Men schrijft uit NoordwijkDeze gemeente heeft ook hare schoolquaestie. De school te Noord- wijk-binnen lijdt aan overbevolking; de Raad moes; das besluiten óf het bestaande gebouw te vergrooten óf wel, nevens de bestaande, eene tweede school te stichten. Met algemeene stemmen werd besloten tot hel stichten van eene tweede openbare school te Noordwijk-binnen. Maar nu kwam de vraag: waar zal de nieuwe school ver rijzen? Eene commissie wordt benoemd om naar een ge-chikt terrein uit te zien. De meerderheid der commissie wilde een terrein even buiten het dorp: de andere school staat aan het andere «inde van het dorp, en bovendien, het terrein is •vrijwat goedkooper dan dat der minderheid. De minderheid echter prefereert het gast huisterrein i n het dorp, om het dorp te ver fraaien. Een flink schoolgebouw met een nette woning zou heelwat beter figuur maken dan die oude leelijke gebouwen van het voormalige gast huis. Kosten die terreinen al wat meer. men zou er het dorp ook zeer door opknappen. Het terrein der meerderheid ligt te koudde weg derwaarts is gevaarlijk omdat er een watering langs loopt en de molen de eenige van het dorp is dicht in de buurt: er is dus dubbel gevaar. Er scheen omtrent den stand der zaak iets uit gelekt; in de raadszitting waarin de commissie haar rapport uitbracht, kwam althans een adres in van eenige ingezetenen ter ondersteuning van het gevoelen der minderheid. En wat bijna onge hoord in de annalen van Noordwijks gemeenteraad isenkele adressanten waren in persoon ter raads vergadering aanwezig! Het debat wordt ge opend; verschillende sprekers nemen het woord. Eindelijk heeft de discussie eene hoogte bereikt, die het naar 's voorzitters meening wenschelijk maakt de openbare vergadering te sluiten en de zitting en petit-comité te doen overgaan. Zooveel is althans zeker, dat de openbare zitting gesloten wordt. Een half uur later wordt de openbare zitting heropend en met negen tegen twee stem men besluit de raad overeenkomstig het gevoelen "der meerderheid van de commissie. Men zou denken dat nu de adressanten lijde lijk berusten in het onvermijdelijke. Het is niet aan te nemeu dat de raad op zijn met zoo'n overgroote meerderheid vastgesteld besluit zal terugkomen. Een 70-tal ingezetenen schijnt aan de mogelijkheid niet te wanhopen, want bij ge motiveerd adres verzoeken zij het besluit te ver nietigen en alsnog te bepalen dat de tweede school niet op het terrein der meerderheid geplaatst zal worden. (R- iV.) Naar Aalsmeer is beroepen ds. H. A. E. Heinecken, predikant te Workum. Heden is het 50 jaar geleden dat de heer G. J. Pontier, thans hoofdonderwijzer, te 's-Hage, zijn onderwijzersloopbaan begon. Dr. N. B. Donkersloot, gewezen geneesheer in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht, werd voor een paar dagen aangenaam verrast door het ontvangen van een souvenir, hem, door tusschenkomst van den secretaris-rent meester van het gesticht, aangeboden uit naam van een groot aantal tegenwoordige en vroegere verpleeg den, en bestaande in een zeer smaakvol, bijua volledig salon-ameublement, vergezeld van een album, in rood fluweel met goud, waarin de namen der dankbare lijders staan vermeld. Van de 44 machinist-leerlingen 2de kl. van het tweede studiejaar zijn er 42 toegelaten tot het examen voor machinist-leerling 1ste kl., dat te Hellevoetsluis heeft plaats gehad. Er zijn er 41 geslaagd, die derhalve binnenkort op de verschil lende oorlogsbodems zullen worden geplaatst. Uit Ruhrort wordt aan de N. R. Crt. gemeld: De scheepsvracht is op dit oogenblik laagnaar Rotterdam f 2, naar Schiedam en Delfs- haven f2.15, Delft f2.25, Leiden f 2.75, Haarlem f 3, Zwolle f 2.85, alles voor schepen van 100 a 120 kar, kleinere schepen p. m. 50 ct. p. kar booger. De 1ste luit. J. C. J. Van Ogten, werkzaam bij de normaal schietschool, wordt met den lsten Mei a. s. op zijn verzoek op non-activiteit gesteld, buiten bezwaar van de schatkist. Z. M. heeft dr. H. De Cock, arts, eervol ontslagen officier van gez. 2de kl. bij de kon. Ned. marine, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Ned.