J. C. Van Marken en diens echtgenoote ontvan gen en onthaald. Tevens werd de heuglijke tijding medegedeeld dat door een vorstelijke gift van aandeelhouders, hoogst tevreden over den gang der zaken (;n het afgeloopen jaar werd 24.4 pet. winst uitgekeerd), een pensioenfonds kan opgericht worden, waardoor den werkman, zonder eenige korting op het weekloon, een onbezorgde onde dag verzekerd wordt. Meer andere nuttige inrichtingen aan de fabriek verbonden, getuigende van oprechte en gezonde belangstelling in het lot van den werk man, doen haar in vele opzichten een voorbeeld zijn voor andere industriëele inrichtingen. Voor de betrekking van opzichter over de werken en gebouwen der gemeente Haarlem heb ben zieh 201 sollicitanten aangemeld. In de vorige week zijn te Amsterdam negen personen aan mazelen overleden. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanleg van een kanaal van Coe- vorden naar Nieuw-Amsterdam. Het strekt om aan de heeren mr. Slingenberg en L. B. J. Dam mers eene subsidie uit 's rijks schatkist te ver- leenen tot een bedrag van 155,000 voor den aanleg van bovengenoemd kanaal. Deze wetsvoor- dracht staat in onmiddellijk verband met het voorstel tot het toekennen van rijkssubsidie voor den aanleg van eenige kanaalverbindingen in de provinciën Groningen, Drente en Overijsel. De kosten van het kanaal zijn op ruim 300,000 geraamdde rijksbijdrage zal dus ook hier, even als voor de door het gewestelijk bestuur van Overijsel te maken internationale kanaal-verbin dingen, de helft der geraamde kosten beloopen. Een termijn van vier jaren is voor de voltooiing van het kanaal gesteld, tenzij buitengewone om standigheden verlenging noodig maken; dienover eenkomstig zal in vier of meer termijnen, naar gelang van de vordering der werkzaamheden, de uitbetaling van de subsidie kunnen geschieden. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok "Vrijdag-namiddag van Marseille. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag en die van den minister van oorlog Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebracht dat het examen om als leerling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben in den loop der maand Juli a. s., en dat belang hebbenden zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór of op 20 Juni bij den directeur der school moeten aanmelden. Qemengfd Nieuw*. Van een r ij tuig, deel uitmakende van een begrafenisstoet, liep hedenmorgen 'op de Hooi gracht het voorste wiel af, ten gevolge waarvan het voertuig omkantelde. De zich daarin bevindende personen kwamen met den schrik vrij. Van het rijtuig echter was de as gebroken, zoodat althans daarmede de treurige tocht niet kon worden vervolgd. Als een nieuw staaltje van de hoeda nigheid der visch die somtijds aan de markt alhier gebracht wordt, kan dienen dat Zater dag-middag door de boden van het stadhuis, aan wie de taak gewoonlijk opgedragen is, bij afslag verkocht zijnschelvisschen, voor den uiterst geringen prijs van 22, 21, 20 en zelfs 19 cents de twee stuks! Voor ieder die eenigszins op de hoogte der vischprijzen is, zal verder commentaar wel overbodig zijn. Zaterdag-namiddag omstreeks vijf uren is op de Breestraat een hond overreden door een vrachtwagen der Hollandsche IJzeren-S poor- weg-maatschappij. Te ongeveer kwart voor twaalven werd hedenmorgen onder een toevloed van nieuws gierigen in verren staat van dronkenschap door een politie-agent, bijgestaan door een burger, aan de wacht gebracht een vrouwspersoon, dat zich als een krankzinnige aanstelde, zoodat zij ter verdere ontnuchtering in bewaring moest worden gehouden. Reeds vroeg in den morgen was gisteren de Ilavenbrug het tooneel eener hevige worsteling. Twee sjouwerlieden, genaamd J. v. D. en A. P., werden met elkander over geldzaken handgemeen, waarbij zij elkander op den grond wierpen en zoodanig toetakelden, dat bij beiden het bloed langs het aangezicht liep, terwijl eerst