Het stoffelijk overschot van wijlen onzen burgemeester zal Maandag morgen met den trein van 9.24 naar Dordrecht worden overgebracht. In het gebouw der Kweekschool voor Zee vaart alhier zal Dinsdag a. s., 11 Mei, des namid dags te halftwee eene algemeene vergadering plaats hebben van leden der Vereeuiging tot instandhou ding en bevordering van den bloei dier inrichting. Naar wij vernemen, is aan de familie van wijlen dr. Van den Brandeler door het Leidsche stu dentencorps dóórom geen funus aangeboden, om dat de wet van dat corps het funus beperkt tot hoogleeraren en studenten aan deze hoogeschool, die te Leiden komen te sterven. Het is dus geens zins gemis aan deelneming bij den dood van den curator, die hiertoe geleid heeft. De vereeniging „Arena Studiosorum" schijnt het feestvieren goed te bevallen, althans zij beeft reeds weder een plan gereedgemaakt voor eene feestviering bij gelegeuheid van de lustrum-feesten. Dit geprojecteerde feest zal bestaan in eene ma- tinée musicale, waarop in den feestelijk versierden tuin van Zomerzorg een uitmuntend muziekcorps zich zal doen hooren. Door de Rijnspoorwegmaatschappij is het Leidsche studentencorps de gelegenheid aangeboden, om ter gelegenheid van de dezen zomer te vieren academie-feesten een bezoek te brengen aan eene of andere aan den Rijnspoorweg gelegen plaats, met een uit rijtuigen 1ste en 2de kl. bestaanden extra-trein. Ter vervulling der bestaande vacature bij de Ned. Herv. gemeente is uit het zestal predi kanten het volgende drietal gevormddd. J. Th. Van der Land, te Wons en Engwier, E. E. Gewin te Renkum en C. P. N. Pikaar te Harmeien. Dinsdag a. s. zal het vijf en twintig jaren geleden zijn dat de heer M. Cahen hier ter stede op den Apothekersdijk een winkel in gemaakte kleedingstukken opende. De wijze waarop zijne zaak sedert dien tijd in bloei is toegenomen men denke slechts aan de uitgebreide magazijnen welke de firma thans bezit geeft een gunstig getuigenis van de energie van den oprichter, en van het vertrouwen, dat hij bij zijne stadgenooten heeft weten te verwerven. In 1856 werd de zaak overgebracht naar de Maarsmanssteeg en drie jaren geleden naar den Nieuwen Rijn, waar zij nog heden gevestigd is. De heer Cahen zal dien feestdag niet onopgemerkt laten voorbijgaanniet alleen aan de vele werklieden, waarvan sommigen reeds tal van jaren bij hem werkzaam geweest zijn, maar ook aan zijne cliënteele zullen blijkens achterstaande advertentie, gedurende deze maand, souvenirs aan geboden worden. De heer C. B. Duyster alhier is op de vijfde algemeene vergadering van den Nederlandsche Toon- kunstenaars-Vereeniging benoemd tot correspondee- rend lid. Terzelfde vergadering werd door den heer W. F. G. Nicolaï verslag uitgebracht over den toestand der Vereeniging over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat het ledental tot 749 was geklommen. Voorts vermeldde hij de ontvangst van eenige geschenken in geld, boek- en muziek werken. Op de uitgeschreven prijsvragen waren acht antwoorden ingekomen. Een daarvan werd bekroond: Fantaisiestukken voor viool en piano door den heer Leon. Bouman, uit Den Bosch. Voorts werd door den heer Henri Völlmar, uit Den Haag, eene hoogst eervolle vermelding ver worven voor zijne Ballade: „Snowa", voor solo's, koor en orkest. Bij het verschijnen van den nieuwen catalogus, die in bewerking is, zal ieder verbaasd zijn over den onbekenden rijkdom aan compositiën op elk gebied door Nederlanders. De twee aftredende leden, de heeren Nicolaï en Stumpff, werden met algemeene stemmen herkozen en lieten zich dat mandaat opnieuw welgevallen. Nieuwe prijsvragen zullen worden uilgeschreven. Eindelijk werd bepaald dat de zesde algemeene vergadering met muziekfeest het volgend jaar zal gehouden worden te Arnhem, onder leiding van den heer Mejroos. