Maandag 26 April. N°. 6192. A". 1880. Derde Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden..f 1.10. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Abonderlyke Nommers.7TT7777..T.".0.05. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. De elfjarige Cornelia Lasscbuit te Haarlem, die zich op den lsten April jl. heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren knipje met geld uit den zak eener vrouw aan het Sparen, is door de arrondissements-rechtbank aldaar vrijgesproken, als hebbende gehandeld zon der oordeel des onderscheids, doch met last dat zij naar een verbeterhuis zal worden overgebracht, om aldaar gedurende vijf jaren te worden opgevoed en in hechtenis gehouden. De portefeuille, Maandag jl. in het koffiehuis „De Pool" te Amsterdam ontvreemd, is later teruggevonden. De inhoud, ongeveer f 300, was echter gevlogen. Donderdag schrikten te Moordrecht twee paarden van een wagen voor een passeeren- den trein en holden door tot nabij Gouda. De voerman is van den wagen gesprongen, waardoor hij een been brak en zich ook verder ernstig bezeerde. Gisternacht is te Nieuwedorp, ge meente 's-Heer-Arendskerke, een felle brand uit gebroken bij den landbouwer Pelius. Er zijn o. a. 26 stuks vee en 17 paarden verbrand. Volgens een te Middelburg loopend gerucht zou A. Bliek, de vermoedelijke moorde naar van Pieternella Cornelius te IJzendijke, onder Zierikzee gevat zijn. Perenzona, die te Livorno op straat werd aangerand, had nog kracht genoeg zijn moor denaar over het Cavour-plein te vervolgen totdat hij uitgeput neerzonk. Hij had een bloedig uit einde verwacht en in zijn testament zijne vrouw en familie aan den koning aanbevolen. Behalve de twee broohures „Garibaldi Ingrato" en „Garibaldi Politico" schreef hij nog „Storia Anedottica di Garibaldi Ingrato", dat binnenkort zou verschijnen. Koning Theebau, zoo wordt uit Ran goon bericht, is ontroostbaar over den dood van den troonopvolger Am. Shay-Min, die, pas zeven maanden oud, aan de pokken stierf. Het prinsje had een wieg, bezet met diamanten, robijnen en safieren; zijn uitzet kostte 5000 ropijen. Theebau is niet de eenige, die zijn kind betreurt; 10,000 kinderen stierven aan de pokken in Birmah en het geheele aantal slachtoffers aan die ziekte wordt op 15,000 geschat. Kort voor de opening der vergade ring van de volksvertegenwoordiging te Belgrado stal een der leden die tot de oppositie behoorde, eenige zakken graan. Daar de regeering den schijn wilde vermijden alsof zij een druk op de oppositie uitoefende, liet zij den man nog geruimen tijd op vrije voeten. Eindelijk echter moest het recht zijn loop hebben en werd de man gevangengenomen. Kort daarop overleed hij in de gevangenis, en thans tracht de oppositie daaruit munt te slaan en beweert zij dat de regeering zich den man door vergif van den hals geschoven heeft. De regeering heeft zes geneesheeren laten benoemen om de oor zaak van den dood te constateeren. De moordenaar van den groot-sherif van Mekka is ter dood veroordeeld. Mevrouw de weduwe L.verschijnt op zekeren dag in de bureelen van het „Crédit Boncier" te Parijs om coupons te inkasseeren van obligaties yan 1853. De beambte, die de stukken onderzoekt, ontdekt dat een daarvan bij de laatste trekking is uitgeloot, en verzoekt de dame zich naar een ander loket te begeven om betaling te ontvangen. „Het is dan al heel onaangenaam dat men mij voor eene som van 20 franken zoo laat heen en weer dravenzegt de dame. „Wat, voor 20 franken!" herneemt de beambte. „Maar mevrouw, 't zijn 100,000 franken die vóór twee maanden op uw nommer zijn gevallen." De man verwachtte nu niet anders dan een ongewone uit barsting van vreugde; niet weinig verbaasd was hij dan ook, toen de dame droogjes antwoordde: „O, zijn 't 100,000 franken! Welnu, gij zult mij toegeven dat ik er sinds 1853 lang genoeg op heb moeten wachten." Eene weduwe te Bordeaux, die aan vlagen van verstandsverbijstering