genoemde zoodanig op zijne oogen geslagen werd, dat hij waarschijnlijk daarvan één verliezen zal. Door de politie in arrest gesteld, wordt tegen hen wegens onderlinge vechtpartij proces-verbaal opgemaakt. De heer Voet, wonende aan de Plan tage alhier, had gisteren den bewoners dier bnurt en den wandelaars van he' plantsoen eene eigen aardige verrassing bereidin den vroegen morgen nl. had hij een leegstaand bloemenbed op eigen kosten van eenige duizenden afgesneden hyacin ten en tulpen doen voorzien, welke door hun kleu ren en geuren vele stadgenooten derwaarts lokten. Evenals andere jaren lokken de prach- tige hyacint- en tulpenvelden onder Oegstgeest weder tal van Leidenaars uit tot eene flinke wan deling. Dat de jeugd hier niet ten achter blijft, spreekt als van zelf, doch ze is met het prachtige gezicht niet tevreden en gaat nogal eens over tot het plukken van de bloemen. Gisteren waren hier mede een vijftal jongens bezig toen plotseling de gemeenteveldwachter verscheen, die trachtte zich van de bloemenplukkende jongelui meester te maken. De laatsten kozen natuurlijk het hazenpad, door over een sloot te springen, hetgeen voor één hunner met goeden uitslag bekroond werd, doch met het ongelukkig gevolg voor de vier anderen dat zij in de sloot terecht kwamen en druipnat op het droge werden gehaald. De veldwachter achtte het noodig om één van hen naar het raad huis mede te nemen, tot groot verdriet van de andere „natte jongens", die voorzeker anderen niet tot navolging zullen aansporen. Gisteravond omstreeks zeven uren bracht een beschonken kanonnier heelwat op schudding teweeg. Als een razende van de Klok- steegsbrug komende, viel hij op het Rapenburg eerst eene juffrouw aan, die hij op eenige slagen onthaaldedit deed hij vervolgens nog met ver scheidene andere personen, tot hij in de Nonnen steeg bewusteloos neerviel. Door de intusschen ontboden patrouille werd hij toen naar de kazerne gedragen. Omstreeks zes uren sloeg in het Galgewater een schuitje om, waarin een huzaar gezeten was. Al zwemmende kon hij zich gelukkig uit het nog wat al te frissclie bad redden en zoo behouden den wal bereiken, waarua hij in het koffiehuis van de wed. R. werd opgenomen. In de afgeloopen week zijn te Katwijk 46 schuiten aangekomen, waarvan eenige binnen lekkers met betere vangst, en veel tongen, welke van ƒ60 tot ƒ190 in 6 dagen besomden en buiten lekkers met weinig schol van 70 tot ƒ120 in 10 a 14 dagen. Er werd besteed voor tarbot ƒ1.50 a ƒ4.50, tong ƒ0.08 a 0.25, benschol 0.30 a ƒ0.50 en schelvisch ƒ0.10 a 0.20 per stuk; levend binnenlek-scbelvisch ƒ3.50 a 4.50, buitenlek-droogschelvisch ƒ6 a ƒ6.50 en scharren 3.50 a ƒ4.25 per mand; zeesterren 8 a ƒ10 per kar. Een Haagsch meisje, dat voor hare moeder water en vuur had gehaald, struikelde Zaterdag-morgen op den hoek van het Bleien burg en viel over de theestoof, waardoor hare boveu- kleeren in vlam geraakten. Het kind schreeuwde huizen hoog en bleef als roerloos staan. Gelukkig snelden een paar bakkersknechts toe en wierpen een paar meelzakken om het „brandend" meisje. Toch bekwam zij hevige wonden en werd in een herberg gedragen, waar haar de noodige hulp werd verleend. Ook te 's-Hage werden weder twee huzaren van het regiment aldaar uit den militairen dienst weggejaagd. Gisterochtend te zes uren is op de Haarlemmerstraat bij de Binnen-Visscherstraat te Amsterdam eene vrouw van 80 jaren uit een vlieringluik op straat gevallen, met het ongelukkig gevolg dat zij dadelijk overleed. De zoon van zekeren S. te Ellewouts- dijk, veertien jaar oud, heeft, na door zijn vader gestraft te zijn, gepoogd zich op te hangen. Ge lukkig werd zijn plan nog bijtijds verijdeld. Zooals gemeld werd, had zich te Mid delburg het gerucht verspreid dat de vermoede lijke moordenaar van Petr. Cornelius gearresteerd was. Eene groote menigte wachtte aldaar de komst der Zierikzeesche boot af, doch geen moordenaar kwam mede; het