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5370 volwas sen personen en van 710 kinderen. Als lid van het bestuur van den Palen- steinschen polder onder Zegwaard is herkozen de heer W. Noordam, en als lid van het bestuur van den Zoetermeerscben Meerpolder onder Zoe- termeer en Stompwijk de heer Jacs. Groenewegen en gekozen de heer Rodenburg, beiden te Stomp wijk woonachtig. Morgen, Zondag, z; 11 er gelegenheid van den geboortedag van prinses Marianne des middags te twaalf uren in de hofstad een groote parade worden gehouden in de Maliebaan. De prins van Oranje heeft ook eene bijdrage gezonden aan het' in Den Haag bestaande plaat selijk comité voor de Noordpool-expeditie, alsmede eene aan de commissie voor de oprichting van een gesticht voor oude visschers op Urk. Prins Von Wied heeft zich hedenochtend uit de residentie naar Duitschland begeven. Voor de opengevallen betrekking van adjunct commies ter gemeente, secretarie van Rotterdam hebben zich tot dusver ongeveer 200 sollicitanten aangemeld. Door den krijgsraad in het 1ste militaire arrondissement zitting, houdende te 's Gravenhage, zijn o. a. veroordeeld: D. S., plaatsvervanger bij de 2de batterij van het 2de reg. veld-artillerie, wegens eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, tot twee maanden militaire detentie A. D. W. O., oud 30 jaren, geboren te Rotterdam, militien-loteling, achtergebleven van de lichting van 1869 bij de 1ste comp. van het depot van het 4de reg. infanterie, in garnizoen te Gouda, wegens 1ste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, tot eene militaire detentie van twee maan den H. G. M., appointé bij het reserve-escadron van het 4de reg. huzaren, wegens 1®. baldadigheid in een drankwinkel, 2*. het toebrengen van slagen en kwetsuren, waardoor geen beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan, tot drie maanden gevangenisstraf en f 10 boete, bij niet- betaling te vervangen door één dag gevangenisstraf. Hedenochtend is op het strand te Scheve- ningen gevonden het lijk van eene onbekende vrouw, naar gissing 30 jaren oud en in maasgoed gekleed. Blijkbaar had zij zich in zee ver dronken, daar men meende kort te voren een per soon in dergelijke kleeding gezien te hebben. De Zuid-Hollandsche Predikanten-Vereeni- ging zal den 21sten dezer hare 38ste vergadering houden in de groote zaal van Adler's „Hotel des Pays-Bas" te Rotterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis teren bij de behandeling der concept-verordening tot regeling van het lager onderwijs met 19 tegen 14 stemmen besloten het meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens af te schaffen. Daardoor is ook beslist dat het onderwijs in de Hoogduitsche en Engelsche talen en in de wiskunde in die ge meente alleen aan de scholen van middelbaar onderwijs zal worden gegeven. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisternamiddag van Suez; de „Prinses Amalia", 27 Maart van Batavia ver trokken, is hedenmorgen om halfzeven te Amster dam aangekomende „Celebes" vertrok heden van Amsterdam naar Batavia. In den loop der maand Juli a. s. zal ge legenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Leiden. Zij, die tot die examens wenschen te worden toe gelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juni a. s. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland, dr. L. J. Egeling te 's-Gravenhage, en bij het verzoek om toelating het bewijs over te leggen, dat zij o. a. als leerlingen vroedvrouw bij een geneeskundigen inspecteur zijn ingeschreven, en minstens tien gewone verlossingen in tegenwoordigheid van een bevoegd verloskun dige hier te lande verricht hebben. Het natuurkundig examen voor aanstaande vee artsen zal aanvangen op Maandag 14 Juni a. s., in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. De commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, zal zitting houden Dinsdag 15 Juni a. s. en volgende dagen te Amsterdam. In den loop der maanden Juni of Juli a. s. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Groningen. De commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de be oefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuur kundig examen, zal zitting houden op Maandag 24 Mei a. s. en volgende dagen, te Amsterdam. Telegrammen. BERLIJN, 7 Mei. Von Bismarck heeft eene circulaire over het Hamburgsche vraagstuk aan de Pruisische gezanten bij de Duitsche regeeringen gezonden, waarin mededeeling wordt gedaan van het eenparig besluit der commissiën van den Bondsraad, om alleen over de technische, niet over de constitutioneele of juridieke zijde van het vraagstuk, verslag aan deu Bondsraad uit te bren gen. Von Bismarck toont de noodzakelijkheid aan om in het belang der eendracht zooveel mogelijk con stitutioneele of juridieke beschouwingen te vermijden. De Bondsraad kan, zonder door zoodanige beschou wingen het vraagstuk tot een onderwerp van con flict te maken, eene beslissing over de tolgrens nemen. De regeeringen, die door de afscheiding van St.