IV°. 6206. Donderdag 13 *!^ei. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜfiUTt Voor Leid cc per S gumden.L10. Freoeo per post.I.M. Attogderl^lw Nemmtn0.05. PRIJS DO ADTERTEHÏTO Ven 16 repU. Iedere re|tl meer Groeier* letten a ptartfreuetn 1.0». LEIDEN, 12 Mei. Van de 707 ter verkiezing van twee leden voor de Prov. Staten ingeleverde stembriefjes werden er 8, als oningevuld, van onwaarde verklaard, zoodat het getal geldig uitgebrachte stemmen 704 en de volstrekte meerderheid 358 bedroeg. De heer H. C. HARTEVELT is herkozen met 435 en de heer L. M. DE LAAT DE KANTER gekozen met 398 stemmen. Op den heer J. Scheltema waren 306 en op mr. B. M. Bahlmann te Rotterdam 251 stemmen uitgebracht. Verder verkregen: mr. C. Cock 4 stemmen, en de heeren H. A. Schmier, mr. J. Bredius, R. Van Boneval Faure, W. L. Van Kaathoven, mr. L. D. Suringar, mr. H. A. Neeb, W. Zwart en J. D. Dingemans ieder 1 stem. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer J. C. Bolle, geb. te Haamstede, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef, schrift, get.: „Bijdrage tot de casuistiek der Hemianaesthesie". Onder de vele nuttige vereenigingen, die onder onze Leidsche studenten bestaan, behoort voorzeker het leesgezelschap „Archimedes" ook genoemd te worden. Dit leesgezelschap stelt zich ten doel, zijne leden in kennis te brengen met de lectuur van den dag wat betreft wis-, natuur- en geneeskundige onderwerpen. Daarvoor is het gesplitst in drie afdeelingeneene medische, eene philosophische en eene medisch-philosophische; de laatste bestemd voor hen, die in de medicijnen studeeren, maar nog slechts in het voorhof des tempels staan en tevens voor diegenen, die belang stellen in natuurwetenschappen en zonder er eene grondige stndie van te kannen maken op de hoogte wenschen te blijven van hetgeen op dat gebied voorvalt. Elk der leden ontvangt wekelijks twee portefeuilles, de óóne met de belangrijkste en ge schiktste tijdschriften van het binnen- en buiten land, de andere met brochures, monographieën enz. De standaardwerken worden natuurlijk niet door het gezelschap rondgezonden; hetgeen het zijneu lezers aanbiedt, is juist die lectuur, welke, zoo men alles zelf wil aanschaffen, een enorm bedrag beloopt en toch niet van dien aard is, dat men haar dagelijks moet raadplegen. Het lid maatschap is opengesteld, na ballotage, voor allen zonder onderscheid, die te Leiden woonachtig zijn ofschoon het passieve stemrecht beperkt is tot hen, die aan onze universiteit bij de wis- of genees kundige faculteiten zijn ingeschreven. Het gezelschap mag zich in een bijzonder bloei- enden toestand verheugen en kan zoodoende een besluit nemen, dat ongetwijfeld zal strekken om dien bloei nog te verhoogen. Daar namelijk het groot aantal leden, ofschoon de afdeelingen in onderafdeelingen geplitst zijn, veroorzaakte dat leden, die onder op de leeslijst staan, de tijd schriften laat ontvingen, is besloten met Septem ber a. s. een leeskamer te openen. Op deze lees kamer, alleen voor de leden toegankelijk, zullen alle tijdschriften, brochures enz. eerst een week ter lezing gedeponeerd worden, vóór zij worden rondgezonden. Men zal daardoor steeds het nieuwste op medisch en philosophisch gebied kunnen vin den, zoodat ook voor den niet-student hier een uitmuntende gelegenheid is opengesteld om tegen eene geringe contributie het maximum is jaarlijks zijne kennis te onderhonden en te vermeerderen. De leeskamer zal op de Breestraat bij den heer Krol gehouden worden, en behalve in de vacantie, eiken dag van 114 en van 710 uren geopend zijn. Het is nog slechts eene voor- loopige proefneming, welke voor drie maanden zal worden genomen, doch wij twijfelen niet of deze zaak zal blijken in eene werkelijke behoefte te voorzien. In de maand April 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 10,805, met een opbrengst van 5810.22; het aantal tonnen der bagage 11, met een opbrengst van 89.10; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1190, met een opbrengst van f 1582.57; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg ƒ780.17: makende dus te zamen een ontvangst van 8262.06. De totale ont vangst van af 1 Januari 11. bedraagt f 34,645.41, zijnde per dagkilometer f 7.95, en gedurende dezelfde maanden in het vorige jaar 34,339.80'/j, zijnde per dagkilometer ƒ7.94. Aan mej. A. Geertsema, oudste kweeke- linge aan de bewaarschool te Oldeboorn, is een beurs verleend van 300, ten einde de lessen aan de Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen alhier, onder directie van mej. Hardenberg, bij te wonen. Van den beer S. Alsma, lid der firma W. Van Hoogenstraaten Co. alhier, zijn voor de bemanning van de „Willem Barendsz" ten ge schenke ontvangen 24 blikken schildpadsoep. Het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam heeft weder twee drietallen geformeerd in de vacaturen-Pantekoek en Rutgers, en wel, voor de eersteP. G. Datema te Ee (Friesland), W. J. Geselschap en P. A. G. Van Hoogenhnize, te Dordrechtvoor de tweedeJ. G. B. Brouwer te Leiden, J. Eigeman te Dordrecht en A. A. De Gaaj Fortman te Vlissingen. Bij de heden in het hoofdkiesdistrict Lei derdorp plaats gehad hebbende opening van stem briefjes der Staten van de provincie Zuid-Holland zijn-als zoodanig herkozen de heeren: mr. F. A. G. graaf Van Limburg Stirum Noordwijk met 550 stemmen en jhr. mr. H. A. C. De la Basseconr Caan met 290 stemmen. De heer J. L. J. Jansen te Hillegom verkreeg 258 stemmen. De meerder heid bedroeg 286. 