-Indië. Gemengd Nleuwa. Hedenmiddag omstreeks halfdrie ont stond op de Langebrug hoek Koorsteeg een schoorsteenbrand, welke door den brandmeester Scharwachter met een vijftal kardoezen spoedig gebluscht werd. Om twaalf nren was de elf jarige A. Van der Zeeuw, tijdens zij met een dweil aan het spoelen was, in de Zijdgracht ge raakt, waaruit zij echter nog weldra, zonder bekomen letsel, door de buren meteen haak kon worden gered. Om negen uren kreeg een stalhoudersknecht, ge naamd J. K., iu een stal in de St.-Aagtenstraat een zenuwtoevalwel werd hij aldaar weder bijgebracht, maar toch moest hij naar zijne woning worden vervoerd. Gisternamiddag hadteScheveningen aan het strand een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige zeelieden bezig waren een schuit door middel van een vijzel op te winden, schoot de vijzel weg en raakte een hunner onder de schuit; hij was onmiddellijk een lijk. De ongelukkige, Verheygehee- ten, was dertig jaar en dezen winter pas gehuwd. Door kwaadwilligen is weder op den stoomtram van Den Haag naar Scheveningen ge schoten, waardoor eenige ruiten der 1ste klasse zwaar zijn beschadigd. Ook werden twee jongens door de politie gearresteerd, die bezig waren met steeuen te werpen op dien tram. Een der oudste bierbrouwerijen hier te lande, de bijna honderdjarige „Gekroonde Valk1' te Amsterdam, zal thans ook Stout gaan brouwen, waarvoor eenige gebouwen bij de oude fabriek zijn verrezen, geheel op Eugelschen voet ingericht. Binnenkort zal het Hollandsehe Stout in den handel worden gebracht. De toestand der vrouw, die de vorige week in hare woning in de Wiegelstraat te Nieu- wer-Amstel zoo vreeselijk met, een stokdegen door haren voormaligen kostganger verwond werd, is tot verwondering van de geneeskundigen be vredigend, ofschoon zij zwaar lijdt. Dank zij de zorgen eener gegoede bewoonster der Wiegelstraat wordt voor het kind alles aangewend, wat. mogelijk is om het op te kweeken en te doen herstellen. De man, die den aanslag pleegde, bevindt zich nog in het Binnengasthuis. Ook zijne wond geeft kans op genezing. Hij wordt goed bewaakt om te voorkomen dat hij zijn verband afrukt. Uit Ooststellingwerf wordt gemeld dat men Woensdag-middag omstreeks twee uren twee kolonisten uit Veenhuizen langs den publie- ken weg te Eochteloo zag loopen, achtervolgd door twee veldwachters. De kolonisten waren zóó uit geput, dat zij in eene woning vluchtten, waar zij spoedig door de veldwachters werden gearresteerd. Volgens hunne verklaring waren er vijf kolonisten ontvlucht, en had er reeds eene verschrikkelijke worsteling op het heideveld tusschen de vluchte lingen en de veldwachters plaats gehad, waarbij één der kolonisten met de sabel een been was stuk geslagen, terwijl een der veldwachters zeer gevaarlijke wonden in het aangezicht had bekomen, met een mes toegebracht. Thomas Sibrens Postma is te Amers foort opgepakt en zwaar geboeid naar Utrecht gebracht, beschuldigd van te Leeuwarden een valsch bankbiljet van f 100 te hebben uitgegeven. Te Livorno is een jong schrijver, Firenzona, die een paar brochures tegen Garibaldi had geschreven, op een plein der stad met twee dolksteken vermoord. De dader is nog niet ge vonden. De „Avenir du Morbihan" verhaalt eene worsteling tusschen een meisje van een en twintig jaar, Marie Guillemette, en een wolf. Eerstgenoemde was in een veld bij Moustoir-Ac in Morbihan, in Frankrijk, aan het werk, toen een wolf een schaap in hare nabijheid greep en medesleepte. Zij, op hare beurt, wierp zich op den wolf en liet zich driehonderd meter ver mede- sleepen, zonder ophouden het roofdier met de vuist op den neus slaande. Toen de wolf, aau eene breede sloot gekomen, zich gereed maakte om daarover te springen, slaagde zij er in het schaap los te rukken. De wolf, door de hem toegediende slagen blijkbaar ontmoedigd, zocht een goed heen komen. Te Par ij s isopdenGrenelle-Boule- vard een politie-agent, Augustin genaamd, des