Donderdag 29 April. V. 1SS0 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. f 2500 en f 800 reis- en verblijfkosten, terwijl de reis- en verblijfkosten van de arrondissements schoolopzieners zijn gesteld op f 500. Aan de inspecteurs zal bovendien worden toegekend f 300 voor bureelkosten en aan de districts-schoolopzie ners f 200. Verder zijn er nog sommen uitge trokken voor wachtgelden en voor subsidiën aan kweekscholen. O. a. is voorgesteld de voorloopige bestendiging der rijkssubsidiën aan de bijzondere kweekscholen voor onderwijzeressen te Arnhem, Haarlem en Groningen. N°. CÏ9S. IEIDSOH DAGBLAD; PRIJS DEZER COURANT: Voor Latdeo per 3 mtandea..-.L10. Knooo per post.1.40. atzoodtrlgke Nommers..-.-.-ï-.-.vt.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: 16 rafel*. Iedere regel meer. Grootere letten sur ptutsrotmte. eerfflVeTr*» 1.03. LEIDEN, 28 April. Ten gevolge van het overlijden van den leeraar in het teekenen J. I. De Vink geven B. en Ws. in overweging, de vroeger verleende machtiging tot tijdelijke "oorziening in bedoelde betrekking, te verlengen totdat in de vacature zal zijn voor zien. Zij stellen wijders voor, aan de firuia Crans Co., met wijziging van het raadsbesluit van 30 December 1878, vergunning te verleenen om de concessie voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen in deze gemeente, over te dragen aan de Trainway-Trust-Company te Londen, o. a. op voorwaarde dat het waarborgkapitaal en de onroerende goederen der Maatschappij, bin nen de gemeenten Zoeterwoude, Oegstgeest en Leiden gelegen, voor de richtige uitvoering der concessie en exploitatie, ten voordeele der ge meente verbonden worden. Nog geven zij in overweging, aan den raad van administratie van het Invalidenhuis alhier op zijn verzoek te vergunnen eene stoep te leggen voor het huis aan den Mid delweg, geteekend n°. 40. Zij bieden den raad ter vaststelling aan een staat van af- en over schrijving op de begrooting voor 1879, tot een bedrag van f 4757.01, strekkende om enkele artikelen dier begrooting, welke gebleken zijn niet voldoende te wezen voor de behoeften, te verhoogen door afschrijving van andere posten. De commissie van financiën heeft geene beden king i egen het verzoek van directeuren der Leidsche Sajetfabriek, om vergunning tot aanplemping van een Ite der Binnenvestgracht achter hunne fabrir k gelegen in de Ververstraat. Zij raadt der halve tot de inwilliging. B. en Ws. stellen voor, de op de begrooting uitgetrokken som van f 100 voor kosten van de zesde 1 ie/ jarige volkstelling te verhoogen met ƒ1000, te vinden door afschrijving van den post Onvoor ziene Uitgaven. Tot hulponderwijzer aan de christelijke school alhier is benoemd J. Hamerling, thans te Gouda. De 1ste luitenant A. F. M. graaf Van der Duyn van Maasdam, van het 4de regiment huzaren, wordt met 1 Mei van Zutfen naar Deventer, cn de 2de luitenant C. B. H. De Bruyn, van hetzelfde regime ut, van Leiden naar Zutfen overgeplaatst. Bij een in „de Brakke Grond" te Amsterdam gehoi den verkooping van moderne en oude schil derijen, nagelaten door wijlen den heer H. D. Hooft Van Woudenberg van Geerestein aldaar, bracht o. a. „De Intrigante" van onzen stadgenoot A. H. Bakker Korff f 1308 op. Ook aan de Industrie-school voor Meisjes te 's-Hage is de vervaardiging van een gedeelte der vorstelijke luiermand vanwege de Koningin opgei ragen. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de 's-Gravenhaagsche Brood- en meelfabriek heeft bepaald dat, met inbegrip der 5 pet. gewone rente, een dividend van f 16 per aandeel zal worden uitgekeerd. Voor de akte als hulponderwijzeres waren giste1 en twaalf candidaten, waarvan werden toege laten mej. C. W. H. Dijkgraaff, M. A. E. Geer- ling, A. M. J. Gerritsen, C. B. Van Heukelum, G. Lieffering, M. C. Nijhofi, M. C. E. Paarde- kooper, J. Van Roosendaal, H. Du Saar en C. Schw iicke, allen uit 's-Hage. Het thans verschenen programma voor de internalionale hondententoonstelling te Haarlem bevat 60 nummers, verdeeld in twee afdeelingen jachthonden (weder verdeeld in vier soorten) en niet- jacl. honden. Door de heeren E. W. baron Van Tuyll van Serooskerken en jhr. J. B. Van Merlen is voor de 1ste prijswinners der staande honden een Dianaprijs uitgeloofd, bestaande in een gouden beker. Voor de belangrijkste inzending honden van één eigenaar is eene gouden medaille ter waarde van f 100 uitgeloofd door de stad Haar lem. Voorts zijn uitgeloofd gouden medailles voor drijfhonden, honden die reeds eerste prijzen ge wonnen hebben, en zij die niet tot drijf- of staande houden behooren, en een aantal zilveren en bron zen medailles, benevens eervolle vermeldingen voor eene drift van vijf windhonden en een van minstens zes drijfhonden bovendien eene gouden medaille. Voor een bootje ten behoeve der jacht op waterwild heeft de heer A. Van Lennep een prijs van 120 uitgeloofd. De honden moeten 24 Juni om twaalf uren op het tentoonstellingsterrein bezorgd worden, en 28 Juni, na den afloop der tentoonstelling, tusschen vijf en zes uren, worden afgehaald, terwijl de jury bereid is, 24 Juni, tusschen vier en acht uren des namiddags, de honden in ontvangst te nemen. De inzenders, die dit verlangen, kunnen de hon den des namiddags van het terrein verwijderen en den volgenden dag vóór de opening terugbezorgen, mits een borg van 10 worde gesteld ter nako ming dezer bepaling. De beoordeeling heeft plaats op Vrijdag-middag te één uur. Bij de Ned.