bok van een afrij wagen stortte, is aan de beko men wonden overleden. Gabrielle J., een twaalfjarig meisje te Parijs, wilde haar kleine zusje, van vier jaren, gedurende de afwezigheid der moeder, het ophan gen van een misdadiger zoo aanschouwelijk moge lijk voorstellen. Zij maakte daarvoor een koord aan den kapstok vast, legde daarin een strik, klom op eene tabouret en stiet, na het hoofd door den strik gestoken te hebben, de tabouret weg. Het kleine kind had eerst machtig veel pleizier in de grap, toen zij hare zuster daar zoo in de vrije ruimte zag zweven; maar toen deze eindelijk stijf en bewegingloos werd en op hare vragen geen antwoord gaf, begon zij bitter te huilen. Toen de buren kwamen toeschieten, was het te laat; de kleine Gabrielle had reeds opgehouden te leven. Te Ljon heeft de kluchtige vergis sing plaats gehad dat twee geheime nachtwachten, die in burgerkleeding de straten der stad door kruisten, door eene patrouille opgepakt en naar het bureel werden gebracht, omdat men hun voorkomen verdacht vond. Alle protesten baatten niet; eerst aan het bureel was het den gevangenen mogelijk hunne identiteit te bewijzen. Uit St.-Quentin (Gironde) komt het bericht van een driedubbelen moord. Een zekere Donzeau, bouwman, is met zijne vrouw en schoon moeder op laaghartige wijze vermoord geworden. Eerst werd de man naar buiten gelokt en op een paar honderd schreden van zijne woning verrader lijk doodgeschoten, waarop de moordenaar zich naar de hut begaf en eerst de vrouw en daarna de moeder met een schop doodsloeg. Diefstal was klaarblijkelijk de aanleiding tot den moord. In het „Bois de Boulogne" te Parijs had Vrijdag-middag een schouwspel plaats dat de talrijke wandelaars met schrik en ontzetting ver vulde. De jeugdige burggravin De (J., een sierlijke verschijning, deed haren gewonen wandelrit door het bosch, toen eensklaps haar paard begon te steigeren zijne berijdster afwierp en aan het hollen sloeg. Ongelukkig bleef de gravin met den voet in den stijgbeugel haken, en werd nu in wilden galop medegesleurd. Tevergeefs trachtten verscheidene wandelaars het hollende paard tegen te houden, dat daardoor nog slechts doller scheen te worden. Eén oogenblik slaagde de ongelukkige er in den riem van den stijgbeugel te grijpen en was werkelijk op het punt zich in den zadel te werken, toen het woeste dier haar wederom van zich afslingerde. Wat nu volgde is te ijselijk om te beschrijven. Toen het paard eindelijk bij eene kromming van den weg tegen een kar stuitte, was van het lichaam der jonge vrouw slechts een vorm- looze klomp over, het hoofd was letterlijk afge reten, de armen waren op verscheidene plaatsen ge broken en de vingers tot op de palm van de hand afgesleten. Volgens een uit Nieuw-York ontvan gen telegram kon er tusschen 27 en 29 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Noord- sche en Engelsche kusten, met harden wind, regen en waarschijnlijk weerlicht. Te Sligo, in Ierland, heeft de politie bij een smid een groot aantal geweren met bajo netten en eene aanzienlijke hoeveelheid ammunitie gevonden. Er zijn verscheidene personen gearresteerd. Uit Madrid wordt gemeld dat de werkplaats waar valsche Spaansche effecten zijn vervaardigd, die te Barcelona verkocht zijn, ont dekt is. Zekere Palma is als de maker in hechtenis genomen. De oud-prefect van Haute-Vienne, de heer De Puyferrat, in de Parijsche groote wereld zeer bekend, is op uiterst geheimzinnige wijze om het leven gekomen. In het laatst van de vorige maand kwam hij op een avond bleek en ontdaan, met gehavende kleederen, in zijne wo ning aan. Der oude dienstbode, die verschrikt kwam toeschieten, werd door haren meester het strengste stilzwijgen opgelegd, die daarop op eene sofa inéén- zakte, terwijl hij met gebroken stem mompelde: „Eindelijk heeft hij mij dan toch geraakt!" Een geneesheer werd ontboden