Leidsch Dagblad. N'. 6207. Vrijdag 14- Mei. A'. 1880. De Familie nnUer-Belmonle, Dese Courant wordt dagelijks met uitsondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Piemie toot 1880: een nieuwe roman van In het Leidsch Dagblad van morgen avond zal zich een bon bevinden, om uit te knippen, waarmede op bovengenoemde voorwaarden Zaterdag de premie kan wor sen afgehaald of toegezonden. PRIJS DEZER OOURAJTt PRIJS DB ADTBTEHTUlt Aboadcrlgk* Nóaaun.7—.svrr-.a 0.09. fifwtar» touw» mm ftetsnial* Prij» per 3 maanden 1.10, franco per post 1.40. Het LEIDSCH DAGBLAD is het goedkoopste dag blad van Nederland. Wegens zijn onzijdig karakter wordt het door iedereen gelezen, onverschillig welke beginselen men is toegedaan. Zijn oplaag bedraagt tegenwoordig 3250 exempl.; 't is het meest gelezen blad in Leiden en de talrijke welvarende dorpen der Rijnstreek. Dr. JAN TEN BRINK: welke nog deze week zal worden aangeboden, voor Abonné's te Leiden tegen vergoeding van 50 Cents en voor Abonné's buiten de stad a 70 Cents franco tehuis bezorgd. Nieuwe Abonné's hebben het recht om de vorige premie: Het verloren Hind van Dr. JAN TEN BRINK (waarop „de Familie MullerBelmonte" het vervolg uitmaakt) op dezelfde voorwaarden (AO ol ?0 Cents) te ontbieden. Deze beide romandeelen kosten in den handel fS per stuk. Alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven gaarders nemen abonnementen aan. LEIDEN. A. W. SIJTHOFF. LEIBEN, 13 Hel. Aan den heer W. Van Olden is bij kon. be sluit van 8 Mei eervol ontslag verleend als 1ste luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", waarvan de laatste bnslichting aan het postkantoor te Bot terdam is bepaald op Zaterdag 15 Mei a. s., des morgens te elf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven dns uiterlijk 's nachts te voren om twaalf uren zijn bezorgd. Met bet stoomschip „Hampton", waarvan het vertrek uit Rotterdam op 15 Mei a. s. is bepaald, zal behalve naar Batavia ook eene brie venmaal naar PadaDg worden verzonden. Dezer dagen gaven wij in ons blad een artikeltje over de toekomstige Postspaarbank, het geen den keer A Van Eek, hypotheekbewaarder alhier, tot eenige opmerkingen heeft aanleiding gegeven, welke voorkomen in het Handelsblad van D Mei 11. Daar die beschouwingen voor onze courant te uitvoerig zijn, kunnen wij er alleen de aandacht op vestigen. Voor het teekenen werden weder drie can- didaten geëxamineerd, die allen werden toegelaten: mejn. A. G. R. Van Paaeschen, B. E. Van Houten en A E. Kerling, allen uit 's-Hage; voor de Pransche taal vijf candidaten, waarvan alleen toegelaten mej. J. Ph.. Reeser, uit's-Hage. In het jaarverslag der gasfabriek te's-Hage wordt omtrent de hoedanigheid van het gas ge zegd dat nit het onderzoek van dr. Koppeschaar, gedaan aan de hoogere B.-S. op 4000 meter van de nieuwe fabriek, bleek dat de lichtsterkte in kaarsen verschilde van 15.3 tot 17.1 en gemiddeld was 15.99. De zuiverheid was steeds zeer voldoende. De regent van het Centraal Israëlietisch Weeshuis te Utrecht, de heer Ph. Zadoks Sr. te Dordrecht, schonk bij gelegenheid van het huwelijk zijner dochter aan gemeld gesticht de som van/1000. Van 22 tot 29 Augustus a. s. zal te Brussel een internationaal onderwijscongres gehouden wor den, waartoe de Belgische „Ligne de l'enseigne- ment" het initiatief genomen heeft. Het reeds vastgestelde programma omvat sommige der gewich tigste maatschappelijke en opvoedkundige vraag stukken, die met het voorbereidend, lager, middel- j baar en hooger onderwijs in betrekking staan. Overeenkomstig den wensch, door het uitvoerend comité te kennen gegeven, noodigen de volgende heeren, die tot het algemeen comité van het con gres zijn toegetreden, hnnne landgenooten tot het bijwonen daarvan met aandrang uit. Zij zijn in staat op de meest stellige wijze degenen gerust te stellen, die reeds de vrees hebben geuit, dat het congres meer of minder vastgekoppeld aan de feesten, die België ter herdenking van zijn 50-jarige zelfstandigheid vieren gaat allicht het karakter zou kunnen dragen van eene, voor het Nederlandsch nationaal gevoel stuitende, de monstratie. Die vrees behoeft niemand te koes teren. Het congres zal geen deel uitmaken van het programma der feesten, die afgeloopen zullen zijn vóórdat het een aanvang neemt. En boven dien heeft het uitvoerend comité hnn verzocht, aan hunne landgenooten „de verzekering te geven, dat dezen niets zullen hooren wat hun rechtma tige gevoeligheid zou kunnen opwekken." De Ned. commissie bestaat nit de heeren: T. H. De Beer te Amsterdam, dr. S. Sr. Coroael te Leeuwarden, mr. J. Domela Nieuwenhuis en par. P. M. G. Van Hees te Amsterdam, dr. H. J. E. V an Hoorn te Hoorn, dr. H. F. R. Hubrecht en prof. C. M. Kan te Amsterdam, A. M. Kollewijn te Amers