Geheel onverwacht heeft heden morgen een jongen een reisje met den tram al hier gemaakt. Toen namelijk een der wagens in vollen gang van het Kort Rapenburg kwam af rijden om de kromming aan de Breestraat te passeeren, bevond hij zich aldaar op de rails, waardoor hij aan een groot gevaar blootstond, aan hetwelk hij slechts ontsnapte doordat een op het vóór-balkon staand heer hem bij den kraag wist te pakken en, na hem eenigen tijd tusschen hemel en aarde zwevende te hebben vastgehouden, eindelijk op het platform bij den koetsier kreeg. Aan den eerstvolgenden wissel, bij de Stadszaal, werd hij afgezet. Op dat oogenblik was aldaar juist zijn vader tegenwoordig, van wien de jongen, ternau wernood van den schrik bekomen, bovendien nog een duchtig pak slaag op den koop toe kreeg. In de vorige week zijn te Katwijk 45 schuiten aangeweest, waarvan de buitenlek- visschers besomden van f 100 tot f 135 in 10 a 12 dagen en de binnenlekkers f 25 tot f 85 in 6 dagen. Wegens schrale vangst en omloopende windstilte zijn de verdiensten voor reeders en visschers zeer gering. Er werd besteed voor tar bot f 1.50 a f 5, tong f 0.15 a f 0.50, ben schol f 0.80 a 0.60, alles per stukbuitenlek droogschol /5a/- 6.50, binnenlek levende schol f 3 a f 4 en scharren f 3 a f 4.50, alles per mand; zeesterren f 8 a f 10 per kar. Voor de arrondissements-rechtbank te Dordrecht hebben vier beklaagden wegens zakken rollerij terechtgestaandrie jongens, een van 12 en twee van 15 jaar, benevens een volwassen man. Reeds hadden zij eenigen tijd te Rotterdam hun handwerk uitgeoefend, toen zij naar Dordrecht kwamen om, bij gelegenheid van de markt, hun geluk te beproeven. Omstreeks negen uren aldaar aangekomen, begaven zij zich naar de markt en spraken af dat de jongste zou trachten eenige portemonnaies machtig te worden en de drie anderen in zijne nabijheid op wacht zouden staan, om hem te waarschuwen als er een politie-agent aankwam. Zoo gezegd, zoo gedaanzij gingen uiteen en weldra gelukte het den kleinen deugniet, om aan eene juffrouw, die bij eene kaasuitstalling een stuk kaas kocht, hare portemonnaie met/60 te ontfutselen. Spoedig daarop gelukte hem het zelfde bij eene juffrouw, die op de markt bokking had gekocht en na betaald te hebben hare porte monnaie weer in haar zak had gestoken, maar die een oogenblik later, toen zij een spons had gekocht en die wilde betalen, bemerkte dat de portemonnaie, met f 8.50 er in, spoorloos ver dwenen was. Ook slaagde de jongen er in om van eene andere juffrouw, die op de markt kant stond te koopen, haar knipje met f 2.15 weg te kapen. Na deze diefstallen te heb ben gepleegd, ging hij met den buit naar zijne kameraads en deelde met hen het gestolene. De ongelukkige slachtoffers liepen echter naar het politiebureel en deden daar aangifte van het ge beurde. De politie trachtte dadelijk de schuldigen op te sporen en slaagde er in dienzelfden dag 's middags omstreeks twee uren aan het Groot- hoofd de daders aan te houden, juist toen dezen zich met hun buit weer naar Rotterdam wilden begeven. Allen bekpnden nu volledig bet geen ze hadden gedaan. Op de vraag van den voorzitter aan den jongste, van wie hij het zakken rollen geleerd had, zeide deze, dit uit zich zei ven te hebben geleerd. Het openbaar ministerie eischte dat de jongste zou worden gezonden naar een verbeterhuis voor den tijd van zeven jarenvoor de twee andere jongens requireerde het eene gevan genisstraf van anderhalf jaar, voor den vierden een jaar cellulaire gevangenisstraf. Opmerkelijk was het dat de gestolen voorwerpen alle waren weggenomen uit de buitenzakken van de mantels, waarin zij geborgen waren, welke derhalve, zooals de voorzitter aan eene der bestolenen opmerkte, bleken geene veilige bergplaats te zijn. Te Meppel heeft een groentenboerbij den kantonrechter eene ruit ingesmeten uit kwaad heid, omdat hem door genoemden ambtenaar eene boete was opgelegd. De vijfkop, waarmede