nachts door eenige booswichten aangerand en on danks zijn wanhopigeu tegenstand van 45 fr. be roofd. De man werd half verworgd door eenige voorbijgangers opgenomen. Op grond van vertrouwbare inlich tingen worden ten stelligste alle geruchten omtrent de aanstaande uitgifte eener Russische leening tegengesproken. De feesten die in Juni te Brussel be ginnen, wilde men met eene wapenschouwing over de burgerwacht (schutterij) openen. Maar nu het blijkt dat alle schutters nog met de antidiluviaansche geweren zijn gewapend, die bij de burgerwacht in zeker naburig rijk ook niet onbekend zijn, zal men uit schaamte voor de dan aanwezige vreem delingen het plan laten varen. Üe studenten van Brussel wilden van hun kant ook iets doen tot opluistering der feesten. Daartoe werd een vergadering gehouden, waarop echter niet veel harmonie heerschte. Na eene lange heftige discussie wilde de verga dering tot stemming overgaan. Het bureau weigerde. De vergadering hield aan. Het bureau sloot de vergadering. De vergadering verkoos niet uiteen te gaan. Het bureau liet de gaslichten uitdraaien. De vergadering liet ze weer aansteken. Een gedeelte der vergadering drong aan op de verkiezing van een nieuw bureau. Anderen, die dit niet wilden, liepen onmiddel lijk naar den gasmeter, waarop de vergadering weder in Egyptische duisternis gehuld was. Die gasmeter werd daarop nu eens door deze dan door gene partij na hefiigen strijd veroverd. Wilde kreten vervulden de zaal. Er is geen besluit genomen 1 Het bekende prachtige Grand Hotel te Brussel dat op een waarde van 3,600,000 wordt geschat, is 31 Maart wegens faillissement gesloten. Er worden met het oog op de feesten pogingen aangewend om de exploitatie te hervatten. Woensdag-morgen heeft te Par ij s de teraardebestelling van de vierjarige Louise Deu met groote plechtigheid plaats gehad. Het kistje, dat de overblijfselen bevatte, geheel onder witte bloe men en kransen bedolven, werd in een prachtigen lijkwagen grafwaarts gereden, omstuwd door in het wit gekleede meisjes, die bloemen droegen. Onmiddellijk daarop volgden de ongelukkige moeder en de broeders en zusters van het arme slachtoffer; het jongste zusje gedragen op den arm van eene oudere. De kerk waarin de lijkdienst plaats had, was geheel in het wit en schitterend verlicht als op hooge feestdagen. Op den geheelen weg naar het kerkhof kwamen nog verschillende lieden kransen en bloemen op het. lijkkleed werpen. De menigte die den treurigen stoet volgde, bestond bij het verlaten van het sterfhuis reeds uit meer dan 2000 personen. Aan giften heeft de familie Deu reeds meer dan 2500 fr. ontvangen. BUITENLAND. Frankrijk. Het voorbeeld van Hubertine Auclert vindt navolgiug. Verscheidene dames te Lyon weigeren belasting te betalen, zoolang men hare politieke rechten niet erkent. De heer Godelle heeft de regeering gisteren iu de Kamer geïnterpelleerd over het ontslag van den heer Jouruault en de handelingen van den heer Aibert Gróvy in Algerië; hij stelde den minister van binnenlandsche zaken voor het ge beurde verantwoordelijk. Deze antwoordde dat er alleen sprake was van een geschil tusschen een lageren en een hoogeren ambtenaar en dat zijne verantwoordelijkheid daarbij dus niet betrokken was. De heer Albert Grévy verdedigde zijn beleid in Algerië en roemde de invoering van het burger lijk bestuur aldaar. De heer Godelle zeide dat hij zijne interpellatie handhaafde en verlangde dat het volle licht over de zaak verspreid zou wor den, opdat zelfs elke schijn van verdenking of beschuldiging tegen den broeder van den presi dent der republiek verdwijnen zou. De president, de heer Gambetta, viel hem in de rede en zeide dat de heer Godelle het hoofd van den staat beleedigd had en de Kamer daarom het besluit moest nemen, dat hij de zaal verlaten moest. De heer Godelle betuigde zijn eerbied voor den president der repu bliek, waarna een groot tumult ontstond (e midden waarvan de Kamer zijne verwijdering uitsprak.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2