N". 6187. Di isdag 20 April 1880 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Vu 16 regel»1.08. Iedere regel meer0.17^. Grooier» letten naar plaatsruimte. LEIDEN, 19 April. De laatste trein welke thans 's avonds om 11.7 naar Leiden uit Den Haag vertrekt, zal met den aanstaanden zomerdienst om 11.18 de bezoekers der hofstad, in aansluiting met den trein uit Rotterdam, naar hier overbrengen. "Van 1 Mei tot 1 October a. s. worden ingedeeld bij het 2de reg. veld-art. te Leiden de 1ste lnits. A. M. Klerk De Reus van het 5de reg. inf. en F. N. Thiange, van het 2de reg. huzaren, beiden thans gedetacheerd bij de krijgsschool. Als een bewijs dat de fijne veestapel ia het Noorden en vooral in de provincie Groningen groote beteekenis heeft, dient dat de vorige week spe ciaal voor de Zuid-Hollandsche melkerij een 200- tal melkkoeien, eerste soort, die elk eene waarde hadden van 300 a f 400, per extra-trein uit Groningen naar Leiden zijn verzonden, om aldaar te worden verkocht. De Eerste Kamer heeft Zaterdag het wets ontwerp tot bekrachtiging der uitgifte in erfpacht aan de gemeente Leiden van rijksgronden en tot machtiging tot de uitgifte in erfpacht van even tueel benoodigde gronden voor de duinwaterleiding met algemeene stemmen aangenomen. Van het uitgebreide verslag omtrent de excursie naar Gent, waarvan door ons onlangs is melding gemaakt, komt thans het eerste gedeelte in „Sieboldia" voor. Het is geschreven door onzen stadgenoot, den heer C. H. Dee, die met andere leden der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde het uitstapje medemaakte. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ41,00, f 21.50, f 4.40 en f 2.15; de laagste 41,00, 21.00, f 4.10 en f 2.05. Voor de akte van hoofdonderwijzer werden Zaterdag elf caDdidaten geëxamineerd, waarvan toegelaten: J. Blomberg uit Koudekerk a/R. ea D. J. De Koff uit Leidenvoor de akte in het teekenen drie candidaten, waarvan toegelatenA. Van Kampen uit 's-Hage en G. W. Schrijvers uit Oegstgeest; voor de Eransche taal vier candi daten, waarvan toegelateuW. M. Weyne uit 's-Hage; voor de akte in de Engelsche taal zeven candidaten, allen toegelatenW. G. Christie uit Veur, H. J. Kolstee uit Delft, J. Van Santen Kolff uit 's-Hage, L. Stroband uit Voorburg, W. A. Teding van Berkhout uit 's-Hage, Ch. W. Valken uit Scheveningen en A. De Zwart uit Voorburg. Heden vervulden de leden van het Delftsche studentencorps een treurigen plicht. Een hunner medeleden, de heer J. J. De Lange, was Vrijdag 11. op den jeugdigen leeftijd van twintig jaren overleden. Daar het funus was aangenomen, ver- eenigden de leden zich des morgens om acht uren op de sociëteit „Phoenix" en begaven zij zich ver volgens naar het sterfhuis. Daar organiseerde de stoet zich als volgt treurmuziek van de huzaren uit 's-Hage; de lijkwagen, ter weerszijden waar van twee slippendragerseen vaandeldrager met twee aidestwaalf lijkdragers uit de leden van het corps; de senaat, met zijne insignes in rouwfloers gehuldevenals de banieren, en ten slotte de leden van het corps met de overige corps-banieren. Drie familieleden van den overledene volgden den stoet te voet achter den seDaat. Aan het station, tot waar de leden het lijk begeleidden, daar de begrafenis te Alkmaar zou plaats hebben, schaarden zich de leden in twee rijen. De kist werd onder het spelen der treurmuziek in den gereedstaanden wagen geplaatst. Daarna namen de familieleden in den trein plaats, en keerde de stoet naar de verzamelplaats terug en werd daar ontbonden. Twee kransen waren op de lijkkist gehecht. De directeur van de polytechnische school was op het perron aanwezig. Deze school en de sociëteit „Phoenix" waren gesloten en van vele huizen hing de vlag halfstok. Naar wij vernemen, is door den minister van binnenlandsche zaken het gevoelen gevraagd van de colleges van Gedeputeerde Staten nopens een ontwerp van wet tot wijziging der Gemeente wet. Immers, het herhaalde nederleggen ter secre tarie van de kohieren van hoofdelijke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen en de behandeling der bij den Raad en bij Gedeputeerde Staten ingebrachte bezwaren eisebt zóóveel tijd, dat de invordering dier belastingen, vooral in groote gemeenten, eerst laat in het jaar, somtijds eerst in een volgend jaar, kan geschieden. Daardoor vernemen de ingezetenen veel te laat welk bedrag zij over een bepaald jaar aan belasting te betalen hebben en moeten zij, tot groot ongerief van velen hunner, die belasting in zeer korten tijd voldoen. Bovendien zijn aan de belastingschuldigen, om hunne bezwaren in te brengen, slechts beperkte termijnen gegund, die zij licht laten verloopen. Voor de gemeente heeft de bestaande regeling niet minder bezwaar. Tot dat de kohieren zijn goedgekeurd, blijft zij van een belangrijk déél harer inkomsten verstokeD. Geldgebrek noodzaakt dan niet zelden tot tijdelijke leeningen om den goeden gang van zaken te verzekeren en de rente