Zaterdag-middag omstreeks halfvijf ïs te Amsterdam op dea Dam een heer door den tram Dam-Haarlemmerplein overreden. Ofschoon op het laatste oogenblik nog met de schel ge waarschuwd werd, scheen de man niets te bemer ken van het gevaar waarin hij verkeerde. Hij werd voor dood naar het gasthuis vervoerd. Men meldt ons uit Nieuwkoop datde landbouwer De Bruin, woonachtig aan het Woerdsche "Verlaat, een einde aan zijn leven heeft gemaakt door zich in zijne schuur op te hangen. Vrees voor finantiëele bezwaren schijnt de reden voor dezen zelfmoord. Zaterdag ontstond er brand in een der tenten op de kermis te Maastricht. Binnen eenige oogenblikken was de geheele tent met inboe del en een gedeelte van het daaraan grenzende paardenspel een prooi der vlammen. In de gemeente Hoeven is in de vorige week een arbeider door het instorten van een muur, met het afbreken waarvan hij zich onledig hield, gedood. Volgens geneeskundige verklaring was de hersenpan van den ongelukkige verbrijzeld. Het onderzoek der politie in zake den diefstal bij den landbouwer H. v. R. te Son- del is reeds in zoover met een goeden uitslag be kroond, dat het vermiste geld teruggevonden is. Een gedeelte vond men in de kist, waarin de vrou welijke dienstbode van den bestolene hare kleeren enz. bewaarde, en de rest was verborgen in een boom. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Den liden Mei jl. is te Parijs uit de Seine opgehaald hel lijk van een manspersoon, 40 jaren oud, lang 1.65 M., haar en wenkbrauwen kastanjebruin, aangezicht ovaal, voorhoofd, neus en mond gewoon. Men vermoedt dat het is van een zekeren Van der Hejden, die aldaar logeerde Boulevard Denain 6. Ter verzekering der identi teit wordt opgave verzocht van plaats en dag van geboorte en naam. De procureur-generaal, fungee- rend directeur van politie in Den Haag, verklaart zich bereid die inlichtingen aan den prefect van politie te Parijs te doen toekomen. In eene fabriek van ijzerwerken te Buchall Hall bij Walsall (graafschap Stafford) is de stoomketel gesprongen, waarbij ongeveer vijftig personen omgekomen of gewond zijn. De tachtig studenten, die te Oxford in University College studeeren, zijn allen naar huis gezonden, omdat er ongeregeldheden door hen bedreven zijn en zij weigeren de daders te noemen. In de bosschen in het zuiden van New-Jersey en in de oliestreken van Pennsylvanië zijn branden uitgebarstende schade is zeer aan zienlijk en verscheiden kleine dorpen werden in de asch gelegd. Uit Madeira wordt gemeld dat de drie andere booten van het stoomschip „American", dat den 23sten April bij de linie gezonken is, door eene Amerikaansche bark den 24sten April ge vonden zijn. Passagiers en bemanning werden den £7sten April opgenomen door het stoomschip „Congo", en den lsten Mei gingen zij over aan boord van het stoomschip „Senegal", dat den 12den bij de Kanarische eilanden schipbreuk leed. Al de passagiers en manschappen zijn gered, en werden na eenig oponthoud te Madeira aangebracht, waar zij Zaterdag debarkeerden. De instructie in zake den moord op de Brusselsche dienstbode heeft den bedrijver nog niet aan het licht gebracht. Door een onderzoek op de plaats zelve is gebleken dat de misdaad in de gang moet gepleegd zijn en de moordenaar zijn slachtoffer bij de beenen langs de trappen naar de kelderkeuken gesleurd heeft. Op iedere trede vond men bloedige vingers staan, klaarblijkelijk door de ongelukkige daarop gezet, terwijl zij zich in haar wanhoop er aan wilde vastklemmen. Zij schijnt j uist op het punt geweest te zijn uit te gaan om boodschappen voor het huishouden te doen, toen de aanslag plaats had. De portemonnaie, welke zij gewoonlijk bij zich droeg, is gestolen. Verscheidene personen, o. a. ook een koffiehuisbediende, met wien de vermoorde verloofd was, zijn in verhoor genomen. Te Pakijs is zekere D., die zich twee maanden geleden in den Paubonrg Montmartre als juwelier had nedergezet, met zijn ganschen on- betaalden winkelvoorraad, ter waarde van 500,000 fr., verdwenen. KOLONIËN. BATAVIA, 15 April. Te Samarang is een man, die voorloopig ge vangen zat, uit de gevangenis ontvlucht. Ook is aldaar onlangs een Javaansche vrouw overleden in den leeftijd van 105 jaren. Te Padang loopt het gerucht dat een vrede lievende