leed, trachtte op zekeren nacht haar zestienjarige dochter door verworging van het leven te berooven. Op het hulpgeroep van het arme meisje kwamen eenige buren nog juist bijtijds toegesneld om het meisje te ontzetten. De ongelukkige moeder werd terstond naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Het volgende zou zijn voorgevallen tijdens de laatste verwikkelingen tusschen de Chi- neezen en de Russen in Azië. Na een schermut seling op de grens der beide rijken, treedt een Chinees, wiens krijgsmakkers de overhand hebben behouden, de woning binnen van een Rus, gehuwd met eene schoone, maar twistzieke vrouw. De zoon van het Hemelsche rijk, getroffen door de beval ligheid der Russin, besluit gebruik te maken van het recht van den sterkste en de dame te ont voeren. Heel veel moeite kost hem dat trouwens volstrekt niet, daar de dame, waarschijnlijk om goede redenen, hem bereidwillig volgt, waartegen haar wettige wederhelft zich in het minst niet verzet. Integendeel, met de grootste voorkomend heid doet hij het paar uitgeleide onder het uit spreken der veelbeteekenende woorden„Arme ChineesMen zegt dat de Rus daarna terstond van woonplaats veranderde om te voorkomen dat de Chinees hem op een goeden dag zijne weder helft terugbracht. Twintig jaar, en men bemint elkan der; men treedt in het huwelijk om gezamenlijk den last des levens te dragen. Op zekeren dag komt het gebrek; men worstelt er tegen, put zijn laatste hulpbronnen uit, verliest den moed en be sluit te zamen te sterven. Dat was ook de korte levensloop van een paar jonggehuwden, woonachtig bij de barrière d' Italië te Parijs, waarvan de man ciseleur was. Door gebrek aan werk tot het uiterste gedreven, leggen zij zich op hun schamel stroo- matras neder, na een komfoor met kolen te heb ben ontstoken. Gelukkig kreeg de concierge den zwaveldamp „in den neus" en kwam nog tijdig genoeg om het tweetal te redden, dat nu beter schap beloofde. De fabrikant Krupp te Essen heeft den prijs zijner kanonnen met 60 percent ver hoogd, en in weerwil daarvan kan hij niet voldoen aan al de bestellingen. Treurig nieuws voor het Vredebond Gemeenteraad van Noordwij k. Zitting van Woensdag 24 Maart. Afwezig: de heeren dr. J. Ever wijn en W. Boomkamp. De vergadering wordt door den Voorzitter, den heer Pické, geopend en de notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Wordt goedgekeurd het voorstel van den betrokken hoofdonder wijzer om de toelage van 200 voor een kweekeling aan de openbare school te Noordwijk aan Zee te verdoelen tusschen de jongelingen Grnllemans, die 150, en Hendriks, die 50 ont vangen zal. Tot hulponderwijzers aan de openbare lagere school te Noord- wijk-hinnen worden benoemd de heeren: G. J. Ververs te Deil (voor de afdeeling uitgebreid lager onderwijs) en H. M. Kuypers te Haarlem. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie wordt benoemd de heer W. C. Balkenende, in plaats van den heer D. C. H. Smits, vertrokken. Tot leden der commissie voor den hoofdelijken omslag wor den benoemd de heeren raadsleden G. Van Konijnenburg en D. Wassenaar. De Voorzitter deelt mede dat de noodzakelijkheid is gebleken om sommige gemeentewegen te doen opmeten, daar die niet de breedte hebben welke zij volgens den legger der wegen moeten hebben, dat die opmeting spoedig zal verricht worden en de eigenaars der belendende perceelen aanschrijving zullen ontvangen om de wegen weder op de vereischte breedte te brengen. Voorts deelt de Voorzitter mede dat de Krocht door een land meter van het kadaster is opgemeten; in verband met vroegere besprekingen omtrent de mogelijkheid en wenschelijkheid van verbreeding van genoemden weg vraagt de Voorzitter of een der leden daaromtrent eenig voorstel wenscht te doen. De heer Alkemade stelt hierop voorde palen, welke tusschen den weg en het voetpad staan, te doen opruimen en den weg, door het voetpad daaraan toe te voegen, te doen verbreeden en vervolgens