naar den koers van 98 er 28 zullen worden ge plaatst en wel bij loting. Het stoomschip „Maas", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend vroeg bij Lezard. De luits.-ter-zee 2de kl. N. W. Van Ammers, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip „Guinea", en W. M. J. Visser, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, zullen den llden dezer onderling van bodem verwisselen. Z. M. heeft mr. J. L. H. A. baron Gericke ▼an Herwijnen, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel, bevorderd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw benoemd tot notaris binnen het arr. 'a-Hertogen bosch, standpl. Bergejk, A. Van Galen, cand.-not. te Erp; den sedert tot kapt. bevorderden lsten luit. H. H. Rink, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, die bij besluit van 7 December 1876 voor den tijd van 5 jaren werd gedetacheerd bij het leger in N.-Indië, bij gemeld wapen en leger in zijn rang overgeplaatst; benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gezondheid 2de kl., den off. van gez. 8de kl. W. 'N. De Graaff, van dat personeel, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemacht; aan den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in N.-Indië T. Van der Zee, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebreken, ontstaan door verwonding in den strijd, eervol ontslag ver leend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioenaan den met verlof in Europa aan wezigen off. van gez. 2de kl. bij het leger in N.-Indië J. R. Blazek, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioen. Oemenffd Nieuws» Het manspersoon, dat uit het loge ment op de Varkenmarkt verwijderd werd, blijkt by nader onderzoek niet krankzinnig geweest te zyn, maar als het ware in dien toestand door een verregaanden staat van dronkenschap te zijn ge komen en zich tot een redeloos dier te hebben ver laagd. Aan de politiewacht heeft men hem zijn roes laten uitslapen, waarna hij van daar natuurlijk met niet veel plichtplegingen is „weggezonden." Op de jaarlijksche publieke verkoo- ping van bolgewassen te Wassenaar was de lust tot koopen zeer geanimeerdgoede prijzen werden gemaakt, in het bijzonder voor de krokussen, die in vorige jaren bijna geen aftrek vonden. Ook tulpen, tot zelfs de geringere soorten, werden tot hoogen prijs verkocht. Tusschen een paar Amsterdamsche burgervrouwen had Maandag-avond op de Noorder- markt een vinnige vechtpartij plaats. Op een ge geven oogenblik rukte eene der vrouwen de andere het grootste gedeelte der lokken uit, waarover de andere in woede ontstak en hare tegenpartij met een stuk ijzer zóó op het hoofd sloeg dat ze zwaar gewond ineen zeeg. Het gevolg er van was dat de eene in bewu^teloozen toestand naar het gasthuis gebracht en de andere in hechtenis genomen werd. Een persoon, die te Rotterdam in een tramwagen reed, werd onpasselijk en daarom in eene tapperij gebracht, kort waarna hij overleed. Hij was door een beroerte getroffen. Weder zijn twee huzaren van het te Haarlem in garnizoen liggende regiment wegens wangedrag weggejaagd. Het tienjarig zoontje van een land bouwer te Epe, dat zich vermaakte met in een touw in een appelboom te schommelen en zich daarna rond te draaien, heeft zich daardoor om het leven gebracht. Het touw nl. sloeg al draaiend het knaapje om den hals en in dien toestand bleef het hangen. Toen men hem vond, was hij reeds dood. Te Smilde is dezer dagen een tien jarig meisje door een adder in den arm gebeten, waardoor dat lichaamsdeel geweldig opzwol. De vader riep de hulp in van een man, die voorgaf adderbeten te kunnen bezweren. Zijne kunst baatte echter niet en toen daarna een geneesheer ontboden werd, was het te laathet kind is onder de hevigste pijnen bezweken. Een ruim twintigjarige doofstomme te Staphorst heeft zonder bekende oorzaak zelf moord gepleegd. Te Meudon, waar het Fransche gou- vernement een inrichting heeft gevestigd tot het nemen van proeven met luchtballons