gerucht berustte op eene vergis sing: een vreemdeling was gearresteerd en over de grenzen gebracht. Uit Yriezenveen wordt gemeld dat in de Pollen aldaar eene boerenwoning is afge brand. Dit onheil nam zóó snel in hevigheid toe, dat de dochter des huizes en een kleermaker, die aan zijn werk zat, zich niet hebben kunnen ver wijderen dan na ernstige brandwonden te hebben bekomen. Ook een paar stuks vee kwam in de vlammen om. Dezer dagen is door dearrondisse- inents-rechtbank te Amsterdam eeu werkelijk on gehoord bedrog bij de overname van een koffie huis-affaire behandeld. Iemand had een koffiehuis met inventaris overgenomen voor drie duizend gulden ouder borgstelling voor de richtige beta ling in termijuen. Vijfhonderd gulden werden onmiddellijk afbetaald. Weldra bleek dat het koffiehuis, dat als zeer beklant was opgegeven en dit ook was toen de kooper het aanvaardde, weinig of niet meer door die personen bezocht werd. Toen reeds meer dan de helft van den koopprijs betaald was, oatvingen kooper en borg in het geheim de mededeeling dat zij bedrogen waren. De verkooper had namelijk steeds voor consumen ten gezorgd als kooper en borg op zekere tijden kwamen om op te nemen of er wel de toeloop was, dien de verkooper beweerde, en waarvan de winst globaal berekend moest en kon worden. Die consumenten waren echter gasten, die niets betaalden. Aan vrienden werd verzocht vrienden mede te brengen, die ook gratis vertering hadden. Na die mededeeling weigerden kooper en borg de verdere betaling. Daartoe gedagvaard steldeu zij eene reconventioneele vordering in tot ontbinding der overeenkomst met schadevergoeding, op grond van een bedrog, hetwelk zij aannamen te bewijzen. Dit bewijs werd toegelaten, en daarna de eisch aan den verkooper ontzegd en de reconventioneele vordering tegen hem toegewezen. Te Warschau is een man gestorven in den ouderdom van 118 jaren; 235 kleinkinderen en achterkleinkinderen volgden den lijkwagen. Te Nieuw-York stortte een deel van het dak en een van de muren van Gilmores Gar dens in. Drie vrouwen kwamen om en twintig personen werden min of meer zwaar gewond. Door spoorwegongelukken in Euge- land, Schotland en Ierland verloren in 1879 1074 personen het leven; 5028 werden gekwetst. Het losgeld van kolonel Synge be- droeg, zoo wordt thans gemeld, 10,100 pd. st. Paulina Lucca werd bij hare afscheid s- voorstelling te Berlijn met bloemen als het ware bedekt. Zij hield eene korte toespraak tot het pu bliek, waarin zij zeide dat zij spoedig zou terug- keeren. De keizer zond haar een gouden armband met diamanten. In den nacht vanVrij dag op Zaterdag is te St.-Petersburg aan het kanaal van Ligovka een vreeselijke brand uitgebroken in een kwartier woonhuizen en houten stallen, waarin honderden huurrijtuigen en paarden geborgen werden. Het geheele kwartier is afgebrand en tien paarden kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De halve stad Hull (Ontario, in Noord- Amerika) is door een heviger, brand vernield. Achthonderd huizen werden in de asch gelegd, meest vau hout, waardoor vier duizend menschen zonder dak waren. Naar men wil, zijn tien per sonen bij deze ramp omgekomen. De „Vega" is Zaterdag-a vond om hal f- elf, vergezeld van omstreeks 200 stoomschepen, te Stokholm binnengeloopen. Mijlen ver was de kust verlicht met vreugdevuren. Op de landings plaats was eene estrade gebouwd, waar het stedelijk bestuur de reizigers welkom heette. In het slot begroette de koning de leden der expeditie. Nor- denskjöld reed daarna, door de menigte toegejuicht, door de schitterend verlichte straten naar zijne woning in het gebouw der academie van weten schappen. Te Roscani, in Rumenië, zijn dooreen brand 300 huizen vernield en tal van huisge zinnen in armoede gedompeld. De minister van binnenlandsche zaken doet een beroep op de hulp vaardigheid der Rumeniërs en van het buitenland.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2