BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. In de afgeloopen week zijn te Katwijk 50 binnenlek-schuiten aangekomen, welke be- somden van f 45 tot 110 in 6 dagen. Wegens den noorden-tegenwind konden de visschers de bnitenlekkers of Borkum niet bereiken. Er werd besteed voor tarbot f 0.50 a 5, tong f 0.10 a 0.50, kabeljauw f 0.75 a f 1.50, schelvisch f 0.10 a f 0.20 en benschol f 0.40 a f 0.70 alles per stuk; levende schol f 5 a f 6, binnenlek droogschol f 3 a f 5, scharren f 3.50 a f 4, alles per mand. Bij het vertrek van Port-Said naar Napels van de thans te Amsterdam aangekomen „Prinses Amalia", sprongen twee zwaar veroordeelde militairen, bestemd voor het Militair Detentiehuis bij Leiden, overboord. Een van hen bereikte zwemmende den oever en werd niet achterhaald; de tweede werd door de stoomboot, die de „Amalia" .volgde ter wederopneming van den loods, buiten de pieren opgevischt en weer aan boord gebracht. In de Boomdwarsstraat te Amsterdam heeft een droevige twist plaats gehad tusschen een vader en 2ijn zoon. Van verwijten kwam het tot een vechtpartij, waarin de vader zijn kind met een mes zulk een verwonding in den hals toe bracht, dat hij in levensgevaarlijken toestand naar het gasthuis moest gebracht worden. In de mijn „Graf Schwerin" bij Cas- trep heeft een mijnwerker door onvoorzichtigheid eene gasontploffing doen ontstaan, die den dood van een zijner makkers en de verwonding van zeven andere werklieden ten gevolge had. Te Avignon hebben de aansprekers den arbeid gestaakt, dewijl een eisch om loons- verhooging door de administratie der „pompes funèbres" niet werd ingewilligd. De werkstakers zijn echter, zegt de „Petit Marseillais", door „man nen van goeden wille" vervangen kunnen worden. Te Berlijn is eene jonge dame vergif tigd door het dragen van een groen kleedje uit een Parijsch modemagazijn afkomstig. Er ver toonden zich aan den hals en op de armen der dame kleine puistjes, die al erger en erger werden, totdat zij eindelijk de hulp van den geneesheer inriep, en het bleek dat men hier met arsenicum vergiftiging te doen had. De stof, waarmee het Parijsche kostuum was geverfd, bevatte een zeer aanzienlijk arsenicum-gehalte. Het jonge meisje verkeert in een bedenkelijken toestand. In het laatst verschenen nommervan de „Revue de l'horticulture beige et étrangère" zijn afgebeeld een viertal der nieuwe, door den heer Ifeenk, bij den heer Speet te Leiden, ge wonnen Coleus-hybriden, die, met nog vier andere, thans door den heer Speet in den handel zijn ge bracht. Herhaaldelijk werd reeds op deze zeer fraaie, meermalen bekroonde hybriden de aandacht gevestigd. Van harte wenschen wij dat de Neder - landsche liefhebbers blijk zullen geven dit Neder- landsch tuinbouwproduct op prijs te stellen. Men heeft hier werkelijk met iets goeds te doen, en, vindt dsze poging flinke waardeering, dan zal het ook anderen ten spoorslag strekken, om hunne pogingen in die richting aan te wenden. (Sieb.) Uit Madera wordt van 8 Mei gemeld dat eene Amerikaansche stoomboot, koers zettende naar de Kaap, den 23sten April bij de linie is gezonken. Al de passagiers en de bemanning be gaven zich in acht booten, waarvan drie door een ander schip zijn opgenomen. De overige waren gezien in de richting van Kaap Palmar varende. Een burger vanLeeds, die weduwnaar was en met zes kinderen gezegend, wilde een tweede huwelijk aangaanhij deed aanzoek bij een meisje uit Canonbury, dat, om den reeds bedaag den minnaar (die eer een moeder voor zijn kin deren dan een vrouw zocht) niet door hare jeugd af te schrikken, zeide dat ze 38 jaar oud was, hoewel ze in werkelijkheid slechts 31 zomers telde. In het engagement kwam het vrome bedrog uit, maar nu verbrak de bruidegom het engagement. De verlaten Ariadne eischte schadevergoeding en het hof wees haar 1 farthing (een vierde van een penny) toe. De Parijsche