrustbarende uitbreiding dreigt te verkrijgen. Spanje. Te Madrid zijn de internationale conferentiën geopend over het recht van bescherming der Euro- peesche consuls op Marokkaansche onderdanen. De Spaansche minister-president Canovas del Castillo is tot voorzitter gekozen. De afgevaardigden der mogendheden, die deelnemen aan deze conferentiën, zijn ten getale van dertien. Ook Marokko heeft er een „Mohammed" heen gezonden. In de con ferentiën wordt de Fransche taal gebruikt. De Madridsche „Gaceta" bevat een koninklijk besluit, waarbij het cijfer voor het staande leger op bet Spaansche schiereiland wordt vastgesteld op 90,000 man, voor Cuba op 38,000, voor de Philippijnsche eilanden op 10,500 en voor Porto- Rico op 3346 man. Italië. De uitslag van de 483 verkiezingen is, dat? gekozen zijn 386 leden, waarvan er tot de con- stitutioneelen behooren 117, tot de ministeriëelen 156 en tot de dissidenten 63. De 157 herstem mingen, welke moeten plaats hebben, zullen waar schijnlijk aan 54 constitutioneelen, 74 ministeriëelen en 19 dissidenten de meerderheid verschaften. - Groot-Brltannlë. Volgens een correspondent van de „Daily News", die verzekert in dezen het oordeel van alle naden kende lieden in de Kaapkolonie uit te spreken, is de staat van zaken in Zoeloe-land thans ten minste even ongunstig als vóór den oorlog. Voor namelijk zou dit het gevolg zijn van de verkeerde handelwijze van sir Garnet Wolseley, die een man met een verleden en een karakter als John Dunn het beste gedeelte van het land heeft geschonken. De Zoeloes, die hem alleen kennen als een ge lukkig handelaar en als iemand, die het tegelij kertijd met den Zoeloeschen koning en met het Britsche gouvernement hield, begrijpen volstrekt niet waarom hij in zijne tegenwoordige positie is geplaatst, en de opperhoofden, die op het hem toegekende grondgebied wonen, weigerden dan ook al om hem te gehoorzamen en spraken er reeds van om zich onder het gezag van Oham, den broeder des voormaligen konings, te stellen. Naar het oordeel van den correspondent is het eenige middel om groote rampen te voorkomen alweder annexatie, tenzij men mocht kunnen besluiten om Cettawayo, onder bepaalde voorwaarden, naar zijn land terug te zenden. Het beste echter, ook voor de Zoeloes, zou de benoeming zijn van een Britsch gouverneur, voor wien zij eerbied konden hebben en van wien zij uitoefening van het oppergezag konden verwachten, waaraan zij onder Cettawayo gewoon waren, maar hetwelk zij sedert diens ver trek missen. Bij de verkiezing in het Schotsche vlek Wigton is de conservatief Stewart gekozen met 656 stem men tegen 633 op M'Laren, die wegens zijne benoeming tot Lord Advocate zich aan eene her kiezing moest onderwerpen. Telegrammen. ROUBAIX, 18 Mei. De hoop op een verbete ring in den toestand is teleurgesteld. Eenige werklieden, die verleden week het werk hervat hebben, zijn weer afvallig geworden. De werk stakers schijnen aan een wachtwoord te gehoorzamen. WEENEN, 18 Mei. De „Polit. Corr." meldt uit Konstantinopel dat Edibh-pacha als minister van financiën afgetreden en tot directenr-generaal der indirecte belastingen benoemd, en in zijne plaats Zubbi-pacha als minister van financiën op getreden is. Hetzelfde blad bericht uit Belgrado dat vorst Milan zich in Juni a. s. naar Weenen aal begeven om een bezoek bij bet keizerlijke hof af te leggen. KONSTANTINOPEL, 18 Mei. Officieel wordt gemeld dat de Porte tot heden geene mededeeling

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2