en kon slechts consta- teeren dat de patiënt doodelijk getroffen was, met één of twee kogels. Hoewel de gewonde ook door den geneesheer had doen beloven aan niemand zijn toestand mede te deelen, kon deze het echter niet over zich verkrijgen de moeder van het gebeurde onkundig te laten. De dood volgde spoedig, en de heer De Puyferrat werd in het familiegraf op het kasteel „des Hautes-Eeuilles" bijgezet. De justitie, eerst thans van de zaak verwittigd, heeft echter het lijk laten opgraven en naar Parijs doen overbrengen, waar het nu gerechtelijk geschouwd zal worden. In eene herberg te Bleicherode had men met eenige vaten bier, waaraan een onaan gename smaak was, geen beteren weg geweten, dan den inhoud in den varkenstrog te werpen. Het gevolg was dat een der dieren zich een be hoorlijken roes dronk, die verscheidene uren duurde. BUITENLAND. Frankrijk. Er is een nieuw, met rooden inkt gedrnkt „collectivistisch revolutionair" blad verschenen, de „Egalité" genaamd. Dit orgaan is zoo allerradicaalst dat het den heer Clémenceau, den aanvoerder der uiterste linkerzijde in de Kamer, voor een „rooden Jezuïet" uitmaakt. Het „Journal des Débats", met het nieuwe blad den spot drijvende, oppert het vermoeden dat het eene speculatie zou kunnen zijn van brillenmakers en oogendokters. De Kamer heeft gisteren met 368 tegen 24 stemmen het crediet van 7,010,182 fr. aan den minister van oorlog toegestaan. De interpellatie van den heer Lamy over de decreten van 29 Maart en 3 April is door den minister Lepere aangenomen tegen Maandag. De rechtbank heeft op het hernieuwd ver zoek der ex-keizerin Eugénie besloten, dat de staat gehouden zal zijn de rekening tusschen zich en het privaat domein op te maken, zooals reeds was gelast bij vonnis van Februari van het vorig jaar. BultacblancL "Volgens den officiëelen catalogus der visscherij- tentoonstelling te Berlijn hebben 1164 inzenders daar hunne producten ter bezichtiging gesteld onder 1578 nummers. Duitschland neemt daaronder de eerste plaats in, met 543 inzenders. Daarop vólgt Noorwegen met 147, Denemarken met 101, Zweden met 89, Nederland met 72, Italië met 60 en En geland met 52 inzenders. De Rijksdag heeft gisteren de Samoawet bij hoofdelijke stemming verworpen met 128 tegen 112 stemmen. Het centrum en de Fortschritts- partij stemden gesloten daartegen. Bij de debatten hadden de voorloopige minister van buitenlandsche zaken, prins Von Hohenlohe, en de Bonds-com- missarissen Yon Reuleaux en Yon Kusserow met veel vuur voor de wet gesproken, wijzende op hare groote beteekenis uit een oogpunt van han delspolitiek. Italië. De commissie voor de begrooting heeft gisteren bij de discussie over het ontwerp ter verlenging van het voorloopig bewind tot aan het einde van Mei met 19 stemmen tegen ééne stem besloten de volgende motie voor te stellen„De Kamer, betreurende dat de regeering dit voorstel heeft moeten doen, gaat over tot de orde van den dag." De heer Crispi zal die motie toelichten. Men ver zekert dat de quaestie van vertrouwen zal gesteld worden. Heden zal de dicussie plaats hebben. Gri-iekenlancl. De Kamer heeft bij derde beraadslaging de leening van 21 millioen goedgekeurd, die bestemd is om aan den gedwongen koers der papieren munt eeu einde te maken. Gisteren zou de discussie over de begrooting beginnen. Groot-Britannlë. Stewart schrijft dat de hoofden in de buurt van Ghuzny allen hunne onderwerping komen aanbieden; hij zegt dat de Afghanen in het ge vecht eene buitengewone dapperheid aan den dag legden; zij vielen aan op 30 yards afstand van de Engelsche kanonnen en raakten zelfs handge meen met hun vijand. Het huwelijk van prinses Frederica van Hanover, de oudste dochter van wijlen koning George V, met den baron Von Pawel-Rammingen is in de private kapel van Windsor-Castle kerkelijk ingezegend. De heeren Dilke en Chamberlain, de aanvoer ders van de radicale partij, hadden gisteren een langdurig onderhoud met de heeren Gladstone en Granville. Men weet nog niet of een van beiden in het Kabinet zal zitting nemen. Rusland. Een St.