de boer gegooid had, werd in de kamer teruggevonden. Een leidekker, die eenige herstellin gen aan de binnenzijde van het dak van het gra felijk slot te 's-Heerenberg verrichtte, is door een ongelukkigen val omgekomen. Men vond hem op den torenzolder bewusteloos op den grond liggen, en, naar zijne woning vervoerd, is hij na een smar telijk lijden van nog ongeveer twaalf uren bezweken. In de St. Gothard-tunnel is een gra- nietblok naar beneden gerold, waardoor een werk man gedood en vijf anderen ernstig verwond werden. Op aandrang van Rusland en Duitich- land heeft de Turksche regeering last gegeven de behandeling der zaak van den moordenaar van kolonel Comaroff te bespoedigen. Een man van 84 jaar te Brussel heeft op het graf van zijne onlangs overleden vrouw vitriool ingenomen. Hij werd in hopeloozen toe stand naar het gasthuis vervoerd. Dezer dagen kwamen twee knapen van twaalf en veertien jaar, uit een der Iersche districten, te Dublin aan, die twintig dagen ge- loopen hadden, om aan de hertogin van Marlbo rough 2 pd. st. 'f 24) te gaan vragen, die aan hun vader ontbraken om zijne huur te betalen. De hertogin liet hun een hartig maal en een nieuw pak kleeren geven en per spoortrein terug- keeren, tevens last gevende dat den vader 2 pd. st. zouden worden ter hand gesteld. Dezer dagen kwam te Par ij s, naar men in verschillende bladen leest, een zonderling ge ding voor. Zekere Trives, doofstom, vervolgde zekeren Griolet, mede doofstom, dien hy eerst beschuldigd had zijne doofstomme vrouw Maria Peyre te hebben geschaakt en vervolgens van het verduisteren van voorwerpen van waarde, ten huize van een doofstommen vriend in bewaring gegeven, terwijl Trives bij een anderen doofstomme te logeeren was. Een aantal doofstomme getuigen waren opgeroepen, doch de behandeling der zaak is veertien dagen uitgesteld. Te Raab, in Hongarije, werd de 2 5- jarige Takacs wegens het vermoorden van twee vrouwen opgehangen. Na de voltrekking van het vonnis werd hij op de gewone wijze door den beul afgesneden en de dokter verklaarde dat het leven had opgehouden. Toen het lijk echter in een gal- vanischen stroom was gebracht, zag men sporen van leven en na een paar uren kwam Takacs weer bijhij ging hevig te keer tegen de gevan genbewaarders. Des nachts ijlde hijwanneer hij tot bewustzijn kwam, klaagde bij over vreeselijke pijnen en vroeg hij om melk en water. Den anderen morgen stierf hij. Te Parijs is een meisje van vier jaar door een zekeren Monescloux vermoord geworden. Toen de politie, door de buren opmerkzaam ge maakt op een vreemde brandlucht in de woning van den moordenaar, daar binnendrong, vond zij in een ton verscheidene stukken van het kind, en in de kachel het half verkoolde hoofdje. Toen men zijne kleederen onderzocht, kwam uit ieder der broekzakken een armpje te voorschijn. De moor denaar had het kind, een buurmeisje, in zijne wo ning gelokt en om het leven gebracht. Daarna had hij het lichaam in 43 stukken gehakt, om die achtereenvolgens gemakkelijker te kunnen ver branden. BUITENLAND. Franki-yk. Van de 295,924 recruten, die de lichting van 1878 uitmaakten, konden 52,679 (of 174/s pet.) lezen noch schrijven. Sedert 1869 is het getal dier onwetenden met 47'/l0 pet. verminderd. Het officiéél orgaan meldt dat graaf Duchatel benoemd is tot gezant te Weenen en John Le- moinne tot gevolmachtigd minister te Brussel. Dultechland. De Rijksdag begon Zaterdag de tweede lezing der socialistenwet. Verworpen werd een voorstel der sociaal-democraten om enkele artikelen der wet vervallen te verklaren en evenzoo een voorstel van dr. Windthorst om hooger beroep van het verbieden en ontbinden van vereenigingen bij het rijks-gerechtshof toe te laten en de wet niet op kiezersvergaderingen toe te passen. Zich aansluitende aan het verdrag met Zwitserland zullen te Berlijn gedurende dè vis- scherij-tentoonstelling onderhandelingen gevoerd worden tusschen de