Een man te Amsterdam, wien bij het schermen „uit gekheid", na het ontstaan van een twist, in de zijde een steek is toegebracht, is ten gevolge dier verwonding overleden. Naar men verneemt, zijn de geschen ken, die de heer Lhérie in den Rotterdamschen schouwburg ontving, hem aangeboden door Haag- sche ingezetenen. Een prachtige manoeuvre! Omtrent den te IJ zend ij ke gepleeg- den moord wordt nog gemeld dat het onderzoek der deskundigen heeft doen blijken dat de ver wonding is toegebracht juist onder de onderkaak; het mes heeft het strottenhoofd en het tongbeen doorsneden, en is gedrongen tot in den derden halswervel. Het slachtoffer schijnt bezig geweest te zijn kousen te stoppen, en werd gedood met het broodmes, waarmede zij de draden afsneed, en tijdens haar vader in den boomgaard werkte. De vermoedelijke dader, die indertijd naar de hand van zijn slachtoffer moet gedongen hebben, is nog niet opgespoord en waarschijnlijk naar België gevlucht. Verleden Zondag was het voor J. Poly te Viissingen een herinneringsdag, wèl der ver melding waardig. Op dien dag was het zeventig jaar geleden, dat hij de functie van orgeltrapper in de R.-K. kerk aanvaardde, en die hij tot nu toe met on vermoeiden ijver vervuld heeft. In die 70 jaren heeft J. Polij 2 orgels en 4 kerken ver sleten, terwijl hij 19 pastoors, 70 kapelaans en 6 organisten zag komen en gaan. Dezer dagen was te Kuilenburg 's mor gens een huwelijk voltrokken, en des middags van denzelfden dag wendde de man reeds pogin gen aan om zieh van het leven te berooven, wat gelukkig nog intijds werd verijdeld. Te Wambaix, bij Kamer ij k, heeft een zekere Vitoux een 19-jarig meisje uit minnenijd met een stok de hersenen ingeslagen. Na de mis daad, ontmoette hij een kennis, aan wien hij het voornemen te kennen gaf om zich in de Schelde te gaan verdrinken. Een nieuwe aanslag opdenczaaris, naar men aan de „Neue freie Presse" meldt, nog juist intijds verijdeld. Een nihilist had namelijk gebruik willen maken van het reoht dat aan gene raal Gourko verleend is om steeds onaangediend bij den keizer binnen te treden. Geheel in gene raalsuniform gekleed, naderde hij daarom het paleis, trad binnen en wilde den op wacht staan- den schildwacht voorbijgaan. Deze echter hield hem tegen en verzocht een oogenblik te wachten tot hij den gewaanden generaal aangediend had. „Ik ben Gourko; ik behoef niet aangediend te worden," was het barsche antwoord. De schild wacht kreeg echter argwaan en weigerde den toe gang, waarop de generaal wachten bleef. De schild wacht meldde den keizer het bezoek, onder bij voeging van de redenen die hem genoopt hadden den verdacht uitzienden generaal den toegang te weigeren. Onmiddellijk ging de czaar naar een telegraaftoestel dat op zijn schrijftafel staat en met Gourko's woning in verbinding is. „Waar is Gourko?" luidde de vraag. „Nog thuis", klonk het antwoord en nu was het duidelijk dat be neden in de wachtkamer een bedrieger stond. Dadelijk werd deze in hechtenis genomen en het blijkt nu dat men met een verkleeden nihilist te doen had, die de kamer van den czaar had willen binnendringen. De heer Michel Derive, landmeter, geëmploieerd aan den spoorweg van de Ourtbe bij den aanleg van een tweede baan, is onder de ge meente Angleur, iu Belgisch Luxemburg, terwijl hij aan het werk was, door een trein verpletterd. Dicht bij Alia, is Sicilië, werd een rijtuig, waarin de kassier van de Nori-compagnie (die bezig is een spoorweg te leggen), die 140,000 lires bij zich had, door zes roovers aangevallen. Gelukkig waren er twee karabiniers te paard in de buurt en na een gevecht, waarbij de koetsier gewond en een der paarden gedood werd ook de kassier werd licht gekwetst werden de roovers op de vlucht gedreven. De krijgsraad van Charkow heeft den voormaligen onderwijzer Alexander Winogradow wegens het verspreiden van verboden geschriften, met het doel