buiten gegaan door de lijst den éden April nog eens nader vast te stellen en door die te sluiten. Na de vaststelling op 14 Maart mochten geene wijzigingen meer in de lijst zijn gebracht dan krachteus besluit van den gemeenteraad of bij rechterlijke uitspraak in de gevallen door de wet genoemd. Deze drie fouten van de overgelegde lijst acht de commissie elk van groot en schier overwegend gewicht. Daarenboven wijst de com missie nog verschillende gebreken in de lijst aan. De commissie, in het midden latende van welk der vermelde gebreken het grootst gewicht is toe te kennen, wordt door de verzameling dier gebre ken belet in de overgelegde kiezerslijst te zien eene kiezerslijst in den zin der wet. Het is onaan nemelijk dat de wetgever eene lijst met zoovele en zoo groote gebreken zou bedoeld hebben in de artt. 44, 47 en 99 der Kieswet, als de kiezerslijst, waarvan het vermogen van medestemmen zou af hangen. Dus was die lijst nietig, althans ongeldig; hebben allen, die op 4 November te Harmeleu ge stemd hebben, in strijd met art. 47 der Kieswet en onwettig gestemd, en zijn al de stemmen, alstoen te Harmeien uitgebracht, nietig. Het getal van die stemmen is 83. De heer Bastert had, om benoemd te worden, volstrekte meerderheid noodig, en hij heeft eene meerderheid van slechts 88 stemmen verworven. De nietige stemmen van Harmeien alleen en op zich zelve hebben derhalve de verkregen en vereischte meerderheid niet kunnen leveren. De commissie stelt mitsdien voor den heer J. N. Bastert niet als lid der Kamer toe te laten. Gemengd Nlenvra. Hedenmorgen is door de politie een manspersoon, genaamd C. v. V., die zich alhier aan bedelarij had schuldig gemaakt, naar de gevange nis te 's-Gravenhage overgebracht. Omstreeks acht uren is een 5-jarig meisje, genaamd A. M., wonende aan de Zijdgracht, ac'nteruitloopende in een emmer met kokend water gevallen, ten gevolge waarvan het kind eenige brandwonden aan het onderlijf bekwam. Het werd door dokter W. geneeskundig behandeld. Gisternamiddag heeft Evert Rietbergen aan den Nieuwen Rijn opnieuw een toeval gehad, kort waarna hij weder naar zijn werkplaats in de Langstraat kon gaan. Om zeven uren is het 14 jarig zoontje van schipper S., aan de Mare, van de schuit in het water ge vallen, doch spoedig door zijn vader gered. Dinsdag-avond kreeg een soldaat op den Z. O.-Buitensingel te's-Hage ruzie met eenige schippers, die met hunne schuiten voor het hofje lagen, waarin de moeder van den militair woont. De twist liep zoo hoog, dat de soldaat zijn sabel trok en er op in wilde hakken. De moeder, vree- zende dat haar jongen een ongeluk zou begaan, spoorde de omstanders aan om hem naar de hoofd wacht te brengen. Veel zin hadden zij daarin niet. Eindelijk namen eenige agenten hem mede. Te Schiedam is een sjouwerman, die, terwijl de brug aan de Gerrit-Yerboonstraat open stond, op de leuning zat, achterover in de haven gevallen. De brugwachter liet zich langs de leuning zakken om hem te helpen, doch de drenkeling greep hem bij de beenen, waardoor ook de redder gevaar zou geloopen hebben, ware niet spoedig hulp opgedaagd. Kort na zijne redding is de man in het ziekenhuis overleden. Weder is een huzaar van het 1ste regiment, te Haarlem in garnizoen, wegens voort durend wangedrag uit den dienst verwijderd en buiten de gemeente gebracht. J. V., beschuldigd vau den bekenden inbraak aan het postkantoor te Amsterdam, is gisteren door het gerechtshof aldaar schuldig ver klaard aan dat feit en te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. Dinsdag-middag sloeg te Enter de bliksem in een woonhuis, dat dadelijk in volle vlam stond. Het vuur breidde zich zoodanig uit, dat in betrekkelijk korten tijd dertien woonhuizen, waaronder eenige die door meer dan één gezin be woond worden, een prooi der vlammen werden. Te Oud-Zevenaar heeft voor eene herberg eene kloppartij plaats gehad tusschen twee Wehlsche jongens, waarbij de een den ander een oor afsloeg. In de stallen van de Eerlij nsche Tramweg-Maatschappij zijn eenige dieven binnen geslopen die van al de aanwezige paarden de staarten afgesneden hebben en wel op zulk een ruwe wijze, dat de dieren buiten dienst gesteld moesten worden. Men weet niet of winstbejag dan wel wraakzuchtde drijfveer van