N'. 6192. Maandag 126 April. A*. 1380. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD! FBIJS DEZER COUBAITT: Voor Leiden per 8 meenden.L10. Franco per poet...a 1.40. Aliooderifke Kommen.0.05. FBIJS DEB ADVERTENTIES Vu 1-4 niala ledore rofel mee Groeten ketUn pbelmiaU. 1.00. O 0.1T* Gemengd Nieuws. Eenige maanden geleden verwijderd e zich een jong postbeambte, George P., van een kantoor in het zniden van Frankrijk, de gehele kas medenemende. Alle nasporingen waren vrach teloos en toch was de politie overtuigd dat hij het land niet verlaten kon hebben. Eindelijk viel hare aandacht op een zeer drukke briefwisseling van de ouders van den jeugdigen dief met eene zekere mejuffrouw Georgette, winkeljuffrouw in een groot modemagazijn te Parijs. Dien draad vol gende, bleek het spoedig dat George P. en mej. Georgette één en dezelfde persoon waren. Maanden lang had hij daar, geholpen door zijn weinig mannelijk voorkomen, de rol van winkeljuffer op de meest verdienstelijke wijze volgehouden. Patroon en personeel verzetten zich dan ook in het begin tegen de arrestatie van het lieve, bedeesde kind, en waren bijna niet te overtuigen dat een wolf hunne schaapskooi was binnengedrongen. Onder de telegrammen is reeds mel ding gemaakt van geweldige wervelwinden in Noord-Amerika, waardoor groote verwoestingen aangericht en zeer vele menschen omgekomen zijn. Zij hebben in Missouri, Iowa, Illinois, Wisconsin en Kansas gewoed. Langs den geheelen Missis sippi was het onstuimig. Het hevigst woedde de storm in Missouri, langs de James-rivier. Marsh- field, eene stad van 1500 inwoners ten zuidwesten van St.-Louis, werd bijna geheel verwoest en om streeks honderd personen moeten onder de instor tende huizen verpletterd zijn. Toen de treinen om onderstand te brengen aankwamen, werden slechts veertien beschadigde huizen staande aangetroffen. BoomeD ter doorsnee van drie voet waren doorge- knapt. Ook brand ontstond te midden van den orkaan. Een aantal andere plaatsen zijn zwaar ge teisterd; overal zijn dooden en gewonden. Te Champaign, in Illinois, werden de gebouwen der Staats-Universiteit voor een deel verwoest. De schade wordt op honderdduizenden dollars ge schat. Ooggetuigen beschrijven den tornado in Missouri als eene trechtervormige zwarte wolk met wollig witte zoomen, met groote snelheid draai ende als eene schroef en met groot geraas voort- vliegende, alles op haren weg vernielende. Zij be sloeg eene aanmerkelijke breedte. Boomen werden uit den grond gerukt, huizen van hunne grond vesten als geblazen, runderen, paarden, schapen enz. opgenomen en ver weg geslingerd. Te Parijs zal in deze maand een huwe lijk voltrokken worden, dat in de hoogste standen veel opzien baart. De hertogin van New-Castle treedt in den echt met een opera-zanger, den heer Tom Hohler, die, schoon zijne stem voor het too- neel wat zwak is, in particuliere kringen toch zeer gevierd werd. De hertogin is eene dochter van den overleden Amsterdamschen bankier Hope; haar eerste echtgenoot, de hertog van New-Castle, over leed in Februari van het vorige jaar. Op een landhoeve, dicht bij het dorp Lembecq, in België, heeft een verschrikkelijke misdaad plaats gehad. De vrouw des huizes, Louise Hap genaamd, die met hare beide broeders de zaak dreef, was Maandag-avond, toen deze van het land kwamen, nergers te vinden. Woensdag-morgen werd haar lijk in de korenschuur, half onder een paar schoven verborgen, in een afzichtelijken toe stand teruggevonden. Blijkbaar was op de onge luk k"'" het grootste geweld gepleegd; baar hals vertoonde da teekenen van het koord waarmede zij geworgd was, terwijl haar gelaat bijna onken baar was van de vele schoppen haar door den moordenaar toegebracht.- Men heeft zware vermoe dens tegen een knecht, die sedert den moord uit de woning verdween en nu ijverig nagespoord wordt. De kist waarin de vermoorde gewoon was haar geld te bergen, was opengebroken en van haren inhoud beroofd. De leveranciers van het Turksche leger hebben in zóó langen tijd geen betaling ontvangen, dat hunne schuldvorderingen thans meer dan 12 millioen gulden bedragen, behalve nog ruim een ton gouds, die zij ontvangen moeten voor de levering van vleesch aan het paleis. In de St.-Pieterskerk te Rome zal een groot marmeren gedenkteeken voor Paus Pius IX worden geplaatst. Bij het vernemen van de kleine beter schap die in Gortschakoffs toestand viel op te merken, moet prins Bismarck uitgeroepen hebben „Ik heb het altijd wel gezegdop die Russen is nooit staat te maken!'1 Bij den Zweedschen rijksdag is een voorstel aanhangig, strekkende om aan prof. Nor- denskjöld en aan kapt. Palander een jaargeld van 4000 kronen ieder toe te kennen, en 50,000 kronen beschikbaar te stellen als geschenk, te verdeelen onder hen, die aan de eerste omzeiling der Oude Wereld deelgenomen hebben. Koning Oscar heeft gelast dat de „Vega" bij aankomst te Stokholm met een saluut van het eskader ont vangen zal wordendriemaal vijf schoten. Het