Zaterdag 15 Mei. De Familie Mnller-Belmonle. IV0. 6208. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PREMIE: In dit nommer is een bon gedrukt, waarop morgen, Zaterdag, tusschen 10 en 6 uren tegen betaling van 50 cents de premie kan worden afgehaald. Voor de abonné's van buiten is deze bepaling ook geldig, doch wanneer zij 70 cents per postwissel aan het Bureel inzenden, zal hun het boek werk franco worden toegezonden. Gewone inzending van den b o n of eenvoudige aan vragen om toezending der premie, wor den onbeantwoord ter zijde gelegd. 14 Mei 1880. DE UITGEVER. De Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. leidsce dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.L10. Franco per post.1.40. Afionderi^ke Nommeri.y-.—a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1I rejela lader* regel meer.... Groot*r» letten naar plaatsruimte. 1.08. Uithoofde van het Pinksterfeest zal deze Courant Maandag-avond niet worden uit gegeven. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van A. L. A. VERBRUGGEN en A. J. KANTEBEEN, beiden smid en wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene Smederijde 1ste in het pand in de Korte Raamsteeg N°. 73 en de 2de in het pand aan de Mid delstegracht N°. 85 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad 95); Geven bij deze kennis aan het pnbliek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Vrijdag den 28den Mei a. a., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1880. LE1BEV, 14 Mei. Evenals in de meeste steden van ons vader land heeft zich alhier eene commissie geconstitueerd tot inzameling van bijdragen bestemd voor het aanbieden van een huldeblijk aan den generaal K. xVan der Heyden, den bevelhebber wiens be leid en dapperheid tot de thans verkregen en bevredigende uitkomsten in Atjeb geleid hebben. Deze commissie bestaat nit de heerenP. I. De Fremery, voorzitter, H. W. F. Bakker, penning meester, C. H. De Goeje, secretaris, mr. C. Cock, P. L. C. Driessen, dr. H. G. Hagen, G. Holtius, J. Hoog, mr. W. Van der Kaay, dr. H. Kern, dr. C. Leemans, F. J. G. W. Leers, A. C. Qnant, Th. Reepmaker, dr. P. L. Rijke, J. Scheltema, N. J. Stallinga, J. A. De Vicq, A. C. Vreede, dr. H. Boursse Wils en W. J. Zegers Rijser. Naar men ons van betrouwbare zijde mede deelt, zijn er besprekingen tusschen de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij en het gemeente bestuur van Oegstgeest aangevangen over de zoo zeer gewenschte demping van het gedeelte der Zandsloot van af Leiden tot aan bet nieuwe station. Wij twijfelen niet of die besprekingen zullen tot het gewenschte doel leiden, daar van beide zijden ten duidelijkste is gebleken dat men de zaak wenscht en wil. Het gemeentebestuur van Oegst geest komt daarvoor alle lof toe en vinde navolging. Bij de door den schout-bij-nacht, directeur en commandant der marine te Amsterdam gehou den aanbesteding ten behoeve van de directie der marine te Willemsoord waren voor het vlaggedoek drie inschrijvingen ingekomen, waarvan de minste was die van de firma Van Hartrop en Zoon alhier ▼oor f 1929.50. Toor de Engelsche taal waren gisteren vijf candidaten, die allen werden toegelaten, als: mej. M. C. Baerselman, A. M. Deeleman, G. P. Eikendal en C. B. Van Heukelum, allen nit 's-Hage; en C. S. M. Grossouw uit Rotterdam; voor de Fransche taal eveneens vijf candidaten, waarvan toegelaten: mej. E. E. L. Stabl en H. Elias, beiden uit Rotterdam; voor hoofdonder wijzeres negen candidaten, waarvan toegelaten mej. A. P. Geijsbeek Molenaar uit Hazerswoude, A. Honig uit Leiden, C. G. Lijsen uit 's-Hage, M. C. Meijer uit Rotterdam, M. C. Pannevis uit Rhoon, F. L. Schieke nit 's-Hage en H. West- dijk uit Leiden; voor hoofdonderwijzer twee can didaten, die beiden werden toegelaten, nl.C. C. Weegenhuisen uit Kralingen en J. A. H. Reiziger uit Noordwijk-Binnen. Naar het Vad. verneemt, zijn door den Koning de volgende onderscheidingen toegekend aan leden der Watersnood-commissie en andere heeren, die zich bij de Watersnood-loterij ver dienstelijk hebben gemaakt. Mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave is benoemd tot commandeur in de Orde van de Eikekroon; mr. D. Polak Dauiëls (thesaurier) tot ridder van den Nederl. Leeuw; de heeren E. Jas, J. Visser Jz. (secreta rissen) en P. C. Amiabel zijn tot ridders van de Eike kroon benoemd, terwijl de heer H. H. Van Gogh, ridder van de Eikekroon, tot officier in die orde is bevorderd. De heer Van der Laan beeft de zilveren eere-medaille der Eikekroon ontvangen. Naar men verneemt, zullen de Koning en de Koningin den verjaardag van H. M., den 2den Augustus, nog op het Loo vieren en onmiddellijk daarna, mogelijk reeds den volgenden dag, in de residentie terugkomen. De rekening over 1879 der Rotterdamsche Tramwaymaatschappij sluit met een winst-saldo