voor mili taire doeleinden, is eei dier luchttoestellen plot seling gebarsten, terwijl men bezig was het te vullen. Van de tien soldaten, die onder leiding van een officier met dat werk bezig waren, werden acht man min of meer ernstig gewond, terwijl de officier daarbij beide oogen verloor, zoodat hij in beklagenswaardigen toestand naar het naaste hos pitaal moest worden vervoerd. Het onheil wordt toegeschreven aan de hooge temperatuur van den dampkring, waardoor het weefsel van den ballon buitengewoon sterk uitzette. Er is onmiddellijk last gegeven om de proefnemingen tot nader order te staken. Treurig en uitgeput door vermoeienis vervolgde voor eenige dagen een troep bannelingen zijn droeven tocht naar Siberië. Allen hadden de eene of andere staatsmisdaad begaan en moesten hun land verlaten, zonder hoop om het ooit weer te zien. Onder hen bevond zich een Poolsch edel man met zijn tienjarigen zoon, dien hij medenam omdat de moeder van den knaap niet meer leefde. Den knaap viel de weg echter te lang en hij zonk ten laatste neer, waarop de vader een plaats op den wagen voor zijn kind verzocht, wat echter geweigerd werd. De Pool liet zich toen eenige onbedachtzame woorden ontvallen en toen de escor- teerende soldaten hem met slagen met den kolf hunner geweren wilden voortdrijven, trachtte hij een der soldaten het geweer uit de handen te rukken. Onmiddellijk legden toen twee soldaten op hem aan en met doorboorde borst viel de Pool levenloos neer. Het lijk werd op een kar gelegd thans kreeg de knaap een plaats op zijn wagen en stil en somber vervolgde de stoet weer zijn tocht. Siberië zal een ongelukkige minder tellen: het aantal slachtoffers van Russische onmeedoo- gendheid was met één vermeerderd. Het getal der omgekomenen bij het onheil in de vuurwerkfabriek te Pantin schijnt grooter te zijn dan eerst gemeld werd. Latere berichten toch spreken van tien lijken die reeds gevonden zouden zijn, en van een aantal gewonden. Weer verneemt men dat in Rusland verschillende branden hebben gewoed. Te Rodomysl (Tchernigow) zijn 70 en te Nemeroff (Podolië) 180 huizen afgebrand. Vijf politieke misda digers zijn uit Vologda ontsnapt. De schuld van de Vereenigde Staten verminderde in April met 12,080,000 dollars. Volgens een uit Nieu w-York ontvan gen telegram kan er tusschen 4 en 6 dezer eene storing in den dampkring verwacht worden op de noordelijke kusten van Engeland en Noorwegen, vergezeld van regen, en zich uitstrekkende tot op de Fransche kust, met harden wind, omloopend van het zuiden tot het noordwesten. In den Atlan- tischen Oceaan zal het benoorden 45° breedte stormachtig weer zijn. Te Parijs is een twintigjarige knaap ter dood veroordeeld, wiens eenig streven steeds geweest is, naar Nieuw-Caledonië getransporteerd te worden. Die strafkolonie scheen in zijn oog een waar Dorado en vijfmaal had hij zich reeds aan het een of ander misdrijf schuldig gemaakt; telkens was echter zijn vergrijp te gering en werd hij tot eenvoudige gevangenis veroordeeld, de laatste maal evenwel tot dertien maanden celstraf. Nauwelijks was hij ontslagen of hij wilde eene laatste wanhopige poging wagen en stichtte brand. Ditmaal streefde hij zijn doel echter voorbijde rechters vonden zijne misdaad thans te zwaar en veroordeelden hem ter dood. De te St.-Petersburg verschijnende „Golos" deelt het volgende staaltje mede van de zeker ongehoorde behendigheid en stoutmoedigheid, waarmede de dieven te Orenburg te werk gaan. Geruimen tijd reeds werden de buitenwijken dier stad onveilig gemaakt door troepen honden van een onbekend ras (sommigen hielden ze voor wolven), die onder woest geblaf op de voorbijgangers aan vielen, hen ter aarde wierpen en van alles be roofden wat zij bij zich droegen. Het waren na tuurlijk dieven, die zich in een hondevel gestoken hadden. Dit was echter voor de stoute roovers maar een kleinigheid, zooals wij weldra zien zullen. Op een mooien middag, toen de beau-monde van Orenburg in