foort, G. B. Lalleman te Moordrecht, dr. D. Van Lankeren Matthes en mr. W. W. Van Lennep te Amsterdam, mr. L. Ed. Lenting te 's-Graven- hage, M. Lepold te Arnhem, L. Leopold te Gro ningen, mr. J. A. Levy en A. Van Otterloo te Amsterdam, dr. M. Salverda te 's-Gravenhage, A. P. T. Sassen te Breda, mr. A. F. De Savor- nin Lohman te 's-Herlogenbosch, dr. D. J. Steyn Parvé te Leiden, H. De Veer te Amsterdam, dr. A. J. Vitringa te Deventer, A. Moens te Utrecht, dr. A. Kuyper en prof. C. Pijnacker Hordijk te Amster dam en mr. A. Kerdijk te Delft. Zij, die voor nemens zijn aan genoemd congres deel te nemen, worden verzocht daarvan kennis te geven aan een der laatste vier heeren, die tot het geven van nadere inlichtingen en tot toezending van het programma, enz. aan allen, die zulks verlangen, zich gaarne bereid verklaren. Op 62-jarigen leeftijd is te Delft overleden de heer J. C. F. baron Van Heerdt, gepensioneerd O.-L majoor, ridder der Militaire Willemsorde, rent meester van het kroondomein. Het ramschip „Guinea", commandant de kapt.-luit. ter zee H. P. König, is uit Willems oord in zee gestoomd, om de Nederlandsche vis- schersvloot te beschermen, ter aflossing van de „Zeehond", die weder naar Hellevoetsluis is teruggekeerd. Voortaan zal het ramschip tweemaal per week de visschersvloot bezoeken om voor de veiligheid onzer visschers te waken. In de in het gebonw der Nederlandsche Bank gehouden algemeene vergadering van stem gerechtigde aandeelhouders dier instelling, is het dividend over het boekjaar 1879/80 vastgesteld op 166 per geheel aandeel. De heer Jb. Fock werd als directeur herkozen. In de vacature, door het overlijden van den heer J. Van Heukelon» ontstaan, werd voorzien door de benoeming van den heer H. Van Eeghen. De aftredende commis sarissen, mrs. C. D. Asser en C. H. B. Boot, werden herkozen, terwijl in de plaats van mr. S. Vissering en den heer J. E. Bonnike, die bedankt hadden, benoemd werden mr. J. G. Gleichman te - 's-Gravenhage en mr. F. Th. Westerwondt te Amsterdam. De krediet-operatiën waren in het afgeloopen jaar zeer beperktgedisconteerd en be leend werd voor slechts 457 millioen, of 182 millioen minder dan in 1878/79 en nog beneden het middelcijfer der 10 laatste jaren. Ingevolge aanschrijving van hoogerhand zullen de lessen van het wetenschappelijk militair onder wijs bij de corpsen gedurende den aanstaande* zomer gestaakt worden. Van de studie van mr. N. P. Van den Berg over de voortbrenging en het verbruik van koffie over de geheele wereld is te Batavia bij de firma G. Kolff Co. eene Engelsche vertaling verschenen van de hand van den heer G. C. Batten. Aan den wedstrijd, door de Mertens-Ver- eeniging te Antwerpen uitgeschreven, wordt door de volgende Nederlandsche vereenigingen deel genomen: „Dilettanten-Club" van Amsterdam, „Oefening baart Kunst" en .„Thalia" van Rotter dam, „Jan Van Beers" van Utrecht. Het stoomschip „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. Z. M. heeft benoemd tot kantonr.-plaatsv. te Amsterdam (tweede kanton) mr. J. Kappeyne Van de Coppello, adv. aldaar; benoemd tot com missaris van politie te Dordrecht D. H. Ulrich, thans inspecteur van politie te Groningen; den kapt.-adj. E. M. A. Bijleveld, van het reg. gren. en jagers, op pensioen gesteld en hem den rang verleend van majoorbenoemdbij het wapen der inf., tot lsten luit., den 2den luit. C. Van Dura, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in N.- Indiê; bij het 1ste reg., tot kol., den luit.-kol. G. M. Van de Pol, comm. van het corpstot lsten luit., de 2de laits. C. M. I. Van den Heuvel Rijnders en J. Witteveen, beiden van het corps; bij het 2de reg., tot lnit.-kol., den maj. A. H. Otterbein, van het corps; tot kapt. 2de kl., de* lsten luit. I. Keiser, van het 5de reg.; bij het 3de reg., tot kapt 3de kl., den lsten luit. jhr. F. A. G. Beelaerts van Blokland, van het reg. gren. en jagers; bij het 5de reg., tot majoor, de kapts. J. H. Michaëlis, van het 3de reg., enjbr. F. Van Spengler, van den staf van het wapen, adj. van den insp. der inf. Gemengd Nieuw* Een man, werkzaam aan het station alhier en woonachtig te Nijkerk, is onder zijn werk door hevige bloedspuwingen overvallen, zoo dat eene opneming in het ziekenhuis zeer wensche- lijk was voor den man, wiens toestand zeer ge vaarlijk is. Hedenmorgen werd een jongen, Hendrik Van Loef genaamd en 14 jaar oud, zoo danig met een glazenwasscher, ook wel raagbol genaamd, op het hoofd geslagen door een werkster op den Ouden Singel, dat daardoor een gapende wond ontstond van bijna 4 centimeter. Door .ee* voorbygaand persoon werd de jongen bloedend bij dr. Kimmel gebracht, die zoowel dezen als boven- genoemden patiënt het eerst onder behandeling namj

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1