deze schandelijke daad is geweest. De Amerikanen hebben een „geduld- spel" uitgevonden, dat thans ook in Europa en vooral in Duitschland veel opgang begint te maken. Het is namelijk een vierkante bak waarin plaats is voor 16 kubussen. Een dier kubussen ontbreekt echter en nu moet men de vijftien overigen, die genummerd zijn, door verschuiven in volgorde weten te brengen. Geen der kubussen mag echter uit den bak gelicht worden. Als men bedenkt dat 15 kubussen in ongeveer 1 billioen 340,000 millioen verschillende volgorden kunnen gelegd worden en dat bij de helft dier volgorden de op lossing onmogelijk is, dan kan men nagaan dat het vaak een wanhopig werk is om de blokjes in den bak geregeld op nummer te leggen. Het begint 'snachts in de straten van Parijs weer erg onveilig te worden. Gedurig hoort men van aanvallen en diefstallen en zelfs de politie-beambten zijn niet beveiligd tegen de aan randingen der boosdoeners, die waarschijnlijk zeer sterk in aantal zijn, maar wier verblijf men nog niet heeft kunnen ontdekken. Een der Parijsche correspondenten van de „Kölnische Zeitung" verklaart uit ver trouwbare bron vernomen te hebben dat de graaf van Cham bord eene leening van twintig millioen wil sluiten. Toen Lucca te Berlijn de rol van Selika in „L'Africaine" vervulde, ging de Keizer in een der entreactes zelf op het tooneel om de zangeres te complimenteeren. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Maart. Uit Menado wordt geklaagd over de willekeu rige geestdrift waarmee het bestuur voor de kof fietuinen zorgt. Grond en boomen van de bevolking worden voor dat doel weggenomen. Sommige inlan ders leden aan hun eigendom in boomen een schade, die gekapitaliseerd naar schatting /'ll,000 bedraagt. Te Wadjo zijn, volgens het Mak. Handels blad, geschillen ontstaan, waarbij een dertigtal meuschen zijn omgekomen. De bekende reiziger Carl Bock is uit Borneo te Soerabaja teruggekomen en heeft veel merk waardigs, vooral uit de Dajak-landen, medegebracht. Volgens schrijven van den resident van Amboina is het op de Tenimber-eilanden voor Europeanen onveilig. Sommigen van deze laatsten schijnen door hunne handelingen de bewoners wraak zuchtig gemaakt te hebben. Te Soemanep hebben, volgens het Soerab. Hand., groote schandalen plaats gehad met het pressen van soldaten voor het bataljon barisan. Een 126 man werd met geweld door den wedono weggesleept en soldaat gemaakt. Mr. P. Brooshooft is thans ook medewerker geworden van het „Indisch Vaderland." Het klein-ambtenaars-examen te Batavia is afgeloopen. Van de 46 caudidaten slaagden er 18, terwijl er 6 niet waren opgekomen. Te Samarang zijn deze week twee zelfmoor den gepleegd: een van een Europeaan, geëm ployeerde bij een houtaankap; het tweede geval was van een Maleier. Het weder was gedurende verscheidene dagen regen- en stormachtig. Hier en daar ontstond overstrooming, waardoor menschenlevens te be treuren zijn. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië lyn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: tot ads.-resident van Buiten zorg (Batavia) P. J. A. Spaan; tot ads.-resident van Berbek (Kedirie), tevens vendumeester aldaar, de ambtenaar op non.-acti viteit W. Voute; tot griffier bij den landraad te Bangkalan de eerste klerk op het ads.-residentie kantoor te Kendal L. Ch. Baron; tot voorzitter van den landraad te Samarang mr. A. J. Redeker; tot ads.-res.: van Indramajoe de ambt. op non-activiteit U. F. Bohl; van Sidho Ardjo W. R. De Koek Van Leeuwen; van Buitenzorg F. H. Ledebeer; tot voorzitter van den land raad te Toebsn mr. D. H. Van Gelder; tot onderw. der2dekl. by het openbaar lager ond. voor Europeanen en met dezen ge- lijkgestelden in N.-Indië, S. Van Rynbach; tot predikant bij de protestantsche gemeente te Palembang J. Van der Ven. V e r 1 e e n dEen tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den griffier bij den landraad te Bangkalan (Madura) J. F. Van der Zon Brouwer. Ontslagen: Eervol nit 's lands dienst, de hoofdingenieur bij den dienst der staatsspoorwegen op Java A. W. F. Koek; eervol uit den dienst der Bataviascbe haveiwerken de gezagvoerder W. J. Brandt en de stuarl. G. J. Middelbergh en C. P. De Brayn; eervol nit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen de ads.