grooten getale op de been was, kwam een troep wilde steppenpaarden de stad binnen stuiven en wierp zich op een gezelschap hevig ver schrikte wandelaars, die in een nauwen kring ge dreven en van alle kostbaarheden en geldswaarde, welke zij bij zich droegen, beroofd werden. Ter wijl de brieschende en hinnekende paarden dies tour d' adresse met hunne voorpooten verrichtten, hielden zij door hevig met hunne achterpooten te slaan allen, die wilden naderen, op een eerbiedigen afstand. Zooals de lezer wel reeds zal geraden hebben, wares het de honden van vroeger. Bij de wedrennen te Nerac, dep. Lot- et-Garonne, is de middel-tribune, waarop zich ongeveer 5000 toeschouwers bevonden, ingestort. Onder het getal der gekwetsten, dat natuurlijk zeer groot is, zijn er 45 die in zeer zorgwek- kenden toestand verkeeren. Niettegenstaande de onbeschrijfelijke verwarring en het protest van com missarissen, werden de wedrennen op last van den maire voortgezet. BUITENLAND. DultschlantL De Rijksdag heeft gisteren het ontwerp eener herziene scheepvaartakte voor de Elbe naar eene commissie van 14 leden verwezen, en daarna bij eerste en tweede lezing aangenomenhet tractaat met Oostenrijk-Hongarije betreffende de legalisatie van documenten, het Duitsch-Belgische handels- tractaat en de ontwerpen betreffende de consulaire jurisdictie in Bosnië en de Herzegowina en Egypte. Ten slotte is bij derde leziiag het ontwerp tot verlenging der socialistenwet aangenomen met ver werping van een voorstel van den afgevaardigde Reichensperger om den duur der wet met slechts één jaar te verlengen. De stemming over het ont werp, dat onveranderd is gebleven zooals het bij tweede lezing was vastgesteld, geschiedde hoofde lijk 191 afgevaardigden stemden vóór en 94 tegen. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat de jegens het ministerie gunstig gezinde afgevaardigden gisteren op Montecitorio bijeenkwamen. Ook zij benoemden uit hun midden eene commissie, om een manifest aan de natie op te stellen. Gisteravond vergaderden zij opnieuw. Groot-BrltannlS. In het Engelsche Lagerhuis is door een der nieuwe leden, den heer Bradlaugh, geweigerd den eed af te leggen en verlangd dat eene eenvoudige verklaring voldoende zal zijnop voorstel van den heer Cavendish, door den heer Northcote onder steund, is besloten eene commissie te benoemen om over deze quaestie rapport uit te brengen. De eed, dien de heer Bradlaugh moest afleggen, luidt: „Ik zweer dat ik getrouw zal zijn aan H. M. koningin Victoria, en ik beloof oprecht de opvolging van de kroon te handhaven zooals die vastgesteld is in de akte, onder Willem IV gepasseerd. Zoo helpe mij God almachtig!" Kwa kers en anderen echter kunnen in plaats van een eed eene plechtige verklaring afleggen, waarbij de laatste woorden „Zoo helpe mij God almachtig!" worden weggelaten en in plaats van „Ik zweer" „Ik verklaar" wordt gesteld. De heer Bradlaugh, die in de laatste jaren meer dan eens een eed moest afleggen voor gerechtshoven, deed dat altijd in dien vorm. Volgens de officiëele berekening bedragen de kosten van den Zoeloe-oorlog voor Engeland f 62,760,000. In het Maandagsche telegram uit Britsch- Indië wordt aan de „Times" gemeld dat over het algemeen het bericht van de benoeming van lord Ripon tot onderkoning in Indië gunstig is ont vangen. Men zou daar evenwel nog veel liever gezien hebben dat lord Dufferin oud-gouver neur van Canada, die in deze betrekking vele be wijzen van veerkracht en beleid heeft gegeven tot onderkoning benoemd was, of liever dat hij het onderkoningschap, hetwelk hem, naar men meent te weten, aangeboden is, aanvaard had. Dat lord Ripon even groote bekwaamheden als regeer der bezit, is mogelijk, maar dat moet in elk ge val nog blijken. De inlandsche pers heeft over de bij de verkiezingen door de liberalen behaalde zegepraal een groot gejubel doen hooren, maar de berichtgever heeft gemeend te bespeuren dat

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2