staten langs den Rijn, tot regeling der internationale Rijn-visscherij. Reeds in 1869 trachtte men eene dergelijke regeling tot stand te brengen, die toen echter schipbreuk leed op den tegenstand der Nederlandsche volksver tegenwoordiging. Italië. In de Kamer verklaarde Zaterdag de heer Cairoli dat de heer Haymerle de oorzaak der uitzetting van Cavalotti niet kende. Het is uitgemaakt dat hier alleen gehandeld is door de politie van Triest, die wanordelijkheden vreesde. De heer Haymerle heeft dadelijk het bevel tot uitzetting herroepen. Deze inlichtingen achtte de Kamer voldoende. Spanje. De „Diario" deelt de bekentenis van Otero aan de jastit.ie mede. Hij erkent de goede gezindheid der koninklijke familie en verklaart dat hij nie mand in gevaar heeft willen brengen, maar be drogen is geworden en daardoor was toegetreden tot eene onbekende vereeniging. Daarop was hij naar Toledo gebracht, alwaar geheime bijeen komsten werden gehouden, waarin hij van ge- maskerden bevel ontving om den heer Canovaste dooden. Na daarop 130 franken en een revolver te hebben ontvangen, kwam hij te Madrid terug, alwaar hij bevel ontving, den Koning te dooden, onder bedreiging van vermoord te zullen worden wanneer hij eene daartoe gunstige gelegenheid ongebruikt liet voorbijgaan. Grroot-Br-itiiiiijdë. Uit Rangoon wordt gemeld dat de Birmahsche gezanten, die nog steeds daar verblijf houden, de waarheid ontkennen der berichten, volgens welke 700 personen te Mandalay levend begraven zijn als een offer aan de vertoornde goden. Aan den heer Parnell is het eereburgerschap van de stad Cork aangeboden. Bij die gelegenheid zeide hij dat hij in Amerika den toestand der werklieden beter bevonden had dan in Ierland. Hij wenschte geene republikeinsche beginselen in Groot-Britannië toegepast te zien, maar wel een toestand te zien geboren worden, waarin ieder bekwaam man uit elke klasse tot de hoogste posten kon stijgen. Bunland. Te St.-Petersburg is een adres ter onderteeke- ning gelegd, om den heer Gladstone geluk te wenscben met de overwinning der liberale partij bij de verkiezingen. Luidens eene particuliere correspondentie uit St.-Petersburg aan de N. R. Crt. heerscht aldaar in diplomatieke kringen eenige bezorgdheid over den invloed, dien de overwinning der libe ralen in Engeland zou kunnen hebben op de christelijke bevolking op het schiereiland van den Balkan, waar een gevaarlijke beweging zou kunnen ontstaan. Volgens berichten uit Weenen, waar dezelfde bezorgdheid in nog grooter mate heerscht, zou er reeds zekere gisting merkbaar zijn, zooals blijkt uit het feit dat door Bulgaren en Grieken adressen aan Gladstone gericht zijn. Men acht het noodzakelijk, om moeilijkheden en verwikkelingen in de toekomst te voorkomen, dat het nieuwe Engelsche Kabinet terstond na zijn optreden cate gorisch verklare dat het zijn stellig voornemen is zich stipt aan het tractaat van Berlijn te houden. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 17 April. De gezanten hebben last ontvangen het protocol betreffende Mon tenegro te onderteekenen. Saïd-pacha heeft aan den sultan voorgesteld, de Nationale Vergadering bijeen te roepen met wijziging der kieswet. LIMOGES, 18 April. Bij de verkiezing van een lid voor den Senaat ter vervanging van den heer Peyramont, verkregen de heer Minard 106, de heer Lamazière 48, de heer Lesyxillier 48 en de heer Meriuville 66 stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben. BOMBAY, 19 April. Eene bende Pathaus heeft den officier eener afdeeling van het 19de regiment alhier vermoord. Het leger aan gene zijde van Quettah heeft den straatweg van Quettah naar Kandahar afgesloten en de telegraafdraden door gesneden. LONDEN, 19 April. De koningin heeft gis teren lord Beaconsfield ontvangen. De „Standard" meldt dat lord Beaconsfield het ontslag van het Kabinet aangeboden en dat de koningin het

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2