-Peter8burgsch blad meldt dat graaf Melikoff een regiment kozakken uit Moskou naar St.-Petersburg heeft laten komen, om den wacht dienst in het keizerlijk paleis en in de lokalen der veiligheidscommissie waar te nemen. Men vindt het merkwaardig dat geen der St.-Petersburger regi menten genoegzaam vertrouwd scheen te worden. Het bedoelde regiment is het 1ste der Donsche kozakken en heeft zich in December 1877 inden oorlog onderscheiden, alsmede later bij het waar nemen van den veiligheidsdienst te Wetljanka, waar graaf Melikoff geroepen was om de verbrei ding der pestziekte tegen te gaan. Telegrammen. STOKHOLM, 27 April. De gewezen gezant te Londen, baron Hochschild, is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. WEENEN, 27 April. Het Huis der afgevaar digden heeft de beraadslaging over de begrooting van onderwijs ten einde gebracht. KONSTANTINOPEL, 27 April. De Porte heeft gelast dat 4000 man naar Scutari zouden opruk ken. Nog meer troepen zullen volgen. ST.-PETERSBURG, 27 April (N. R. Crt.). Het comité der ministers besloot jl. Dinsdag tot het weder openen van de kerken der „oude ge- loovigen" te Moskou, welke kerken sinds tal van jaren waren gesloten geweest. Heden ontving het comité bericht dat dit besluit de keizerlijke goed keuring heeft verworven. Het bericht, omtrent de eerste zitting van het comité gegeven door een correspondent van de „Daily News", meldende dat verscheidene personen werden uitgenoodigd om die zitting bij te wonen, is geheel onjuist. Niemand dan de leden van het comité woonde de bijeenkomst bij. ROME, 27 April. In de Kamer van afgevaar digden heeft de minister-president Caiioli, op eene vraag van den heer Derenzis over de Mon- tenegrijnsche aangelegenheid, geantwoord dat de regeering het verzoek van Turkije om hare goede diensten ia de qnaestie der grensregeling van Montenegro te verleenen, volgaarne had aange nomen. Eene schikking kwam tot stand en een protocol werd door alle mogendheden geteekend. De minister trad in eenige ophelderingen aangaande de overeengekomen voorwaarden, en de wijze waarop zij werden ontdoken. De regeering heeft deswege vertoogen ingediend en de aandacht der andere onderteekenaars op deze feiten gevestigd. Italië heeft geen belang, geene verantwoordelijkheid bij de quaestie, noch zich door iets gebonden, of het moest gemeenschappelijk met de andere mogend heden zijn. De heer Derenzis verklaarde zich met dit antwoord tevreden. ST.-PETERSBURG, 28 April. Blijkens een bijzonder telegram is de hoofddader van den aan slag in het winterpaleis in hechtenis genomen. Hij heet Szewics en is een bloedverwant van den gouverneur van Kaluga. LONDEN, 28 April. Lord Kimberley is benoemd tot minister van koloniën; lord Spencer tot pre sident van den raad; de hertog van Argyll tot geheimzegelbewaarder; de markies Ribon tot onder koning van Indië; sir Charles Dilke tot onder secretaris bij buitenlandsche zaken; Lefebure tot secretaris der admiraliteit; Adam tot minister van openbare werken; John Bright tot kanselier voor ïi&Qcsstcr KONSTANTINOPEL, 28 April. Bij eene ver ordening van den bisschop van Smyrna wordt het verblijf te Tynos aan de Jezuïten ontzegd, wegens hunne aanmatiging van funciën ten nadeele der geestelijkheid. LEIDEN, 38 April. Tweede Kamer. Na verwerping van een amendement van den heer Bergsma met 37 tegen 30 stemmen tot vermindering is het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk Y (onderhoud van monu menten) onveranderd aangenomen met 52 tegen 15 stemmen. De heer De Jong, den minister van binnenlandsche zaken interpelleerende, klaagde

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2