langs den aldus gevormden weg eenige palen te plaat sen op gcringen afstand der watering van den Noordzij derpolder, welke langs den weg loopt. De heer Kroon is tegen het voorstel omdat hij meent dat de gemeente de palen niet mag verwijderen, welke door den Noord- zijderpolder aldaar geplaatst en onderhonden worden en hij bovendien vreest dat de kant der watering zal instorten zoo daar onmiddellijk langs een rijweg loopt. De heer Alkemade beweert dat, aangezien de weg eigendom der gemeente is, deze ongetwijfeld het recht bezit de palen te doen verwijderen, welke met vergunning door anderen aldaar zijn geplaatst; evenmin deelt spreker het andere bezwaar van den heer Kroon. Nog eenige sprekers mengen zich in het debat, en eindelijk wordt het voorstel-Alkemade aangenomen met 8 tegen 1 stem (die van den heer Kroon.) Het 1ste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag van 1879 wordt vastgesteld op 13.02. De Voorzitter brengt ter tafel een extract-specifieke raming van kosten van het verbouwen der schoolgebouwen te Noordwijk- binnen en te Noordwijk aan Zee, ingediend door den architect Langhout, te Amsterdam, waaruit blijkt dat die verbouwing eene uitgaaf van p. m. 42,000 zal vorderen. Met schrik zegt de Voorzitter van die cyfers te hebben kennis genomen en spreker zou, zoo zulk een enorme som moet besteed worden, liever nieuwe schoolgebouwen stichten dan op deze wijze bijbouwen. Na eenige gedachtenwisseling wordt aangenomen het voorstel van den Voorzitter om de vergadering te verdagen tot 30 Maart a. s., en dan in de zaak eene beslissing te nemen. [Door omstandigheden was onze correspondent verhinderd de laatste raadsvcrslagen eerder te zenden. Hij belooft echter onze ook de talrijke Noordwijksche abonné's voortaan geregeld op de hoogte te zullen houden. Ked.] IM ur it 1.1) e r i c li t e ii. Leidon, 24 April. Ter markt werd heden aangevoerd: Wintertarwe 9 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwe 9 hectol. ƒ10.a 10.50. Winterrogge 11 hectol. ƒ7.25 a 7-75. Zomerrogge 11 hectol. 6.75 a 7.Zomer - gerst 10 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gerst 10 hectol./7.25 a 7.75. Zware Haver 12 hectol. 5.a 5.25. Lichte Haver 12 hectol. 4.25 a 4.50. Duivenboonen 5 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 4 hectol. 8.a 8.50. Grasboter 12630 kilogr., lete qnalit. 1/4 vat ƒ60.a/64.— Schei- 2de qualit. 1/4 vat 52.a 56.Grasboter 1ste qualit. per kilogr. 1.50 a ƒ1.60., Schei-2de qualit. per kilogr. 1.30 a 1.40. Lange Zwarte Turf 6000 dubb. hectol. 0.22 l/s a 0.25. Zwolle, 23 April. Op de heden alhier gehouden weekmarkt waren de prijzen als volgt: Granen. Tarwe 10.a 10.25, Rogge 7.25 a 7.50, Boekweit 7.50 a/8.Gerst/6. a f 7.Paardenboonen 8.a 8.50, Aardappelen 2.25 a ƒ3.alles per heet. Boter per KG. ƒ1.30 a f 1.50, per Vs vat f 25.50 a 30.50. Eieren 2.50 a 3.— per 100 stuks. Vee. Aangevoerd op de markt 902 en op de stallen 425 stuks. De handel was (lauwer. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 140 a 300, dito Schot ten of Vaarzon 120 a 250; guste koeien voor de vetweidc 100 a 210, dito Vaarzen 80 a 160, zomer kalvende Koeien 130 a 180; Ossen voor de bak f 90 a 170, jar. springstieren 80 a 160; vaarspinken 50 a 60; Pok kalveren 20 a ƒ50, nuchtere Kalveren 4.a 6.vette Koeien en Ossen aan bouten 74 a 84 c., p. k.dito Stieren 60 a 66 c. dito Kalveren 80 a 88 c., dito Schapen 60 a 70 c., jonge Lammeren per stuk 5.a 8.Varkens: op 90 wagens aangevoerd 570 Biggen. Men beBteedde voor: 6 w. biggen ƒ6.— a 8.50, 10 w. d. 9.a 13.drachtige varkens 20 a 45, magere dito 35 a 58. Vette levend gewogen per KG. 47 a 56 c., dito voor Londen 40 a 42 c. Londen, 23 April. Granen. Tarwe vaster. Mais 6 p. lager. Haver dalende. Meel flanw. Aan de kust worden 18 tarwe-ladingen ten verkoop aangeboden. Petroleum. Voorraad 135,741 v. ge raffineerde, Friesche Boter 118/a /,-.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1