N°. 6201. Vrijdag 7 Mei. A*. 1880. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij dit nummer wordt onzen Abonné's binnen de stad een spoorweglijstje met de Zomerdienstregeling van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en de lijn Leiden Woerden aangeboden. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maasden.1.10. Franco per post1.40. AfioodedqVe Hmmm..-.-.-.r.-. .-.v.. OM. PRIJS DER ADVERTENTIESI Tm 1—8 leden regel Groeten letten aeer pUelarslaU. t<n>«» e t 1.05. 0.17*. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien het adre» van J. SCHILTHUYSEN, amid, wonende alhier, hondende verzoek tot oprichting van eene Smederij, in het perceel aan den Middelweg N®. 18; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Joni 1875 (Staatsblad 95); Geven bij deze kennis aan het pnbliek dat genoemd verzoek, met de hjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 19den Mei a. s., 's voormid dags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Mei 1880. LEIDEN, 5 Hel. De slag is gevallenonze burgemeester is niet meer! Na een lang en smartelijk lijden, dat in de laatste dagen, helaas, reeds het ergste deed vreezen, werd bij hedenavond omstreeks zeven uren aan zijne hem dierbare betrekkingen en uit zijn maatschappelijken werkkring opruim 62-jarigen leeftijd weggerukt. Willem Cornelis Van den Brandeler, geboren te Dordrecht 24 October 1817, werd in September 1835 als student aan de Leidsche hoogeschool ingeschreven en na volbrachte studie tot doctor in de geneeskunde bevorderd. Later evenwel be sloot hij zich niet aan de geneeskundige praktijk te wijden, maar zich eene andere loopbaan te kiezen. Hij bekleedde achtereenvolgens de betrek king van burgemeester in de gemeenten Bleskens- graaf, Noordwijk, Brielle en Voorburg, totdat hij bij koninklijk besluit van 1 Februari 1866 ge roepen werd om als burgemeester der gemeente Leiden de opvolger te zijn van wijlen mr. D. Tieboel Siegenbeek. In eene buitengewone raads vergadering van 14 Februari d. a. v. werd hij door nu wijlen den wethouder Stoffels plechtig geïnstalleerd en aanvaardde hij zijne betrekking in deze gemeente. Hij bekleedde tevens ook de betrekking van curator der hoogeschool, eerst ambtshalve, later ten gevolge eener koninklijke benoeming, en vervolgens tot nu onlangs die van curator van het gymnasium, lid van den gemeente raad, president der commissie van bestuur over het ziekenhuis der rijks-universiteit, president der subcommissie van weldadigheid, lid der commissie van administratie over de gevangenissen, enz. enz. Alle nuttige instellingen vonden steeds in hem een warmen steun. In 1874, bij gelegenheid der viering van het 3de eeuwfeest van Leidens ontzet, viel hem de onderscheiding te beurt door Z. M. tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw te worden benoemd. Zijn verscheiden wordt gewis, behalve door zijne betrekkingen, door menigeen die zijne deugden had leeren hoogschatten, innig betreurd. Het eerste natuurkundig examen voor de facul teit van wis- en natuurkunde aan de hoogeschool alhier zal gedurende zes weken vóór en vier weken na de groote vacantie worden afgenomen. Naar wij vernemen, zal bij de Hollandsche Spoorwegmaatschappij het tarief voor kinderen eenige wijziging ondergaan. Thans moet voor een kind met geleider in de 2de klasse één biljet 1ste klasse genomen worden; met den a. g. zomer dienst daarentegen moet men zich van één biljet 2de klasse en één biljet 3de klasse voorzien. Tevens zullen er nu gezelschapsbiljetten voor alle klassen worden uitgegeven. Aan de Zandvoort- sche laan stoppen gedurende den zomerdienst dagelijks negen treinen. Langzamerhand begint de aanleg op de Ruïne scherpere trekken te verkrijgen en met eenige phantasie kan het ons thans reeds gelukken onzen lezers het beeld voor oogen te stellen van de „lustwarande", die de anders zoo modderige vlakte dezen zomer zal zijn. Door de schutting zijn de twee uiterste hoeken van de Ruïne afgesneden, die geheel buiten het terrein blijveB; de achter grond wordt gevormd door het feestgebouw. Lood recht op de richting van het gebouw loopt een breed pad van den hoofdingang tot naar het water, waar het op het groote bnflet uitkomt. In het midden wordt dit pad doorsneden door een even breed pad, dat parallel aan het water over de geheele lengte der Ruïne loopt en zoo aan de beide einden uitkomt op den rijweg. Deze, ter breedte van acht meter, loopt in een boog langs het gebouw en verbindt dus den ingang van het gebouw met de beide uitgangen, waarvan de eene naar het Rapenburg, de andere naar het Steenschuur voert, welke eveneens door een voetpad langs het water verbonden zijn. Deze beide paden worden overdekt ten einde bij ongunstig weder of al te brandende zonne warmte beschutting aan te bieden. Op hun kruis- pnnt zijn de hoeken rond binnenwaarts afgesneden, zoodat er een circus is gevormd, in het midden waarvan de muziektempel te staan komt. Het