Dinsdag 27 April. X°. 6 i 93. A°. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1.0». 0.17i LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden.L10. Franco per posta 1.40. Atioaderlljke NommertR 0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼ai 16 refela Iedere regel meer Groetare letten neer plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Vrydag 30 April 1880, des namiddags te halftwee. Punten ter behandeling: 1*. Verzoek van Dr. A. Van Iperen, om continnatie als stads geneesheer. (64) 2®. Benoeming van een onderwijzer 2de klasse aan de schoei n®. 3 voor minvermogenden. (61) 3°. Idem van een hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor onvermogenden. (66) 4°. Voordracht betrekkelijk de demping van de Binnenvestgracht bij het Plantsoen. (51 en 56) 5°. Idem betrekkelijk den prijs van het gas. (52, 62 en 63) 6°. Idem tot verplaatsing van de Pinkstervacantie aan de Hoo- gere Borgerschool. (53) 7°. Idem tot overplaatsing van den hulponderwijzer B. M. Wepster. (54) 8®. Idem tot verkoop vaal inschrijving op het Grootboek. (55) 9°. Verzoek van Mej. J. C. De Hondt, om ontslag als hnlp- onderwjjzeres aan de school n®. 2 voor minvermogenden. (57) 10®. Snppletoire staat van hegrooting, dienst 1879. (58) 11®. Verzoek van F. C. Magneoat, om een kiosk te plaatsen voor den verkoop van dagbladen. (59) 12®. Idem van Directeuren der Leidsche Sajetfabriek ter beko ming van een gedeelte der Binnenvestgracht. (60) 13®. Voordracht tot overdracht van de hour van de lokalen in de Nieuwstraat. (65) Ï4°. Idem betrekkelijk de tijdelijke voorziening in het teeken- onderwys aan de Hoogere Burgerschool. (68) 15°. Idem tot overdracht van de concessie voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen in deze gemeente aan de Tramway Trust Company te Londen. (69) A 6®. Verzoek van den Raad van administratie van het Inva lidenhuis om eeue stoep te leggen. (70) LEIDEN, 2S April. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer G. F. M. P. Cremers, geb. te Groningen, be vorderd tot doetor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Over vruchten en interessen van legaten. ("Art. 1006 2° en 1007 B. W.)" Omtrent den op den 20sten Juni a. s. van wege de Roeivereeniging „Njord" te houden roei- wedstrijd vernemen wij nog dat hij evenals vroeger op den Rijn tusschen de spoorwegbruggen der Hollandsche- en Woerdensche lijn zal gehouden worden. Hij zal bestaan uit zes nummers: vier- riemsgieken juniores en seniorestweeriemsgieken, eveneens jonge en oude ploeg; en bovendien een race tusschen de Nederlaudsche studenten-roei- vereenigingen onderling, en eene tusschen sloepen bemand met de leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart, De vier eerste nummers zijn inter nationaal, en op de uitnoodigingen vanwege „Njord" naar Duitschlaud, Frankrijk en België verzonden, mocht men reeds eenige voorloopige toezeggingen ontvangen. Ook bestaat er alle kans dat de voor naamste roeivereenigiugen hier te lande vertegen woordigd zullen zijn. Muziek zal den wedstrijd opluisteren, die een waardige voorlooper der acade miefeesten belooft te worden. Het nieuwe stationsgebouw alhier begint meer en meer zijne voltooiing te naderen. Het uiterlijk aanzien reeds verschilt heelwat bij het vorige. Maar is de omgeving daarmede in over eenstemming? Niemand zal deze vraag bevestigend willen beantwoorden. Immers, de sloot langs den Stationsweg reeds ontsiert haar. Bovendien zou, wanneer deze gedempt was, de toegang tot het terrein belangrijk verbeteren en voor het verkeer heelwat doelmatiger worden. Kan nu al de geheele sloot van het Stationsplein tot aan den Morsch- singel niet worden gedempt, men doe het dan althans met het gedeelte tot aan het koepeltje van de dwarssloot, die naar het kanaal voert. Yan dat gedeelte wordt toch óók heel weinig gebruik ge maakt, zoodat de bewoners van de panden in "de nabijheid aldaar, de heeren Couvée, De Haan, Dieben en Keizer, er wel geen bezwaar tegen zullen heb ben. Tegen deze gedeeltelijke demping zullen bij het gemeentebestuur van Oegstgeest ongetwijfeld even min bezwaren bestaan, want het nut en het voor deel zijn te duidelijk. Het stationsplein kan als dan aanmerkelijk vergroot worden en tevens zal den wagens van den Leidschen tramway en dien van den stoomtram de gelegenheid worden aan geboden om vóór het station te komen. Naar wij vernemen, is tot directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg welke be trekking, gelijk men weet, door het overlijden van dr. Scheffer openviel benoemd dr. M. Treub, lid der kon. academie van wetenschappen, assistent bij het botanisch onderwijs aan de Leid sche hoogeschool. Wij, en zeker allen, die den ijverigen en toch zoo bescheiden jongen geleerde meer van nabij kennen, verheugen ons zeer in deze benoeming, en 't is wel niet twijfelachtig dat hij, die zich door zijne degelijke kennis en zijne inne mende persoonlijkheid hier aller achting ver wierf, dóór de rechte man op de rechte plaats zal zijn. (Sieb.) Door de afdeeling HazerswoudeKoudekerk der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten eene gouden medaille of 50 galden uit te loven voor de vier g vaten beste Rijnlandsche boter op de in September a. s. te Leiden te houden tentoonstelling. Op verschillende plaatsen hebben zich ge vormd of vormen zich nog subcommissies voor het nationaal huldeblijk, den generaal Van der Heyden aan te bieden. Waar blijft Leiden? Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, f 20.f 4.20 en f 2.05; de laagste f 40.00, f 20.00, 4.— en f 2.—. Het verzoek van de heeren Messchert Yan Vollenhoven c. s. ter benoeming van kerkelijke hoogleeraren bij de vrije universiteit te Am sterdam is door de Synode ingewilligd, op voor waarde 1°. dat de Vereeniging voor eiken hoogleeraar een zestal aan de commissie van voordracht zal hebben aan te bieden, 2°. dat de commissie dit zestal éénmaal zal kunnen terugzenden en uit het aan genomen zestal een drietal zal inzenden bij de Synode, die daaruit de keuze doet. Gelijk reeds gemeld is, heeft de Synode der Hervormde Kerk het ontwerp-reglement op de kerspelvorming aangenomen. De drie daarbij op den voorgrond gestelde beginselen waren om 1*. alles wat op de belijdenis betrekking heeft te laten rasten; 2®. - zich te bepalen tot gemeenten met twee of meer predikanten; 3°. voor alles wat op de diaconale zorg betrekking heeft de éénheid der gemeente te handhaven. Omtrent de bijzonderheden van de regeling is nog het volgende aan de Kerk. Crt. ontleendBinnen zes maanden na het in wer king treden van het reglement worden de lijsten van stemgerechtigden door den kerkeraad opgemaakt. Het verlangen om van de bevoegdheid tot kerspel vorming gebruik te maken, wordt door stemge rechtigden bij schriftelijke, door allen ouderteekende verklaring aan den kerkeraad kenbaar gemaakt met aanwijzing van drie leden, die het voorloopig bestuur uitmaken. De kerkeraad onderzoekt de aanvragen binnen vier weken, en geeft daarvan kennis aan het classicaal bestuur. Nadat dit het recht tot het vormen van een kerspel heeft ge constateerd, kunnen belanghebbenden, onder leiding van het voorloopig bestuur, tot de benoeming van ouderlingen en diakenen overgaan. Telken jare kan gedurende veertien dagen na de vaststelling der lijst van stemgerechtigden tot het vormen van een kerspel worden overgegaan. Een kerspel, dat nog geen eigen predikant bezit, moet jaarlijks het bewijs leveren, het vereischte getal stemgerech tigden te bezitten; anders wordt het ontbon den. Kerspelen die een eigen predikant of eigen predikanten verkregen hebben, moeten bij het ontstaan eener vacature hetzelfde bewijs leveren; anders worden kerspelen met één predikant ont bonden, en in kerspelen met meer predikanten niet tot de vervulling der ontstane vacature toe gelaten. De kerspelen zijn behoudens de bepa lingen in dit en de overige reglementen onafhan kelijk van elkander. De diaconale fondsen en de opbrengst der liefdegaven blijven het eigendom der gemeente in haar geheel, terwijl de administratie van de diaconiegoederen en fondsen, mitsgaders de zorg voor de bedeeling der armen, onverschillig tot welk kerspel zij behooren, wordt opgedragen aan de gezamenlijke diakenen. Met betrekking tot het overgangstijdperk wordt bepaald dat bij het ontstaan eener vacature in de eerste plaats het talrijkste kerspel, dat geen eigen predikant bezit, in de tweede plaats dat waaraan het grootst aantal predikanten ontbreekt, van zijn recht tot beroeping van een predikant gebruik zal maken. De dienstdoende predikanten eener gemeente be houden hunne rechten en kunnen de hun wettig opgedragen functiën voortzetten, doch kunnen na uitnoodiging van het kerspel als predikant bij dal kerspel optreden. Aan een kerspel dat geen eigen predikant heeft, wordt, op daartoe gedane aanvrage, minstens eenmaal 's maands eene predikbeurt afge staan, waarin het op zijne kosten een predikant naar zijne keuze kan laten optreden. Ouderlingen en diakenen, die bij het ontstaan van een kerspel in dienst zijn, blijven bij het kerspel banner keuze hun tijd uitdienen. In den ouderdom van bijna 72 jaren is te Delft na eene ziekte van slechts weinige (lagen overleden de heer A. F. L. Bichon Yan IJssel- monde, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland en oud-lid van den gemeenteraad van Delft. De inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, heeft, in strijd met de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs aldaar, in een schrijven aan B. en Ws. van Am sterdam, naar aanleiding van de ontworpen regeling van het lager onderwijs, als zijn gevoelen ontwik keld dat de opheffing der scholen van meer uit gebreid lager onderwijs niet in strijd is met de belangen van het middelbaar onderwijs, mits stel lende behoorlijke eischen voor de toelating, en dat zulke scholen alleen reden van bestaan hebben in gemeenten, waar geene middelbare scholen bestaan. Voor de Engelsche taal zijn Zaterdag nog 5 candidaten geëxamineerd, waarvan 2 werden afge wezen en 3 toegelaten: W. Haaring uit Lekker- kerk, E. B. Koster uit Schiedam en H. A. P. Meyer uit Rotterdam; %voor de Fransche taal 5 candidaten, die allen werden afgewezen; voor de hoofdonderwijzersakte 13 candidaten, waarvan 10 werden afgewezen en 3 toegelaten: H. J. Delf- gaauw, P. C. Moinat en W. F. Witschey, allen uit 's-Hage. Aan de Nederlandsche Gist en Spiritus fabriek te Delft werden gisteren de gezelschaps lokalen ten behoeve van beambten en werklieden geopend. In het nette gebouw, bestaande uit lees- en biljartzalen, voorzien van alles wat nut en genoegen kan bevorderen, werden de werklieden op hartelijke wijze door den geachten directeur

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1