8 briefjes waren van onwaarde. Er werd een briefje meer gevonden dan de lijsten inhielden. Er waren te zamen 580 stemmen uitgebracht, als: uit Leiderdorp van de 78 kiezers 23 stemmen, Oegstgeest van 84 k. 18 st., Zoeterwonde van 161 k. 68 st., Koudekerk van 58 k. 21 st., Voorschoten van 81 k. 43 st., Rijnsburg van 58 k. 38 st., Valkenburg van 21 k. 19 st., War mond van 66 k. 29 st., Sassenheim en Voorhout van 92 k. 46 st., Noordwijk 114 k. 80 st., Noordwijkerhout van 61 k. 46 st., Lisse van 95 k. 89 st., Hillegom van 105 k. 59 st. en uit Katwijk van 103 k. 50 st., te zamen van de 1177 kiezers 579 stemmen. Tn 1877 stemden 418 personen van de 1102 kiesgerechtigden. Voor de verkiezing van twee leden voor het hoofdkiesdistrict Alphen zijn 765 stemmen uitge bracht. Gekozen zijn de heeren G. A. Hoogeveen met 440 en S. Van Velzen met 408 stemmen, beiden candidaten der conservatieve partij. De aftredenden zijn hier dus niet herkozen. In het hoofdkiesdistrict Zoetermeer is gekozen R. G. S. baron Van Rhemen vanRhemenshaizen, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tus- schen mr. J. C. Patijn eh mr. P. D. Kley. Voor de Fransche taal werden gisteren zes candidaten geëxamineerd, waarvan toegelaten mej. M. C. Baerselman en E. Lankhont, beiden ui 's-Hage; voor hulponderwijzeres veertien can didaten, waarvan toegelatenmej. J. H. M. Ej Asmus uit 's-Hage, M. Van der Brugge uit Vlaar-j dingen, M. L. Dooremans uit Dordrecht, G. VaMi Hettinga Tromp uit Leiden, L. J. E. De Jongk uit Dordrecht, D. E. Keuzenkamp nit Schiedam,' E. J. S. Ochsendorf uit Dordrecht, M. Van Ros-- malen nit 's-Hage en M. A. C. Van der Slik uit Dordrecht. De onlangs bij het wapen der infanterie' aangestelde kapiteins W. S. Trouillart Hansen en B. R. F. Van Vlijmen hebben onderling van regi^ ment verwisseld, zoodat eerstgenoemde nu is inge-j deeld bij het 4de reg. te Haarlem, laatstgenoemde bij het 5de reg. te 's-Bosch. De alphabetische voordracht ter benoeming van een rechter-plaatsvervanger, dóór de recht bank te Utrecht opgemaakt, bestaat nit de mrs,' L. J. Godefroy, A. J. Royaards en C. De Wilde.' De heer G. J. Van Gils, stationschef aan het Oosterspoor te Utrecht, heeft zijn eervol ont slag uit den dienst der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij aangevraagd. De minister van financiën maakt bekend dat weder, voor zoover de voorraad strekt, aan de kantoren der betaalmeesters, op iederen werkdag, gednTende de gewone kantoornren, in sommen van niet minder dan vijftig cents, tegen overgave van ander wettig betaalmiddel, voor ieder verkrijgbaar zijn bronzen stukken van twee en een halven cent.' Z. M. heeft aan den adjudant van Z. K. H.' Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, den heer J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, op diens verzoek, eervol ontslag verleend en hem benoemd tot officier der orde van de Eikekroon. Gemengd Mleuvra. Gisteravond te zeven uren viel een meisje van zes jaren over boord van een in den Singel nabij het kruithuis liggend kolenschip. De vader begaf zich spoedig te water, doch eerst met aangebrachte hnlp mocht het gelukken vader en kind, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde, op het droge te brengen. Op 1 Januari 1879 waren er in de Nederlandsche gestichten voor krankzinnigen 2019 mannen en 2183 vrouwen, totaal 4202, aanwezig. Een boer te Steenwijkerwold, wiens vrouw gepasseerden Zaterdag werd begraven, heeft zich Maandag reeds weder bij den daartoe bevoegden ambtenaar vervoegd om een nieuwe huwelijksverbin tenis te slniten. In het Noordzeekanaal nabij despoor- brug, gemeente Sloten, zijn twee broeders, door het afschuiven van een lading stroo van een ge laden aak, in het water gevallen. Beiden raakten tusschen de drijvende stroobossen verward. De een werd gered, doch de ander verdronk. Uit Rockanje wordt aan de N. R Crt. van 10 Mei gemeld: In den afgeloopen nacht woedde er onder deze gemeente opnieuw een ver schrikkelijke brand bij den landbouwer P. D., in de onmiddellijke nabijheid der duinen. Aan blusschen viel niet te denken, want toen de be woners werden gewekt, stond de geheele schuur in volle vlam. Ken paard, twee koeien, drie kal veren, een menigte kippen en 86 kuikens kwamen in de vlammen om. Weinig van den inboedel is kunnen gered worden. Hnis en schnnr, alsmede de inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1