parallelpad heeft halverwege den tempel en de uitgangen nog twee dergelijke circussen, waarin zijpaden uitkomen, die verder zich links en rechts van het gebouw uitstrekken. Op deze snijpunten zullen, zoo wij ons niet vergissen, fonteinen worden aangelegd, hetgeen met behulp der duinwaterleiding, die ook in het gebouw komt, thans gemakkelijk kan geschieden. Langs de paden worden zeer breede randen van prachtige bloemen aangebrachtde daartusschen besloten ongeveer vierhoekige vakken, met gras bedekt, zullen met beelden versierd worden. De verlichting van het feestterrein zal op de balavonden met lampions geschieden, die aan slin gers opgehangen zullen worden langs de veranda en de overdekte en niet-overdekte paden, terwijl ook nog een rij langs het water zal worden aan gebracht. Voor predikant bij de Christ.-Gereformeerde Gemeente alhier (Hooigracht) is het volgende drietal opgemaaktds. T. Bos te Harlingen, J. C. Nederhoed te Middelstum en D. K. Wielinga te Nieuwendijk. Op het noordelijk zendingsfeest te Assen den 21sten Juli a. s. zal o. a. als spreker optreden de heer J. H. Donner alhier. Op ie voordracht tot leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde aan het gymnasium te Zwolle (jaarwedde 2400) zijn geplaatst de heeren N. A. Cramer, candidaat in de Ned. letteren te Leiden, en A. Romeyn, rector der Latijnsche school te Doesburg. Te Nieuwveen is gisteren geopend eene Christelijke School met den Bijbel, opgericht door de Vereenigiug tot bevordering van lager Christelijk schoolonderwijs aldaar, aan het hoofd waarvan staat de vroeger te Leiden woonachtige dr. J. Sasse. De opening had plaats onder leiding van ds. Gerth Van Wijk te 's-Hage, nadat Zondag door ds.1 Knotnerus, mede van 's-Hage, ter zake een bid stond was gebonden. Bij de trekking van de Watersnoodverloting is op N*. 53004 het rijtuig van den heer Bevnes gevallen. Voor hulponderwijzeres werden gisteren vijf tien candidaten geëxamineerd, waarvan toegelaten mej. M. D. Van Amerom uit Gouda, mej. H. Geerling en B. Kloos, beiden uit Rotterdam, mej. A. S. Lasonder nit Schoonhoven, mej. C. J. Massee nit Gonda, mej. C. Ter Marsch en A. Funselie, beiden nit Rotterdam, mej. J. Ramspek nit Gouda, mej. M. A. Seidel, F. M. Sauerbier, C. G. Slapert en H. I. Toorenvliet, allen uit i Rotterdam, en mej. J. Schouten uit Gondavoor de Hoogduitsche taal 6 candidatenéén trok zich terug; toegelaten: mej. S. J. Collins uit Rotter dam, mej. A. J. Van Loghem uit Leiden, mej. E. W. Van Thiel en S. Wagner, beiden uit 's-Hage; voor het teekenen twee mannelijke candidaten; toegelaten: A. A. Geerlink uit Dordrecht. Tijdens de Fransche opera-voorstelling in Den Haag op Maandag-avond werden aan ver schillende artisten geschenken aangeboden. Voor den heer Lhérie waren twee geschenken bestemd, welke het publiek na het voorgevallene natuurlijk niet te zien kreeg. Het ééne was een toilet- en schrijfnécessairehet andere een zilveren krans op fluweel rustend in een kistje, waarop een zilveren plaat was aangebracht. De gevers of geefsters dachten zeker niet dat Lhérie zoo spoedig de residentie voorgoed den mg zou toekeeren! Naar het Vad. verneemt, zal mevrouw de douairière baronesse Van Hogendorp, grootmees teres bij de Koningin, over eenige maanden die waardigheid nederleggen. In de geldleening der gemeente 's-Graven- hage van f 428,500 (restant der leening van 850,000) is ingeschreven voor een gezamenlijk bedrag van f 430,800 of f 2300 meer dan de leening bedraagt. Ze is voor 981/» pet. gegund. In de „Brieven uit de hofstad" in de Arnh; Crt. wordt gemeld dat het treurspel „Selim de Derde" van den ex-Turkschen gezant Murad Efendi,1 door prof. Jonckbloet vertaald, waarschijnlijk door het Ned. Tooneel in het tooneeljaar 188081 zal opgevoerd worden. Aan den majoor I. J. H. Gijsberti Hodenpij], den verdienstelijken ontwerper van het huldeblijk van het Nederlandsche leger aan den Koning en de Koningin, is dezer dagen door eene commissie namens het leger, als blijk van erkentelijkheid, een fraaie revolver met toepasselijk opschrift aan geboden. Dr. H. Kohier, assistent voor scheikunde aan de Polytechnische School te Delft, is aange steld als technisch ingenieur bij een anilinefabriek bij Frankfort a/M. Ds. F. Lion Cachet, onlangs uit Zuid-Afrika hier te lande teruggekeerd, heeft zijne stukken bij de classis Haarlem ingezonden en zich bij de Ned. Herv. gemeente weder beroepbaar gesteld. Rector en senaat der rijks-universiteit te Utrecht maken bekend dat de termijn van inzen ding op de prijsvragen van de faculteit der rechtsq geleerdheid verlengd is tot 1 Juni a. s. Op de 4-pcts.-leening voor de gemeente Groningen, 1ste serie, ten bedrage van f 225,000, is ingeschreven voor f 1,502,000de inschrijvingen naar den koers van ll,lt pet. en hooger zijn aan genomen (dit waren 201 aandeelen ter werkelijke waarde van f 197,477), terwijl van de aaiieelea

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1