-res. van Sidho Ardjo (Soerabaya) en van Indramayoe (Cheriben) J. B. Pillard en C. Bangert; nit 's lands dienst de ambt. op wachtgeld F. G. Strielaok. Ingetrokken: De benoeming van P. J. A. Spaan en H. F. Ledeboer, respect, tot ads.-res. van Buitenzorg en van Limbangan. Departement van Oorlof. Ontslagen: eervol uit Zr.Me. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd met behoud van recht op peis., de off. v. gez. der 1ste kl. S. Hertog en de ander- intendant der lste kl. by de mil. administratie S. J. Van Coe- vorden; id. op verzoek wegens lich. ongesch. voor alle milit. diensten, onder toekenning van den tit rang van majoor de kaptein der infanterie J. H. Thieme; id. wegens volbrach ten diensttijd de apotheker der late kl. (Init.-kol.) bij dei mil. geneesk. dienst F. Hekmeyer. Bevorderd: Tot ritmeester bij het wapen der cavalerie, de eerste lait. J. B. G. Welters en D. Van Toorenburg. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa wegens ziekte aan den commies bij het bavendep. te Soerabaya J. G. Krak. BUITENLAND. Frankrijk. In eene verhandeling over zijn tocht naar Panama heeft de heer De Lesseps verklaard dat de eenige moeilijkheid van eenige beteekenis, welke den aanleg van het kanaal in den weg staat, een 36 meter hooge heuvel is, waardoor de vallei der Rio Chagres van die der Rio Grande gescheiden wordt. Voor de uitvoerbaarheid van het plan zeide de heer De Lesseps met zijne dertigjarige onder vinding als ingenieur te kunnen instaan en de hem in Amerika te beurt gevallen ontvangst was een blijk dat de medewerking der Vereenigde Staten verkre gen was. Twintig jaar geleden zouden de moerassen aan de Rio Chagres eene hindernis geweest zijn, maar met de voor het Suez-kanaal samengestelde werktuigen zou het bezwaar thans gemakkelijk te overwinnen zijn. Het buiten hare oevers tre den der Chagres zou door de dammen tusschen de bergen gemakkelijk te keeren zijn. Voor het overige lag Panama, vervolgde de spreker, buiten de vulcanische streek; het werd nooit door aard bevingen geteisterd en de gezondheidstoestand van zijn reisgezelschap was er steeds uitmuntend ge weest. De sterfte der Chineesche koelies bij den aanleg van den spoorweg van Colon was niet aan het klimaat toe te schrijven, maar aan eene zelf moord-manie onder deze lieden, die van heimwee zich aan boomen ophingen, aan welker voet zij hunne spaarpenningen begraven hadden, vast over tuigd van in hun land weder te zullen ontwaken. De heer De Lesseps eindigde met eene humoris tische beschrijving van zijne wederwaardigheden in Amerika, den last, dien hij van „reporters" ge had had enz., en zeide, in de Vereenigde Staten toezeggingen van inschrijvingen ontvangen te heb ben tot een bedrag van 300 millioen. Groot-BritanniS. Het Parlementslid Brassey heeft in de „Times" een schrijven geplaatst, waarin hij zegt nog niet te wanhopen aan het behoud van het oefenings schip „Atalanta", daar de overtocht van zeil schepen bij voortdurenden tegenwind met tusschen- poozen van stilte ongelooflijk lang kan duren. Hij verhaalt, eens dertien dagen van Cadix naar Lis sabon onderweg geweest te zijn. Het voornaamste doel van zijn schrijven is, er op te wijzen dat voor oefeningsschepen betere schepen moesten gekozen worden dan de „Atalanta" en de „Eury- dice". Het is zeker wenschelijk, meent hij, dat voor dat doel zeilschepen worden bestemd, daar eenige reizen met deze het best geschikt zijn om de cadetten tot bekwame zeelieden te vormen. Maar er zijn, naar de heer Brassey aanmerkt, in de koopvaardijvloot verscheidene zeilschepen van veel beter gehalte dan de „Atalanta". Hij dringt er op aan dat tot oefeningsschepen een paar nieuwe schepen, naar het model van die koop vaardij vaarders gebouwd, bestemd zullen worden. De ministers hebben een schrijven gericht aan de chefs hunner departementen, om afscheid van hen te nemen en hun dank te betuigen voor den ijver, dien zij gedurende zes jaren aan den dag gelegd hebben. Lord Beaconsfield zou zich gisteravond naar Windsor begeven. Ooetenr.-Hong-. Monarchie. Volgens de „Pester Correspondenz" wordt in het ontwerp der legerwet voorgesteld twintig arti kelen der bestaande legerwet te wijzigen. Bij de

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2