der opgenomen gelden komt alweder de belasting schuld der iugezetenen vergrooten. Eindelijk wordt de invordering der belastingen niet weinig be- moeielijkt door de omstandigheid, dat vele perso nen de gemeente reeds verlaten hebben op het oogenblik dat hun een aanslagbiljet kan worden uitgereikt. Dit alles kan volgens de thans geldende bepa lingen het gevolg zijn van bezwaren tegen één enkelen aanslag, die de goedkeuring van het kohier soms maanden lang ophonden. Deze be zwaren zijn zoo gewichtig, dat hunne wegneming naar het inzien van den minister niet op de voor genomen algemeene herziening der Gemeentewet behoort te wachten. Het nu bedoelde wetsontwerp, dat in overeen stemming niet hetgeen voor de grondbelasting en die op het personeel geldt, het verzet eerst toe laat nh de vaststelling van de kohieren der plaat selijke belastingen, geeft daardoor gelegenheid de vaststelling zoo spoedig te doen plaats hebben als het belang der gemeente vordert. Het ontslaat verder den belastingschuldige van de verplichting om, ter verzekering van zijn recht van verzet, van het kohier kennis te gaan nemen. Hij zal veilig de ontvangst van zijn aanslagbiljet kunnen afwachten en dan ruimte van tijd hebben om be zwaren tegen zijn aanslag kenbaar te maken. Daar enboven zal hij met zijn aanslag veel vroeger bekend zijn en dien dus in kleinere termijnen kunnen betalen. Eindelijk, al is de strekking daaraan vreemd, zal de aanneming van dit voorstel de twistvraag omtrent de openbaarheid der kohie ren uit den weg ruimen. De goedkeuring van Gedeputeerde Staten is behouden, opdat zij toezien dat de kohieren be hoorlijk zijn opgemaakt en met de verordeningen omtrent de heffing der belastingen overeenstemmen. Op de aanbevelingslijst ter vervulling der vacature van rechter in de rechtbank te Zierikzee zijn geplaatst mrs. J. Van Binsbergen, J. P. Can en E. A. Van LeeuweD, substituut-griffiers bij de rechtbanken te Arnhem, Dordrecht en Rotterdam. Voor de betrekking van stads-geneesheer te Amsterdam wordt aan den gemeenteraad voorge dragen dr. K. Polano. Het Hbl. deelt mede dat de Koningin aan „Arbeid Adelt" een deel heeft besteld van de benoodigdheden voor de luiermand. Hare Genade de hertogin van Balmoral onder dezen naam reist de koningin van Enge land is Vrijdag-avond te Vlissingen op het bepaalde uur aangekomen. Een talrijke menigte wachtte haar op; kreten werden echter niet ge hoord. Niemand werd in hare nabijheid toege laten. Den nacht heeft de koningin aan boord van de „Victoria and Albert" doorgebracht, die Zaterdag-morgen met de Osborne" ende„Alberta" naar Queensborough stoomde. Van de wetsontwerpen, die heden (Maandag) reeds bij de Eerste Kamer in behandeling zullen komen en waarvan nog geen verslagen verschenen, werdeB omtrent dat tot aanvulling van art. 2 der wet van 1 Juni 1865 op de uitoefening der geneeskunst twee gevoelens voorgedaan. Het eene achtte de basis onzer geneeskundige wetge ving van 1865 fout en weldra door afstemming van dit ontwerp de regeering nopen tot eene doortastende herziening; het andere gaf hetprin- cipiëele bezwaar tegen de wetgeving van 1865 toe, maar vond geene vrijheid de regeeriog buiten de mogelijkheid te stellen om de partiëele ver betering aan te brengen, welke zij met deze voor dracht beoogt. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van waterstaat zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft-, met ingang van 1 Mei, be noemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kan toren den telegrafist tweede kl. bij den rijkstele graaf E. K. C. Kahle. Gemengd Nieuw». Zaterdag-avond omstreeks elf uren had op de Hoogewoerd tusschen twee echtelie den een hevige woordenwisseling plaats, welke wel dra tot een vechtpartij overging, zoodat de tus- schenkomst der politie noodig was om het woe dende paar tot bedaren te brengen en naar hunne woning in een poort aldaar te leiden. De oorzaak welke tot dezen twist aanleiding gaf, moet hierin bestaan dat de man zijn geheele weekloon in ge zelschap van jonge dames had verteerd, waaruit zijn getrouwe wederhelft hem kwam verlossen. Z o n d a g-mid dag te kwartier over twaalven had zekere Z., van beroep schilder, zich zoozeer aan de jeneverflesch overgegeven, dat hij op de Doezastraat bewusteloos inéén was gezakt. Een groote menigte had zich spoedig rondom hem vereenigd, waaronder ook een politie-agent. Eindelijk boden een drietal burgers de behulpzame hand, hielpen den agent en droegen den beschonkene ieder aan een been en aan een arm tot de Doe- zabrug, waar de politie-agent een z. g. bakwagen ging halen, waarin Z. werd gelegen. Onder tal van menschen werd hij zoo naar zijne woning op den Singel gebracht. Ten gevolge van een loos alarm ijlden gisteravond de Weesjongens met hunne spuit naar de stoombroodfabriek op het Levendaal, waar even wel bleek dat er volstrekt geen sprake van eenifj onheil was.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1