-Hervormde gemeente te Rotter dam is beroepen ds. J. Phil. Van der Land, pred. te Wons en Engwier. Naar men verneemt, zal de bekeude zee schilder M. T. H. De Haas in de volgende maand een bezoek aan zijn vaderland komen brengen, na ongeveer twintig jaar in Amerika vertoefd te hebben. De koningin van Engeland heeft aan den Vlissingsehen zeeloods C. W. Arents een fraaie gouden doekspeld toegezonden, als een blijk van tevredenheid over den bewezen loodsdienst aan het jacht „Victoria and Albert", gedurende den over tocht van Vlissingen naar Queensboro. Naar het Dagblad verneemt, is mr. Barge, lid van de Tweede Kamer, aan den Koning voor gedragen om benoemd te worden tot lid in den raad van justitie op het eiland Curasao. Zooals reeds met een enkel woord gemeld is, blijkt uit de toelichting tot het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V (lager onderwijs), dat de minister de invoering der wet op het lager onderwijs stelt op 1 November 1880. De najaars examens kunnen dan op de gebruikelijke wijze worden afgenomen en de invoering geschiedt dan geleidelijk zonder in de huishouding der gemeenten stoornis te brengen. De aangevraagde verhooging bedraagt 4'/3 ton, waarvan 4 ton voor vergoeding aan de gemeenten en f 30,000 voor schooltoezicht, alles voor den tijd van 2 maanden. De vergoeding aan de gemeenten (30 pet.) is uitgetrokken op f 400,000, omdat de totaal-uitgaven der gemeen ten voor het lager onderwijs in 1880 op 7,633,000 zijn geraamd. De som van 4 ton is gerekend naar eene uitgave van 8 millioen, omdat in den loop van het jaar de uitgaven gewoonlijk nog een weinig verhoogd worden. De minister rekent, dat in 1881 het cijfer van 8 millioen reeds aanmer kelijk hooger zal zijn, omdat er in de twee laatste jaren veel is verzuimd en zelfs minder uitgegeven dan in 1877. Toen werd voor gebouwen be steed f 2,280,000; in 1878 daalde dit cijfer tot f 1,806,000voor 1880 is het geraamd op f 1,384,000. De jaarwedden zijn gesteld: van de inspecteurs op 3500 en 1500 reis- en ver blijfkosten van de districts-schoolopzieners op De minister acht de invoering met 1 Nov. zeer wenschelijk. Aan de invoering met 1 Juli zouden bezwaren zijn verbonden, ook omdat het nog onzeker is of dan alle maatregelen van inwendig bestuur wel vastgesteld kunnen zijn. Maar ook tot 1 Januari 1881 kan moeielijk gewacht worden, in de eerste plaats omdat dan het schooltoezicht zijne taak op het vroegst met 1 Pebruari 1881 zou kunnen aanvaarden. Daarbij komt dat het voor de ge meenten, met het oog op hare begrootingen voor 1881, wenschelijk is dat de zaken betreffende de invoering vóór September geregeld en bekend zijn. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat eerlang ge legenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het veeartsenijkundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 99), ter verkrijging vau het diploma van veearts. Dag en plaats van dat examen zullen nader worden bekend gemaakt. Zij die tot gemeld examen wen- schen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 15 Mei a. s. schriftelijke opgave doen, mits port vrij, aan den voorzitter der commissie van examen, den heer A. W. H. Wirtz, directeur van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, en bij hun verzoek voegen het bewijs, waaruit blijkt dat zij het na tuurkundig examen, omschreven in art. 9 der aange haalde wet, met goed gevolg hebben afgelegd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat in den loop van de maand Juni a. s., aan 's Rijks veeartsenij school te Utrecht, gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 99). De dag vau aanvang zal nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toe gelaten, behooren zich schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Juni a. s. aan te melden bij den directeur van gemelde school. De audiëntie van den minister van water staat zal morgen, Donderdag, niet plaats hebben. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, passeerde Maandag-avond Sagres; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, passeerde gistermorgen Gibraltar. Gemengd Nieuwa. Hedenmorgen, bij aankomst v^n den spoortrein van 10.56, wilde een werkman nog eene plank, welke op de rails lag, weghalen, ten gevolge waarvan hij met het voorste gedeelte der locomotief even in aanraking kwam. Onder hevige pijnen in de lenden moest de man, P. v. K. ge naamd en wonende in de Haverzaklaan, zich toch huiswaarts begeven. In het bericht van gisteren omtrent den ontsnapten krankzinnige leze men Boerhaave- straat in plaats van Rembrandstraat. De koetsier van de dames J., die Maandag in het Voorhout te 's-Hage van den

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1