-Pauli het constitutioneele recht van Ham burg geschonden achten, kunnen tegen het voor stel stemmen. Hij komt ten stelligste op tegen eene motiveering der uit te brengen stemmen, door eene onjuiste uitlegging der rijksconsti tutie. In dergelijk geval zou de rijkskanse lier den keizer niet aanbevelen, om van de handhaving van den duidelijken zin der grond wet afstand te doen. Ongestoorde handhaving der eendracht onder de regeeringen is noodig. Pruisen zal gaarne elk voorstel in overwe ging nemen, dat zich binnen de grenzen der grondwet beweegt, indien de overige regeeringen het daarover eens wordendoch het zal zich krachtig verzetten tegen de pogingen van eenige leden van den Rijksdag, om het constitutioneel gezag van den Bondsraad te beperken. LONDEN, 8 Mei. De „Times" en de „Daily News" melden uit Konstantinopel dat de krijgs raad met algemeene stemmen besloten heeft den moordenaar van kolonel Cummerau ter dood te veroordeelen. Waarschijnlijk zal het vonnis in de volgende week voltrokken worden. PARIJS, 8 Mei. Naar de „Paix" verzekert, heeft de regeering besloten den heer Tissot, minis ter te Athene, in plaats van den heer John Lemoinne, als gezant naar Brussel te zenden. WASHINGTON, 8 Mei. De commissie van de Kamer der vertegenwoordigers, belast met het onderzoek van het Amerikaansche tarief van rech ten, heeft besloten de belasting op wol en geweven, wollen stoflen te verminderen tot een uniform recht van 45 pet. naar de waarde. Zij stelt voor om de rechten op geweven stroo, gesponnen wollen goederen en andere artikelen te verlagen. De verminderingen, in het tarief gebracht, bedragen 8'/j millioen dollars per jaar, doch de commissie hoopt dat dit door de vermeerdering der invoeren zal vergoed worden. Marktberichten. Leiden, 8 Mei. Ter markt werd heden aangeroerd: Wintertarwe 13 hectoliter f 11.50 a 12.50. Zomertarwa 13 hectol. 10.a 10.60. Winterrogge 11 hectol./7.25 a 7-75. Zomerrogge 11 heetol. f 6.75 a 7.Zomer- gerst 12 hectol. 5.50 a ƒ6.Chevalier-gerat 12 hectol. ƒ7.25 a 7.75. Zware Harer 15 hectol. 5.a 5.25. Lichte Harer 15 hectol. 4.25 a 4.60. Duirenboonen 7 hectoL 8.75 a 9.25. Paardeaboonen 6 hectol. 8. 8.50. Grasboter 15160 kilogr., late qnalit. 1/4 rat 60.a/64. Schei- 2de qnalit. 1/4 T,t f 52.a 56.Grasboter late qnalit. per kilogr. 1.50 a ƒ1.60., Schei-2de qnalit. per kilogr. 1.30 a 1.40. Lange Zwarte Turf 16000 dnbb. hectol. 0.20 a 0.221/j. Schiedam, 7 Mei. Moatwijn 11.60. Jenever 17- Amst. proef 18.25. Spoeling per ketel 1.80; doordeSchie- damsche spoeling-commissie werd ze voor 1.70 per ketel verkocht. Zwolle, 7 Mei. Op de heden alhier gehouden weekmarkt waren de prijzen als volgt: Granen. Tarwe 10.a 10.50, Rogge f 7.a 7.50, Boekweit 7.50 a/8.Gerst ƒ6. a f 6.50, Paardenboonen a Aardappelen ƒ2.25 a 3.25, alles per heet. Boter per KG. ƒ1.26 a f 1.50, per Vs Tit f 21.a 27.Eieren 2.75 a 3. per 100 stnks. Vee. Aangeroerd op de markt 1003 en op da stallen 400 stnks. De handel was hedea gedrukt. Men besteedde roor nenrende en rersch gekalfde koeien/ 1J0 a 280, dito Schot ten of Vaarzen 120 a 245; guste koeien roor de vetweida 100 a 200, dito Vaarzen 80 a 160, zomer kalrendt Koeien 186 a 185; Ossen roor de bak f 90 a 175, jar. springstieren ƒ40 a 90; vaarspinken 50 a 80; Fok- kalveren 28 a 45, nuchtere Kalveren 5.a 9.retta Koeien en Ossen aan bonten 78 a 82 c., p. k.dito Stieren 60 a 68 c. dito Kalveren 80 a 88 c., dito Schapen 70 a 74 c., jonge Lammeren per stnk ƒ8.a ƒ12.—Varkens: op 96 wagens aangeroerd 65# Biggen. Men besteedde roor: 6 w. biggen ƒ8.— a ƒ10.,10 w. dito 10.a 14.drachtige varkens 38 a 63, magere dito 10 a 52. Vette levend gewogen per KG. 54 n 58 c, dito voor Londen 42 a 48 c.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2