annexatie van Djambi op til is. In het Samarangsche zijn weer ongelukken door het onweder voorgevallen. Te Salatiga zijn twee mannen en eene vrouw, die op het veld werkten, en elders is een meisje, door den bliksem gedood. Iu een correspondentie van het „Ind. Vad." wordt de verzekering van de „Java-Bode", dat Z. E. de gouverneur-generaal niet langer dan zes jaar zal aanblijven, tegengesproken, en wel op den gewich- tigen grond, dat Z. E. onlangs drie rijtuigen uit Nederland besteld heeft. Wij kunnen nu, zegt het „Ind. Vad.", de verzekering geven, dat ons bericht afkomstig is, niet uit den mond, maar van de hand van Z. E. den gouverneur-generaal zelf, die het aan familieleden en vrienden in Nederland me dedeelde. Te Soerabaya gaat men een spoorweghaven met zijlijn aanleggen. Hoe goed spoorwegen hier ren- deeren kunnen, blijkt uit het feit dat de lijn Soerabaya-Passoeroean tot uit. December reeds f 1,200,000 netto winst heeft opgeleverd. De raad van justitie te Soerabaya heeft tegen twee kleinzonen van den laatsten sultan van Su- manap bevel tot voorloopige aanhouding gegeven. Onder de vorstentelgen op Java en Madura komt wangedrag meer en meer voor. Te Meester Cornelis zijn Maandag 11. drie inlan ders, die een Chinees te Paal Batoe vermoord had den, ter dood gebracht. Aan den moord op de Eransche reizigers Wal- lon en Guillaume blijkt meer en meer eigen onvoorzichtigheid schuld te zijn. De gouverneur van Atjeh heeft echter reeds de daders doen ver volgen, waarbij één hunner gedood is. Te Ambarawa heeft een Javaansch soldaat een kokkin den hals afgesneden. De veepest blijft even hevig. Het stelsel van afmaken op groote schaal schijnt nu echter te zullen verlaten, althans minder streng gehandhaafd te worden. Een Javaansch vadermoorder. Pa Rabinah, inwoner der dessa Djeroe, district Pakis (Malang) zond zijne dochter Rasimah naar zijnen oudsten zoon Radimin, die bij zijne grootmoeder Bok Lassinah in dezelfde dessa samenwoonde, om van dezen een aan hem door Pa Rabinah geleende koperen kom (bogor) terug te vragen. Op hare komst bij Radimin, kreeg zij van dezen ten ant woord dat hij de bogor niet wilde teruggeven, voorgevende deze van zijnen vader ten geschenke te hebben gekregen. Het was, zei hij, reeds 3 maanden geleden, wèl een bewijs, voegde hij er bij, dat de kom hem geschonken was. Op echt Spartaansche wijs gaf hij aan de zendelinge zijns vaders te kennen dat, wanneer deze de bogor terug- begeerde, hij die zelf maar moest komen halen, maar dat hij zijn vader volstrekt niet vreesde en hem ter dege zou ontvangen. Bij hare terugkomst vertelde Rasinah haar weder varen aan den vader, waarop deze met Javaansche kalmte antwoordde: „dat het goed was." Pa Rabinah vleide zich alstoen neder op eene baleh-baleh, om zijne siësta te genieten, omringd van zijn gezin, bestaande uit twee zoons en de meergenoemde dochter Rasinah, alles op zeer patriarchale wijs, in het minst niet vermoedende dat dit zijn jongste middagslaap zou zijn. Terwijl allen kort daarop in de diepste rust lagen, kwam Radimin opdagen. Hij droeg een hak mes (berang) in zijn gordel. De kwaadgezinde zoon ging eerst op zijn huiken zitten, ten einde zich vooraf van zijn slachtofler te vergewissen, stoof toen eensklaps op, wierp zich als een tijger op zijn prooi en hakte met verwoede slagen zijns vaders hoofd letterlijk aan stukken. De kinderen, zijne broeders en zuster, die inmiddels wakker waren geworden, hieven, zooals zich laat begrijpen, een vervaarlijk geschreeuw aan, waarop de moordenaar het hazenpad koos. Gelukkig dat de petinggie der dessa hem te vlug waswant hij werd door dezen ingerekend, om later te dienen als galgenaas. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend; Een tweej. verlof naar Europa, negens ziekte, aan den ambt. op wachtgeld mr. F. F. Van Scherpen berg; aan den griff. bij den landr. te Modjokerto (Soerabaya) C. C. H. Leyfeldt; aan den ond. 2de kl. P. Van Vlodrop; aan den waterschout te SamaraDg A. F. W. Kleisten aan den opz. 3de kl. bij bet mijnwezen A. J. Van Stein Cal- Ieufels. Ontslagen: Eervol, met behond van recht op pen sioen, de pres. der wees- en boedelkamer te Amboina W. J. R. Van Beusecbem en de gew. opz. 2de kl. bij het boschwezen op Java en Madura L. Schreyner; eervol uit den dienst der Bata- viasehe havenwerken, de hoofdopz. J. H. Van der Linde; eervol, wegens intrekking der ambten bij den residentieraad te Benkoeleo als lid, H. F. Weychardt en P. E. Vreede; als plaatsv. lid, dr. C. F. S. Krainz. Benoemd: Tot res. van Madura, de res. van Amboina G. J. Van der Tank; tot leeraar in de scheik.en nat. hist, aan de h. bnrgersch. te Soerabaya dr. J. J. Vaa Renesse; tot leeraar in de nat. hist, en een gedeelte der wis- of natnurk. aan de h. burgersch. te Samarang dr. J. Haver Droeze; tot ond. l6te kl., de ambt. op non-act. E. Asbeck Brusse; bij den raad van just, te Soerabaya: tot lid, mr. J. J. Schneither Azn.; tot subst.-griff., mr. J. Brunger; bij den waterstaat ea 's lands burg. en openb. werkentot opz. 1ste kl. R. Th. Nij- land; tot opz. 2de kl. W. A. Harte; tot opz. 3de kl. S. J. J. Collee; tot zoutverkooppakhuismeester te Demak (res. Sama rang), A. P. F. Colin; bij het openbaar lager onderwijs: tot onderwijzeres 3de kl. mevr. J. J. C. Nagel, geb. Bonman. Ge plaatst: Als 2de huipond. aan de op. lste lag. school te Djokdjoksrta, de herbenoemde ond. 3de kl. M. P. L. G. Hansen. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek eervol, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de dir. off. van gez. 2de kl. J. A. James. Bevorderd: Tot dir. off. van gez. lste kl. A. Cochins en der 2de kl. H. D. Roskes; tot off. van gez. lste kl. J. H. D. L. Sanger; tot lsten apath. 2de kl., (majoor) J. L. Warnas. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de 2de mach. bij de marine H. A. M. De Vogel. Be noemd: Tot onder-iusp. over de bebakening, de kustverlichtinj en het loodswezen, J. S. Van Drooge; tot opz. bij de kustver- lichting, J. H. Van der Linde. Gedetacheerd: Bij het dep. der marine in Indië, ten einde werkzaam te zijn bij de lste afd., de off. van adm. 2de kl. bij de marine E. H. W. Wijnmalen. BUITENLAND. Frnnlfrij k. De beraadslaging over het wetsontwerp be treffende het recht van vergadering is Zaterdag hervat. Alle ministers waren tegenwoordig. De heer Girault, verslaggever der commissie, heeft een overzicht gegeven van den loop der quaestie. Nadat de minister Cazot, en de heeren Girault en Goblet het woord hadden gevoerd, verlangde ge noemde minister dat het negende artikel over eenkomstig de door de regeering voorgestelde lezing zou worden aangenomen. Het eerste ge deelte, betreffende de bevoegdheid der commissa rissen van politie, is daarop met 263 tegen 203 stemmen en daarna ook het tweede goedgekeurd. Daarop nam de Kamer ook het amendement van den heer Maigne aan, hetwelk de derde paragraaf uitmaakt en waartegen de regeering zich had ver klaard. Ten slotte werd de wet in haar geheel aangenomen. De geheele rechterzijde stemde tegen. De uiterste linkerzijde en de partij der „Union républicaine" stemden niet mede. De „République Frangaise" geeft te kennen dat bij de uitdeeling der nieuwe vaandels aan het leger het volstrekt noodig zal zijn het leger een nieuwen eed aan de republiek te doen afleggen. Tevens verklaarde het blad het wenschelijk te achten, dat de plechtigheid op den gedenkdag van de inneming der Bastille, den léden Juli, plaats hebbe, welken dag het voorts als nationalen feestdag hersteld verlangt te zien. De plechtige overreiking der nieuwe vaandels is thans bepaald op 20 Juni. De heer Lepere, minister van binnenlandsche zaken, heeft bij den president der republiek zijn ontslag ingediend. IJ uiiesciila.ilCL Yon Bismarck heeft Zaterdag met den koning van Saksen, die daarvoor naar Berlijn was geko men, een langdurige conferentie gehad. Het doel der bijeenkomst was de behandeling van het voor stel van Pruisen om Altona van Hamburg af te scheiden. De koningen van Saksen en van Beieren zijn het met Yon Bismarck eens dat het hier geen grondwetswijziging geldt, zoodat het voorstel bij eenvoudige meerderheid van stemmen kan be handeld worden. De stemmen van Pruisen, Beieren, Saksen en Mecklenburg zijn voldoende om de gevorderde meerderheid te verkrijgen. Het drei gend conflict in den Bondsraad wordt daardoor ten gunste van Von Bismarck tot een einde gebracht. Italië- De uitslag der verkiezingen, voor zoover die tot nu toe bekend is, is als volgt: Gekozen zijn:

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2