oorlogsschip „Rau" zal, op last van den minister van marine, de „Vega", als deze bodem Stok holm nadert, te gemoet zeilen, en de leden van den rijksdag zijn uitgenoodigd zich aan boord van de „Rau" te bevinden. De universiteit van Upsala, de professoren en de studenten zenden afgevaardigden naar Stokholm. Ook de uni versiteit van Lund laat zich vertegenwoordi gen. Vierhonderd studenten zullen op de stoom boot „Uman1' de „Vega" opwachten. De maat schappij van wetenschappen en fraaie letteren is voornemens in Juni een groot feest te geven te Gothenburg, waarop Nordenskjöld en zijne tochtgenooten genoodigd worden en bij welke gelegenheid hem een groote gouden medaille zal worden aangeboden. Donderdag is de „Vega" des avonds, begeleid door eenige Zweedsche stoom schepen, ter reede van Kopenhagen geankerd. In den vroegen ochtend van den volgenden dag werd zij op 's konings bevel als oorlogsschip gesalueerd, en daarna begaf eene deputatie, waartoe de voor zitter van het aardrijkskundig genootschap en de rector der universiteit behoorden, zich aan boord om Nordenskjöld te verwelkomen. Deze werd later door den koning en den kroonprins ontvangen. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van financiën heeft een ministe rieel besluit van het jaar 1852 ingetrokken, waarbij aan congregatiën vrijstelling werd ver leend van overdrachts- en registratierechten voor de goederen, welke tot haar toegetreden personen aan het collectief vermogen overdroegen. De heer Paul Bert heeft gisteren in de Kamer een ontwerp ingediend, waarbij zij die tot geestelijken worden opgeleid en onderwijzers, tot den krijgsdienst verplicht verklaard worden. De urgentie van het stuk is aangenomen. Pnltich 1 ti.nrt. In de zitting van den Rijksdag zijn gisteren de beraadslagingen over de eerste lezing van het wetsontwerp, strekkende tot het verleenen van eene subsidie voor den Duitschen handel op de Samoa- eilanden, voortgezet. De vergadering besloot tot de dadelijke tweede lezing in het volledige huis. De bondscommissaris Kussorow en de secretaris der rijksschatkist Scholz deden in den loop van het debat uitkomen dat het ontwerp niet ten doel had eene ondersteuning van het Duitsche handelshuis Godeffroy, maar eene volkomen nieuwe onderneming, in het belang der Duitscbe handelspolitiek. Blijkens den thans in de „Norddeutsche Zeitung" openbaar gemaakten tekst van de wet betreffende eene legerbelasting, zullen personen met minder dan 1000 mark inkomen 4 m. betalen; die van 1200 tot 6000 m. inkomen hebben, bovendien eene inkomstenbelasting van 10 tot 148 m. jaarlijksvan 6000 m. inkomen af betaalt men 3 pet., waarbij de belasting voor elke duizend mark inkomen met 30 m. vermeerderd wordt. Vrij van belasting zijn zij, die niet in staat zijn hun brood te verdienen en geen voldoend inkomen hebbenalsmede dienstplichtigen, die door in den dienst ontstane gebreken ongeschikt voor den dienst zijn geworden. De opbrengst dezer belasting wordt op ongeveer 20 millioen mark geraamd. Groot-Brltannlë. De „Times" deelt eene depeche uit Kaboel mede, volgens welke de voorhoede der divisie onder generaal Stewart den 20sten dezer te Ghawini is binnengerukt. 15,000 Afghanen van verschil lende stammen vielen dien dag de troepen onder Stewart aan, doch werden verslagen en verstrooid, met een verlies van 1000 man aan dooden. De verliezen der Engelschen bedroegen 17 man aan dooden en 115 man aan gewonden. Lord Hartington en lord Granville zijn gistermiddag te Windsor aangekomen, om eene conferentie met de koningin te hebben. Terstond nadat zij van Windsor teruggekeerd waren, hebben zij zich naar den heer Gladstone begeren, met wien zij eene bijeenkomst hielden, na afloop waar van laatstgenoemde naar Windsor is vertrokken. Volgens berichten uit Zuid-Afrika aan het Hbl. was de vrees voor een opstand der Basoetos eenigszins geweken. Die machtige stam zou niet in verzet komen, als de ontwapening niet met geweld doorgedreven wordt. Het Kaapsche bewind is door de rijksregeering gemachtigd, gedeelten van Krelisland aan blanke landverhuizers uit te gevendaarvoor zouden Schotten bij voorkeur worden gekozen boven Duitsche landverhuizers. Men verwacht dat de petitiën, thans in de Kaap kolonie ten voordeele der Transvaal en tegen de confederatie geteekend, het plan eener conferentie zullen verijdelen. Men hoort gedurig meer van vereenigingen ter bescherming van de Boeren, dat is het Afrikaansche element. In eene vergade ring van leden der Nederlandsch Gereformeerde kerk zijn zeer eenstemmige besluiten genomen ter verdediging der Nederlandsche taal als die der kerk in de Kaapkolonie. Oostenr.-Honjj. Monarchie. Bij bet Huis van afgevaardigden is de spoor wegconventie met Servië ingekomen. De motie omtrent de aanstelling van Czechische hoogleeraren aan de universiteit te Praag, door de begrpotings- commissie voorgesteld, is met 163 tegen 147 stem men door het Huis aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1