actrice Zulma Bouffar keerde 's nachts om halféén van eene vriendin in de rue Lafayette naar huis (rue de Grammont). In de rue Laffitte naderde haar een welgekleed jongmensch, die haar met een scherp werktuig een steek toebracht in den buik. Gelukkig was de actrice dik gekleed, zoodat de wond slechts drie centimeter diep was. De redenen van de daad zijn onbekend. De stad Gent zal in deze maand eene leening uitschrijven van 12 millioen fr. Men schat het aantal blinden in Erankrijk op bijna 32,000. Sedert veertien dagen houdt zich te Amsterdam een man (Nederlander) op, die met eenige afschriften van bewijzen van bekwaamheid en goed gedrag als onderwijzer, onder een lang verhaal, reisgeld vraagt om naar zijne familie te komen. De half kaalhoofdige en langbaardige man heeft blijkbaar de vereischte som nog niet bijeen, althans hij vertrekt nog maar niet. Men zij ge waarschuwd; misschien zal hij Leiden ook wel bezoeken. BUITENLAND. Frankrijk. De directeuren der niet toegelaten congrega tiën schijnen besloten te hebben geene autorisatie aan te vragen, maar ingeval zij uit hunne inrich tingen worden gezet, hulp in te roepen wegens schending van domicilie en privaten eigendom. De regeering heeft deze mogelijkheid voorzien. Men verzekert dat de prefecten naar Parijs zullen wor den ontboden, om mondelinge instructiën te ont vangen betrekkelijk de uitvoering der decreten van 29 Maart. Het „Journal officiel" maakt de benoeming bekend van den heer Decrais tot gezant te Brus sel, in plaats van den heer Lemoinne, wiens ver zoek om intrekking zijner benoeming is aangenomen. België. De Kamer heeft met 52 tegen 31 stemmen 25 leden onthielden zich het ontwerp tot ver lenging der vreemdelingenwet aangenomen. Duitschland. Bij het debat in den Rijksdag over de Elbe- scheepvaart-akte heeft Von Bismarck het voorstel- Delbrück bestreden, volgens hetwelk eene verleg ging der tolgrenzen op de Elbe alleen krachtens eene rijkswet zou mogen plaats hebben. Von Bismarck gaf als zijn gevoelen te kennen, dat, ingevolge de rijksgrondwet, alleen de Bondsraad op dat punt het recht van beslissing heeft. De regeering kan ten deze niet toegeven aan eenige pressie van den Kijksdag. Verder verklaarde hij dat het volstrekt niet in de bedoeling ligt aan Hamburg de rechten van vrijhaven te ontnemen, zonder dat het zelf daarin toestemt, maar dat de Bondsraad het recht heeft de grens van het gebied der vrijhaven vast te stellen. Hij betreurde het dat het particula risme thans weder krachtiger optreedt. Dringend waarschuwde hij tegen pogingen om tusschen de Bondsregeeringen tweedracht te zaaien. Tevens wees hij op het feit dat hij tegenwoordig bij het centrum zooveel tegenkanting vond, terwijl hij had gehoopt aldaar medewerking te vinden en derhalve tot zekere concessiën bereid was. Hij blijft op zijn post, alleen omdat de keizer het wil, maar wanneer hij nagaat met wat al tegen werking hij in den strijd voor de rijkseenheid heeft te kampen, dan verlangt hij zooveel te meer naar rust. Beschouwt men de macht van het cen trum als onoverwinnelijk, dan moge men een ministerie kiezen, hetwelk met de wenschen van het centrum en van de conservatieven overeenstemt. Hij wordt het moede, doodmoede, zijne pogingen op den duur te zien dwarsboomen, ook doordien de liberalen in vraagstukken van geringe betee- kenis niet willen toegeven. „Waar het aankomt op de duurzaamheid van het Rijk," zoo eindigde hij, „rekene men niet op mijne medewerking, wanneer iedereen meent het recht te hebben om de grondslagen des rijks in gevaar te brengen." Groot-Britannië. Uit Londen wordt aan een Weener blad ge schreven dat de prins van Wales financieel in nood verkeert. Vroeger sprong de koningin wel eens bij, maar thans niet meer, nu de prins tot de liberale partij overhelt. Hetzelfde blad zegt dat Gladstone zal voorstellen de civiele lijst van den prins van 40- tot 100-duizend pd. st. te verhoogen. Bij de verkiezing te Oxford, ten gevolge van het aannemen der portefeuille van bmnen- landsche zaken door den heer Harcourt, verkreeg de heer Hall 2735 en de heer Harcourt 2681 stemmen, zoodat de minister zijn zetel in het Lagerhuis verloren heeft. De andere ministers zija alle herkozen. De zoon van den premier, de heer Herbert Gladstone, is te Leeds zonder tegenstand gekozen. OoBtenr.