van f 41.08, zoodat van uitkeering van dividend over het eerste exploitatiejaar geen sprake is. Voor den derden IJszeetocht der „Willem Barendsz" is te Utrecht voorloopig reeds 1250 door het subcomité bijeengebracht en aan de hoofd commissie overgemaakt. Aan ds. A. J. Schroder te Arnhem is, na ruim 50 jaren dienst, eervol emeritaat verleend, in te gaan met 1 Juli a. s. Door onvoorziene omstandigheden wordt de dienst der Amsterdamscbe Rijtuigvereeniging Biet Zaterdag a. s., maar eerst op een later te bepalen tijdstip geopend. Den löden Jnni a. s. zal vanwege den minister van waterstaat en onder zijne goedkeuring te 's-Gravenhage worden aanbesteed het voltooien van de buitenhaven en bet maken van aansluitings- bazaltmuren in de binnenhaven aan de voormalige Marinesluis te Vlissingen. Bedrag der begrooting f 358,000. De Staatscourant van heden bevat een kon. besluit waarbij de bewilliging wordt verleend op de akte van oprichting der naamlooze vennootschap: de Maatschappij „Een Nationaal Belang", tot aanleg en exploitatie van berm- en andere beplantingen, gevestigd te Utrecht. Het stoomschip „Wyberton" vertrok Woens dag van Batavia naar Rotterdam en gaat te Colombo opvullen voor Londen wegens gebrek aan lading op Java; de „Utrecht" vertrok gisteren van Aden naar Java. De kapitein F. A. Egter, van het 2de reg. inf. te Maastricht, is benoemd tot adjudant van den in specteur der inf. en in verband daarmede overge plaatst bij den staf wan het wapen. Aan bet jaarverslag, door den directeur-secre taris omtrent den toestand dier inrichting ter algemeene vergadering uitgebracht, ontleenen wij het volgende: Gedurende de afgeloopen maanden werd her haaldelijk mededeeling ontvangen van de toetreding van nieuwe leden en zelfs van enkele oude leden die hunne gewone contributie verdubbeld hadden. Het getal leden bedraagt thans 280, een zeer aan zienlijk cijfer, dat echter, aangezien het hier een nationale zaak geldt, zeer voor verhooging vatbaar is. De boofd-commissie bleef onveranderd, terwijl te Bergen-op-Zoom en te Goes nieuwe sub-com- missiën gevestigd werden. Het winterseizoen is voor de aanwerving van knapen wederom zeer on gunstig geweest, een zeer gewoon doch tevens onverklaarbaar verschijnsel, daar toch in den zomer veel meer werk te vinden is. Met lof en dankbaarheid wordt melding gemaakt van het feit dat de Rotterdamsche sub-commissie een som van f 300, die zij wegens gebrek aan jongens disponibel had, in de hoofdkas stortte, waardoor zij toonde te begrijpen dat het philan- thropiscbe doel dat de Vereeniging zich voorstelt door niets méér kan bevorderd worden dan door eendrachtige samenwerking ook op financiëel gebied. Van verschillende zijden werden geschenken ontvangen, o. a. een prachtige globe van een onbe kenden gever uit Amsterdam, terwijl de heer Sijthoff alhier door het toezenden van een keurige collectie boekjes den grondslag legde tot eene bibliotheek, die, door verscheidene heeren, waar onder vooral de heer Emeis, uitgebreid, aan de jongens in hunne vrije uren eene onderhoudende uitspanning verschaft. Het personeel der marine, voor onderwijs en toezicht, bestaat thans uit 10 onderofficieren en 14 matrozen en mariniers. Een zeer gelukkig denkbeeld was het om van iederen jongen, bij zijne opneming, een photograpbiscbe af beelding te nemen, en dit wanneer hij eenige maanden in de inrich ting heeft doorgebracht, te herhalen. Dan eerst blijkt ten volle de gunstige verandering door goede opvoeding, gezond voedsel, gymnastiek enz. teweeg gebracht. Zoo zijn er enkele jongens, die gedurende hun verblijf maandelijks meer dan 1'/, kilogr. in gewicht waren toegenomen. Zooals men ziet, worden de jongens zoodra zij op de Kweekschool arriveeren niet alleen gephoto grapheerd, maar ook gewogen. Daarna worden zij behoorlijk gewasschen, geknipt en in het vlngg matrozenpakje gestoken. Wanneer op die wijz voor hun lichaam zorggedragen is, begint d taak van den onderwijzer, die de mate van hnnn kennis onderzoekt. Uit een opgemaakte statistic over dit jaar blijkt dat van de aangenomen jon gens6 nooit hadden school gegaan6 i naam de school hadden bezocht, doch niet vee meer dan de letters kenden; 17 konden leze en schrijven; 41'/a °/0 lezen, schrijven en weini rekenen22 lezen, schrijven en rekenen7'/j goed lezen, schrijven en rekenen. Treflende staaltje worden medegedeeld van den staat van geestelijk verwaarloozing, waarin sommige dier kinderen ver keerden. Met voldoening wijst het verslag da ook op de gezegende werking der Kweekschool In het laatst van Maart 11. waren er ongevee 120 jongens, waarvan er op 1 April 60, na vol doend examen, naar de opleidingsschepen zijn over geplaatst, zoodat de zomercursus met een 60 jon gens aanvangt. Als oorzaak van het betrekkelij

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1