om een omwenteling te bewerken, veroordeeld tot drie maanden gevangennisstraf, ter wijl hij drie jaar onder toezicht der politie zal worden gesteld. Een weduwe van 77-jarigen leeftyd te Grugny, dep. Marne, was des morgens in een haar in eigendom toebehoorenden, nabijgelegen wijnberg gaan werkenin den namiddag werd zij daar door een aanval van beroerte getroffen, die haar half verlamd met het gelaat voorover deed vallen. Nadat zij vergeefsche moeite had gedaan om zieh op te richten, trachtte zij door hulpge roep de aandacht te trekken, doch niemand hoorde haar. Zoo bleef zij daar dien nacht en nog twee achtereenvolgende dagen en nachten hulpeloos lig gen, en dat in het volle bezit van bare verstan delijke vermogens. Bijna in de onmiddellijke na bijheid van het dorp, waarvan zij de kerkklok hoorde slaan, versmachtte zij van honger en dorst. Eindelijk, den derden dag, werd zij gevonden door een schoonbroeder, die haar wilde bezoeken, doch haar in hare woning niet vond. Wel was zij nog in leven en kon zij in hoofdzaak te kennen geven wat er met haar was voorgevallen, maar nog dien zelfden avond gaf zij den geest. Een tachtigjarige weduwe te Parijs, die aan een ongeneeslijke en zeer pijnlijke ziekte leed, zond haar zoon naar een dokter, doch niet om diens geneeskundige hulp in te roepende afwezigheid van haar zoon nam zij te baat om een einde aan haar ondraaglijk lijden te maken door uit een raam op de vijfde verdieping te springen. Zij bereikte haar doel maar al te goed. Koning Karei van Wurtemburg, die reeds sedert 1864 aan de regeering is, heeft dezer dagen het eerste doodvonnis met zijne handteeke- ning bekrachtigd. Altijd verleende hij gratie, doch thans was de misdaad een dubbele moord te ernstig, zoodat hij de onderteekening niet wei geren mocht. Hoe sterk dit den vorst aangrijpt, blijkt daaruit, dat hij sedert dien tijd ernstig on gesteld geworden is. Een huisvaderteOchtrupp(Munster) werd dezer dagen door zijne vrouw verrast met de geboorte van een vierling: twee jongens en twee meisjes. De kinderen bevinden zich nog al len wel. Bij Brussel is een doofstom meisje, dat onder geleide naar een gesticht zon gebracht worden, uit een waggon van een in volle vaart zijnden trein gevalleD. Het kind bekwam echter volstrekt geen letsel en kon, toen haar geleidster met den volgenden trein in Brussel terugkwam, de reis weer voortzetten. Dr. Chervin, door de regeering belast met het behandelen van de stamelaars onder de recruten, heeft bij Baillière eene verhandeling over zijne methode openbaar gemaakt; hij geeft daarin een overzicht van de verschillende middelen, tot het genezen van stamelenden aangewend. Hij zelf be weert dat alle operatiên en ingewikkelde behan delingen overbodige moeite zijn, en dat hij binnen eenige weiuige weken volkomen genezingen ver krijgt door de lijders eenvoudig hardop te doen lezen. De „Prance" bericht dat de circulaire van den heer De Preycinet aan Praukrijks vertegen woordigers in het buitenland heden verzonden zal worden. De aanhoudende, steeds toenemende agitatie der radicalen tegen den heer Gambetta, nopen dezen bij het kabinet er op aan te dringen de kamerontbinding, die eerst in October van het volgende jaar moet plaats hebbeD, te bespoedigen. De heer Gambetta verlangt dat die ontbinding reeds tegen het einde van dit jaar zal worden afgekondigd en wenscht als reden te doen gelden dat de Kamer tusschen twee verkiezingen slechts over vier begrootingen te beslissen mag hebben. Deze Kamer zou, als zij haren termijn uitdiende, vijf begrootingen te behandelen hebben. Duitechland. De keizer heeft zich Donderdag 11. met de meeste leden van zijne familie naar Ratbenow begeven, in welk stadje, aan de Hanel gelegen, het Ziethensche huzaren-regiment iu garnizoen ligt. Het was 150 jaren geleden dat de beroemde ruitergeneraal Von Ziethen bij dat regiment in dienst trad, hetwelk