-Hong. Monarchie. Het Huis van afgevaardigden heeft de begroo- tings-discussie ten einde gebracht en het ontwerp betreflende den Arlberger spoorweg en de spoorweg- overeenkomst met Servië goedgekeurd. Turkije. Volgens een particulier bericht zal de sultan goedkeuring vragen aan den keizer van Rusland op een besluit, om gratie te verleenen aan den moordenaar van kolonel Comaroff. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 8 Mei. (N. R. Crt.). In antwoord op de circulaire, die door lord Granville aan de Engelsche vertegenwoordigers bij de groote mogendheden gezonden is en waarin hij hun ver zoekt zich zoo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen ten aanzien van hetgeen deze mogendheden voornemens zijn tegenover Turkije te doen in de quaestie van Montenegro, heeft Rusland aan zijne ambassadeurs bij de vreemde hoven een circulaire gericht, om hen te gelasten het denkbeeld op te werpen, of het niet goed zou zijn aan Turkije te doen weten dat de mogendheden, namens wie het tractaat van Berlijn geteekend werd, onderling in overleg zijn getreden over de maatregelen tegen Turkije in deze zaak te nemen. Deze circulaire strekt natuurlijk tot ernstige waarschuwing voor Turkije. Aan lord Dufferin is van dit stuk mede- deeling gedaan, die onmiddellijk den inhoud naar Londen overgeseind heeft. BRUSSEL, 8 Mei. (Hbl.). De verkiezingen te Thuin hebben heden plaats gehad. De liberalen hebben eene schitterende overwinning behaald. Tot lid van de Kamer der volksvertegenwoor digers is gekozen de heer E. Stustevens, liberaal, met 1354 stemmen; de heer Blariaux, clericaal, bekwam 724 stemmen. Tot lid van den Senaat is gekozen de heer De Haussy, liberaal, met 1333 stemmen; de heer De Robiano, clericaal, bekwam 754 stemmen. PARIJS, 9 Mei. In het departement Ardennes is heden tot lid van den Senaat gekozen de heer Gailly met 275 van de 573 uitgebrachte stemmen. De heer Robert kreeg er 244. ROME, 9 Mei. De „Diritto" beweert dat de Paus aan de Italiaansche bisschoppen een brief heeft geschreven, waarin hun volkomen vrijheid gegeven wordt om aan de geloovigen het deelnemen aan de verkiezingen toe te staan of te verbieden. Als bisschop van Rome echter ontraadt hij de* geloovigen die deelneming. LONDEN, 10 Mei. De heer Goschen vertrekt den 17den dezer naar Konstantinopel. De „Daily News" gelooft dat het eerste doel van zijne zen ding is aan de niet-geëmancipeerde Turksche pro vinciën het verleenen van organieke wetten te ver zekeren. THEEMOMETEB VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 U. Zondag 52° 50° 46° Maand. 46° 50° 54° 54° W mdMaandag-middag 4 uren N.-O. Eerste Huwelijksafkondiging van 9 Mei. J. Stoeken jm. 25 j. en H. De Vink jd. 20 j. W. Rhijns- burger jm. 27 j. en O. G. Osinga jd. 23 j. G. Delmeer wedr. 41 j. en P. G. Koevoet jd. 39 j. J. Buis jm. 28 j. en M. E. Korenhof jd. 23 j. H. J. J. Van der Linden jm. 23 j. en M. Smit jd. 20 j. W. F. C. Diepenbach jm. 31 j. en W. Hoefsmit jd. 34 j. H. G. J. Krau jm. 23 j. en P. Dak jd. 25 j. C. Rozendaal jm. 24 j. en J. Waasdorp jd. 23 j. L. A. De Lange jm. 26 j. en J. Cival jd. 25 j. J. A. Buytendijk jm. 27 j. en M. J. Milikan jd. 23 j. C. J. Van der Pijl jm. 25 j. en C. W. E. Vlasveld jd. 24 j. A. Van Gemert jm. 24 j. en M. W. Henschen jd. 23 j. P. Hendriks jm. 25 j. en C. Van Berkel jd. 21 j. B. Denekamp jm. 28 j. en E. Spanjaard jd. 24 j. D. Smitjm.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2