zijn naam ontvangen en zich in alle veldslagen roemrijk onderscheiden heeft. Die dag werd door de officieren met een feest gevierd, waartoe de keizer was uitgenoodigd. In uniformen van het jaar 1730 werden eerst door recruten, daarna door onderofficieren quadrilles gereden, en daarna door tien officieren met tien dames, hunne vrouwen of dochters, in de uniform, welke de keizer droeg toen hij in 1803 als zes jarige prins voor het eerst militaire kleeding kreeg. Na nog verdere rij-oefeningen eindigde het feest met eene wilde jacht, door 86 dames en heeren uitgevoerd, waarbij ten slotte allen in twee rijen zich schaarden, om een jeugdig afstammeling van generaal Yon Ziethen door te laten, die in het kostuum van zijn beroemden voorvader op den keizer toereed, om Z. M. te begroeten. Aan het souper, dat de officiereu na den afloop van dit feest gaven, nam zoowel de keizer als de kroonprins en graaf Yon Moltke deel. De Rijksdag heeft gisteren, de derde lezing der lagerwet voortzettende, een voorstel van den heer Windthorst, strekkende om Israëlietische gods dienstleeraars vrij te stellen van den dienst der reserve, met 185 tegen 116 stemmen verworpen, en het voorstel des heeren Schorlemer, van het centrum, om geestelijken vrij te stellen die door ordening of priesterlijke wijding tot den priesterlijken stand behooren, met 161 tegen 151 stemmen aange nomen. De overige paragrafen zijn zonder dis cussie goedgekeurd en evenzoo de wet in haar geheel met 186 tegen 128 stemmen. Het Huis van afgevaardigden nam gisteren een voorstel van den heer Wanyi aan, betreffende de invoering van het burgerlijk huwelijk, en verwierp het tweede gedeelte van het voorstel betreffende de vrijheid van godsdienst. De heer Tisza ver klaarde dat de vrijheid van godsdienst in Hongarije bestaat, en dat hij een wetsontwerp betreffende het burgerlijk huwelijk zoo mogelijk nog in deze zitting wil indienen, maar wees tevens op de groote moeielijkheden, welke ten deze bestaan. Officieel word gemeldt dat op voorstel van den minister van binnenlandsohe zaken de keizer heeft bepaald dat de gouverneur-generaal van Oost-Siberië dezelfde rechten uitoefenen zal, be treffende de verbanning van verdachte personen langs administratieven weg, welke de keizer bij ukase van 15 April 1879 den toenmaligen gouver neur-generaal toekende. Vergun mij eenige opmerkingen naar aanleiding van een ingezonden stuk in uw nummer van heden, geteekend X., welken X. ik vermeen te mogen houden voor een der minder gelukkige concurren ten van den heer Galesloot. De schrijver toch spreekt met zooveel zaakkennis over „dennen tot den wortel afgehakt, gladiolussen en leliën", dat de conjectuur, dat hij een man van het vak is, mij niet te gewaagd voorkomt. Dat het den schrijver spijt, dat de aanleg van de Ruïue niet aan zijne stadgenooten werd opge dragen, kan ik begrijpenhet js mij echter niet duidelijk waartoe dergelijke recriminatiën moeten dienen, te meer, daar de heer X. zelf bekend is met het feit, dat de heer G. minste inschrijver was en de reden waarom dit werk niet aan stad genooten is gegund ook voor hem dus blootligt. Het Collegium, alleen verantwoording verschul digd aan het Leidsche Studentencorps, zou m. i. onverantwoordelijk gehandeld hebben door voor dat werk ongeveer f 600 meer te betalen, alleen om het aan een stadgenoot van den heer X. te gunnen. De verdere mededeelingen omtrent de wijze waarop de heer G. zijne taak zal volbrengen, inte resseeren ons weinig, daar de aanleg geschiedt onder toezicht van den heer Witte, wiens bereidwillige steun ons ook nu weer verzekerd is. Onder dankbetuiging voor de afgestane ruimte heb ik de eer te zijn, Mijnheer de Redacteur, van u de dw. Dienaar L. B. 15 April. J. J. Henny. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Oostenr.-Hong. Monarchie BnrianA INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2